Jump to content
IGNORED

Branislav Lečić - silovanja


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

12 minutes ago, Mil@n said:

Kamo sreće da je Leka™ vodio računa o tome koje zakone krši dok siluje, koliko mi ovde vodimo. :rolleyes:

 

seksualni prestupnici tipično vrlo dobro znaju šta su granice ali veruju da su specijalni i da se pravila ne odnose na njih, osećaju se kao da oni imaju neko ekskluzivno pravo, ili da imaju specijalnu moć nad drugima, tako da žrtva ne prijavi, da znaju tu "tajnu" da se nešto što je zabranjeno ipak može činiti nekažnjeno, misle da ih neko štiti, da će ih izvući iz problema u svakoj situaciji i sl.

uloga prava tu je da bude the final word, znači mislio ne mislio, specijalan ili ne, na kraju sledi ono što sledi po zakonu, samo ako se sazna i dokaže šta si radio. niko ne izgleda baš nešto "posebno" i glamurozno kad se izvede na sud. to je efekat prevencije i krajnji odgovor - budi ti poseban, ali i sačuvaj tu svoju posebnost tako što nećeš raditi određene stvari. 

  • +1 1
Link to comment
38 minutes ago, aram said:

Ne znam za neke, znam za sebe - zato što je to mlaćenje prazne slame. Koga zanima da li je ovo formalno-pravno silovanje, obljuba nemoćnog lica ili nešto treće, eno mu čitav potforum o pravu, pa nek tamo raspravlja.

Ja se skroz slažem sa tobom ovde, ali ne mogu a da se ne setim kako si se kada je jedan drugi glumac bio u pitanju, polomio objašnjavajući formalno-pravne aspekte slučaja u kombinaciji sa abrovima koje si čuo od zajedničkih prijatelja.

Klik

 

Inače, jako mučna tema, nadam se da ova glumica i druge žrtve zlostavljanja nikada neće videti odvratne komentare po internetu...

Edited by mraki
  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, JozoMujica said:

Da se razumemo, ne branim ja ovde Lečića nego mi je indikativno da se u mnogim slučajevima (Asanž na primer) silovanjem proglašava nešto što to po definiciji nije. Bojim se da takav pristup, posebno ako na sudu dođe do oslobađajuće presude zbog pogrešne kvalifikacije dela ne napravi veću štetu nego korist za žrtve silovanja.

 

bojiš se da je Asanž oslobođen zbog pogrešne kvalifikacije dela, da će Lečić da bude oslobođen zbog pogrešne kvalifikacije dela,  silovanje umesto protivpravna obljuba?

 

sve ovo samo zato da upozoriš tužioce i Danijeline advokate da slučajno ne pogreše sa kvalifikacijom u optužbi? pošto oni verovatno pišu optužnicu na osnovu naslova u novinama i postova na forumu

Link to comment
42 minutes ago, Friend said:

Ne znam zasto se neki brecaju na pravni pogled na stvar, jer problem je uzasno komplikovan, a ljudska priroda nije sjajna te sve sto moze da se uradi je kroz formu prava tj. prepoznavanja i kaznjavanja.

 

 

Eno Sofija Mandić, poznata po pravnim analizama na Peščaniku i drugim medijima, poziva malo na to pravo i da ne postajemo rulja, pa je za to dobila pretnje, što se kaže, u inboks.

  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, Hermetico said:

Što se tiče zakonskih okvira ovog krivičnog dela, da li štrče u odnosu na druge države i ako da, zašto? Postoji li neko poređenje? Jer fizička sila stvarno nije dovoljan parametar.

 

u većini evropskih država se traži prinuda kao element

 

hrvatska je 2019. godine promenila svoje krivično delo iz ovoga

 

Quote

Spolni odnošaj bez pristanka

Članak 152.

(1) Tko s drugom osobom bez njezinog pristanka izvrši spolni odnošaj ili s njim izjednačenu spolnu radnju ili navede drugu osobu da bez svog pristanka s trećom osobom izvrši spolni odnošaj ili s njim izjednačenu spolnu radnju ili da bez svog pristanka nad samom sobom izvrši sa spolnim odnošajem izjednačenu spolnu radnju,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

(2) Počinitelj koji je bio u otklonjivoj zabludi glede postojanja pristanka iz stavka 1. ovoga članka,

kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

(3) Pristanak iz stavka 1. ovoga članka postoji ako je osoba svojom voljom odlučila stupiti u spolni odnošaj ili s njime izjednačenu spolnu radnju i bila je sposobna donijeti i izraziti takvu odluku. Smatra se da takvog pristanka nema osobito ako je spolni odnošaj ili s njime izjednačena spolna radnja izvršena uz uporabu sile ili prijetnje, prijevare, zlouporabom položaja prema osobi koja se prema počinitelju nalazi u odnosu zavisnosti, iskorištavanjem stanja osobe zbog kojeg ona nije bila sposobna izraziti svoje odbijanje, ili nad osobom kojoj je protupravno oduzeta sloboda.

Silovanje

Članak 153.

(1) Tko djelo iz članka 152. stavka 1. ovoga Zakona počini uporabom sile ili prijetnje da će izravno napasti na život ili tijelo silovane ili druge osobe,

kaznit će se kaznom zatvora od jedne do deset godina.

(2) Počinitelj koji je bio u otklonjivoj zabludi glede postojanja pristanka iz stavka 1. ovoga članka

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

u ovo

Quote

Zakon o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona
...

Članak 13.

Naslov iznad članka 152. i članak 152. brišu se. 

Članak 14.

Članak 153. mijenja se i glasi:

»(1) Tko s drugom osobom bez njezina pristanka izvrši spolni odnošaj ili s njim izjednačenu spolnu radnju ili navede drugu osobu da bez svog pristanka s trećom osobom izvrši spolni odnošaj ili s njim izjednačenu spolnu radnju ili da bez svog pristanka nad samom sobom izvrši sa spolnim odnošajem izjednačenu spolnu radnju, kaznit će se kaznom zatvora od jedne do pet godina.

(2) Tko djelo iz stavka 1. ovoga članka počini uporabom sile ili prijetnje da će izravno napasti na život ili tijelo silovane ili druge osobe, kaznit će se kaznom zatvora od tri do deset godina.

(3) Počinitelj koji je bio u otklonjivoj zabludi glede postojanja pristanka iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

(4) Počinitelj koji je bio u otklonjivoj zabludi glede postojanja pristanka iz stavka 2. ovoga članka kaznit će se kaznom zatvora od jedne do pet godina.

(5) Pristanak iz stavka 1. ovoga članka postoji ako je osoba svojom voljom odlučila stupiti u spolni odnošaj ili s njime izjednačenu spolnu radnju i bila je sposobna donijeti i izraziti takvu odluku. Smatra se da takvog pristanka nema osobito ako je spolni odnošaj ili s njime izjednačena spolna radnja izvršena uz uporabu prijetnje, prijevare, zlouporabom položaja prema osobi koja se prema počinitelju nalazi u odnosu zavisnosti, iskorištavanjem stanja osobe zbog kojeg ona nije bila sposobna izraziti svoje odbijanje ili nad osobom kojoj je protupravno oduzeta sloboda.«.

 

tako da je osnovni element silovanja obljuba bez pristanka, a prinuda je tezi oblik

Link to comment
1 minute ago, Krošek said:

obljuba

 

Da gadnog li izraza u tri lepe pa neka je i u zakonu.

 

What's love got to do with it?

Edited by Moonwalker
  • +1 5
Link to comment
2 minutes ago, Krošek said:

 

u većini evropskih država se traži prinuda kao element

 

hrvatska je 2019. godine promenila svoje krivično delo iz ovoga

 

u ovo

 

tako da je osnovni element silovanja obljuba bez pristanka, a prinuda je tezi oblik

Pa to deluje razumnije. Ima li neke inicijative kod nas? Može li se pokrenuti? Evo povoda.

Link to comment

Realno i ja mislim, imajuci u vidu vrednosti sredine, da je bolje da je platila nekog sa motkom iz mraka (aka sumadijski aikido), umesto sto se koristila dometima savremene civilizacije. Nekako mi se javlja da i tada bila razapeta. Damn if you do it, damn if you don't.

 

@Krošek Iz koga perioda je zadnja izmena zakona koji pokriva ovo?

Edited by Moonwalker
  • Haha 2
Link to comment
1 minute ago, Moonwalker said:

Realno i ja mislim da je bolje da je platila nekog sa motkom iz mraka (aka sumadijski aiikido), umesto sto se koristila dometima savremene civilizacije. Nekako mi se javlja da i tad bila razapeta.

 

@Krošek Iz koga perioda je zadnja izmena zakona koji pokriva ovo?

Pa ti bi i mogla da ga sačekaš, lako je tebi. :dry:

Link to comment
36 minutes ago, mraki said:

Ja se skroz slažem sa tobom ovde, ali ne mogu a da se ne setim kako si se kada je jedan drugi glumac bio u pitanju, polomio objašnjavajući formalno-pravne aspekte slučaja u kombinaciji sa abrovima koje si čuo od zajedničkih prijatelja.

Klik


Nisam se uopšte bavio formalno-pravnim aspektima, jer se u to ne razumem, osim što sam pomenuo da je u Srbiji age of consent 14 godina. Iza svega ostalog što sam tada pisao i dalje stojim.

Link to comment
  • Redoran changed the title to Branislav Lečić - silovanja
  • Redoran locked, unlocked and pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...