Jump to content
IGNORED

Fitness & Nutrition


catfish

Recommended Posts

46 minutes ago, ivy said:

@Venom

 

 

nego o snazi volje da kazem da nije mit jer da jeste ja bih imala 200kg ali nemam jer celog zivota imam vizoku svest o tome da ne zelim da se ugojim i da ne volim da vezbam i da mi je bolje da pazim sta jedem nego da moram da skidam i da vezbam i tako ja stalno pazim,umesto 4 kolaca pojedem 2 i slicno..ok,mozda imam srece da imam dobar metabolizam ali nikad ne dozvolim sebi da odem vise od +5kg...snagom volje :D 

 

 

 

To je ok, ali ovo što sam preneo se odnosilo na ljude koji vrate izgubljene kilograme, ne zato što nemaju volje, ili zato što se odjednom prejedaju, nego zato što im je organizam usporio toliko da moraju konstantno da jedu manje od onog što im stvarno treba, a to nije realno.


Onaj intervju koji sam pomenuo, kaže žena htela je da smrša i bude "normalna" po prvi put u životu, nije mogla da dobije dete, lekari su joj rekli da su joj hormoni skroz sjebani jer ima previše kilograma. I onda je konačno bila "normalna", ali su joj onda rekli da i dalje ne može da dobije dete, jer su joj sad hormoni sjebani na drugi način. Nije više dobijala menstruaciju, sve osim rigorozne dijete je rezultovalo gojenjem itsl. Horor.

  • Tužno 1
Link to comment

Ta zena sigurno nije dobila kile preko noci, pa ne moze ni da ih izgubi za par dana/nedelja/meseci, pa mozda cak i godina.

 

Ja sam amater, pa ono sto pisem moze i ne mora da bude tacno, i mislim da covek treba da unosi sve dok je na djeti. Dakle i masnocu, koja je potrebna kao nosac/rasvarac za obradu vitamina, i ugljene hidrate, i naravno sve ostalo.

Trik treba da bude u tome da potrosnja bude veca od unosa za red velicine 10 do 20%, i na taj nacin da se trose rezerve. Redukovanjem masnoce i secera se najlakse napravi ta razlika, ali mislim da ih ne treba ukudati skroz.

 

Sto se tice glave, mislim da je @ivy upravu. Potrebno je malo obuzdati zelje, ne uvek, ali ne i previse. 

 

Sto se tice hodanja, prvo polako da se celo telo ojaca. Posle moze da se pojaca tempo, rad ruku i da se blago oznoji.

 

Teretana sigurno pomaze, jacanje misica i povecanje debljine misicnih vlaka je uvek dobar recept :)

 

Ja uglavnom sedim dok radim. Ruke su mi na stolu. Sredjujem lozu, 2 sata drzim ruke ispred glave ili iznad, i sledeci dan imam bol u ledjima. Koristio sam misice koje obicno ne koristim.

Zato bih preporucio prvih mesec ili 2 samo vezbe istezanja. Npr, prvo se radi rukama na prazno, posle se doda opterecenje.

 

Takodje, unos vode. Povecati kolicinu vode na oko 3L dnevno. Nekad je "glad" ustvari zedj. 

Mene zeza secer pa sam uvek zedan. To znam, pa zato pojim "magare" redovno ;)

Mislim da treba izbaciti sokove, cak i one sa "zero" calorija. Nisam siguran kako "lazno" slatko u ustima utice na lucenje enzima i sl. 

 

Dok ovo pisem osecam se kao P.Bozovic

Spoiler

 

 

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment
1 hour ago, I*m with the pilots said:

 

 

Jos nesto: radi nesto sta bas volis uvece :naughty:, da ti skrene misli sa hrane?

+1000

najbolji savet na temi do sad

a i ne mora samo uvece

skida kilograme, zateze misice i doprinosi boljem raspolozenju

 

  • Haha 1
Link to comment

Vockice za dorucak mi zvuci uzasno, dan treba poceti jakim obrokom, nesto tipa onaj engleski/srpski dorucak, jaja slanina sir cuda muda, tu uneses kalorije za energiju i onda posle lagano. Setnja je ok ali ti nece skinuti kilazu, mora lagani dzoging od 30+ minuta da upadnes u onu kardio zonu gde je puls 120-140 ili kako vec bese. 

 

Sto se tice hrane, ne treba nikakva dijeta nego da ti umerenost postane rutina i navika ali ne umerenost u vockicama samo nego meso riba jaja sirevi + jos kojesta korisno od hidrata i masti. Najveci problem je volja, mogu i ja sad da ucim da budem programer ili automehanicar ali me mrzi, nemam volje realno. 

  • +1 3
Link to comment
18 minutes ago, x500 said:

Sto se tice hodanja, prvo polako da se celo telo ojaca. Posle moze da se pojaca tempo, rad ruku i da se blago oznoji.


Mislim da od hodanja nema mršavljenja niti bitnog poboljšanja kondicije (osim ako nije u pitanju planinarenje, više desetina kilometara gore dole, to je sasvim druga stvar)

(disclaimer: za nekoga ko sedi po ceo dan i ne mrda ni malo, bilo kakva fizička aktivnost je naravno dobra, makar to bilo i obično hodanje)

  • +1 2
  • Hvala 1
  • -1 1
Link to comment

brzo hodanje je odlicno za kardiovaskularno zdravlje ali za bitnije mrsavljenje potrebno je nesto vise, najbolje kombinacija teretane i trcanja, plivanja ili biciklarenja (ili pomenztog brzog hodanja)

 

hodanje setackom brzinom sluzi za razgledanje arhitekture i mentalnu reparaciju ili kao uvodna aktivnost poslije zdravstvenog problema.

 

shanjane, teretana ti je drugar, a kao osoba koja je na taj vid aktivnosri krenula poslije par godina neaktivnosti (doduse bas odavno) mogu da tvrdim da se nje ne treba plasiti nego samo krenuti umjereno i po potrebi uz konsultacije.b

 

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment

 

1 hour ago, x500 said:

Mislim da treba izbaciti sokove, cak i one sa "zero" calorija. Nisam siguran kako "lazno" slatko u ustima utice na lucenje enzima i sl. 

 

Ah da, moja velika slabost koka kola. Kad bih rekao koliko je pijem bio bih banovan. Jes kao pijem zero ali sigurno nije dobro za zdravlje a mozda i sprecava mrsavljenje. Kad se izborim sa drugim novim navikama probacu polako i da to smanjujem.

 

55 minutes ago, Zli Gli said:

Vockice za dorucak mi zvuci uzasno, dan treba poceti jakim obrokom, nesto tipa onaj engleski/srpski dorucak, jaja slanina sir cuda muda, tu uneses kalorije za energiju i onda posle lagano. Setnja je ok ali ti nece skinuti kilazu, mora lagani dzoging od 30+ minuta da upadnes u onu kardio zonu gde je puls 120-140 ili kako vec bese. 

 

Sto se tice hrane, ne treba nikakva dijeta nego da ti umerenost postane rutina i navika ali ne umerenost u vockicama samo nego meso riba jaja sirevi + jos kojesta korisno od hidrata i masti. Najveci problem je volja, mogu i ja sad da ucim da budem programer ili automehanicar ali me mrzi, nemam volje realno. 

Jbg, meni ovo radi sto se tice ishrane. Nema sanse da trcim, posebno ovako preopterecen. Ali cu zato drage volje da se kasnije bacim na traku pod nagibom, tu lako nabijem 130 puls.

 

2 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Mozda bi upravo zbog toga trebalo da pojacas malo taj dorucak i ishranu preko dana pa da te ne hvata uvece kriza? Mislim ne znam sta kaze nauka nego to bi meni palo na pamet kao eksperiment.

 

Jos nesto: radi nesto sta bas volis uvece, da ti skrene misli sa hrane? Meni je to bilo jako delotvorno, dok nisam dobila i drugo dete i stalno mi fali energije pa onda uvece jedem cisto na nervnoj bazi, jer imam da zavrsim jos ovo i ono i da skuvam i da isplaniram. Pre, dok sam bila bezbrizna, to vreme bih koristila za sebe na razlicite nacine i dosta bih bila van kuce (artsy fartsy dogadjaji, bioskop, plivanje, prosti izlazak na svez vazduh sa sluskama, drustvo) i ne bi mi hrana padala na pamet uopste.

 

Venom ti je super rekao. Kazes da volis da setas - pitanje je, koliko brzo setas? Ako si kao prosecan spori covek, to ti nije neka velika vajda za tvoj cilj. Ubrzaj korak tako da se mozda malo i oznojis. Ja se ne secam sad moje brzine, merila sam nekada, ali ja imam uglavnom problem sto ne umem da setam sa ljudima, jer su mi oni spori, bukvalno posle nekog vremena budem na korak ispred njih i to je bas bezveze. Redovno sam dobijala "a je' l' mi to negde trcimo?" iako nije sad da hodam kao oni sportski hodaci. A kada idem sporo, pocnu da me bolunoge (ja imam uospte problem sa duzim stajanjem i vertikalom ako se ne krecem dovoljno brzo). Volis i plivanje (strava!) - nemoj da te mrzi da ides, razumem sve o cemu pricas jer sam i ja neko ko ide na bazen, ali to ti je bonus vreme da ne mislis na hranu (ako mozes da ides i uvece). Prijace ti telu na pocetku vise nego bilderana, samo gledaj da se ne najedes posle, ili iseci npr. dosta slatke sargarepe i kelerabe i grickaj to posle.

 

 

Probacu naci neku zanimaciju uvece, hvala na savetima. Sto se tice drustva to je mac sa dve ostrice, uglvnom se zavrsi sa pivom :D Sinoc sam izdrzao 12 sati bez hrane (od 5 popodne do 5 ujutru, nisam mogao nesto da spavam).

 

Inace sto se tice snage volje tu ima vise faktora. Npr moju sestru mrzi da ide uz stepenice ali isto tako zna da zaboravi da uopste treba da jede jer nema neku ljubav prema hrani i eno je 40 kila. Ja sa druge strane se bavim svim ovim glupostima ali zato svakih 20 minuta mi se javi misao kako bih nesto slasno pojeo i onda je to ongoing battle. Zato sam rekao da moram da se ogranicim, tipa prazan frizider i slicno. Nema sanse da pred sobom imam 4 kolaca i da pojedem samo 2. To se nece desiti koliko god pazio. Cim mi malo padne paznja krene automatsko klopanje.

 

Snaga volje je kljucna ali treba takodje znati da je neki imaju manje a neki vise. Sklonost disciplini igra takodje veliku ulogu (mene obicno radi motivacija u zivotu ali ona fluktuira). Na kraju ni svi nemaju istu zelju za hranom pa i to utice. 

  • +1 4
  • Haha 1
Link to comment

@morgana
Dok sam se rekreativno (organizovano) bavio trčanjem, od trenera sam čuo da nema kardio efekta ako aktivnost nije takva da puls poraste i da se čovek pošteno oznoji (znači ne mora i ne treba da bude duša u nosu, ali ipak mora osetno da se zapne). Verovatno je trener to drugačije i stručnije formulisao, ali ja sam zapamtio ovo slikovito objašnjenje. 

Kardio efekat koji sam ja primetio, je da vremenom raste izdržljivost, a prosečni puls opada (tokom aktivnosti istog intenziteta).

  • +1 2
Link to comment

to sa ogranicavanjem ne ide ni meni, ako mi se prinese pet kolaca pojescu sve, a imam tek 3 kg viska zbog duzeg mirovanja.

 

taj problem se, pretpostavljam da mogu da uopstim, rjesava u prodavnici, a ne kod kuce. 

 

@Frile, mene kardiolog ubjedjuje da brzi hod ima smisla iz njegovog ugla. 

mimo akutnog problema sa srcanom maramicom sam zdrava, tj srce mi je zdravo, pa me nije upucivao na praksu koja ogranicava (osim da ne treba bas da dizem puls iznad 140) nego na opste preporuke.

btw u dvije godine sobnog biciklarenja sam bila bas popravila performanse, do februara kad sam se razboljela. racunam da uskoro krecem da vozim neki minimum pa da pojacavam i jedva cekam to.

puls sam drzala na malo iznad 120, ali sam za taj fiksirani uspjela da povecam brzinu voznje tj napora tokom vremena. visi puls mi je neprijatan.

 

Edited by morgana
  • +1 1
Link to comment

evo ja i pored svog tog uzdrzavanja trenutno skidam tih +5 kg jer sam se poslednjih meseci opustila...a izgleda da se sa godinama sve brze lepi,jel...malo sam korigovala ishranu,izbacila mlecno sto je kod mene bas bitan faktor i vino...i ide polako..

 

od fizicke aktivnosti imam povremenih 20tak km biciklom,jednom nedeljno i 10-15km po sumi takodje jednom nedeljno i skoro svaki dan plivam u Dunavu uzvodno :D mada tu nisam istrajna kao prosle godine u ovo vreme...

 

meni lchf najvise prija..u prethodnih par meseci sam uvodila krompir/pirinac/socivo/leblebije pa cak i neke integralne testenine i nikako mi ne prijaju uh.. lose  se osecam,spava mi se posle rucka...krompir i testenine mi uopste ne prijaju,proso jos i najbolje..tako da hvaljeni bili tikvice i krastavac :D 

  • +1 1
Link to comment
22 minutes ago, morgana said:

mene kardiolog ubjedjuje da brzi hod ima smisla iz njegovog ugla. 


Ne dovodim to u pitanje (naravno da ima smisla ako on tako kaže), radi se o bitno različitim stvarima, ovo moja priča je bila više na liniji
pitanje: Želim najesen da istrčim polumaraton ispod dva sata dvadeset minuta(*), hoće li mi pomoći povremeno brzo hodanje?
ogovor: Neće

Što se tiče gubitka kilaže (to je jelte vodilja ove diskusije), kažu da od rekreativnog trčanja nema puno vajde. Meni je sve u paketu ipak bilo jako  korisno (poboljšanje kondicije plus minimalni gubitak kilaže): tri puta nedeljno kontrolisanog rintanja i razgibavanja nije mala stvar za nekoga ko inače sedi po ceo dan.

 

(*)da ne bude zabune ovo je lepo vreme za matorog rekreativca početnika, ali u suštini malo brže od brzog hodanja

 

  • +1 1
Link to comment

Ne mogu ni da čitam sav ovaj bulšit.

lik bi kao da smrša, Al mu se ne da.

voli kocu zero :wacko:

 

meni je dr pre 20 dana rekla da imam predijabetes. Imao sam 91kg u tom momentu. 
danas imam 85.

 

oćeš da smršaš? Izbaci sve šećere. Znači i slatkiši i hleb i testo svakojako i voće. 
jedi jaja, masnu ribu, sireve, biftek, salatu. 
ako ti se prijede leba pojedi jednu krišku ražanog za ceo dan.

piješ vodu. Čaj, kafu. Ali samo vruća voda čaj kafa. 
dva obroka su ti dovoljna. Večeru baci.
šetnja da, ali na traci. 40min, dižeš nagib za 2% na 5 min. Kad si već u teretani prođi i tegove lagano pa kad ojačaš to je to. 
Trening sa tegovima je a must. Ne za mršavljenje, nego za dobar život. 

  • +1 7
Link to comment
2 hours ago, morgana said:

to sa ogranicavanjem ne ide ni meni, ako mi se prinese pet kolaca pojescu sve, a imam tek 3 kg viska zbog duzeg mirovanja.

 

taj problem se, pretpostavljam da mogu da uopstim, rjesava u prodavnici, a ne kod kuce. 

 

@Frile, mene kardiolog ubjedjuje da brzi hod ima smisla iz njegovog ugla. 

mimo akutnog problema sa srcanom maramicom sam zdrava, tj srce mi je zdravo, pa me nije upucivao na praksu koja ogranicava (osim da ne treba bas da dizem puls iznad 140) nego na opste preporuke.

btw u dvije godine sobnog biciklarenja sam bila bas popravila performanse, do februara kad sam se razboljela. racunam da uskoro krecem da vozim neki minimum pa da pojacavam i jedva cekam to.

puls sam drzala na malo iznad 120, ali sam za taj fiksirani uspjela da povecam brzinu voznje tj napora tokom vremena. visi puls mi je neprijatan.

 

Meni je puls tokom vezbanja obicno 130-140 sa tim da ponekad dobijem bust adrenalina pa na kratko ode na 150. Ipak ne mogu dugo da to teram. I ja sam takodje primetio nizi puls u mirovanju kada vezbam (sada mi je oko 80-85, kad vezbam zna da se spusti na 70).

  • +1 1
Link to comment

@nisam ja nemoj biti prek i rigidan.

 

Covek otvoreno kaze sta mu je problem. Ko zeli, i misli da moze, neka ga posavetuje i podrzi.

Svako ima pravo da gresi i da ima slabost.

 

Ako polazis od sebe, to je dobro, ali nisu svi ti ili ja. Svako je svoj i ima svoj put. Ono sto ja mogu, ti ne mozes i obratno. 

 

Link to comment

Nit sam prek niti rigidan.

Samo sam realan. Ovo što sam mu napisao na Instagramu košta sto eura.

Tražio je pomoć, ja sam je pružio.

Ako je ideja da ga se podrži u skidanju kila tako što će da šeta do posla i usput makne pica  slajs i zalije kocom zero, onda ok.

 

A tvoje zavlačenje na temu mog ponašanja je potpuno nepotreban meandar. Ali ako mu je moj nastup najveći problem, opet OK.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...