Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

7 minutes ago, KNKNPNKN said:

Japanci drze kopirajt na ponte rialto u veneciji, pretpostavljam takodje uz obavezu odrzavanja....

A ovo su sve glavne atrakcije, mozes misliti kako je sa svim onim hiljadama manje atraktivnih spomenika

Sta znaci konkretno kopi rajt na Rialto? Znas li ti koliko para uplovi u gradsku kasu Venecije godisnje? A koliko uplovi u sve sektore povezane s turistickom ponudom? 12 miliona turista je posetilo Veneciju poslednje godine pre pandemije (sto je idiotluk druge vrste). 

Link to comment
1 minute ago, KNKNPNKN said:

I da me ne razumes pogresno, ja sam zaljubljen u italiju, a narocito mi se svidja pulja...

Nisam to tako ni razumeo, nego mislim da si pogresno obavesten ali i da globalno imas losu predstavu o funkcionisanju italijanske ekonomije. Drzava je realno kita i funkcionise na najgori moguci nacin. Medjutim, ova zemlja ima toliko resursa sto prirodnih, sto ljudskih da jednostavno vecina stvari odlicno funkcionise unatoc takvom nakaradnom drzavnom parazitskom monstrumu. Drzavna kasa vazda place ali ukupan iznos privatne stednje na bankovnim racunima je ubedljivo najveci na pro kapite na globalnom nivou.

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, KNKNPNKN said:

Nezahvalno je na bilo koji nacin osporavati ekonomsku snagu venecije, ali je cinjenica da se u zadnjih 100 godina populacija smanjila za vise od 50%

 

Pa naravno da se smanjila kad je grad nemoguc za normalan zivot zbog ogromnog prisustva turista. Ja idem redovno na produzeni vikend u Veneciju vec vise od decenije i to uvek u novembru jer je tad najmanje ljudi. Ali tih 70% ljudi koji su napustili grad, nisu to uradili zbog ekonomskih problema. Naprotiv, to su odlicno naplatili. 

Link to comment
39 minutes ago, KNKNPNKN said:

Ne daj se zbuniti, ovi individualni primeri koje navode svakako postoje...

Cek samo da kinezi pocnu da prodaju italijansko maslinovo ulje i tartufe

 

I ovo ti je glupo. Ogroman deo maslinovog ulja made in italy je sastavljen od italijanskog ulja mesanog sa spanskim, marokanskim, tuniskim.... I to spanskim koji i spanci smatraju skartom. To je ono koje se ovde prodaje u supermarketima za 3-5 €. Zakon je takav da je dovoljna minimalna kolicina domaceg u sastavu boce da bi se moglo etiketirati kao made in italy. Takva ulja si i 90% izvoza po svetu (gde god sam bio) i samo od izvoza se dobija 1,5 milijarde €. A pogodi sto se prodaje skart po svim rafovima sveta? Zato sto je Italijansko. 

Slicno je i sa konzerviranim paradajizom. Ogromna kolicina se uvozi iz Kine i ovde prepakira. 

Link to comment

grad je nemoguć za normalan život iz mnogo razloga, moja žena je tu studirala, živela je na Lidu, često smo tamo. vlaga je za mene nepodnošljiva, za mnoge vrlo neprijatna. svi koje znamo su se preselili u Mestre, osim jednog para koji ima kuću na Lidu.
 

  • +1 1
Link to comment

Tu ti se nadovezuje da svaki mali proizvodjac maslinovog ulja u ovim "vukojebinama" nema nikakvih problema da plasira svu svoju proizvodnju po mnogo visim cenama od onih u velikim trgovinskim lancima. Ja imam svog u Bazilikati, salje mi par puta godisnje vece kolicine. Kao i vino. Inace je poslednjih godina bum upisnika na poljoprivredne fakultete jer osim volje da se uzgaja na male kolicine, zelja je i da to bude na sto visem obrazovnom i inovativnom nivou. 

Link to comment

@KNKNPNKN

Kazes da gotivis Pulju? Ne znam koliko cesto je posecujes. Meni je Pulja najbolji primer transformacije vukojebina i preporoda juga u poslednjih 10 godina. Pulja od pre 15 godina gotovo da nema vise nista zajednickog sa sadasnjom. Stari grad Bari je bio opasniji Kabula u to vreme a sada je fantasticna turisticka destinacija. Izuzeo bih iz ovog konteksta Fodju i Taranto. Prvu zbog previse ukorenjenog kriminala a ovaj drugi zbog ekoloske katastrofe koji prezivljava svaki grad koji zivi od teske industrije.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, lo zingaro said:

@KNKNPNKN

Kazes da gotivis Pulju? Ne znam koliko cesto je posecujes. Meni je Pulja najbolji primer transformacije vukojebina i preporoda juga u poslednjih 10 godina. Pulja od pre 15 godina gotovo da nema vise nista zajednickog sa sadasnjom. Stari grad Bari je bio opasniji Kabula u to vreme a sada je fantasticna turisticka destinacija. Izuzeo bih iz ovog konteksta Fodju i Taranto. Prvu zbog previse ukorenjenog kriminala a ovaj drugi zbog ekoloske katastrofe koji prezivljava svaki grad koji zivi od teske industrije.

Istina, bio sam u pulji 2010-te, i moguce da su se stvari dosta promenile,...

U ovu diskusiju sam usao nakon zorglubovog pitanja, o odrzivosti ekonomije u kamenjaru, sto i dalje smatram neodrzivim, retki izuzeci ekskluded....

Moze naravno neki izuzetni proizvodjac masl ulja uspesno da posluje, ali to je mali broj ljudi na velikoj povrsini, nema tu mesta za veliki broj ljudi da zive tako. Jedino da budu jeftina radna snaga

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...