Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Gran Sasso i Campo Imperatore

 

PZupg5zl.jpg

 

Najvisa planina centralne i juzne Italije (ako izuzmemo Etnu), najjuzniji evropski glecer sa svojih 2900m visine i ogromnom visoravni koja se prostire na 18 km duzine i koju nazivaju mali Tibet. Nisam ljubitelj planina, ali Campo Imperatore je zaista vredan posete u letnjim danima. Osim svezine vazduha na toj visini, pejzas je tesko opisiv i zaustavlja dah.

 

VIe3SAql.jpg

 

QMTqv0Ml.jpg

 

IQhhBq2l.jpg

 

 

 

Netaknuta priroda, pasnjaci i kamen su idealan scenario za vestern filmove. To nije promaklo ni reziserima spaghetti westerna koji su na ovim prostorima 60ih i 70ih snimili mnogobrojne filmove.

Neverovatan osecaj da na tih 18 km duzine i 8 sirine visoravni ne postoje naselja niti bilo kakve kuce ili vikendice. Ono sto se kaze, ozbiljan nacionalni park. U netaknutoj prirodi postoji samo odlican asfaltirani put. Na pola puta se nalazi jedina turisticka destinacija i mesto za odmor. Radi se o prodavnici mesa i lokalnih proizvoda. Jako zanimljivo mesto iz dva razloga. Prvi je taj sto je ta koliba nastala 70ih godina kao deo seta jednog horror filma sa Frankom Nero ambijentovanog u nekoj pustari u Texasu. Konkretno je bila benzinska stanica sa motelom. Umesto da je razmontiraju, neki lik je zamolio da je otkupi i od tada je postala kultno mesto.

 

n9qsWkll.jpg

 

uSDYQhIl.jpg

 

dcG7Nftl.jpg

 

Kultno jer (to je ujedno i drugi razlog zasto je zanimljivo) umesto da napravi restoran, tip je napravio nekih 50ak rostilja na otvorenom, permanentno upaljenih i prodaje meso koje kupci sami rostiljaju i kasnije konzumiraju na drvenim klupama koje je ostavi ona raspolaganje. Tesko je opisati kolike kolicine mesa se ovde vikendom konzumiraja, prava klanica. 95% konzumiranog mesa su Arrosticini Abruzzesi, jagnjeci raznjici koji su zastitni znak regije i neizostavni u bilo kom jelovniku od kioska preko kafica pa do ozbiljnih restorana od mora do planina. Nesto kao cevapi kod nas.

 

Jedina ozbiljna gradjevina je stari hotel Campo Imperatore sagradjen 30ih godina zajedno sa zicarom u vreme zlatnog doba fasizma i na Musolinijevo insistiranje. Ironijom sudbine, nakon prevrata 1943 i skidanja Musoliniji sa vlasti, ovaj hotel je izabran za njegovu rezidenciju i kucni pritvor.

 

z7wHa69l.jpg

 

Spektakularna akcija nemackih komandosa koji su aterirali na kratki prostor ispred hotela i oslobodili Musolinija u kicoskom odelu i odveli ga do Hitlera u Bec je istorija. Hotel se danas renovira i na tom mestu se zimi skija.

 

LIBERAZIONE-MUSSOLINI-6.jpg

 

Par stotinaka metara od glavnog puta (postoji putokaz) se moze otici u improvizovanu kucicu gde lokalni seljak prodaje 2 vrste sira, pecorino i  cacciocavallo. Nisu bas dzaba ali vrede svakog centa.

 

tRSkCuEl.jpg

 

7oEjEs6l.jpg

 

noez1WTl.jpg

 

 

Castel Del Monte

 

Nekih 10ak km pre nego stignete do Campo Imperatore, penjuci se uz planinu od silazka s autoputa Rim-Pescara, prolazi se pored gradica Castel Del Monte. Klasican planisnski izolovani gradic sa uskim ulicama, stepenistima i srednjovekovnim kucama slican mnogima koje sam vec opisivao.

 

PLM5g4Tl.jpg

 

LqRV3Yil.jpg

 

U ovom mestu su se snimali mnogi holivudski blokbasteri od kojih, Lady Hawke, Crvena Sonja sa Svarcenegerom, U ime ruze…. Jedan od poslednjih je The American sa Dzordzom Klunijem od pre 10ak godina. Iako je imao problema s skorasnjim zemljotresom, gradic je sredjen ko bombonica i vredan posete. Zbog pozicije, uvek je pun turista ali su mene ovi penzosi lokalci koji vise u kafani i posmatraju dodjose odusevili stajlingom.

 

C1wZsZ9l.jpg

 

E3aVjzOl.jpg 0mxLQSRl.jpg

 

JPBrYaRl.jpg

 

kAT2Z9cl.jpg

 

4r72ySSl.jpg

 

iaupbKZl.jpg

 

I Campo Imperatore i Castel Del Monte moze sve u jednom danu bez prevelike zurbe.

 

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment
  • 5 weeks later...

@Poludziber  mogao bi da napises "par reci" (recimo 3 strane sitno kucanog teksta) o Lago di Garda :D

 

Znam da je prelepo, znam da ima par mesta koja su pod obavezno, mogao bi neki hidden gems da otkrijes...uz par (desetina) slika :D

 

Koliki je haos tamo krajem aprila (20-25 april konkretno)? Da li je Desenzano del Garda dobra baza za obilazak jezera?

Link to comment
1 hour ago, Milosh76 said:

@Poludziber  mogao bi da napises "par reci" (recimo 3 strane sitno kucanog teksta) o Lago di Garda :D

 

Znam da je prelepo, znam da ima par mesta koja su pod obavezno, mogao bi neki hidden gems da otkrijes...uz par (desetina) slika :D

 

Koliki je haos tamo krajem aprila (20-25 april konkretno)? Da li je Desenzano del Garda dobra baza za obilazak jezera?

Тренутно сам у Србији. Кад се вратим. 

  • Hvala 1
Link to comment
On 7.1.2022. at 18:56, Milosh76 said:

@Poludziber  mogao bi da napises "par reci" (recimo 3 strane sitno kucanog teksta) o Lago di Garda :D

 

Znam da je prelepo, znam da ima par mesta koja su pod obavezno, mogao bi neki hidden gems da otkrijes...uz par (desetina) slika :D

 

Koliki je haos tamo krajem aprila (20-25 april konkretno)? Da li je Desenzano del Garda dobra baza za obilazak jezera?

 

25 april je praznik i pride ponedeljak. To je kao kod nas 1. maj, znaci haos i vise cene.

  • Hvala 1
Link to comment
On 7.1.2022. at 18:56, Milosh76 said:

@Poludziber  mogao bi da napises "par reci" (recimo 3 strane sitno kucanog teksta) o Lago di Garda :D

 

Znam da je prelepo, znam da ima par mesta koja su pod obavezno, mogao bi neki hidden gems da otkrijes...uz par (desetina) slika :D

 

Koliki je haos tamo krajem aprila (20-25 april konkretno)? Da li je Desenzano del Garda dobra baza za obilazak jezera?

 

Odličan je Desenzano, prelep gradić, idealno smešten tako da možeš da ideš na izlete na obe strane jezera. Ako kreneš na desno imaš Sirmione (obavezno obići) Gardaland (za decu), Aquapark, Bardolino( kao neke prelepe kulise) itd. Na drugoj Strani imaš Salo, poslednje utočište Musolinijeva i njegove ISR itd. Ne zna se šta je lepše i gde je lepše. 

Ja sam letovao u Desenzanu 95., prelepo je bilo a ko zna šta je još od zabavnih sadržaja od tada na Gardi napravljeno.

 

Međutim imaš dva problema:

-ne zna se šta će i kada u okolnostima korone uopšte da bude otvoreno za turiste.

-Mislim da april nije najbolji mesec za posetu, osim ako baš ne moraš baš tada, opet ne bi bilo loše. Generalno treba ići jul/avgust kad možeš i da se kupaš u jezeru (ja plivao međ labudovi) i ideš na bazene. Tada su i razni događaji ta turiste, konceri, izložbe itd.

 

Kako bilo Gardu ne treba propustiti, ako se može, a Desenzano je gotovo idealno mesto kao baza.

 

  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Poludziber said:

 

25 april je praznik i pride ponedeljak. To je kao kod nas 1. maj, znaci haos i vise cene.

 

To je dan za povratak, tako da me ne pogadja mnogo.

 

 

36 minutes ago, Luther said:

 

Odličan je Desenzano, prelep gradić, idealno smešten tako da možeš da ideš na izlete na obe strane jezera. Ako kreneš na desno imaš Sirmione (obavezno obići) Gardaland (za decu), Aquapark, Bardolino( kao neke prelepe kulise) itd. Na drugoj Strani imaš Salo, poslednje utočište Musolinijeva i njegove ISR itd. Ne zna se šta je lepše i gde je lepše. 

Ja sam letovao u Desenzanu 95., prelepo je bilo a ko zna šta je još od zabavnih sadržaja od tada na Gardi napravljeno.

 

Međutim imaš dva problema:

-ne zna se šta će i kada u okolnostima korone uopšte da bude otvoreno za turiste.

-Mislim da april nije najbolji mesec za posetu, osim ako baš ne moraš baš tada, opet ne bi bilo loše. Generalno treba ići jul/avgust kad možeš i da se kupaš u jezeru (ja plivao međ labudovi) i ideš na bazene. Tada su i razni događaji ta turiste, konceri, izložbe itd.

 

Kako bilo Gardu ne treba propustiti, ako se može, a Desenzano je gotovo idealno mesto kao baza.

 

 

Nisam ni planirao da se kupam u jezeru. Ideja je da spojim par dana pre Uskrsa i da se vratim za radni utorak, da bi kolega sa kim se poklapam mogao da spoji Uskrs i 1.maj :D

 

Mene tu najvise brine korona i kako ce Italijani reagovati na nas pasos i sta ce sve biti zatvoreno i zabranjeno.  A opet koleginica koja je u novembru bila u Sloveniji, bez ikakvog problema je usla u Italiju, bila i po njihovim restoranima, isla i u outletove neke..niko joj nista nije trazio na ulazu. Tek poneko dokaz da se vakcinisala.

 

Nadam se da ce prolece biti dobro i da necemo biti na italijanskoj shit listi i da ce moci da se udje. Garda mi je davno na spisku obaveznih stvari za posetu, a posto nisam statican, bitno mi je lepo vreme i da pogodim radno vreme restorana za rucak. Za ostalo cu lako :D

Link to comment
  • 2 weeks later...

Bio sam na Madjoreu, prelepo je tamo. Za Gardu se jos nisam odlucio 100%. Povezacu 2 dana sa Uskrsom pa cu za tih 6 dana nesto izbunariti kolima, ili SLovenija + Istra izleti ili Garda.

A ti se raspisi slobodno, tvoji putopisi su odlicni.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Evo da se i ja upišem u grupu ovih što se nadaju da ce Italija da olabavi ulazak bar na leto.

 

Bio sam 2019 na kratko do Napulja i Procide i toliko mi se svidelo da sam utefterio povratak nazad za letovanje. Par Korona godina kasnije ima nade da se to i ostvari tokom 10ak dana sredinom Juna 

 

Akcenat mi je na Amalfi obali i okolini. Doduše sve sem Sorenta i Poisitana mi je praktično nepoznato, tako da sam manje, više slučajno za bazu stavio free cancelation hotel u Castellammare di Stabia. Gledala se i Ischia ali nisam bas siguran da je bolje biti na ostrvu nego na obali.

 

Tako da ako ima saveta za tu regiju, ponajviše koje mesto najbolje za taj period u smislu plaža, povezanosti i da nije prevelika gužva bio bih vrlo zahvalan :)

  • +1 2
Link to comment

Neki rokovi:

Od 10.02 skidaju se maske na ulici (nije da su i dosad mnogi nosili)

31.03 kraj vanrednog stanja

15.06 kraj obavezne vakcinacije


Sad se tu između mnogo štošta može dekret(en)isati a brojevi se popravljaju pa vlada neki optimizam. Turizam u "gradovima muzejima" je još uvek na kolenima i to se neće promeniti dok ne bude poboljšanja i u ostalim zemljama EU.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
  • 1 month later...

Molba za @mlatko @Poludziber i ostale PPP "Italijane"> planiram tokom proleća da uzmem jednu nedelju slobodno na poslu i dođem do Rima kolima. Već sam bio u Rimu, pa mislim da neću biti duže od 3 noći tamo, ali mi je ideja da se smestim negde u Toskani ostatak (4-5) noći i odatle da obilazim okolinu. 

 

Znam da ceo taj potez Venecija - Rim mogu da obilazim godinama i da mi ne dosadi. Imate li neke must-see preporuke ili neka mesta koja neopravdano nisu u prvom planu turistima. Dovoljni su i samo hint-ovi, pa ću da tražim po topicu ili po netu, ali nemam toliko vremena da vrtim od početka temu i da čitam svaki post na 90 strana. 

 

Neka prva ideja su mi Bolonja, San Marino, San Đimiđano. Možda Ravena, pa Cinque Terre (mada  je malo daleko). Arezzo i Peruđa su mi baš nepoznanice. A realno ću svakako opet otići do Firence i Siene :wub:. Sad dok kucam shvatam da već ulazim u nedostatak vremena :D

 

 

Link to comment

Ako ces kolima, vredi odvojiti jedan dan za Cinque Terre. Mozda je najbolja strategija da odes u La Speziu, parkiras na parkingu kod zeleznicke i vozom do CT. Tada davno je celodnevna karta bila oko 16-20e. A kad si tu u kraju, ima i drugi prelep gradic - Porto Venere, isto jako blizu kolima od Specije, divna obala i stara crkva na grebenima ka otvorenom moru, bas filmski prizori.

 

San Đimiđano je super, kao juce da je ispao iz Assassin's Creeda, ali tu vise od par sati nema sta da se radi. Ima neki muzej oruzja, mali ali simpa, navlacili smo veriznjacu zena i ja, ima 400 kila, ona jedva mogla da dise :D 

 

Bolonja je simpa, puna studentarije, manje turisticki "glamurozna" od Firence recimo, ali se isto obidje za jedan dan. Moze fino da se jede (kao i svugde u Italiji) i nesto jeftinije nego u Firenci.

 

Kad smo vec kod Firence, preporuka da odes i probas Lampredoto, bez da prethodno guglas sta je u pitanju :D probaj da nadjes bircuz koji ga sluzi u ciniji (kao ovaj npr.), posto neki sluze kao sendvic, a to ume da bude previse suvo.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...