Jump to content
IGNORED

Fitness & Nutrition


catfish

Recommended Posts

I ja muslim da je neminovna teretana 3x nedeljno. Ovo setnja/plivanje nece doneti rezultate.

 

zasto bi se povredio u teretani? Kreni polako i postepeno, pokrete si vec usvojio (ako nisi potrazi pomoc).

  • +1 4
Link to comment

@Shan Jan

Obavezno teretana, moras da pokrenes masinu za sagorevanje. 

Napravi neki plan u skladu sa zivotom, poslom, navikama. 

Jedi zdravu hranu i jedi kad si bas gladan. Kad udjes u mod da svaris sve za sat-dva znaj da se pokrenulo.

Kombinacija ishrana+teretana je najbolji nacin, bices i motivisan jer kg ce ici na dole, bolje ces se osecati, misli i na psihicko zdravlje, moras da radis. 

Idi lepo 3xnedeljno na vezbe i sve sto vise ulazis u formu bice ti lakse.

Sve ti ovo znas, uhvati ritam, pokrenuce se sve 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Ja dok sam sljakao u teretani, nekima sam pomogao da izgube tako solidne kilograme time sto sam ih maltretirao prilicno na treninzima, male pauze izmedju serija, super serije, samo da nema mnogo odmora. Uz to, rekao sam da za dorucak jedu ful obrok sa sve proteinima, mastima i hidratima a kasnije kako dan odmice da ostanu samo protein i malo masti, salata... Osim u slucaju kasnijeg vezbanja, onda malo hidrata pre i posle treninga, to mora jbg. Sve ti se na kraju svodi na deficit kalorija i teretanu/kardio, nema mnogo filozofije. 

 

Isto kao ja sto ne mogu da se nabildujem jer mi treba npr. konstantnih 4000+ kalorija dnevno a to unesem jednom u sto godina i to kad jedem slatkisa tonu i pijem alkohol, inace od regularne "zdrave" hrane mislim da nisam bukvalno nikad. Tebi je sad najlakse, taj prvi period skidanja ide glatko skoro uvek a posle krece drama kad hoces neke finese, da se dodatno utegnes. 

  • +1 2
Link to comment

@Zli Gli

Ajde da podrzimo shanajana da krene da vezba. Tempo koji opisujes ne znam da li ga motivise. Nije ni ideja da odradi trening a ostatak dana bude crknut. 

Moze da se skida 3-4-5kg mesecno uz vezbe i korigovanje ishrane, posebno ako je visak veliki, tipa 20kg. 

Sad je idealno vreme da pocne jer je toplo i ima puno svezih namirnica, manji je apetit svima 

 

 

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Sandradjer said:

@Zli Gli

Ajde da podrzimo shanajana da krene da vezba. Tempo koji opisujes ne znam da li ga motivise. Nije ni ideja da odradi trening a ostatak dana bude crknut. 

Moze da se skida 3-4-5kg mesecno uz vezbe i korigovanje ishrane, posebno ako je visak veliki, tipa 20kg. 

Sad je idealno vreme da pocne jer je toplo i ima puno svezih namirnica, manji je apetit svima 

Hvala na podrsci :thumbup: I nije visak 20 kg :angry: pre ce biti 25.

 

1 minute ago, ivy said:

@Shan Jan

super ti je plan samo ja mislim da treba da uvedes i malo jaci dorucak tipa neka jaja i salata..malo ti je samo taj rucak...

Videcemo, lako cu da dodam jaja ako teba. Meni je par vockica ujutru super (sad sam pojeo dve kajsije i bananu na poslu). Najveca kriza mi je uvece, glodao bih vrata od frizidera koliko sam zeljan hrane. Verujem da ce vremenom biti lakse.

Link to comment

@Shan Jan - uzmi privatnog trenera, to je moj glavni savet iz pozicije nekog ko bas bas ne voli teretanu i vezbanje. U Kocovicu je to oko 120e mesecno za 12 treninga preko clanarine. Ako ikako mozes to da odvojis, to je sigurno odlicna investicija. 
tako sebi stedis vreme na pripremu i sigurniji si mnogo oko samih vezbi i opterecenja ... a i teze je odustati na sred treninga

Edited by Lezilebovich
  • +1 2
Link to comment
32 minutes ago, Lezilebovich said:

@Shan Jan - uzmi privatnog trenera, to je moj glavni savet iz pozicije nekog ko bas bas ne voli teretanu i vezbanje. U Kocovicu je to oko 120e mesecno za 12 treninga preko clanarine. Ako ikako mozes to da odvojis, to je sigurno odlicna investicija. 
tako sebi stedis vreme na pripremu i sigurniji si mnogo oko samih vezbi i opterecenja ... a i teze je odustati na sred treninga

Imao sam i trenere, jedan bas bio u Kocovicu (jbt sve sam probao:lolol:). Nije los fazon ali mislim da je mnogo bitno kog trenera biras, daklem preporuka. Za sada bih pre krenuo na neke grupne vodjene treninge.

  • Haha 1
Link to comment

@Shan Jan

 

pa onda uvedi obrok uvece...ako ti prija voce ujutru uvedi neki proteinski obrok uvece nemoj da se mucis kad ti je takav ritam

bolje i da pojedes neko jaje ili parce piletine uvece nego da prekines i batalis rezim zbog mucenja

Link to comment

Ne treba nikom nužno ni teretana, ni plivanje, ni trčanje, ni bicikl, treba im nešto od toga što vole i što im pruža zadovoljstvo. Treba samo to naći, jer teranje sebe na nešto što u suštini nećeš, a navodno moraš dugoročno ne funkcioniše. Par nedelja ili par meseci možda, ali ako ti je cilj više godina onda je to premalo. Isprobaj puno stvari i nađi nešto na šta niko neće morati da te tera.


Drugi problem je što ima dovoljno istraživanja danas koja potvrđuju, da i fizička aktivnost ima svoje granice, ali i redukcija kalorija. U oba slučaja se radi o tome da je organizam veoma u stanju da se prilagodi. Postovao sam mislim prošle godine, istraživanje da umesto da troši ogromne količine kalorija usled fizičkih aktivnosti, organizam (verovatno) redukuje druge procese u organizmu. To je negde i moje iskustvo. Lokalno se krećem peške ili biciklom isključivo, nedeljno uglavnom imam 2-3 dana preko 20k koraka, tu i tamo preko 30k i dešavalo mi se da mi fitness tracker po tim nekim standardnim rule of thumb procenama proceni da trošim i 5k kalorija dnevno. Trebalo bi da budem u velikom kalorijskom deficitu, ali to prosto nije slučaj. Ergo, nema šanse da mi organizam troši toliko kalorija. Možda ako sedim i ne radim ništa mesecima i onda prepešačim 30 km, ali dugoročno ne.

 

Problem s redukcijom kalorija, tj. dijetom, je što je takođe prepoznato da se kilogrami vraćaju nakon intenzivnih dijeta zato što se metabolizam do te mere uspori da ljudi moraju da nastave s manjim unosom kalorija od očekivanog samo da održe novu težinu. Recimo gotovo svi učesnici reality emisija za gubljenje kilograma, The Biggest Loser itsl, povrate ogroman broj kilograma nakon emisije, neki čak i više od onoga što su imali. Slušao sam intervju s jednom od učesnica tih reality emisija (ne mogu sad da nađem link), koja kaže da je izgubila mislim preko 100kg, ekstremna dijeta plus svakodnevno vežbanje, ali da je na kraju te priče dobila mnogo zdravstvenih problema, plus je morala da jede recimo 1000 kalorija dnevno samo da se ne goji. Iz teksta:

 

Most people who have tried to lose weight know how hard it is to keep the weight off, but many blame themselves when the pounds come back. But what obesity research has consistently shown is that dieters are at the mercy of their own bodies, which muster hormones and an altered metabolic rate to pull them back to their old weights, whether that is hundreds of pounds more or that extra 10 or 15 that many people are trying to keep off.

 

I na kraju verovatno ključna stvar je prepoznati koji je razlog prejedanja. Sve i da je stvar toliko prosta -> drži dijetu, izgubi kilograme i posle se normalno hrani, ako ne rešiš razlog zašto si nabacio kilograme pre toga, vratićeš ih svejedno, jer ćeš ponoviti sve po istom obrascu.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
9 minutes ago, ivy said:

@Shan Jan

 

pa onda uvedi obrok uvece...ako ti prija voce ujutru uvedi neki proteinski obrok uvece nemoj da se mucis kad ti je takav ritam

bolje i da pojedes neko jaje ili parce piletine uvece nego da prekines i batalis rezim zbog mucenja

Ma mislim da mi ovo ok sljaka. Meni zna da padne secer pa mi je bitno da ujutru jedem nesto sto ima ugljene hidrate. Sa druge strane popodne oko 5-6 uzmem meso, da me zasiti. Pokusavam da jedem od 9 do 5, da na taj nacin uvedem malo autofagije.

 

5 minutes ago, Venom said:

Ne treba nikom nužno ni teretana, ni plivanje, ni trčanje, ni bicikl, treba im nešto od toga što vole i što im pruža zadovoljstvo. Treba samo to naći, jer teranje sebe na nešto što u suštini nećeš, a navodno moraš dugoročno ne funkcioniše. Par nedelja ili par meseci možda, ali ako ti je cilj više godina onda je to premalo. Isprobaj puno stvari i nađi nešto na šta niko neće morati da te tera.


Drugi problem je što ima dovoljno istraživanja danas koja potvrđuju, da i fizička aktivnost ima svoje granice, ali i redukcija kalorija. U oba slučaja se radi o tome da je organizam veoma u stanju da se prilagodi. Postovao sam mislim prošle godine, istraživanje da umesto da troši ogromne količine kalorija usled fizičkih aktivnosti, organizam (verovatno) redukuje druge procese u organizmu. To je negde i moje iskustvo. Lokalno se krećem peške ili biciklom isključivo, nedeljno uglavnom imam 2-3 dana preko 20k koraka, tu i tamo preko 30k i dešavalo mi se da mi fitness tracker po tim nekim standardnim rule of thumb procenama proceni da trošim i 5k kalorija dnevno. Trebalo bi da budem u velikom kalorijskom deficitu, ali to prosto nije slučaj. Ergo, nema šanse da mi organizam troši toliko kalorija. Možda ako sedim i ne radim ništa mesecima i onda prepešačim 30 km, ali dugoročno ne.

 

Problem s redukcijom kalorija, tj. dijetom, je što je takođe prepoznato da se kilogrami vraćaju nakon intenzivnih dijeta zato što se metabolizam do te mere uspori da ljudi moraju da nastave s manjim unosom kalorija od očekivanog samo da održe novu težinu. Recimo gotovo svi učesnici reality emisija za gubljenje kilograma, The Biggest Loser itsl, povrate ogroman broj kilograma nakon emisije, neki čak i više od onoga što su imali. Slušao sam intervju s jednom od učesnica tih reality emisija (ne mogu sad da nađem link), koja kaže da je izgubila mislim preko 100kg, ekstremna dijeta plus svakodnevno vežbanje, ali da je na kraju te priče dobila mnogo zdravstvenih problema, plus je morala da jede recimo 1000 kalorija dnevno samo da se ne goji. Iz teksta:

 

Most people who have tried to lose weight know how hard it is to keep the weight off, but many blame themselves when the pounds come back. But what obesity research has consistently shown is that dieters are at the mercy of their own bodies, which muster hormones and an altered metabolic rate to pull them back to their old weights, whether that is hundreds of pounds more or that extra 10 or 15 that many people are trying to keep off.

 

I na kraju verovatno ključna stvar je prepoznati koji je razlog prejedanja. Sve i da je stvar toliko prosta -> drži dijetu, izgubi kilograme i posle se normalno hrani, ako ne rešiš razlog zašto si nabacio kilograme pre toga, vratićeš ih svejedno, jer ćeš ponoviti sve po istom obrascu.

U bre Venom baci me u depresiju :D  Verujem sve sto kazes ali sigurno postoji i druga strana novcica - ako dovoljno pushujes krenuces da mrsavis. Mislim nece organizam prestati da pumpa krv pre nego krene da trosi masti, if you know what I mean.

 

A potpuno se slazem da to sto radis treba da volis. Meni je setnja super, ja je bas volim i relaksira me, zato sam je i izabrao. I u plivanju uzivam, tu me vise mrzi ceo proces odlaska, presvlacenja, susenja i povratka. Na kraju teretana - pa... nabacio bih neke misice zbog zenskog roda al generalno tu imam najmanje motivacije, mada kazu ljudi da kad se navuces bude kao droga. Zapravo jedino sto u teretani volim je da hodam pod nagibom na traci, znajuci da ce mi to pomoci da budem spremniji za hiking koji isto volim al nisam u formi da radim sada.

Link to comment
20 minutes ago, Shan Jan said:

Ma mislim da mi ovo ok sljaka. Meni zna da padne secer pa mi je bitno da ujutru jedem nesto sto ima ugljene hidrate. Sa druge strane popodne oko 5-6 uzmem meso, da me zasiti. Pokusavam da jedem od 9 do 5, da na taj nacin uvedem malo autofagije.

 

U bre Venom baci me u depresiju :D  Verujem sve sto kazes ali sigurno postoji i druga strana novcica - ako dovoljno pushujes krenuces da mrsavis. Mislim nece organizam prestati da pumpa krv pre nego krene da trosi masti, if you know what I mean.

 

A potpuno se slazem da to sto radis treba da volis. Meni je setnja super, ja je bas volim i relaksira me, zato sam je i izabrao. I u plivanju uzivam, tu me vise mrzi ceo proces odlaska, presvlacenja, susenja i povratka. Na kraju teretana - pa... nabacio bih neke misice zbog zenskog roda al generalno tu imam najmanje motivacije, mada kazu ljudi da kad se navuces bude kao droga. Zapravo jedino sto u teretani volim je da hodam pod nagibom na traci, znajuci da ce mi to pomoci da budem spremniji za hiking koji isto volim al nisam u formi da radim sada.

 

Mislim da je očigledno da je moguće skinuti kilograme i da to suštinski i nije neki problem, ali da je pravo pitanje kako to posle održati.

 

Sean Algaier, 36, a pastor from Charlotte, N.C., feels cheated. He went from 444 pounds to 289 as a contestant on the show. Now his weight is up to 450 again, and he is burning 458 fewer calories a day than would be expected for a man his size.

 

“It’s kind of like hearing you have a life sentence,” he said.

 

Ispostavlja se da su priče o snazi volje samo bapske priče i da je cela stvar daleko komplikovanija. OK, ovom čoveku iz citata gore je neko dao program koji je bio u skladu s onim što se tada mislilo, ali je ispostavilo da nešto ne štima. Nauka nisu bapske priče, nego da li realnost odgovara onom što smo mislili, ili ne. Ako ne odgovara, onda traži dalje. U tom smislu bih rekao da je dobro informisati se o svemu, uporediti sve s ličnim iskustvima i onda videti šta i kako.

Edited by Venom
Link to comment

@Shan Jan mislim da je @radisa ima neki dobar rezim. 

 

Meni recimo prija setnja. Zato se trudim da uvece napravim setnju od oko 1h hodanja, plus lepom pauzom za kafu. Meni to prija da dobro spavam i izbacim muku od posla. Takodje, preko dana napravim barem 30 min. Ujutro do prosavnice i oko podne opet. 

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Hvala na podrsci :thumbup: I nije visak 20 kg :angry: pre ce biti 25.

 

Videcemo, lako cu da dodam jaja ako teba. Meni je par vockica ujutru super (sad sam pojeo dve kajsije i bananu na poslu). Najveca kriza mi je uvece, glodao bih vrata od frizidera koliko sam zeljan hrane. Verujem da ce vremenom biti lakse.

 

Mozda bi upravo zbog toga trebalo da pojacas malo taj dorucak i ishranu preko dana pa da te ne hvata uvece kriza? Mislim ne znam sta kaze nauka nego to bi meni palo na pamet kao eksperiment.

 

Jos nesto: radi nesto sta bas volis uvece, da ti skrene misli sa hrane? Meni je to bilo jako delotvorno, dok nisam dobila i drugo dete i stalno mi fali energije pa onda uvece jedem cisto na nervnoj bazi, jer imam da zavrsim jos ovo i ono i da skuvam i da isplaniram. Pre, dok sam bila bezbrizna, to vreme bih koristila za sebe na razlicite nacine i dosta bih bila van kuce (artsy fartsy dogadjaji, bioskop, plivanje, prosti izlazak na svez vazduh sa sluskama, drustvo) i ne bi mi hrana padala na pamet uopste.

 

Venom ti je super rekao. Kazes da volis da setas - pitanje je, koliko brzo setas? Ako si kao prosecan spori covek, to ti nije neka velika vajda za tvoj cilj. Ubrzaj korak tako da se mozda malo i oznojis. Ja se ne secam sad moje brzine, merila sam nekada, ali ja imam uglavnom problem sto ne umem da setam sa ljudima, jer su mi oni spori, bukvalno posle nekog vremena budem na korak ispred njih i to je bas bezveze. Redovno sam dobijala "a je' l' mi to negde trcimo?" iako nije sad da hodam kao oni sportski hodaci. A kada idem sporo, pocnu da me bolunoge (ja imam uospte problem sa duzim stajanjem i vertikalom ako se ne krecem dovoljno brzo). Volis i plivanje (strava!) - nemoj da te mrzi da ides, razumem sve o cemu pricas jer sam i ja neko ko ide na bazen, ali to ti je bonus vreme da ne mislis na hranu (ako mozes da ides i uvece). Prijace ti telu na pocetku vise nego bilderana, samo gledaj da se ne najedes posle, ili iseci npr. dosta slatke sargarepe i kelerabe i grickaj to posle.

 

 

Link to comment

@Venom

 

price o snazi volje nisu bas ,,bapske price,,

 

misim ove primere koje navodis su extremni slucajevi gde su ljudi izmesteni iz svakodnevnice pa kad se vrate nastave po starom,kao narkomani koji se skidaju u kampovima pa kad se vrate kuci vrate se i stare navike...tako su i djete ,,izmestanje,, iz svakodnevnice tj. kratka promena iste pa kad one ,,prestanu,, desava se to isto od gore

uostalom ,,yo-yo,, efekat je odavno poznat fenomen

 

nego o snazi volje da kazem da nije mit jer da jeste ja bih imala 200kg ali nemam jer celog zivota imam vizoku svest o tome da ne zelim da se ugojim i da ne volim da vezbam i da mi je bolje da pazim sta jedem nego da moram da skidam i da vezbam i tako ja stalno pazim,umesto 4 kolaca pojedem 2 i slicno..ok,mozda imam srece da imam dobar metabolizam ali nikad ne dozvolim sebi da odem vise od +5kg...snagom volje :D 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...