Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

30 minutes ago, Filozof manijak said:

 

 

Ja to nisam tako ukapirao, nigde ne vidim da on određuje šta vegani treba da jedu. To je tvoja interpretacija njegovog ironičnog posta.

Tvoj odgovor sam doživao kao agresivan spram njega, i tu je počela čitava rasprava. Samo, sve je to bilo na šaljiviom topiku, pa se moglo tako i odgvoriti.

Opet, to su lični utisci, i naravno da se razlikuju od čoveka do čoveka. 

 

pa dobro, nije prvi put da izvrćeš i lažno i zlonamerno prikazuješ nešto što sam napisao, a verovatno ni poslednji, to je biznis as usual. samo što ovog puta nije nešto što treba da se sklapa na osnovu  dugotrajnog ličnog ustiska, sve je vrlo eksplicitno, pre tri dana na ovom istom topiku

 

boris bukvalno piše da vegani ne treba da jedu vege burger i vege burger sos jer je to "imitacija". ne znam zašto njemu to smeta, ali to je on napisao. moj odgovor ne može biti pomirljiviji, da se ne meša drugima i da pusti da jedu kako im se sviđa. ne znam kako si na osnovu toga uspeo da ispinuješ da je bilo sve obrnuto od toga, ali stvarno nema razloga da ja sad ćutim na ovo i da pustim da lažeš i izmišljaš, krijući se iza "ličnog utiska"

  • +1 2
Link to comment

Naglasak na šaljivo.

 

@levi mislio sam na ovaj tvoj post.

On 21/01/2021 at 21:59, levi said:

 

ne znam zašto ti smeta da te smatraju ubicom životinja, ako ubijaš životinje

 

kako bi to uopšte moglo zadovojavajuće da se reši?

npr, hoćeš da pojedeš ubijenu životinju, ali da se smatra da nije ubijena, da bi se bolje osećao

 

Izvinjavam ti se, prezupčio sam da je ovo  tvoj prvi post na temi.

Link to comment

Melanie Joy polazi od pretpostavke da meso nije neophodno u vecem delu sveta?Pitam se zasto su onda u Polineziji jeli jedni druge ,a Kinezi jeli sve sto udise vazduh,kad su svi mogli lepo da pogledaju TED talk i serviraju sebi gurmanski obrok od kimchija,fermentisane soje,quinoa i chia semenki.Zasto o zasto?

Link to comment

Mnogo pretpostavki psihologa protiv fizioloskih chinjenica psihijatra.Harvardski diplomci obe ,predavaci na katedrama.Dogma protiv nezavisnih  istrazivaca  i cinjenica nesoonzorisanih od strane kompanija za proizvodnju hrane

Link to comment

Ubistvo je termin koji ima negativnu konotaciju. Samim tim i ubica. Ako se kaže za mesojede da su ubice životinja, to nije običan opisan iskaz koji kaže da je posledica njihovog načina ishrane da životinjama prestaje život već se njihovom načinu života pripisuje negativna odrednica - da je njihov način života nemoralan. 

 

Iz istog razloga se krivična dela ne zovu ubistvo iz nehata i iz samilosti već se izraz ubisvo menja izrazom lišenje života da bi se razgračničilo to delo od ubistva. 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Dobro, ako je cilj da mi svi prihvatimo da smo ubice, ok.

4vdk8u.jpg

 

I šta sad? Šta smo mi sad suštinski postigli sem što ćemo ući u patkometriju veći-manji ubica.

To sa etičke strane.. a ako sa biološke strane postoji prednost veganske ishrane ona će se vrlo brzo pokazati kroz stanovništvo planete i veoma lako prihvatiti. Parametri za odlučivanje mogu biti lično iskustvo ili se dogovorimo, naprimer dugovečnost. Trenutno vodi život na moru, riba i morski plodovi zbog onih japanaca od stotinu ljeta ali dajmo vremena.

Medjutim, zaista nije potrebna Dr. Melanie Joy, koja posle trovanja burgerom kreće u krstašenje protiv mesa, definišući nekakvu ideologiju (carnism), upirući prstom pa onda hajde da se mirimo u mojoj novoj knjizi. (onaj njen TEDtalk meni sramotan ali ne zbog veganizma već najglupljih propagandističkih metoda)

Već sam to rekao, lično me nervira fetišiziranje hrane i to zato što sam u taboru "jedem da ne bih umro". Ali nisam svoj frust uvio u pokret koji se bori protiv hedonista svih vrsta koji sa svojim sveštenicima oliverima i remzijima uništavaju planetu tako što: eksploatišu, brodski transport zagadjuje, trošenje vode bla bla.

 

A evolutivno.. domaće životinje su najuspešnije jer su život svojih vrsta vezale za život čoveka
 

Quote

Humans account for about 36 percent of the biomass of all mammals. Domesticated livestock, mostly cows and pigs, account for 60 percent, and wild mammals for only 4 percent.

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ubistvo je termin koji ima negativnu konotaciju. Samim tim i ubica. Ako se kaže za mesojede da su ubice životinja, to nije običan opisan iskaz koji kaže da je posledica njihovog načina ishrane da životinjama prestaje život već se njihovom načinu života pripisuje negativna odrednica - da je njihov način života nemoralan. 

 

Iz istog razloga se krivična dela ne zovu ubistvo iz nehata i iz samilosti već se izraz ubisvo menja izrazom lišenje života da bi se razgračničilo to delo od ubistva. 

 

Van pravnickog konteksta, ubiti ili ubistvo je rec koja se koristi sa vrlo jasnim znacenjem u nasem jeziku i nikako nema nuzno ni pretpostavljenu nameru, niti moralni sud. "Ubio ga je grom." "Ubila ga je droga, kancer, ..." "Spanski kralj ubio slona." "Lav je ubio zirafu." "Covek je ubio psa." (Pretpostavljam da se u tom slucaju u pravnom zargonu ne kaze "Covek je lisio zivota susedovog dobermana." ili "Doberman okrivljenog je lisio zivota pudlicu Fifi.".

 

Pritom, ubijanje zivotinje zarad mesa, nije ni iz nehata, ni iz samilosti, vec iz potrebe koja je opravdana tradicijom, (diskutabilnim) bioloskim argumentima i jednim vidjenjem morala (koji je vrlo dinamicna i promenljiva stvar kada je pravo u pitanju, te se o njemu, ako nista drugo, moze diskutovati. Nije uklesan u kamenu.)

 

Ono sto tu bode oci jeste preosetljivost mesozdera na termin "ubijanje" i to posebno mesozdera koji sami ne lisavaju zivotinju zivota, vec to za njih cini neko drugi (ko, pak, po pravilu nema problem da se to sto radi zove klanjem ili ubijanjem).

 

Ako ce doprineti konstruktivnijoj raspravi, mozemo od sad ovde da zovemo mesojede "lisiteljima zivota zivotinja (LZZ)" a vegije "lisiteljima zivota biljaka" (LZB).

Link to comment

Pogledati Melanie ,svetiteljku zastitnicu veganstva.Carnisam je uzrok nasilja u svetu.Tu smo negde na istoj talsnoj duzini sa Adventistima Sedmog Dana.
Nema nacina voditi diskusiju sa ideologijom.

Zarobice te u zivo blato podsmesljivosti i ignorisanja cinjenica,sitnicarenja oko terminologije,spinovanja,mesanja baba i zaba  brzinom nutribuleta.Boze hvala ti sto Anduril i Eraser nisu vegani.

  • +1 1
  • Haha 2
Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Ubistvo je termin koji ima negativnu konotaciju. Samim tim i ubica. Ako se kaže za mesojede da su ubice životinja, to nije običan opisan iskaz koji kaže da je posledica njihovog načina ishrane da životinjama prestaje život već se njihovom načinu života pripisuje negativna odrednica - da je njihov način života nemoralan. 

 

Iz istog razloga se krivična dela ne zovu ubistvo iz nehata i iz samilosti već se izraz ubisvo menja izrazom lišenje života da bi se razgračničilo to delo od ubistva. 

 

ali upravo krivicni zakonik govori o ubistvu zivotinja i kaznama za to delo (ako su zivotinje zasticene). dakle i pravno je izraz u redu.

 

na stranu sto, uz svu kuknjavu da je to pogresno ime, jos ne cuh jedan krsten predlog koji je manje uvredljiv. 

 

 

 

Link to comment
50 minutes ago, askeladden said:

Boze hvala ti sto Anduril i Eraser nisu vegani.

 

uuuuuu mislim da bi ovo vratilo Miralema, ne bi mogao da izdrzi da ocuti

 

nocas sam sanjao tonu nekakve piladi koja tvrdi da sam ih pojeo tokom zivota. ja sam kao u nekakvoj dzinovskoj rerni, i prilazi mi je jedna vrlo nesrazmerana kokos i glasom Levija mi tiho na uvo kaze- ubicoooo. ja se usro. sledeca scena, ja na sudjenju, sudija kokoska, porota kokoske, puna sudnica zivine, svi besno kokodacu. sude mi. kad mi prilazi tuzilac, ono pile sa podravkine juhe, samo mnogo vece i zlokobnije i kaze- kriv si ubico!!! ja kreno da se izvinjavam, kao nisam hteo, bio sam gladan, pogresna adresa idite kod matijevica, kme kme, necu vise nikad, kad odjednom, zacu se rezak zvuk neceg sto sece vazduh i puf, neko odsece ovom piletu tuziocu glavu, kad ono iz mraka izranja  moja baba sva krvava sa sekirom u ruci i kaze mi- sta si se usro sisice, donesi vrelu vodu da shurimo pilad, deda dolazi gladan sa njive. 

 

idem sad da pravim supu od komarca, kapiram da je to ok i da nikoga ne vredja

 

 

Edited by sherman
  • Haha 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...