Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

20 hours ago, aram said:


Gradski prevoz je mislim nešto oko 1,10€ karta koja važi 90 minuta, znaće @mlatko. S tim što, ako se voziš metroom, to je samo jedna vožnja njime, ako prekineš onda možeš da nastaviš tramvajima i autobusima.

Vatikan obavezno jedan dan, zajebi te munje, ima tamo šta da se vidi. Villa Borghese galerija i park kojim se vredi prošetati drugi dan, iskoristi taj dan i da izadješ na drugu stranu parka, na Piazza del Popolo, pa odatle lagano pešaka do Španskog trga. Za Villa Borghese se obavezno već sad najavi da ti daju termin, ulazi se u malim grupama, sledeća čeka na ulazak dok prethodna ne izađe.

Treći dan potroši na obilazak glavnih trgova i fontana, Piazza Navona, Fontana Di Trevi, Piazza Venezia i izađi na Koloseum, odatle preko Forro Romano i Circo Massimo se popni na Aventino, svrati u Giardino degli Aranci, nađi Santa Maria del Priorato i proviri kroz ključaonicu na ulazu u vrt obavezno, a onda se spusti na drugu stranu u Testaccio, nekad pravi sirotinjski kraj, meni jedan od najlepših delova. A kad već odeš u Testaccio, obavezno svrati na groblje, mislim da je naziv "Cimitero Acattolico". Ludilo kako to izgleda. Još ako se naduvaš pre nego što odeš... samo proveri kad je otvoreno
Stvari za jesti u Rimu: bucatini all'amatriciana, abbacchio alla romana, coda alla vaccinara, porchetta, spaghetti alla carbonara. Za desert - maritozzo alla panna. Die beste pica u Rimu - Pizzarium, Via della Meloria 43, Prati. Restaurant Cul De Sac, Piazza di Pasquino 73, blizu Piazza Navone je recimo izuzetno dobar, a nije bio mnogo skup.
Najbolji sladoled u Rimu Gelateria Fatamorgana, Via Lago di Lesina 9-11

I uopšte ne oklevaj da pojedeš pizzu na mestima gde se prodaje "a taglio", samo da nije baš neka očigledno turistička pljačka, znači ne preko puta ulaza u Vatikan i sl.

Vredi otići u Tivoli, videti Vilu porodice D'Este, ali to je već malo van Rima. Sama Vila je divna, ali na kraju kad se izadje u vrt - to je pravi spektakl.
E, da, u Testacciu se fino jede u "La fata ignorante" ili u "Pecorino". A isto nije nešto preskupo. U blizini Pantheona, popiti najbolji espresso u Rimu - Tazza D'Oro, Via degli Orfani 84

U barovima pij kafu i kapućino stojeći, da ti ne bi naplatili 5€ za sedenje.
Ako treba još nešto, pitaj :)

 

 

ne spominjes nista u trastevereu?

Link to comment



Da li se menjaju kovid pravila za nas u aprilu?

Icicu do Slovenije, pa sam planirao kafu u Trstu i da prozujim tim krajem na jedan dan kolima.

I zena i ja imamo 3 Fajzera, poslednji u novembru+smo prelezali u februaru.

Dovoljno je da skeniramo bockanje tom aplikacijom?

U maju sam planirao 10 dana u Italiji, ako uslovi dozvole(rat, cena/nestasica benzina, kovid, finansije...), a dotle ima vremena.


Ako imaš QR kod(ove) koji ti prolaze sa tom aplikacijom i daje zelenu boju na opciji R(afforzato) onda si miran. Tu aplikaciju koriste svi, restorani, hoteli, muzeji prevoznici, policija (u metrou) pa ako ti ne očitava dobro onda možeš imati problema na određenim mestima. Svaki dan se par puta (samo)ažurira po par MB da ubaci/vrati opozvane sertifikate.

Kontrole su na nekim mestima rigorozne jer su i kazne visoke i ne prave se ustupci kod privatnika.

Sad sam proverio od prvog aprila Super green pass trebaće samo za bazene, teretane, sportske i zdravstvene aktivnosti na zatvorenom, igraonice, konferencije i sl.
Znači restorani, barovi od 1. aprila prihvataju Bazni sertifikat tj i sa testom. Ne menja mnogo i sa 3 vakcine bi trebalo da ste mirni i posle 6 meseci jer su doneli odluku da je važenje sertifikata neograničeno posle boostera. Ali bolje se uveriti svojim očima i pokazati QR koji prolazi.

Još nešto, najlakše/najbrže sa telefona očitava. Papirni jedino plastificirati

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

  • Hvala 1
Link to comment
44 minutes ago, Ros said:

 

ne spominjes nista u trastevereu?

Pa, ne. Trastevere je postao atrakcija za turiste, sa sve pripadajućom deračinom od cena. Lepo je prošetati se njime uveče, ali onda pređi Tibar i popi piće/večeraj u Testacciu.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, aram said:

Pa, ne. Trastevere je postao atrakcija za turiste, sa sve pripadajućom deračinom od cena. Lepo je prošetati se njime uveče, ali onda pređi Tibar i popi piće/večeraj u Testacciu.

 

to sam otprilike i ocekivao da ce biti. gde god nesto citas o trastevere stoji geheimtipp :D sto znaci da vise nije

Link to comment
On 26.3.2022. at 21:14, mlatko said:


 

 


Ako imaš QR kod(ove) koji ti prolaze sa tom aplikacijom i daje zelenu boju na opciji R(afforzato) onda si miran. Tu aplikaciju koriste svi, restorani, hoteli, muzeji prevoznici, policija (u metrou) pa ako ti ne očitava dobro onda možeš imati problema na određenim mestima. Svaki dan se par puta (samo)ažurira po par MB da ubaci/vrati opozvane sertifikate.

Kontrole su na nekim mestima rigorozne jer su i kazne visoke i ne prave se ustupci kod privatnika.

Sad sam proverio od prvog aprila Super green pass trebaće samo za bazene, teretane, sportske i zdravstvene aktivnosti na zatvorenom, igraonice, konferencije i sl.
Znači restorani, barovi od 1. aprila prihvataju Bazni sertifikat tj i sa testom. Ne menja mnogo i sa 3 vakcine bi trebalo da ste mirni i posle 6 meseci jer su doneli odluku da je važenje sertifikata neograničeno posle boostera. Ali bolje se uveriti svojim očima i pokazati QR koji prolazi.

Još nešto, najlakše/najbrže sa telefona očitava. Papirni jedino plastificirati

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

 

 

mi vakcinisani nemci, ne moramo da instaliramo tu italijansku aplikaciju? 

Link to comment
 
mi vakcinisani nemci, ne moramo da instaliramo tu italijansku aplikaciju? 
Ne, ne mora niko ali iz iskustva kontrolisanja (ja je koristim na dnevnoj bazi) je preporučljivo (rekao bih ljudima iz Srbije posebno) da provere dal im QR kod šljaka. Ovi evropski su čitljivi, osim ako je prošlo više od 6 meseci od druge doze, onda bude ljubičast rezultat i (neki) ne primaju. Od aprila biće olakšano


  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Ros said:

 

mi vakcinisani nemci, ne moramo da instaliramo tu italijansku aplikaciju? 


Ja za novu godinu išao sa nemačkom Corona Warn, sve OK, kompatibilna je...

  • +1 2
Link to comment

Kad ste se već raspisali, ja bih da priupitam starosedeoce i ove koji su već bili, razmišljam, Rim (5 dana) i Napulj (3 dana) i Amalfi coast (3 dana), period pravoslavni uskrs + prvi maj. Do Rima avionom ili iz BG ili iz Temišvara (Wizz), vozom do Napulja i rent-a-car za Amalfi.

 

Znam da je za Italiju uvek malo dana odmora na raspolaganju, samo bih da proverim da li mi je ovo dovoljno za sve.

Link to comment

Ako nisi bio u RImu, dobra ti je podela, mozda eventualno 2 dana Napulj 4 za Amalfi. Ogradjujem se posto sam u Napulju bio na jedan ceo dan, a na Amalfi obali nikad. A s obzirom koliko su dzabe karte Wizzom iz BG do Rima, ti kupi karte, pa onda polako pravi planove.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Behemoth said:

Kad ste se već raspisali, ja bih da priupitam starosedeoce i ove koji su već bili, razmišljam, Rim (5 dana) i Napulj (3 dana) i Amalfi coast (3 dana), period pravoslavni uskrs + prvi maj. Do Rima avionom ili iz BG ili iz Temišvara (Wizz), vozom do Napulja i rent-a-car za Amalfi.

 

Znam da je za Italiju uvek malo dana odmora na raspolaganju, samo bih da proverim da li mi je ovo dovoljno za sve.

 

Dobra ti je podela. Za Amalfi obalu ce biti premalo ali Rim i Napoli zahtevaju minimum onoga sto si odvojio.

  • +1 1
Link to comment
On 26.3.2022. at 21:29, aram said:

Pa, ne. Trastevere je postao atrakcija za turiste, sa sve pripadajućom deračinom od cena. Lepo je prošetati se njime uveče, ali onda pređi Tibar i popi piće/večeraj u Testacciu.

 

Eh, kad se setim Trastevere 90ih :heart:, bio je turizam ali veliki broj kafana zaista autentican. Inace, Testaccio se malo proborgeziro ali generalno se slazem s tobom. 

Link to comment
On 26.3.2022. at 8:31, *edited by mod said:

I ja uzeo ove brutalno jeftine karte iz Beograda pa sam u Italiji od 11.04-18.04 pošto sam već bio najverovatnije ću podeliti pola na Rim a pola na Napulj.

 

Kako je u Italiji za Uskrs? Da li radi nešto ili je sve zatvoreno?

 

U turistickim gradovima, sto znaci i u Rimu i Napulju. u nedelju i ponedeljak ce na ulicama biti miliardu ljudi, pripremi se. Restorani i kafici pa i mnoge prodavnice ce u centralnim delovima grada biti otvoreni ali i prepuni.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 25.3.2022. at 17:21, Profesionalac said:

Molba za @mlatko @Poludziber i ostale PPP "Italijane"> planiram tokom proleća da uzmem jednu nedelju slobodno na poslu i dođem do Rima kolima. Već sam bio u Rimu, pa mislim da neću biti duže od 3 noći tamo, ali mi je ideja da se smestim negde u Toskani ostatak (4-5) noći i odatle da obilazim okolinu. 

 

Znam da ceo taj potez Venecija - Rim mogu da obilazim godinama i da mi ne dosadi. Imate li neke must-see preporuke ili neka mesta koja neopravdano nisu u prvom planu turistima. Dovoljni su i samo hint-ovi, pa ću da tražim po topicu ili po netu, ali nemam toliko vremena da vrtim od početka temu i da čitam svaki post na 90 strana. 

 

Neka prva ideja su mi Bolonja, San Marino, San Đimiđano. Možda Ravena, pa Cinque Terre (mada  je malo daleko). Arezzo i Peruđa su mi baš nepoznanice. A realno ću svakako opet otići do Firence i Siene :wub:. Sad dok kucam shvatam da već ulazim u nedostatak vremena :D

 

 

 

Sta da ti kazem, ovde su upleo pa ono SVEE. :D

Posto si vec bio u Rimu, pretpostavljam da ti ni ovo nije poslednja zabarska tura. Ako je tako izaberi samo jednu bazu za tih 4-5 dana i posecuj ono sto ti je na dometu. 

Bolonju, Ravenu i generalno Emiliu Romanju bih preskocio ako mi i dalje fale Toscana, Liguria i Marche/Abruzzo. Samim tim ti predlazem jednu od ove 3 opcije.

1. Toscana. Naravno, cela Toscana nije izvodljiva pa i ovde moras da izaberes logisticki najbolju opciju. Ako iskljucimo Firencu i Sienu gde si bio, prvo mi padne napamet Arezzo i okolina. To je neka jugoistocna Toscana iz koje mozes da dobacujes po juznoj Toscani, Severnom Laciju i Umbriji. Ja sam godinu pre pandemije obilazio te krajeve sa bazom u Arecu.

 

Arezzo

x1ZcjICl.jpg

 

o6dVsQ7l.jpg

 

9nbB87yl.jpg

 

U samoj blizini Arezza je Anghiari, srednjovekovni grad opasan zidinama na vrh cuke, prakticno sacuvanog izgleda kao pre vise stotina godina. Nama se posebno svideo i zaista je vredan posete.

 

lQVm5lrl.jpg

 

R9cOx1Vl.jpg

 

5HLUc9Dl.jpg

 

XY2BAOal.jpg

 

GWEhI63l.jpg

 

3RGV8JYl.jpg

 

pJOXXSHl.jpg

 

Sa zidina ovog starog grada puca prelep pogled na ravnicu doline Valtiberina koju sece cuvena istoimena reka na svom putu ka Rimu. Ova dolina je poznata po cuvenoj bici "Battaglia di Anghiari" Gde su u 15 veku trupe Milanske grofovije porazene od kolacije Firence, Venecije i Papske drzave. U Firenci u svecanoj sali Stare Palate, Leonardo je oslikao ovu bitku ali je imao tehnickih problema pa je kasnije preko toga napravljen novi zid koji je oslikao Vazari. 

Na drugoj strani doline se vidi stari gradic Sansepolcro koji se nalazi na granici s Umbrijom i povezan je ravnim putem koji krece iz srca Angijarija. Taj put je isti jos iz 14 veka prilicno fascinantno izgleda. Sticajem slucaja jedan moj klijent je rodom iz Angijarija i kad sam mu rekao da sam posetio taj grad, pricao mi je kako su kao klinci isli sankama iz centra prema dolini kad padne sneg, sa sve suznim ocima. Oako to izgleda.

 

qS8mS8gl.jpg

 

Takodje srednjovekovni grad opasan zidinama, ali u ravnici, Sansepolcro je poznat po tome sto je rodno mesto slikara Piero Della Francesca cija dela mozete videti  i lokalnom muzeju

 

4frM72al.jpg

 

6IOHe0ol.jpg

 

Grad slican mnogima u ovom delu Italije, meni bio zanimljiv zbog ovog masonskog hrama, jednog od najvaznijih u Italiji. Toskanski masoni su povezani sa najvecim misterijama, prevarama, ubistvima i politickim spletkama u Italiji 20og veka, ukljucujuci i osnivanje tajne loze P2 koja je trebala da izvrsi beli drzavni udar i u kojoj su bile upisani mnogobrojne poznate licnosti iz politike, vojske, policije pa i estrade (citiracu samo Berluskonija)

 

Ms4eu6Ql.jpg

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

  • +1 2
  • Wub 2
  • Hvala 2
Link to comment

Od Sansepolcra su ti otvorena vrata Umbrije i tu mozes samo da poludis dok ne izaberes gde ces. Milos ti je vec preporucio Gubbio. Perugia je meni must ali zbog toga jer sam tamo ziveo davne 1990e i imam samo lepa secanja. Ali Umbrija je posebna prica pa necemo sad. Od Sansepolcra ti je najblizi Città Di Castello i to mozes sve zajedno u istom danu. Cak u maju bese i neki vinski festival po celom gradu.

 

UkRrsiql.jpg

 

agwpZnVl.jpg

 

znRRkGHl.jpg

 

Sledeca preporuka u ovom delu Toscane je Cortona.

Takodje na vrhu brda sa prekrasnim pogledom na pola juzne Toskane. Vazan i veliki etruscanski grad koji je imao impozantne zidine i pre dolaska rimljana. Grad koji je napao Hanibal u svom pohodu ka Rimu. Oko kojeg su se u srednjem veku jagmili Fiorentini i Pape. Vredan posete.

 

GiWXy3Kl.jpg

 

nbKscZOl.jpg

 

qyiaXlgl.jpg

 

cn82siXl.jpg

 

Spustivsi se u dolinu, nije daleko Montepulciano i prelepi brezuljci toscane sa svojim vinogradima.

 

 

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...