Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

36 minutes ago, Zlurad said:

Ajd nek neko kvotuje Rim, da ne motam 89 stranica. 5 dana, laganica za katolicko voskresenije. Spalice me munja ako se priblizim Vatikanu, tako da ne.


Gradski prevoz je mislim nešto oko 1,10€ karta koja važi 90 minuta, znaće @mlatko. S tim što, ako se voziš metroom, to je samo jedna vožnja njime, ako prekineš onda možeš da nastaviš tramvajima i autobusima.

Vatikan obavezno jedan dan, zajebi te munje, ima tamo šta da se vidi. Villa Borghese galerija i park kojim se vredi prošetati drugi dan, iskoristi taj dan i da izadješ na drugu stranu parka, na Piazza del Popolo, pa odatle lagano pešaka do Španskog trga. Za Villa Borghese se obavezno već sad najavi da ti daju termin, ulazi se u malim grupama, sledeća čeka na ulazak dok prethodna ne izađe.

Treći dan potroši na obilazak glavnih trgova i fontana, Piazza Navona, Fontana Di Trevi, Piazza Venezia i izađi na Koloseum, odatle preko Forro Romano i Circo Massimo se popni na Aventino, svrati u Giardino degli Aranci, nađi Santa Maria del Priorato i proviri kroz ključaonicu na ulazu u vrt obavezno, a onda se spusti na drugu stranu u Testaccio, nekad pravi sirotinjski kraj, meni jedan od najlepših delova. A kad već odeš u Testaccio, obavezno svrati na groblje, mislim da je naziv "Cimitero Acattolico". Ludilo kako to izgleda. Još ako se naduvaš pre nego što odeš... samo proveri kad je otvoreno
Stvari za jesti u Rimu: bucatini all'amatriciana, abbacchio alla romana, coda alla vaccinara, porchetta, spaghetti alla carbonara. Za desert - maritozzo alla panna. Die beste pica u Rimu - Pizzarium, Via della Meloria 43, Prati. Restaurant Cul De Sac, Piazza di Pasquino 73, blizu Piazza Navone je recimo izuzetno dobar, a nije bio mnogo skup.
Najbolji sladoled u Rimu Gelateria Fatamorgana, Via Lago di Lesina 9-11

I uopšte ne oklevaj da pojedeš pizzu na mestima gde se prodaje "a taglio", samo da nije baš neka očigledno turistička pljačka, znači ne preko puta ulaza u Vatikan i sl.

Vredi otići u Tivoli, videti Vilu porodice D'Este, ali to je već malo van Rima. Sama Vila je divna, ali na kraju kad se izadje u vrt - to je pravi spektakl.
E, da, u Testacciu se fino jede u "La fata ignorante" ili u "Pecorino". A isto nije nešto preskupo. U blizini Pantheona, popiti najbolji espresso u Rimu - Tazza D'Oro, Via degli Orfani 84

U barovima pij kafu i kapućino stojeći, da ti ne bi naplatili 5€ za sedenje.
Ako treba još nešto, pitaj :)

 

  • +1 7
  • Hvala 1
Link to comment

pisi samo.

i mi smo tamo 5 dana :)

ne znam da li ima smisla uzimati karte za gradski za vise dana. ne kostaju puno kad su uzmu one od 72h, npr.

vec sam uzeo karte za vatikanski muzej i koloseum+forum romanum+palatinum. 

 

planiramo i do ostije da skoknemo. 

Link to comment



pisi samo.
i mi smo tamo 5 dana [emoji4]
ne znam da li ima smisla uzimati karte za gradski za vise dana. ne kostaju puno kad su uzmu one od 72h, npr.
vec sam uzeo karte za vatikanski muzej i koloseum+forum romanum+palatinum. 
 
planiramo i do ostije da skoknemo. 


Ima svakako, košta kao 12 jednostavnih od 1,5€ a uključuje i voz do Ostije pa ne moraš da brineš. Osim metropolitane vredi se provozati tram linijom 3 koja povezuje Trastevere sa Villom Borghese, popeti se do Gianicolo gde je svetionik i podnevni pucanj na Koloseum iz topa.

Samo se nadam da neće da vas drkaju sa green pass, kreteni su uveli pravilo da ako je isteklo 6 meseci od poslednje vakcinacije ne može da se npr. sedne u restoran... Na aerodromu će vas pustiti, kao i u hotelu a od maja su svakako najavili ukidanje i olabavljivanje mera.

Kvart Coppedè je nešto u Rimu možda malo nekarakterističan i orginalan deo sa 50ak Art deco i Liberty zgrada a tu je i fontana sa 12 žaba u kojoj su se Bitlsi "kupali" ispred Vile vila (Villino delle fate) koja je fantastična.

Ostalo je Aram objasnio.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

  • Hvala 1
Link to comment

I ja uzeo ove brutalno jeftine karte iz Beograda pa sam u Italiji od 11.04-18.04 pošto sam već bio najverovatnije ću podeliti pola na Rim a pola na Napulj.

 

Kako je u Italiji za Uskrs? Da li radi nešto ili je sve zatvoreno?

Link to comment
I ja uzeo ove brutalno jeftine karte iz Beograda pa sam u Italiji od 11.04-18.04 pošto sam već bio najverovatnije ću podeliti pola na Rim a pola na Napulj.
 
Kako je u Italiji za Uskrs? Da li radi nešto ili je sve zatvoreno?


Radi sve, jedino nedelja ok bude mir u rezidencijalnim zonama (posebno za vreme ručka) a u ponedeljak na Pasquettu se ide tradicionalno u prirodu ali radnje i ostalo već otvaraju. Posebno mislim ovih zadnjih godina da iskoriste kad ima malo (više) turista. Ti putuješ nazad u ponedeljak pa nećeš imati problema.

Bio sam i sam u Napulju prošlog meseca i iskoristio dan za Sorrento gde stigneš komotno za par evra i sat vremena iz centra Napolija vozom Circumvesuviana. Napoli je bio još posećeniji turistima od Rima, sad se malo menja stanje.

Znaš šta bi ti preporučio, da skineš oficijelnu italijansku aplikaciju za proveravanje Green pasa i mačaka VerificaC19. Zasad je još važna opcija R (rafforzata izabereš u 2. redu od dole) za restorane, hotele, muzeje ali u aprilu još (mi) nije jasno kako će biti

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

  • Hvala 1
Link to comment
12 hours ago, Ros said:

pisi samo.

i mi smo tamo 5 dana :)

ne znam da li ima smisla uzimati karte za gradski za vise dana. ne kostaju puno kad su uzmu one od 72h, npr.

vec sam uzeo karte za vatikanski muzej i koloseum+forum romanum+palatinum. 

 

planiramo i do ostije da skoknemo. 

imas na pola puta ostia antica ako te interesuju te stvari. meni bilo bas interesantno.

  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, Ros said:

mesto ostia

je skroz bezveze, a ni plaža nije nikakva. jedino što je ok kod skoro svih tih mesta je što su blizu Rima, pa čovek može da skokne svaki dan da se bućne u more.

Link to comment
1 hour ago, aram said:

je skroz bezveze, a ni plaža nije nikakva. jedino što je ok kod skoro svih tih mesta je što su blizu Rima, pa čovek može da skokne svaki dan da se bućne u more.

 

gde ima neka dobra pijaca da se kupuje od "seljaka".

kad sam bio sa zenom u firenci pre mnogo godina, onda smo se tamo hranili u mercato centrale, kod firentinski stajge. ono je bilo wooooooooooooow od klope

Link to comment

Campagna Amica al Circo Massimo, subotom i nedeljom do 15h, je kao baš to, od seljaka.

Od ponedeljka do subote Il Nuovo Mercato di Testaccio, isto negde do 15h, ti je najzgodniji ako bi nešto na licu mesta da pojedete, ali je zato i za nijansu skuplji od odstalih.
Za egzotičnije stvari Mercato Esquilino, između Piazza Vittorio Emanuele i Termini. Mislim, ima tu i lokalnog voća i povrća, ali ima i afričke robe, kineske, azijske uopšte... radno vreme isto kao Testaccio, do 15h, nedeljom ne rade.
Blizu Vatikana je Mercato Trionfale, isto dobar, tu je bilo ranije dosta mesta gde se mogla kupiti sveža pasta i gotovi sosovi, ako imate mogućnost da u smeštaju nešto skuvate.
Ima ih još puno, skoro svaki kvart ima svoj mercatino, ovo su meni najbolji.
Ali nije mnogo lošiji kvalitet ni u većini supermarketa, a o manjim bakalnicama i da ne pričam. Mislim, Italija je inače woooow od klope, naročito kad dolaziš iz Nemačke :D
 

Edited by aram
  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, mlatko said:

 


Radi sve, jedino nedelja ok bude mir u rezidencijalnim zonama (posebno za vreme ručka) a u ponedeljak na Pasquettu se ide tradicionalno u prirodu ali radnje i ostalo već otvaraju. Posebno mislim ovih zadnjih godina da iskoriste kad ima malo (više) turista. Ti putuješ nazad u ponedeljak pa nećeš imati problema.

Bio sam i sam u Napulju prošlog meseca i iskoristio dan za Sorrento gde stigneš komotno za par evra i sat vremena iz centra Napolija vozom Circumvesuviana. Napoli je bio još posećeniji turistima od Rima, sad se malo menja stanje.

Znaš šta bi ti preporučio, da skineš oficijelnu italijansku aplikaciju za proveravanje Green pasa i mačaka VerificaC19. Zasad je još važna opcija R (rafforzata izabereš u 2. redu od dole) za restorane, hotele, muzeje ali u aprilu još (mi) nije jasno kako će biti

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

 

Hvala! Pogledao sam app nije mi jasan pošto nema na engleskom. Ali valjda sam ok sa dva Kineza, Fajzer bustom i preležao u januaru.

 

Drugi put idem u Napulj. Prvi put sam bio do Procede i Pompeja, tako da sad mora pasti Sorento i možda Iskija.

Link to comment


Hvala! Pogledao sam app nije mi jasan pošto nema na engleskom. Ali valjda sam ok sa dva Kineza, Fajzer bustom i preležao u januaru.
 
Drugi put idem u Napulj. Prvi put sam bio do Procede i Pompeja, tako da sad mora pasti Sorento i možda Iskija.


Kad si Fajzerovao?

Ako si skinuo donje dugme ti je za skener, drugo od dole menja "opcije", dal skeniraš 1. Basični 2. Rafforzata (test Pass ne prolazi) 3. Starački domovi (posetioci) 4. Posao (do 50 god. prolazi bazični 5. turistički ulazak u Italiju 6. dečiji, za školu

Sorrento je prelep, sređen (i skup), kolima bi vredelo obići i drugi deo poluostrva gde su Amalfi, Positano ali to ću drugi put idealno bi bilo sa Caprijem upakovati.

Ako ideš do Ischije možeš trajektom da skočiš u Sorrento. I Capri je usput. Amalfi skoro pa iza ćoška a Positano usput fantom.gif

Ima još zainteresovanih da pitam za jahtu? Sad ima jeftinih ruskih na iznajmljivanje. Bez zezanja, javi se pa se vidimo bar na kafu i sok.




  • +1 1
Link to comment

Da li se menjaju kovid pravila za nas u aprilu?

Icicu do Slovenije, pa sam planirao kafu u Trstu i da prozujim tim krajem na jedan dan kolima.

I zena i ja imamo 3 Fajzera, poslednji u novembru+smo prelezali u februaru.

Dovoljno je da skeniramo bockanje tom aplikacijom?

U maju sam planirao 10 dana u Italiji, ako uslovi dozvole(rat, cena/nestasica benzina, kovid, finansije...), a dotle ima vremena.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...