Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

apropos onih nekih savremenih teorija da u istom obroku ne bi trebali biti proteini čitaj meso, ne mislim na soju :D i UH, čitaj krompir. 

 

pa prosta stvar. kad je bio hanter gederer jeo bio on tu neku krtolu kad je morao, al kad je imao mesa nije jeo jebeni krompir :D. tako da burag pamti. 

Link to comment
36 minutes ago, I*m with the pilots said:

Mozda mi je svinja losa kao primer - krava je mnogo bolja - ali generalno: koliko pojede i popije zivotinja, a koliko rada i resursa (tu mislim i na prostor) ti treba za neke biljke od kojih dobijes hranu? Nemoj sad uzeti jebeni avokado kao primer, eto kreni od krompira, sargarepe, pasulja. Posadis tikvice koje se sire kao korov same od sebe. Da, da, znam da kilo tikvica nije isto kao kilo mesa u nutritivnom smislu, ali you do get the picture.

 

Moji na selu tove svinje za sebe. U nekom momentu su hteli nesto i da prodaju, ali kada su stavili na papir koliko ih kosta da naprave dobru kobasicu i ocekivanja ljudi u gradovima po pitanju cene, to ispadne - nemoguce. Takodje, probali su i prodaju mleka za mlekaru, pa se doslo na kraju do toga da vise kosta kilo hrane po litri od onoga sto moze da dobije od mlekare. Posle nekoliko meseci kada su isli u debeli minus, prekinuli su. Mleko je dakle jeftino jer ne trosis na njega koliko bi trebalo. Da li sam sada malo bolje elaborirala?

 

Ja se najvise osvrcem na tu tvrdnju kako je meso apriori najjeftinije za sirotinju, kako se prolvaci na temi.

Krave za mleko bez silaze je bacen novac.A opet da bi dobio dobar silazni kukuruz moras biti spreman stici i uteci.Setva u dan dva,sve mere,skidanje kukuruza isto u dva tri dana.Zakasnis dan dva tamo,dan dva vamo i odjesnom kasnis celu sezonu dve tri nedelje.

  • +1 1
Link to comment

Aman, ja uopste NE govorim da se treba i moze nuzno bez mesa. Stvarno ne znam dudo odakle tebi to iz mojih komentara.

Ovde se vrti prica kako je (jeftino) meso neophodno za siromasne.

 

Jesam malo skakala u mojim objasnjavanjima ali poenta je

- da bi imao valjano mleko, moras da drzis kravu valjano, sto i kosta. Jedno je porodica na selu koja ima kravu na ispasi za svoje i komsijske potrebe (i koje nikako ne moze biti konkurentno na nivou tolike potraznje u jednoj zemlji), a drugo je industrija za generalnu upotrebu, gde da bi isporucio jeftino mleko za sve, stavljas zivotinje u fabriku i kljukas ih kojecime da bi davale vise

- industrijsko gajenje stoke znaci mnogo resursa, jer treba prvo napraviti hranu za njih, trositi mnogo vode, mnogo goriva, mnogo prostora. Uporediti to sa biljkama koje idu direktno coveku, poput pasulja.

- ti ljudi koji dodju u Kacarevo i ne pitaju koliko kosta dobra kobaja nisu reprezent upravo siromasne grupe ljudi, od kojih krece citava prica. Naravno da moji nadju po koga za koga utove svinjce, ali ne da od toga zive.

 

Ali, mozda vasih hiljadu svinja zive od ostataka jabuka i ukradenog kukuruza, ko zna.

 

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, askeladden said:

Ne kazem da je najjeftinije ako bi se koristio etickiji pristup.Takodje da se koristi cela  zivotinja i meso kao dodatak povrcu bi kompenzovalo vece cene.Takodje iznutrice koje sada idu vecinom za kucne ljubimce ili Boga pitaj .I dalje je to bolje resenje od monokultura i abnormalnih kolicina vestackog djubriva i pesticida/herbicidakoje bi morale da se upotrebe da bi proteini dolazili od leguminoza.Ja ne znam da li je neko video njivu soje?To mora da se prakticno sterilise da ne bi bilo velikih gubitaka pri zetvi zbog korova.

Ovaj komentar mi je promakao, izvini. Pa eto, to i sam kazes, zasto onda tako malo generalises?

 

Ta soja inace cesce odlazi zivotinjima za prehranu nego ljudima.

Link to comment
On 28.1.2021. at 9:46, chandra said:

 

Baba mesojed se odlucila - ona je ubica sargarepa, riba, rakova, krava i kokoski koje zive manje ili vise sretno u njenom dvoristu,  i eksploatator je krava i koka nosilja. Njena moralna nacela su ok sa tim.

 

Unuk(a) mesojed ima problem sa odlucivanjem. On bi da se jebe, ali da mu ne udje. Ili, preciznije, da se jede, ali du ne ubije.

 

 

Ja kao unuk mesojed, nemam nikakav problem sa odlučivanjem. Jedem meso sa farme (šatro "organsko"), ne zbog toga što je za života manje patilo već zbog toga što ga nisu tovili antibioticima i ko zna kojim otrovima koji se stavljaju u jeftino meso koje je, kao što je IWP lepo primetila, bitan faktor globalnog socijalnog mira. A jeftino i globalno može da bude samo na nekom bolesnom nivou industrijalizacije koji podrazumeva vezivanje krava, sakaćenje svinja, bacanje tek izleglih pilića direktno u drobilicu, antibiotike, steroide, hemiju, alhemiju, itd.

 

Kada bi postojao način da jeftino industrijsko meso bude zdravo poput onog sa domaćinske farme, ja bih kupovao to jeftino bez da trepnem. Zašto? Zato što nisam ja osmislio tu industriju. Ja živim u gradu, skladno sa društvenom ugovorom o životu u gradu koji podrazumeva da ja moju hranu ne moram lično da uzgajam/tovim i berem/koljem, već mi ona dolazi obrađena, očišćena i zapakovana. Tu se završavaju sve moje moralne dileme i ostaje samo briga o tome koliko je zdrava i hranljiva ta hrana koja mi stiže u grad, a tu smo na terenu izbora i kupovne moći a ne morala.

 

Ako jednog dana odem na selo da živim, neću se baviti proizvodnjom domaćinskog mesa jer generalno imam problem sa tim da svojeručno otfikarim glavu kokoški ili rasporim svinju obešenu za noge. Prisustvovao sam tim scenama kao dete i ozbiljno se istraumirao. Ali kompletno nemam problem da kupujem dobro meso, slaninicu i pršut od nekog majstora kome su pomenute radnje kao "dobar dan". Ja bih na selu proizvodio nešto drugo a hranu životinjskog porekla bih kupovao od onih koji je proizvode. I tu me jedino interesuje čime je majstor hranio te životinje i kakvog je kvaliteta roba koju nudi. Ako bolji uslovi i humaniji tretman tih životinja znače zdraviji i kvalitetniji proizvod za mene kao konzumenta, samo napred. Platiću premijum ako treba. Ne mogu da osuđujem one koji ne mogu da plate premijum i jedu meso dobijeno nehumanim metodama jer ne mogu da garantujem i da klešem u kamen kako bih se ja ponašao na njihovom mestu.

  • +1 2
  • Haha 1
Link to comment
28 minutes ago, I*m with the pilots said:

Ovaj komentar mi je promakao, izvini. Pa eto, to i sam kazes, zasto onda tako malo generalises?

 

Ta soja inace cesce odlazi zivotinjima za prehranu nego ljudima.

Pa da,ali da bi to bio glavni izvor proteina za covecanstvo,koliko bi vise moralo da se poseje?

Link to comment

Jel moze malo vise o tim cakama kako da se efikasno zameni meso sa biljem ? To je glavna zackoljica, posto su posledice nesigurnog poigravanja potencijalno opasne, posebno za decu. Zahvaljujem unapred.

 

Link to comment

Inace mi se cini da sve sto smo jeli kao mali (ja 80-tih) je bilo potpuno prirodno haha (the grass was greener) i da ludilo pocinje od 90-tih pa nadalje u Srbiji (savrseno obojene jabuke koje ne trule i napumpana piletina, nakupci-preprodavci na pijaci, masovna industrijalizacija, itd). Ispravite me ako gresim ?

Link to comment

u različitim uzrastima, različito je potrebno

 

debljna zida ćelije su dva holesterola tet a tet

 

kada više nema novih ćelija u tom broju i holesterol postaje višak

 

pojednostavljivanje ishrane na moralnu dimenziju je ok, ali zaboravite na košarku sa centrima 

 

pored toga, ko oboli od nekog virusa, a ne konzumira slannu i čvarke, nemoj posle da kuka

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

 

7 minutes ago, bosque said:

Inace mi se cini da sve sto smo jeli kao mali (ja 80-tih) je bilo potpuno prirodno haha (the grass was greener) i da ludilo pocinje od 90-tih pa nadalje u Srbiji (savrseno obojene jabuke koje ne trule i napumpana piletina, nakupci-preprodavci na pijaci, masovna industrijalizacija, itd). Ispravite me ako gresim ?

Iste bolesti i štetočine koje su napadale jabuke pre 30 godina napadaju ih i danas tako da se tu nešto nije promenilo. Zbog lockdowna matori ove godine nije obavio sva prskanja jabuka. Rezultat? U 90 posto ima crv.

Link to comment

Pa to je pravi ukazatelj na organik. Ja samo takve rabim. A ima i proteina :)

 

Ozbiljno, nisu li se hemijske intervencije drasticno omasovile i pojacano primenjivale u rasponu od 30 god ?

Link to comment
29 minutes ago, bosque said:

Inace mi se cini da sve sto smo jeli kao mali (ja 80-tih) je bilo potpuno prirodno haha (the grass was greener) i da ludilo pocinje od 90-tih pa nadalje u Srbiji (savrseno obojene jabuke koje ne trule i napumpana piletina, nakupci-preprodavci na pijaci, masovna industrijalizacija, itd). Ispravite me ako gresim ?

 

Uh, stanje na drzavnim dobrima kod nas - razni pikovi, Karneksi i ostali - gde se masovno uzgajalo za klanje je bilo blagi uzas i 80-tih, pocev od uslova u kojima su drzane zivotinje, cime su hranjene i kako su tretirane, nebo i zemlja u poredjenju sa tradicionalnim seoskim nacinom uzgoja. To tada jos nije uzelo maha kao po Amerikama da pilad jedu sopstvena govna i da se kljukaju hormonima i antibioticima sve u 16 ali nije bilo ni toliko daleko od toga. Kasnije su naravno sve kocnice otkacene i sad je to deveti krug pakla.

 

Kod nas na selu je zato postojala paralelna trgovina, gajis kuci sta mozes a sta ti pretekne prodajes po komsiluku, ko jaja ko mleko ko kobasice, sta ko ima - jeftinije nego u prodavnici ali ipak skuplje od drzavne nametnute otkupne cene. Moji su drzali zivinu (kokoske zbog jaja, guske zbog perja, oba zbog mesa) i zeceve (krzno, meso), mleko smo kupovali iz komsiluka, zajedno sa sirom familojom bismo uzimali svinju vec utovljenu za klanje i onda delili - svako svakog zna, svi gaje "ko za sebe", prirodno, cisto, bez hemije...
 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...