Jump to content
IGNORED

Nemačka


Parsons

Recommended Posts

ti što su vozili iz Londona su uredno dva puta godišnje prijavljivali "uzeli nam sve na granici, nema ništa od robe, dobro nismo u zatvor zaglavili..."
dođu mi jedno 300 CD-ova :chr_medusa:

  • Tužno 2
Link to comment
10 hours ago, Eleniko said:

alo gastosi, jel i dalje ima onih raznih kombija iz dojčland za slanje razne robe u srpiju.

 

neki mi rezervni deo za kola treba pa mi treba nešto pouzdanije od nemačko srpske pošte za dostavu.

 

sigurno ima. odes na fejsu na stranicu "srbi, hrvati i bosanci u minhenu" pa tamo pitas. koliko ti je hitno? i koliko je velik deo? rezervoar ili svecica?

Link to comment
4 minutes ago, Tpojka said:

 

  Reveal hidden contents

dGVU5WA.png

 

 

dzaba mi slikas. ja se u to razumem k'o mara u krivi...

  • Haha 1
Link to comment
19 minutes ago, Eleniko said:

našo sam već, podsetio me kolega na kontakt za ove što prevoze robu

 

deo je skroman, brava na vratima

 

to onda moze i standardnim touring busevima. das im neki € i nije frka. 

Link to comment

Slao mi je ortak neke filmove i odlepio sam jer ovi što prevoze putnike ne pomišljaju da dovoze za manje od 40, 50e bez obzira na težinu paketa što je jebeno puno.

 

Baš sam juče našao ove, koji kažu do 4KG 20e ali msilim da ne kupe već mora da im se pošalju na adresu:

 

https://deprevoz.com/

Link to comment

Ima posla ko hoće da radi. Objavljen oglas nemačke železnice (pa skinut ali može da se nadje u interent arhivi) za administratora za Windows 3.11 i da ima iskustva u ms dos-u. Inače se ovi sistemi koriste u ICE sistemu vozova. @bags (i ostali programeri) hteo si posao u Nemačkoj, evo 🤣

 

Spoiler

"A German railway firm posted a vacancy for a Windows 3.11 Administrator just before the weekend. In addition to skills in wrangling Windows for Workgroups on the 30-year-old operating system, the recruiter would look upon a candidate more fondly for possessing MS-DOS experience. The admin would purportedly oversee systems with 166MHz processors and a whopping 8MB of RAM. It might seem slightly worrying that modern railways are still running on such ancient systems, but mission-critical systems often adhere to the "if it ain't broke, don't fix it" philosophy.

Silicon lover Konkretor highlighted the above vacancy on Twitter / X and explained that the hiring company was responsible for "railway display boards for almost all of Germany." These systems obviously rely in some part on old MS-DOS and Windows 3.11 applications.

The job listing, which we saw yesterday, seems to have been taken down today. It mentions that the appointee will maintain and update the old systems that are still pivotal to railway operations. In further detail, we learn that this software is responsible for "the driver's cab display system on high-speed and regional trains [which] shows the driver the most important technical data in real-time."

Seeing such old legacy OSes being relied upon for delivering important real-time data is somewhat worrying, but it isn't uncommon to find old mission-critical systems run by old software. Additionally, the display might only provide data for information, not critical safety systems.

Windows 3.1X was notable for being the first version of Microsoft’s GUI-based operating system with integrated networking and introduced a 386-protected mode networking stack. Microsoft launched this network-friendly OS back in 1992 and ended support for it on December 31, 2001. Did the German rail company miss the memo?

According to some chit-chat on the Hacker News forum, the above-mentioned legacy system is currently in use on Germany’s ICE 1 and ICE 2 trains. If true, the software that's reliant on MS-DOS and Win 3.11 might be required until 2030 or later. Another interesting titbit was the assertion that one of the railway systems running Win 3.11 has a BIOS dating from 1996 and features a 166MHz processor plus 8MB of RAM.

Ancient hardware and software keep turning up in the most unexpected places. Only yesterday, we reported on Japan’s mandarins finally being weaned off their addiction to floppy disks. Meanwhile, enthusiasts still purchase computers based around Intel’s ancient 8088 CPU and dabble in overclocking ISA bus graphics cards."

By Mark Tyson, on tomshardware

 

  • +1 1
  • Haha 5
Link to comment

Ženina baba, nemačka državljanka od '60-ih koja sve vreme živi u pokrajini Baden-Wurttemberg, je umrla u Srbiji pre malo više od mesec dana, dok je bila u poseti. Po njenoj želji, ovde je i sahranjena.

 

Mi još nismo nikakve papire odneli u Nemačku, niti bilo koja tamošnja institucija zna da je ona umrla. Pokušavam da nađem po netu neke info, šta treba tačno da radimo mi sad mada nešto ne uspevam. Jasno mi je da treba da se nosi međunarodni izvod odavde kao potvrda njene smrti, ali u koju instituciju treba da idemo tamo i kojim redosledom. Kapiram da treba da se ide u policiju ili opštinu gde su matične knjige, da se prijavi smrt, pa da se dobije neki nemački sertifikat o smrti.

 

Drugo, ona je tamo imala nekretninu, i ima testament kojim sve ostavlja mojoj ženi. Gde treba da se prijavi njena smrt pa da se taj testament izvrši, da se pokrene ostavinska rasprava? Da li to ide po automatizmu?

 

Ima li ovde neka dobra duša koja može da mi pomogne sa ovim informacijama? Makar da me u uputi gde da nađem na netu sve šta mi treba.

 

I još jedno pitanje, da li je ovo komplikovan proces, da li da tražimo u Nemačkoj advokata koji bi nas vodio kroz ceo ovaj proces ili je to nešto što možemo sami? Nije problem da tamo idemo kad god treba da se pojavimo lično ili odnesemo neka dokumenta, samo se plašim da ne bude nekog nerazumevanja zbog nepoznavanja procedure i nemačkih zakona.

 

 

Link to comment

Sto ne prijavite prvo u ambasadi ili konzulatu Nemacke u Beogradu? Oni po definiciji znaju sta treba da urade ukoliko neko od njihovih drzavljana premine u inostranstvu. I verovatno bi znali kojoj instituciji da se obratite dalje.

 

Edited by Moonwalker
Link to comment

Pa i to je opcija, samo bi mi to da probamo da ubrzamo ako je ikako moguće. Ja sam nedavno komunicirao sa češkim institucijama preko ambasade, i to je trajalo po mesec dana, pitanje-odgovor.

 

Ali da, poslaćemo mejl i njima.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Behemoth said:

Pa i to je opcija, samo bi mi to da probamo da ubrzamo ako je ikako moguće. Ja sam nedavno komunicirao sa češkim institucijama preko ambasade, i to je trajalo po mesec dana, pitanje-odgovor.

 

Ali da, poslaćemo mejl i njima.

 

Ovo je sa sajta konzulata u slucaju smrtnog slucaja. Ne verujem da ce da se natezu za tako nesto.

 

Pomoć za nemačke državljane - Ministarstvo spoljnih poslova SR Nemačke (diplo.de)


Znace bolje forumski Nemci, ali ja vama ne bih savetovala precice. Ako neka birokratija ima svoj tempo to ce uraditi istim, ima samo da se inate ako ih gurkas na precice. Germanske zemlje posebno.

Edited by Moonwalker
  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...