Jump to content
IGNORED

Italija


Indy

Recommended Posts

Da me se ne shvati pogrešno, ne pokušam ćaći da objasnim kako se deca prave, uostalom vi ste manje-više na licu mesta i upućeni u priču, samo me džinjuili zanima. Pre svega zbog ličnih iskustava matoraca iz Like i Hercegovine koje poznajem i života od kojih su oni pobegli. Jer ako je samo bitisanje na tim mestima bilo paćenje i borba, ne mogu ni da pojmim koliko su male mogućnosti u ovakvim zajednicama, koje su se nekako ipak održale. Udri Zingaro.

Link to comment

Nego da se vratimo okolini Skana i povratku nazad.

 

Lago Di Scanno

 

Nalazi se par km pre grada. Letnja opustena setnja uz svezinu planinskog jezera. S obliznjeg brda na slikama jezero ima oblik srca i jedina guzva je pentranje gore zbog instagram fotke. To poslednje smo izbegli pa drugu sliku kacim s neta.

 

trj4Bf7l.jpg

 

AFPjvNhl.jpg

 

Eremo Di San Domenico

Vracajuci se nazad prema obali na nekoliko km naletite na ovo isposnicko mesto uglavljeno u pecinu monaha Sv. Benedeta na kojem je kasnije izgradjena i mala crkva ciji se odraz vidi u malom jezeru kad prilazite kamenim mostom s glavnog puta. Monah je tu boravio pocetkom 11 veka i nakon njegove smrti nastaje katolicki red Benediktanaca (valjda se tako na srpskom kaze). Pravo isposcnicko mesto i mir. Cak i pored ne malog prisustva turista u prolazu vlada potpuna tisina.

 

g370bCMl.jpg

 

uB3MTChl.jpg 

 

0JoHGeWl.jpg

 

ky8gVlxl.jpg

 

LATEXEel.jpg

 

Anversa Degli Abruzzi

Nastavljajuci dalje kroz uske i niske tunele tu i tamo se otvaraju velike strmine ka obliznjem kanjonu reke Sagittario. U ovom predelu pejzas je prilicno divlji i dodje kao neka vrsta iznenadjenja iznenadni pogled s visine na ovo malo mesto s kucama poredjanim na padini prema kanjonu.

 

aERdE6Rl.jpg

 

IjUmulll.jpg

 

Naselje se spusta od podnozja stare normanske tvradjave iz 11 veka koja nije u bas najboljem stanju i pruza strminom skoro do same reke. Vredi se izgubiti i ovom u jednom od bezbrojnih malih mesta punih stepenica i kamenih kucica

 

Ik59bzBl.jpg

 

kzUGPgul.jpg

 

loCMjKxl.jpg

 

Blizu podnozja se nalazi gradska kafana/bar s lokalcima dok na vrhu pored tvrdjave  i glavnog puta stoji restoran s ogromnom bastom na pogled kako na selo tako i na kanjon i obliznje planine. Toplo preporucujem. Najsporija usluga na svetu ali klopa vrhunska. Lokalni planinski proizvodi, pasta s pecurkama, ragu od divlje svinje i sl. Cena smesna.

 

kRkpdBAl.jpg 5GtZ1v4l.jpg

 

XjUPaxwl.jpg

 

 

 

 

  • +1 4
  • Wub 2
  • Hvala 2
Link to comment
On 3.10.2021. at 9:40, aram said:

A ti si upoznat sa resursima juga Italije?

Scanno ima 1894 stanovnika, od čega 680 u radno sposobnom uzrastu. 662 su zaposleni, a 15 su bili zaposleni i trenutno traže novi posao. Kuršumlija ima oko 20 hiljada stanovnika od kojih je zaposleno manje od 4 hiljade. Pri tome, u radno sposobnom uzrastu ih sigurno ima procentualno mnogo više nego u Italiji čije je stanovništvo najstarije u Evropi.

Inače, napušteni grad Craco nije napušten jer je propao ekonomski, napušten je jer su loše urađeni vodovod i kanalizacija izazvali brojna klizišta. Stanovnici su se prosto preselili u podnožje brda, par kilometara dalje. Grad inače odlično zarađuje jer se u njemu snima gomila filmova i serija.

Nisam znao ovo za craco, to mora biti jedna superiorna ekonomija koja zabrlja vodovod i kanalizaciju, pa joj nije problem da sagradi noviji, lepsiji craco....

A jesu li i u tarantu zabrljali sa vodovodom i kanalizacijom, pa su ispraznili citave kvartove?

Jesu li u brindiziju iskazali neobican oblik covekoljublja, pa rekli albancima "izvolite naseliti nas grad, i uzivajte u nasoj superiornoj ekonomiji, a mi odosmo u ameriku"?

Link to comment
22 hours ago, halloween said:

Ne znam šta očekuješ da vdiš u blizini, Fiatov pogon ili neko brodogradilište. Toga nema na svakom koraku, zemlja im živi od malih i srednjih preduzeća koja rade porodični biznis,  zanati, a i od trgovine i turizma. Ima dosta i penzionera, a svi jako vode računa o spoljašnjem izgledu kako ličnom, tako i kuće, ulice (i u stanju su da se dosta odreknu zarad toga),  obnavljaju ih, a i država ulaže.  57 lokaliteta (a to nisu samo gradovi i naseljena mesta) su na listi UNESCO, te predstavljaju međunarodnu brigu i to je bitan izvor finansiranja kapitalnih investicija.

 

Srbija nema šta da se poredi sa njima po tom pitanju, a pogotovo ovo oko UNESCO. Mi imamo samo par arheoloških lokaliteta i manastire. Čak ni Beograd nema, niti će imati išta da ponudi UNESCO u skorije vreme.

 

Dali znas gde je francuska ambasada u rimu? Palata farneze, i da li znas koliku rentu francuzi placaju?

Link to comment
41 minutes ago, KNKNPNKN said:

Nisam znao ovo za craco, to mora biti jedna superiorna ekonomija koja zabrlja vodovod i kanalizaciju, pa joj nije problem da sagradi noviji, lepsiji craco....

A jesu li i u tarantu zabrljali sa vodovodom i kanalizacijom, pa su ispraznili citave kvartove?

Jesu li u brindiziju iskazali neobican oblik covekoljublja, pa rekli albancima "izvolite naseliti nas grad, i uzivajte u nasoj superiornoj ekonomiji, a mi odosmo u ameriku"?

 

S kim se ti svadjas? :mellow:

Krako problem je malo kompleksniji od vodovoda i kanalizacije. Mesto su osnovali jos anticki grci i postojalo je milenijumima. Napravljeno je na erozivnom terenu i pokusaj uvoda kanalizacije i vodovoda s kombinacijom takvog zemljista je bio fatalan za grad. Cak i da nisu hteli da uvedu civilizacijske tekovine i nastavljaju da izbacuju govna lavorima kroz prozor verovatno bi se opet urusilo jer mu se to vec dogadjalo.

Uostalom to nije ni bitno. Bitno je to da je smesno uporedjivati ekonomije italijanskog juga sa srpskom ekonomijom. 

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, KNKNPNKN said:

Ni sa kim se ne svadjam....komentarisem ono sto sam video na licu mesta

 

Ne znam, oseca se neka doza polemike. Nije mi jasan ni kontekst Halovinovog pominjaja italijanske Unesko bastine sa palatom Farneze?

Link to comment
20 hours ago, zorglub said:

Da me se ne shvati pogrešno, ne pokušam ćaći da objasnim kako se deca prave, uostalom vi ste manje-više na licu mesta i upućeni u priču, samo me džinjuili zanima. Pre svega zbog ličnih iskustava matoraca iz Like i Hercegovine koje poznajem i života od kojih su oni pobegli. Jer ako je samo bitisanje na tim mestima bilo paćenje i borba, ne mogu ni da pojmim koliko su male mogućnosti u ovakvim zajednicama, koje su se nekako ipak održale. Udri Zingaro.

Ne daj se zbuniti, ovi individualni primeri koje navode svakako postoje...

Cek samo da kinezi pocnu da prodaju italijansko maslinovo ulje i tartufe

Link to comment
4 minutes ago, lo zingaro said:

 

Ne znam, oseca se neka doza polemike. Nije mi jasan ni kontekst Halovinovog pominjaja italijanske Unesko bastine sa palatom Farneze?

Pa ona navodi bogatstvo u spomenicima kao neku veliku finansijsku prednost, a to je zapravo ogroman trosak...

Francuzi placaju 1 evro rentu palate, uz obavezu odrzavanja, eto toliko se italiji isplati posedovanje svih tih spomenika

Link to comment

Japanci drze kopirajt na ponte rialto u veneciji, pretpostavljam takodje uz obavezu odrzavanja....

A ovo su sve glavne atrakcije, mozes misliti kako je sa svim onim hiljadama manje atraktivnih spomenika

Link to comment
3 minutes ago, KNKNPNKN said:

Pa ona navodi bogatstvo u spomenicima kao neku veliku finansijsku prednost, a to je zapravo ogroman trosak...

Francuzi placaju 1 evro rentu palate, uz obavezu odrzavanja, eto toliko se italiji isplati posedovanje svih tih spomenika

 

Pa Musolini bio siroke ruke kad je davao koncesiju i ne sigurno iz razloga koji ti navodis nego iz prestiza (moze nam se, imamo toga na pretek). Inace je Francuska bila vlasnica te palate do 1936. Musolini je otkupio od Francuske i dan kasnije im dao koncesiju na 99 godina uz nadoknadu od 1 lire.

Tebi mozda nije najjasnije koliko doprinosi BDP turizam koji se generise prisustvom tih spomenika. Tacno je to da toga imaju na pretek narocito u ovim perifernim mestima i da ne moze sve da se valorizuje na globalnom nivou. Ali na lokalu moze, veruj mi. To je trend koji traje ne duze od decenije. Davao sam primere sa Sicilije i Bazilikate. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...