Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

1 minute ago, I*m with the pilots said:

 

Samo izgleda da je razlika u tome sto kod veganske ishrane bas moras da vodis racuna o tome da nadomestis ono sto bi inace lako dobio sa mesnom ishranom, te je cini komplikovanijom i time opasnijom za one koji joj ne posvete dovoljno vremena.

Gojazne dece ima sve vise ali koliko sam ja razumela, to nema bas toliko veze sa mesom vec sa celokupnom ishranom (neku decu i odrasle koja znam goje upravo hleb i peciva, testenine i pre svega - slatkisi) i manjkom fizicke aktivnosti. Inace mi je malo enigma sto se konkretno u Nemackoj ta testenina gura na prvo mesto po ishrani - bukvalno na svim onim piramidama ishrane kod pedijatara stoji testenina kao nesto sta je "a must", drugo je to sto deca vole da je jedu i to tako klot.

 

Oh, yeah! That's my point exactly. Ni vegani koji pogresno hrane svoju decu nisu vegani-idioti-roditelji nego prosto idioti-roditelji. Univerzalna kategorija. Uz dve ograde. Prvo (bold) - nesto dobijas, ali sta sve deca za koju se po defaultu uzima da se zdravo hrane (jer "jedu meso") ne uzimaju? Mislim, velika vecina roditelja (a velika vecina roditelja su po prirodi stvari mesojedi) ne obraca ama bas nikakvu paznju na nutritivne vrednosti ili sastav hrane kojom kljukaju decu. Otud i ta epidemija gojaznosti i manija za testeninom, etc. Drugo, veganska populacija je mahom urbanija i obrazovanija - nemam podatak, ali moj utisak je da se u toj populaciji generalno mnogo vise paznje posvecuje hrani (raznovrsnosti, kvalitetu, kolicini, etc).

Link to comment
1 minute ago, chandra said:

 

Drugo, veganska populacija je mahom urbanija i obrazovanija - nemam podatak, ali moj utisak je da se u toj populaciji generalno mnogo vise paznje posvecuje hrani (raznovrsnosti, kvalitetu, kolicini, etc).

 

Aj da malo i ja pomeram stative.

I ravnozemljaška i antivakserska populacija je mahom urbanija i obrazovanija....ako me razumeš šta sam hteo kaz'ti :wicked:

Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

@chandra

jel možeš malo da elaboriraš rečenicu kako su se seksualne norme menjale tokom biološke evolucije?

Nije mi baš najjasnije šta si pod time mislio

 

Ne mogu duze da elaboriram, stvarno sam u cajtnotu. Jasno mi je sta te tu zulja (zasto "bioloske", a ne "drustvene"), mozda sam se u brzini nespretno izrazio. Ima mnogo literature o razvoju ljudske seksualnosti i seksualnih normi tokom praistorije i istorije (sto delimicno obuhvata i biolosku evoluciju, iako je drusvena evolucija dominantna tema). Na primer, medju mnogim primatima je incest sin-majka uobicajen.

Link to comment
11 minutes ago, Filozof manijak said:

Samo na ovo da se osvrnem, nisam nutricionista, laik sam, ispraviće me neko stručan ako grešim: za razvitak ljudskog mozga, pogotovo u predadolescentskom periodu neophodni su proteini životinjskog porekla, kao i za pravilan razvitak skeletno-muskulatornog sistema. Smatram da je zločin terati decu da se veganski hrane.  
Kad osoba odraste i završi za razvojem, neka se hrani kako god želi, ili kako joj religija dozvoljava, ali nemojmo apstrahovati činjenicu da je za pravilan razvoj ljudskog organizma neophodno unositi životinjske proteine i masti.

 

 

inače, za gojaznost među današnjom decom najmanje je kriva ishrana mesom ili jajima, ali ukinuti im to u obrocima je totalni wtf

 

esid: na stranu suština da ne postoji univerzalni jelovnik za svaku osobu, ono što nekom prija i čini njegovom organizmu dobro, može činiti štetu drugoj osobi. I obrnuto.

 

 

Proteini su esencijalni za razvoj dece, ne nuzno zivotinjski (moje dete jede jaja/mleko/ribu, drugo meso mozda jednom mesecno i u situacijama "van kuce"). Ima i o tome dosta izvora i zivucih dokaza.

 

Bold - zivimo u svetu koji je jako osetljiv na to kako postupati s decom. Hraniti ih veganski zapravo niti je protivzakonito, niti je zlocin, razlog za oduzimanje dece ili slicno. Hraniti ih lose (s mesom ili bez mesa) svakako jeste. Identifikovati vegane kao "zlocince" je jedan prilicno heavy i zapaljiv narativ.

 

Ne davis me, samo stvarno moram da radim, a diskusija je zanimljiva.

Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

 

Pomeranje stativa.

Plus, seks i razmožavanje nikako nisu isti pojam, pogotovo kod ljudi.

 

To radi non stop,i pomalo zaboravlja ili onako preskace delove koji nisu po volji.Dogma kao i svaka druga.

  • +1 1
Link to comment

Situacija sa decom i generalno gojajaznoscu ide ruku pod ruku od uvodjenja secera i rafinisanih ulja kao i sa pojavom ideje da je vazno da se jede 6 puta dnevno.

Link to comment
15 hours ago, borris_ said:

Sve je vise ljudi (oko mene) koji zele da konzumiraju lokalne proizvode (sto se hrane tice) iz vise razloga, primarni je ekologija. I ja pokusavam da to radim kad god je moguce.

Ako ćemo do ekologije,čim đubre žemljište? Veštačkim đubrvom, ili stajnjakom? Ovog drugog nema dok se krava ne pokaki.

 

Na ovom topiku dobih obećanje da ću čuti odgovor na pitanje šta ćemo sa postojećim domaćim životinjama, ako pređemo u vegane. Odgovor ne dobih.

15 hours ago, chandra said:

Ma zasto je to uopste bitno? Nista ne moze da se meri sa dve krave koje zive od magije, prde magiju i jos 200 kila ribe pride. Sta zna dete sta je 200 kila...

Krave mogu da jedu travu, a od kukuruza kompletnu biljku. Mi ne možemo. Seme dosta bolje iskoristi živina, ili svinje nego mi. Proizvodnja veštačkog mesa bi tražila užasno mnogo energije. Druge adekvatne zamene za meso su teška egzotika. 

 

Dakle, kad bismo svi postali vegani prvo bi sve domaće životinje nestale, a onda bismo divljim oteli staništa, pa bi i one nestale. 

Link to comment
7 minutes ago, duma said:

Ako ćemo do ekologije,čim đubre žemljište? Veštačkim đubrvom, ili stajnjakom? Ovog drugog nema dok se krava ne pokaki.

 

Na ovom topiku dobih obećanje da ću čuti odgovor na pitanje šta ćemo sa postojećim domaćim životinjama, ako pređemo u vegane. Odgovor ne dobih.

Krave mogu da jedu travu, a od kukuruza kompletnu biljku. Mi ne možemo. Seme dosta bolje iskoristi živina, ili svinje nego mi. Proizvodnja veštačkog mesa bi tražila užasno mnogo energije. Druge adekvatne zamene za meso su teška egzotika. 

 

Dakle, kad bismo svi postali vegani prvo bi sve domaće životinje nestale, a onda bismo divljim oteli staništa, pa bi i one nestale. 

Pusti Chandru,on se ne obazire na te stvari sve dok desetoro dece u Meksiku bere avokado.

Link to comment
8 minutes ago, duma said:

Ako ćemo do ekologije,čim đubre žemljište? Veštačkim đubrvom, ili stajnjakom? Ovog drugog nema dok se krava ne pokaki.

Zar nije upravo to ekoloski?

 

 

 

Link to comment
2 minutes ago, I*m with the pilots said:

Zar nije upravo to ekoloski?

Jeste, ekološki, ali ga nema bez krave, :rolleyes: Dakle, kravicu hranimo.  Ona vari celu biljku, a i to što ne svari se iskoristi. Nema kravice, nema ni ekološkog đubriva, mora da se pojača korišćenje hemije, više zagađujemo zemlju. Još ako ta kravica pase na livadi i njoj je bolje nego divljim životinjama.

Mnogi odrasli ljudi nisu svesni da u prirodi divlje životinje ne žive idiličnim životom do duboke starosti i onda dostojanstveno umru. Nažalost, one se svaki dan bore za preživljavanje, a umiru tako što ih neko prekolje i još žive počne da jede, ili eventualno uginu od gladi. 

Najveći car među životinjama je seoski petao. Jeste da na kraju završi u loncu, ali se pre toga samo štetka i seksa po ceo dan. Hrane u izobilju, milina. Nije ni kokama loše.

Što više domaćim životinjama olakšamo život, one će biti srećnije, ali i zdravije i ukusnije. Poboljšanje uslova je u svakom pogledu održivije od veganstva.

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
1 hour ago, duma said:

Ako ćemo do ekologije,čim đubre žemljište? Veštačkim đubrvom, ili stajnjakom? Ovog drugog nema dok se krava ne pokaki.

 

Na ovom topiku dobih obećanje da ću čuti odgovor na pitanje šta ćemo sa postojećim domaćim životinjama, ako pređemo u vegane. Odgovor ne dobih.

Krave mogu da jedu travu, a od kukuruza kompletnu biljku. Mi ne možemo. Seme dosta bolje iskoristi živina, ili svinje nego mi. Proizvodnja veštačkog mesa bi tražila užasno mnogo energije. Druge adekvatne zamene za meso su teška egzotika. 

 

Dakle, kad bismo svi postali vegani prvo bi sve domaće životinje nestale, a onda bismo divljim oteli staništa, pa bi i one nestale. 

 

Ako bismo svi postali vegani... Onda cemo da pravimo farme po Marsu ili cemo stvarati dovoljno energie fuzijom za sintezu vestackog mesa. Ajmo naucnu fantastiku na jednu stranu, a realnost na drugu.

 

(Inace, tema djubriva je izuzetno zanimljiva. Ljudi se time ozbiljno bave, kako proizvodnjom djubriva biljne baze ili recikliranjem ljudskog "djubriva", tako i razlicitim tehnikama sadnje koje dramaticno smanjuju potrebu za kolicinom djubriva.)

 

Ako se referises na mene (bold?), ja nista nisam obecavao, no sam (cini mi se, ne znam vise s kim pricam), uputio na google. To je jedno od "klasicnih" pitanja i postoje svakojaki lako googljivi izvori koji se time bave da nema potrebe ovde ih prepricavati.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, chandra said:

 

Ako bismo svi postali vegani... Onda cemo da pravimo farme po Marsu ili cemo stvarati dovoljno energie fuzijom za sintezu vestackog mesa. Ajmo naucnu fantastiku na jednu stranu, a realnost na drugu.

Realnost je da je veganstvo zasnovano na etici. Cilj svakog pokreta je da svi postano bolji ljudi, a ne da budu ubice i zlostavljači, a vi odabrana elita. Dakle, koji je plan za domaće životinje?

1 hour ago, chandra said:

(Inace, tema djubriva je izuzetno zanimljiva. Ljudi se time ozbiljno bave, kako proizvodnjom djubriva biljne baze ili recikliranjem ljudskog "djubriva", tako i razlicitim tehnikama sadnje koje dramaticno smanjuju potrebu za kolicinom djubriva.)

 

Ako se referises na mene (bold?), ja nista nisam obecavao, no sam (cini mi se, ne znam vise s kim pricam), uputio na google. To je jedno od "klasicnih" pitanja i postoje svakojaki lako googljivi izvori koji se time bave da nema potrebe ovde ih prepricavati.

Činjenica je da bi značajan izvor ekološkog veštačkog đubriva bio izbačen. Činjenica je i da bi prelazak na biljnu hranu značio veći utrošak resursa i u realnosti doveo do zatiranja domaćih životinja, što je po meni krajnje nehumano. Kao što sam rekao, mnogo humanije je raditi na poboljšanju uslova u kojim one žive. Sve životinje neko na kraju neko pojede. Smrt koju imaju domaće životinje je gotovo uvek manje bolna od one koju dožive divlje. Hoćemo li i njih da rešimo patnje na isti način na koji i domaće?

 

Nisi ti obećao odgovor, a nisam ni pominjao tebe. Što se Gugla tiče, ko će tim da se smara Ćaskamo ovde. .

Link to comment
8 hours ago, Filozof manijak said:

[mak na konac] kasapin i mesar nisu isto zanimanje. [/mak na konac mode off]

 

 

Na osnovu onog što veganci propagiraju, njegov deda jeste ubica životinja

 

koja je razlika izmedju kasapina i mesara? u mom kraju su to sinonimi, a i na vikipediji. koliko znam, srednje tehnicke skole u srbiji nude samo profil mesara, kasapin ne postoji kod njih.

 

sto se tice druge recenice - lezilebovich je sam rekao: "Moj deda je regularno klao svinje i ovce, baba kokoske"

dakle, cinjenica je da je ubijao zivotinje (i ovo pisem bez ikakve negativne konotacije, insinuacije ili sta god) i to on sam kaze a ne neki zli vegan.

 

jozo mujica je predlozio odredjenu terminologiju umesto "ubice zivotinja" sa kojom se ja ne slazem i ne zelim da koristim jer smatram da je pogresna (kao sto sam vec objasnio) i veoma uvredjiva. i zasto sam se obratio lezilebovichu, jer imam utisak da je on pomesao ko koristi koje ime.

 

sto se mene tice, predlozi neku drugu imenicu koja (dovoljno precizno) opisuje nekoga ko izvrsava cin ubijanja zivotinje ako "ubica zivotinje" nije dovoljno dobro. meni zaista nista drugo ne pada na um. u ovoj celoj diskusiji, terminologija je apsolutno najmanje bitna i najmanji problem.

Link to comment
8 hours ago, Filozof manijak said:

Upiranje prstom samo u grupaciju koja se hrani životinjskim mesom i proizvodima je teška licemerija i bezobraluk (gvirenja u tuđ tanjir)

 

ovo sa gviranjem u tanjir se provlaci na skoro svakoj stranici.

cini mi se da se zaboravlja da je ovaj topic poceo sa 

  

On 21.1.2021. at 14:25, borris_ said:

Burger sauce. Ja bih ga koristio za burger.

 

Ako si vegan budi vegan do kraja

  

On 21.1.2021. at 15:29, borris_ said:

I jeste, smijesan mi je taj njihov nastup, ne jedemo nista zivotinjsko ali vegan snicla neka izgleda kao mesna snicla itd.

 

ali to je ok, bezobrazluk je samo kad se gvirne u mesni tanjir.

 

i to nije samo stvar ovog topica, to je nesto sto vidim veoma cesto u zivotu, i svaki put na porodicnim okupljanjima gde dodje rodjaka vegetarijanka. ona dodje da bi ispostovala familiju i ne trazi da joj se spremi posebna hrana, ako nema nista vegetarijansko, pojesce sta ima, przeno jaje, ili nista. ali taj bezobrazuluk ne moze to tek tako da prodje. tu je naravno zabrinuta baba da joj objasni kako je meso zdravo. i jos zabrinutiji deda da je pita kako joj to bez mesa uopste ima ukusa. tetka se pak zanima zasto ona to uopste radi i sta pokusava da postigne tim, sta sad, misli da je nesto posebno. naravno, kakav je to skup bez saljivog tece koji uvek ubaci neku dobro-masnu salu. onda ona ubrzo ode, a familija ostane da raspravlja o njoj, kakve su je to lutke spopale, sta joj to treba u zivotu, i kako ce joj zdravlje propasti. naravno, ona je zdravija od svih njih. i tresnjica na vrhu - kada poludebilni rodjak njenih godina resi da posti, onda svi znacajno klimaju glavom i odobravaju njegov znacaj, vrednost i moralnu istrajnost.

*svaka slicnost mojih baba, deda, tetki i teca sa ljudima koji pisu na ovoj temi je slucajna.

  • +1 5
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...