Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

20 hours ago, Zverilla said:

 

ali upravo krivicni zakonik govori o ubistvu zivotinja i kaznama za to delo (ako su zivotinje zasticene). dakle i pravno je izraz u redu.

 

na stranu sto, uz svu kuknjavu da je to pogresno ime, jos ne cuh jedan krsten predlog koji je manje uvredljiv. 

 

 

 

Pa nije. Jer ubijanje životinja zbog jela nije krivično delo. Upravo o tome i govorim.

Link to comment
3 hours ago, Tpojka said:

Što se tema ne zove "Svaštojedi protiv vegana"? Ovako je pomalo obmanjiva.

 

Sjajno si to primetio! Zapravo, treba da se zove: "svastojedi protiv svastojeda". Slicne rasprave mogu da se vode i izmedju raznih vrsta vegana (na primer da li koriste vunu, da li svoje pse hrane veganski i slicno), kao i izmedju raznih vrsta mesozdera (neko ce jesti meso srecnih krava koje zive u toj idilicnoj duminoj slici, pa ce zamerati neeticnost nekome ko jede meso zivotinja koje provode citav zivot u kavezima nakljukane lekovima koji ih bukvalno odrzavaju u zivotu dok ne dosegnu tezinu za klanje).

 

Naravno, svaka takva rasprava je besmislena sa stanovista etike ukoliko se ne krene od odredjenog etickog sistema i svega sta isti podrazumeva.

Link to comment
7 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Pa nije. Jer ubijanje životinja zbog jela nije krivično delo. Upravo o tome i govorim.

 

Ne pratim te. Jel onda ok tebi da se kaze "ubica zivotinje (zbog jela)" ili nije? "Lisitelj zivota zivotinje zbog jela?" :)

Link to comment
1 minute ago, chandra said:

takva rasprava je besmislena

 

Besmislenije puno je mesojedi jer sumnjam da trebaju prsti obe ruke kako bi se prebrojalo k'o na planeti (od ljudi, je l') jede isključivo meso. A znamo svi na šta se pojam mesojed explicitno odnosi. 

 

Moj prijedlog je bio tek sa stanovišta logičkog dostojansvenostva. 

Inače me ne tangira ni ovaj ni onaj naslov. Nego eto da se kol'ko-tol'ko faktografski pristupi nekom konsenzusu u raspravi.

  • +1 1
Link to comment
54 minutes ago, adam said:

vec sam rekao da imam sasvim solidan suzivot s veganima s kojima se druzim ali ima nesto sto mi zaista u poslednjih par godina ide na kurac a cenim da to i doprinosi razvoju zilotizma obe strane - a to je konstantno prebacivanje odgovornosti za ekoloske probleme s industrije na individue i zloupotreba (izmedju ostalog) veganstva u te svrhe. evo i ovde smo se povatali za gushe po pitanju opstanka planete a industrija/privreda ne ulaze skoro nista da nadje nove ili koristi vec pronadjene nacine i tehnologije da manje zagadjuje.

 

 

Meni se cini da su industrija i privreda povezani sa individuama i njihovim zahtevima i stvorenim navikama. Znam da maltene svi govore "ja kao pojedinac ne mogu nista" i na tome ostane, ali to prosto nije tacno, jer nisu sami u tome.

Bas sam pre neki dan pricala sa drugaricom koja se na moj pomen o ekologiji, zapravo odrzivijem nacinu zivljvenja odmah brecnula sa "ja cvrsto ne verujem da ja mogu da uticem ni na sta", prakticno ni ne saslusajuci neke ideje. Odmah je krenula sa negativnim primerima koje ona zna i tu se prica zavrsila. A ja nisam neko ko ubedjuje niti je napadan, dala sam neke prakticne predloge iz mog zivota, a nije da perem kosu kisnicom i perem zube rucno spravljenom pastom.

 

Edit: moram da se ogradim da ne znam toliko vegana kao vi, ali ljudi sa kojima se druzim dosta vode racuna o mnogo toga (ishrani, patnji zivotinja, ekologiji, ne kupuju mnogo odece, neki bas bojkotuju ove jake modne marke za koje se zna sta rade itd.), tako da u sustini ne znam kako izgleda to sve sta se prebacuje na racun veganstva. Mogu da zamislim da i u toj grani ima mracne strane, kao svugde.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
2 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Meni se cini da su industrija i privreda povezani sa individuama i njihovim zahtevima i stvorenim navikama. Znam da maltene svi govore "ja kao pojedinac ne mogu nista" i na tome ostane, ali to prosto nije tacno, jer nisu sami u tome.

Bas sam pre neki dan pricala sa drugaricom koja se na moj pomen o ekologiji, zapravo odrzivijem nacinu zivljvenja odmah brecnula sa "ja cvrsto ne verujem da ja mogu da uticem ni na sta", prakticno ni ne saslusajuci neke ideje. Odmah je krenula sa negativnim primerima koje ona zna i tu se prica zavrsila. A ja nisam neko ko ubedjuje niti je napadan, dala sam neke prakticne predloge iz mog zivota, a nije da perem kosu kisnicom i perem zube rucno spravljenom pastom.

ja nisam rekao da mi nemamo uticaj, cak sam nabrojao niz stvari koje radim i radicu dok sam ziv da bih doprineo koliko mogu ali ovde se radi o konstantnom prebacivanju odgovornosti a samim tim i krivice na individuu - i toga je sve vishe i vishe. vishe nije dovoljno reciklirati, stedeti struju, vodu, gorivo, ne koristiti uludo plastiku i papir nego treba i jesti lokalno, sezonsko i po mogucstvu organsko, podrzavati male proizvodjace, ne jesti meso, ne leteti avionom, letovati lokalno, ne koristiti nista jednokratno tipa pelene, tamponi, maramice, slamke i slicno, higijena ako moze iz male domace manufakture, kucu prati sircetom i sodom bikarbonom... da ne nabrajam, lista je sve duza. a ja sam za to da svako radi onako kako smatra da treba. ili ne radi ako je to njen/njegov izbor. jedino sto smatram neophodnim/obaveznim kad je u pitanju pojedinac je obavezna reciklaza svega sto moze (uz kazne ko ne postuje) i drasticne kazne za djubrenje i zagadjivanje. ostalo svakom na volju.

 

 

 

 

Link to comment
On 25.1.2021. at 14:40, duma said:

Jeste, ekološki, ali ga nema bez krave, :rolleyes: Dakle, kravicu hranimo.  Ona vari celu biljku, a i to što ne svari se iskoristi. Nema kravice, nema ni ekološkog đubriva, mora da se pojača korišćenje hemije, više zagađujemo zemlju. Još ako ta kravica pase na livadi i njoj je bolje nego divljim životinjama.

Mnogi odrasli ljudi nisu svesni da u prirodi divlje životinje ne žive idiličnim životom do duboke starosti i onda dostojanstveno umru. Nažalost, one se svaki dan bore za preživljavanje, a umiru tako što ih neko prekolje i još žive počne da jede, ili eventualno uginu od gladi. 

Najveći car među životinjama je seoski petao. Jeste da na kraju završi u loncu, ali se pre toga samo štetka i seksa po ceo dan. Hrane u izobilju, milina. Nije ni kokama loše.

Što više domaćim životinjama olakšamo život, one će biti srećnije, ali i zdravije i ukusnije. Poboljšanje uslova je u svakom pogledu održivije od veganstva.

Ja sam čuo da je najbolje đubrivo kompost.

Link to comment
5 hours ago, chandra said:

 

Ne pratim te. Jel onda ok tebi da se kaze "ubica zivotinje (zbog jela)" ili nije? "Lisitelj zivota zivotinje zbog jela?" :)

svako ko upotrebljava izraz ubica u ovoj prici, kao sto je to uradio levi, je lik koji zeli da uvredi i povredi ljude koji po njegovom nekom uverenju nesto rade za sta on misli da ne treba da rade. dakle zluradi neznalica kome je krv udarila u glavu i koji ne koristi mozak za tu priliku. 

ako ja sad treba tebi da objasnjavam da moji baba i deda nisu nikakve ubice, onda sam te stvarno precenio kao sagovornika i osobu

 

a ovo sto je Zverilla naveo iz krivicnog zakonika, se odnosi uglavnom na divlje zivotinje, gde se spreceva besomucno lovljenje i istrebljenje neke zivotinjske vrste. dakle, ne radi se tu o kokoski koju moja baba zakolje da bi je mi svi jeli, nego o lanetu koje je tek rodjeno i drustvo zeli da mu da sansu da odraste. kako bi ga poremeceni lovac ubio kad poraste i napravio gulas.

 

 nemam ja nista protiv da se hipsteri bore za prava zivotinja i protiv ubijanja istih zbog jela, ali to se ne radi tako sto  upadnes u rendom mesaru i smaras i histerises kako to nije u redu, ili nazivas ljude po netu ubwq. za takvu drustvenu promenu je vrv potrebno vreme i nekakva ozbiljna strategija, da se lobira kod nekakve grupe koja vrsi neku vlast i donosi zakone.

 

jebes mi sve, osnovacu udruzenje za zastitu komaraca. svaka jebena vrsta na ovom svetu ima nekakve sledbenike. samo komarca niko ne voli

i onda cu da idem po forumu i histerisem kako ste proklete ubice. 

Edited by sherman
  • Hvala 3
Link to comment
5 minutes ago, sherman said:

svako ko upotrebljava izraz ubica u ovoj prici, kao sto je to uradio levi, je lik koji zeli da uvredi i povredi ljude koji po njegovom nekom uverenju nesto rade za sta on misli da ne treba da rade. dakle zluradi neznalica kome je krv udarila u glavu i koji ne koristi mozak za tu priliku. 

ako ja sad treba tebi da objasnjavam da moji baba i deda nisu nikakve ubice, onda sam te stvarno precenio kao sagovornika i osobu

 

nešto si sanjao, ili i i ti namerno izmišljaš? daj link

Link to comment
27 minutes ago, sherman said:

e znam zašto ti smeta da te smatraju ubicom životinja, ako ubijaš životinje

 

prva strana ove teme

 

 

 

čitaj sad polako da vidiš ko priča o ubicama. ceo rant se događa u borisovoj glavi vs nekih vegana koji ga tamo smaraju. ovde mu niko nije rekao ni reč o tome. moje pitanje je bilo kad već to spominje zašto mu toliko smeta ta reč, ako mu ne smeta da životinja bude ubijena. jedno od ta dva je realna stvar, ubijaje životinje, a drugo je izmišljen problem - to što borisu i tvojoj babi i dedi smeta stara reč za ubijanje pa traže novu. koga za to relano boli kurac?

 

 

Edited by levi
  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, levi said:

 

čitaj sad polako da vidiš ko priča o ubicama. ceo rant se događa u borisovoj glavi vs nekih vegana koji ga tamo smaraju. ovde mu niko nije rekao ni reč o tome. moje pitanje je bilo kad već to spominje zašto mu toliko smeta ta reč, ako mu ne smeta da životinja bude ubijena. jedno od ta dva je realna stvar, ubijaje životinje, a drugo je izmišljen problem - to što borisu i tvojoj babi i dedi smeta stara reč za ubijanje pa traže novu. koga za to relano boli kurac?

 

 

ma koga realno zabole kurac za zivotinje. neka crknu sve, za bolje i nisu.

 

jebote koji si ti lik musline.

 

i sad si ponovio da ti je skroz ok da borisa i moju babu nazivaju ubicama. ja sam pokusao da objasnim koliko je to retardirano.

pazi, koga boli kurac za to, pa ovo je jebeni forum gde ljudi pricaju o stvarima koje ih zanimaju. tom tvojom logikom niko ni o cemu ne bi ni pricao, ili bi pricao samo o stvarima koje ti smatras kao realnim stvarima

bukvalno ces me iznervirati svojim sagovornickim bezobrazlukom, i odseci cu piletu glavu

 

Link to comment
19 minutes ago, sherman said:

ma koga realno zabole kurac za zivotinje. neka crknu sve, za bolje i nisu.

 

jebote koji si ti lik musline.

 

i sad si ponovio da ti je skroz ok da borisa i moju babu nazivaju ubicama. ja sam pokusao da objasnim koliko je to retardirano.

pazi, koga boli kurac za to, pa ovo je jebeni forum gde ljudi pricaju o stvarima koje ih zanimaju. tom tvojom logikom niko ni o cemu ne bi ni pricao, ili bi pricao samo o stvarima koje ti smatras kao realnim stvarima

bukvalno ces me iznervirati svojim sagovornickim bezobrazlukom, i odseci cu piletu glavu

 

 

jao što si edgy i provokativan. možda i izazoveš neku reakciju

 

koga zabole za životinje, pa one kojima smeta da se kaže ubica. radi ih savest toliko da shvataju da nije u redu biti ubica životinja, to je ok. ali ne i toliko da ne ubiju životinju, nego samo da traže da se promeni semantika. e pa žaomije, kaži babi ne može

 

  • +1 2
Link to comment

@levi - mislis li da postoji osoba koja nikad nije ubila zivotinju ? Mrava, komarca, smrdibubu ili muvu. I ta ubistva su kudikamo gora, jer nisu cak ni za hranu, nego zbog cistog komfora.

Realno, svi smo ubice zivotinja i samim tim taj izraz nema nikakvog smisla.

 

Link to comment
7 minutes ago, levi said:

 

jao što si edgy i provokativan. možda i izazoveš neku reakciju

 

koga zabole za životinje, pa one kojima smeta da se kaže ubica. radi ih savest toliko da shvataju da nije u redu biti ubica životinja, to je ok. ali ne i toliko da ne ubiju životinju, nego samo da traže da se promeni semantika. e pa žaomije, kaži babi ne može

 

ako teramo stvar na taj konac, vegani su ubice biljaka, ubice svih drugih stvorova koje oni ne smatraju vrednim svoje pravednicke borbe. 

druge zivotinje su ubice drugih zivotinja. pa ceo ovaj svet tako funkcionise.

a sutra zovem babu bas da vidim da li se oseca kao ubica

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...