Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

36 minutes ago, Baldrick S. said:

 

Ja imao drugare Amerikance koji su došli i naravno Ameri ko Ameri odmah privatno osiguranje. Kad su provalili posle nekog vremena da ostaju u Nemačkoj i da za ono što im treba privatno uzima previše premija pokušali da se prebace. Pratio sam sagu par godina, bezuspešni pokušaji. Mislim da je drugačija situacija kad si u TK pa se prebaciš na privatno pa se vratiš, kapiram da si već u sistemu pa je verovatno samo reaktiviranje. Imam gomilu primera stranca koji dodju i imaju iste patnje pa kake po Nemackoj birokratiji. Naročito ovo što @Venom kaže, freelanseri i ta ekipa koja misli da ostaje kratko pa se zapartija pa misle lako će plus za penziju. Ne znam detalje ali na onih par strana što moderiram malo malo pa se neko žali oko prelaska.

 

mislim da je kod mog povratka bilo presudno sto mi je dosla zena, i nije bilo sanse da predjem granicu za privatno. ionako sam bio tek malo iznad. a posto ona nije radila, morala je preko mene biti osigurana, i onda je TK "morala" da me primi nazad

  • +1 1
Link to comment

A zašto bi uopšte trebalo da pustimo nekog ko ceo život dok lepo zaradjuje placa svoje skupo privatno osiguranje da bi imao nesto pogodnosti u odnosu na ostale, a onda kad ode u penziju predje na drzavno i onda dobije praktično to za dz? Granica od 55 godina je vise nego dobra.

//Razumem da pricate o ovima koji su bili tri godine iz zajeba pa hoće da predju ali je zapravo mnogo vise dobrostojećih ljudi koji ceo život uzimaju privatno pa bi rado onda prešli na drzavno kad zagusti, i to treba sprečiti

Link to comment

pa npr. zato što se desi da nekad prosto nemaju para da plate privatno. a po zakonu svi moraju biti osigurani.

Link to comment
2 hours ago, Baldrick S. said:

 

Ja imao drugare Amerikance koji su došli i naravno Ameri ko Ameri odmah privatno osiguranje. Kad su provalili posle nekog vremena da ostaju u Nemačkoj i da za ono što im treba privatno uzima previše premija pokušali da se prebace. Pratio sam sagu par godina, bezuspešni pokušaji. Mislim da je drugačija situacija kad si u TK pa se prebaciš na privatno pa se vratiš, kapiram da si već u sistemu pa je verovatno samo reaktiviranje. Imam gomilu primera stranca koji dodju i imaju iste patnje pa kake po Nemackoj birokratiji. Naročito ovo što @Venom kaže, freelanseri i ta ekipa koja misli da ostaje kratko pa se zapartija pa misle lako će plus za penziju. Ne znam detalje ali na onih par strana što moderiram malo malo pa se neko žali oko prelaska.

 

Ima na linku u mom prethodnom postu, termin je "svojevoljno osigurani" (frewillig gesetzlich versichert). Nisu samo freelance ljudi nego bilo ko ko nema nikakve prihode ili nije stalno zaposlen. Kad jednom odeš privatno nema više nazad, osim pretpostavljam ako se zaposliš :-). 

Link to comment
26 minutes ago, I*m with the pilots said:

A zašto bi uopšte trebalo da pustimo nekog ko ceo život dok lepo zaradjuje placa svoje skupo privatno osiguranje da bi imao nesto pogodnosti u odnosu na ostale, a onda kad ode u penziju predje na drzavno i onda dobije praktično to za dz? Granica od 55 godina je vise nego dobra.

//Razumem da pricate o ovima koji su bili tri godine iz zajeba pa hoće da predju ali je zapravo mnogo vise dobrostojećih ljudi koji ceo život uzimaju privatno pa bi rado onda prešli na drzavno kad zagusti, i to treba sprečiti

 

+1. Ima logike. Mislim generalno si apsolutno u pravu. Jedina pogodnost koju ja mogu da vidim je da ordinacije imaju ograničenja za broj TK korisnika ali zato si u fast lejnu kad si kod privatnog osiguranja. Pretpostavljam da i samo osiguranje ima neki svoj call centar pa ako je nešto hitno to se odmah rešava.

Link to comment
6 minutes ago, Venom said:

 

Ima na linku u mom prethodnom postu, termin je "svojevoljno osigurani" (frewillig gesetzlich versichert). Nisu samo freelance ljudi nego bilo ko ko nema nikakve prihode ili nije stalno zaposlen. Kad jednom odeš privatno nema više nazad, osim pretpostavljam ako se zaposliš :-). 

 

jedan od glavnih uslova je da se spustis sa godisnjom platom ispod 69,300€ (za 2024) :)

 

https://www.finanztip.de/pkv/pkv-rueckkehr-gkv/

 

Link to comment

Odabrah TK jer preporuke, hvala svima. I Spar banku tj neku lokalnu varijantu - to bez preporuke jer su bili najbrži u otvaranju računa, iako nije baš sve prošlo glatko. Rešen i vrtić, pedijatar, ostao termin za odabranog lekara i ginekolog za gospođu. Čeka se i vodafon za net da odgovori. 99% će i oni razni Rechtschutzovi da budu. 

 

tldr, nepunih 20ak dana mi trebalo za sve to, i one priče o teškoćama sa nemačkom administracijom sve manje piju vodu. Iz tog razloga ću prihvatiti preporuku za registraciju auta* - sa tehničkim pregledom i predugovorom za osiguranje ću otići u Zulassungsstelle da registrujem pežoinu. 

 

* tip je za postupak pitao ženu koja je njemu i još njih mnogo odradila tako, ništa carina ništa PDV, priča ista kao da sam auto kupio u Nemačkoj. 

  • +1 3
Link to comment

Uradi i Haptflichtversicherung, pre svega jer imaš dete, a ja obavezno uzimam i osiguranje za gubitak ključeva, razno za stan i za ako napravim poplavu komšijama ispod, tipa procuri mi u pola noći mašina za sudove ili za veš.

  • Hvala 1
Link to comment

Od 1 januara je ponovo na snazi VAT restoranima i objektima koji sluze hranu (menze i slicno) od 19% koji je za vreme covida (i kad je krenuo rat u Ukrajini) smanjen na 7%. Ovo nije porez na hranu koju dobijamo vec porez koji restorani placaju drzavi. Veselo.

Link to comment
17 minutes ago, Baldrick S. said:

Od 1 januara je ponovo na snazi VAT restoranima i objektima koji sluze hranu (menze i slicno) od 19% koji je za vreme covida (i kad je krenuo rat u Ukrajini) smanjen na 7%. Ovo nije porez na hranu koju dobijamo vec porez koji restorani placaju drzavi. Veselo.

 

Ne razumem razliku. Što se mene tiče ne vidim problem osim u ponašanju restorana. Ok, dobili su olakšice jer su bili ugroženi i zadržali su sav višak umanjenjem poreza. Sad kad više nisu ugroženi, opet bi da podignu cene jer je porez vraćen na staro (iako su ih već debelo podigli zbog inflacije). 

 

Ipak je najluđe što je porez manji ako ne jedeš u restoranu nego uzmeš take away :lolol: . Nemačka posla.

Link to comment
13 minutes ago, Venom said:

iako su ih već debelo podigli zbog inflacije

 

Uzimamo picu jednom u ~6 nedelja iz jednog paki mesta; napravili bas dugu pauzu od tipa avgusta meseca do decembra i šokirali se da su pored fino uvećanih cena dodali i evriće za dostavu, zavisno od dela grada. Inače smo im na 5 minuta biciklom.

Videh posle u letcima drugih mesta da isto uzimaju barem evro na to, negde u startu dva.

Link to comment
49 minutes ago, Baldrick S. said:

Od 1 januara je ponovo na snazi VAT restoranima i objektima koji sluze hranu (menze i slicno) od 19% koji je za vreme covida (i kad je krenuo rat u Ukrajini) smanjen na 7%. Ovo nije porez na hranu koju dobijamo vec porez koji restorani placaju drzavi. Veselo.

 

horor za IT :D

ali je bolje za Spesen za sluzbena putovanja

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...