Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

1 hour ago, Baldrick S. said:

Ja sam ubedjen da plaćam malo više od proseka za osiguranje jer je uključeno osiguranje za krađu bicikle, izgubljenih ključeva i još nekih 6-7 stvari koje nisu povezane sa stanom ali su tu.

 

Imamo i to, pogotovo su nam bitni bicikli.


Uzgred, vozila sam skoro bajs jedan dan sa drugaricom koja je domaca u Berlinu: po njenom kraju bas opusteno jer je mirno i lepo (Bavarska cetvrt), odatle smo se provozale do nekih galerija, posle kroz onu siroku ulicu koja ide pored Kadevea za koju mi rece da je nocu opasna jer se budale trkaju automobilima. Neprijatnost: vezale bicikle iza stanice Zoo (neprijatnost sama po sebi), ispred muzeja fotografije. Zaboravila je da skine LED lampicu i kad smo se vratile nje vise nije bilo, i to ju je majmun izgleda i ostetio dok ju je cupao tako da sad ni on nema proizvod koji radi..Po njenim recima nista slicno joj se nije desilo za cetiri i kusur godine maltene svakodnevnog suzivota sa biciklom na relaciji Ofenbah-Frankfurt.

Link to comment

Imate li (anti) preporuku za osiguravajuću kuću? Uzimam obavezno zdravstveno, posle ću ga unapređujem sigurno...

Link to comment
39 minutes ago, Desmond Bojčinski said:

Imate li (anti) preporuku za osiguravajuću kuću? Uzimam obavezno zdravstveno, posle ću ga unapređujem sigurno...


pričaš o osiguranju ili o zdravstvenom osiguranju?

Link to comment
6 hours ago, Desmond Bojčinski said:

Obavezno zdravstveno. Za sad. 

 

mi smo svi kod TK, Techniker Krankenkasse. zadovoljni smo. ne mogu da uporedim ni sa jednom drugom kucom :)

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
20 minutes ago, Desmond Bojčinski said:

Tk, aok ili hkk će biti 99% 

Eci peci pec će bude na kraju. 

 

raspitaj kakve dodatne pogodnosti nude te kase. uz TK se moze placati dodatne osiguranje kojim imas status privatnog pacijenta u bolnicama. TK radi sa ENVIVAS-o,

Link to comment

I ja sam kod TK - kad sam došla u Nemačku, pitala sam šefa i kolege i većina je imala TK pa sam bez mnogo dumanja uzela i ja.

 

Određene lekove sa prirodnim sastojcima (ekstraktima i nemam pojma čim, npr. Bronchipret, Soledum - to redovno dobijamo kad kasljemo) možeš da refundiras, najviši godišnji iznos je 100€. Imaju neke doplate za stomatološke usluge u saradnji sa nekim privatnim osiguranje (možda baš taj Envivas) ali tu dobro treba razmisliti da li ti treba - ako nemaš neke probleme već redovno održavas zube, zapadne ti neka plomba sa doplatom 30-40€ (za velike zube TK i dalje plaća samo manganske plombe, koje dosta zubara uopšte ne koristi) ili profesionalno čišćenje jednom godišnje - nema potrebe.

Iz mog iskustva ti zubar uvek kaže da li te nesto dodatno košta i koliko, ako ne - pitaj. Nista ne moraš da uzmes.

 

Kada su me zadesile neke boljke u Srbiji pa sam morala kod (privatnog, nemam ništa više u Srbiji) lekara, refundirali su mi troškove po nemačkom cenovniku, što je bilo za skoro sve stvari 100% i koji evro manje za nesto sto u Srbiji očito deru. Meni je to bilo fer.

 

Mislim da imaju i neki sporazum sa našim RFZO-m ali to nije ništa automatski nego moraš da prijavis mnogo pre i odeš možda i na pregled. Naći ces to na sajtu.

 

U Hrvatskoj sam najnormalnije otišla kod doktora kao i ovde, provukli su samo karticu i to je to. Isto je bilo za prepisane antibiotike u apoteci.

 

Sve ovo je verovatno moguće i kod drugih osiguranja, ali da li sad imaš volje i vremena da sve istražuješ...

Edited by I*m with the pilots
  • Hvala 1
Link to comment

TK takođe. Mislim da su među (većim) osiguranjima razlike minimalne, neke dodatne usluge su različite, cena minimalno varira itsl. Ne bih mnogo lomio glavu, ne verujem da je mnogo velika procedura i da se promeni (mada ne znam).

 

U Srbiji će raditi pretpostavljam svako osiguranje, jer postoji na osnovu sporazuma između Srbije i Nemačke, pa se odnosi na sva "državna" osiguranja. Refundacije privatnih lekara će pretpostavljam raditi isto svuda - imaju svoje tabele s uslugama i iznosima koje pokrivaju, pa će ti pokriti to ako inače pokrivaju, ali do iznosa koji je predviđen. Kad sam se za to raspitivao rekli su mi da je klasičan primer "slomio nogu na skijanju u Austriji, tamo je samo privatni lekar i to košta X, mi ćemo refundirati do Y".

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

TK i kod mene i vrlo sam zadovoljan. Za putovanja i sl. nije loše uzeti dodatno osiguranje, jednokratno, ako ne putuješ baš često. Moja koleginica uzima kod ADAC-a, pala na skijanju i oni pokrilli i helikopter i jednokrevetnu sobu u bolnici i sveeee.

 

  • Hvala 1
Link to comment

Uz jednu važnu napomenu: ko god da je u Nemačkoj prvo uzeo privatno zdravstveno (ne tk uz dodatak, nego full privatno) kaže da je skoro pa nemoguće da se sa tog privatnog bilo kada pređe na TK iz bilo kog razloga.

  • Hvala 1
Link to comment

Teško jeste, u smislu da te drkaju najstrašnije, ali na kraju moraju da te prime. Po svemu što ja znam privatno se više isplati nekome ko je sam i planira da tako i ostane, za porodice, naročito sa decom ili parove gde samo jedan radi već ne.

Link to comment
18 minutes ago, Baldrick S. said:

Uz jednu važnu napomenu: ko god da je u Nemačkoj prvo uzeo privatno zdravstveno (ne tk uz dodatak, nego full privatno) kaže da je skoro pa nemoguće da se sa tog privatnog bilo kada pređe na TK iz bilo kog razloga.

 

to je nesto novo onda.

ja sam bio 2 godine kod TK, pa onda dve godine privatno, pa se vratio kod TK. ali to sve tamo nekad 2004-e

Link to comment

Zavisi u kom slučaju. Ako si samozaposlen imaš pravo izbora i u tom slučaju povratak u "državno" osiguranje nije moguć. Ako pređeš opet u stalno zaposlene onda je moguće, ali ne i ako:

 

Quote

 

das 55. Lebensjahr vollendet haben und

in den letzten fünf Jahren nicht gesetzlich versichert waren und

mindestens die Hälfte dieser Zeit versicherungsfrei, von der Versicherungspflicht befreit oder hauptberuflich selbst­ständig waren.

 

 

Mada je meni knjigovođa rekla da zna dosta ljudi koji pređu u zaposlene pred penziju čisto da izađu iz privatnog osiguranja jer je previše skupo kad ostariš. Po ovom gore više ne može osim ako nije neka baš rana penzija.

Link to comment
4 hours ago, Ros said:

 

to je nesto novo onda.

ja sam bio 2 godine kod TK, pa onda dve godine privatno, pa se vratio kod TK. ali to sve tamo nekad 2004-e

 

Ja imao drugare Amerikance koji su došli i naravno Ameri ko Ameri odmah privatno osiguranje. Kad su provalili posle nekog vremena da ostaju u Nemačkoj i da za ono što im treba privatno uzima previše premija pokušali da se prebace. Pratio sam sagu par godina, bezuspešni pokušaji. Mislim da je drugačija situacija kad si u TK pa se prebaciš na privatno pa se vratiš, kapiram da si već u sistemu pa je verovatno samo reaktiviranje. Imam gomilu primera stranca koji dodju i imaju iste patnje pa kake po Nemackoj birokratiji. Naročito ovo što @Venom kaže, freelanseri i ta ekipa koja misli da ostaje kratko pa se zapartija pa misle lako će plus za penziju. Ne znam detalje ali na onih par strana što moderiram malo malo pa se neko žali oko prelaska.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...