Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

2 hours ago, duma said:

Smrt koju imaju domaće životinje je gotovo uvek manje bolna od one koju dožive divlje.

 

:thumbsup:

 

5 hours ago, askeladden said:

ideje da je vazno da se jede 6 puta dnevno.

 

Konačno nešto pametno da se pročita na netu.

Link to comment

 

Ostavio sam nekoliko strana ranije link na knjigu Melanie Joy koja se bavi problemom odnosa meat-eatera i vegana. Ako vam smetaju vegani (a vidim da nekima izazivaju mucne reakcije i izlive besa i agresije), njene knjige vam mogu pomoci da upoznate bliznjeg svoga i da se manje nervirate (i sacuvate zdravlje naruseno preteranim konzumiranjem crvenog mesa, ;) ). Sad ozbiljno, knjiga uopste nije nikakva veganska propaganda (ko oce, imam i to), vec odlican pokusaj da se manje mrzimo i pljujemo.

 

Link to comment

Ajmo još jednom, mada govorim u svoje ime, meni vegani ne smetaju, daleko bilo. Neka svako jede šta misli da treba ili šta mu je dostupno.

Smeta mi kad isti ti vegani agresivno nastupe prema mesojedima, etiketiranje ljudi kao ubice životinja i slične gluposti (što smo mogli da vidimo i na ovom forumu kad je boriss postovao sliku i komentar na Laugh topiku), da bi nas kao izveli na pravi jestivi put.

 

Moja maksima je: jedi, i pusti druge da jedu. 

  • +1 2
  • -1 1
Link to comment
Smeta mi kad isti ti vegani agresivno nastupe prema mesojedima, etiketiranje ljudi kao ubice životinja i slične gluposti (što smo mogli da vidimo i na ovom forumu kad je boriss postovao sliku i komentar na Laugh topiku), da bi nas kao izveli na pravi jestivi put.
 
Moja maksima je: jedi, i pusti druge da jedu. 
 
na ovom forumu smo mogli da vidimo da bukvalno niko ništa nije komentarisao o bilo čijem jedenju sve dok boris  nije postovao na laughu sa komentarom šta vegani treba da jedu da bi bili pravi vegani po njegovom, i dok nije krenula istraga  moralne podobnosti nekih imaginarnih vegana, i to je po tebi  jedi, i pusti druge da jedu?
 
vrlo zanimljiva interpretacija, ali na žalost sasvim suprotna od realnosti

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

 

Ostavio sam nekoliko strana ranije link na knjigu Melanie Joy koja se bavi problemom odnosa meat-eatera i vegana. Ako vam smetaju vegani (a vidim da nekima izazivaju mucne reakcije i izlive besa i agresije), njene knjige vam mogu pomoci da upoznate bliznjeg svoga i da se manje nervirate (i sacuvate zdravlje naruseno preteranim konzumiranjem crvenog mesa, ;) ). Sad ozbiljno, knjiga uopste nije nikakva veganska propaganda (ko oce, imam i to), vec odlican pokusaj da se manje mrzimo i pljujemo.

 

Niti pljujem niti mrzim vegane.Kao zivotnu filozofiju postujem.Problem je kada vegani pocinju da objasnjavaju kako je veganstvo odgovor za sve.Zdravlje,ovuvanje planete,dobrobit zivotinja....dodajte sami.Kao i svaka religija,na naucne dokaze samo odmahuju ruku i blazenim osmehom odgovaraju Vege Vegan hara hara

Link to comment
51 minutes ago, levi said:

 
na ovom forumu smo mogli da vidimo da bukvalno niko ništa nije komentarisao o bilo čijem jedenju sve dok boris  nije postovao na laughu sa komentarom šta vegani treba da jedu da bi bili pravi vegani po njegovom, i dok nije krenula istraga  moralne podobnosti nekih imaginarnih vegana, i to je po tebi  jedi, i pusti druge da jedu?
 
vrlo zanimljiva interpretacija, ali na žalost sasvim suprotna od realnosti
 

 

Ti, naravno uviđaš da je u pitanju bio Laugh topic i šala na račun veganskog sosa za roštilj? Ne zvuči ti smešno kad se ovako pročita?

I onda počinje tvoj agresivan pristup na Laugh temi.  (Boriss je ubica životinja i ostale gluposti)

Zanimljiva je inteerpretacija da boriss određuje veganima šta će jesti (što se nigde nije videlo u njegovom postu) i još zanimljivija je tvoja reakcija na jedan prevashodno šaljiv post.

Link to comment
1 hour ago, Filozof manijak said:

Ajmo još jednom, mada govorim u svoje ime, meni vegani ne smetaju, daleko bilo. Neka svako jede šta misli da treba ili šta mu je dostupno.

Smeta mi kad isti ti vegani agresivno nastupe prema mesojedima, etiketiranje ljudi kao ubice životinja i slične gluposti (što smo mogli da vidimo i na ovom forumu kad je boriss postovao sliku i komentar na Laugh topiku), da bi nas kao izveli na pravi jestivi put.

 

Moja maksima je: jedi, i pusti druge da jedu. 

 

Ma tvoja maksima je ok, naravnu, u principu. Ali, prvo, daleko od toga da mesojedi jedu bas sve sta hoce, pa cak i da mnogo biraju. Ogromna vecina mesojeda jede 3-4 zivotinjske vrste i kupuje meso iz lokalnog supermarketa bez obzira na to odakle to meso dolazi. Neka ulrimativna sloboda za koju se zalazes znacila bi da mogu da krknem i kuce i mace i golupcica iz parka i labuda sa zemunskog keja (kazu da su ukusni). Jednom kad dodjemo do toga da zapravo nemamo ultimativnu slobodu kad je hrana u pitanju (makar ne u praksi, cak i tamo gde je mozda po zakonu imamo), onda mozemo da pricamo o tome sta ogranicava nasu slobodu i da preispitujemo njene granice. To je manje vise ono sto Melanie Joy prica. Problem je sto se ama bas svako, makar i vrlo nacelo postavljanje pitanja glede ishrane dozivljava kao nevidjena agresija od strane vegana.

 

Pomenuo sam seksualnost kao temu. I tu imas ono sto je prihvatljivo i ono sto je neprihvatljivo, i standardi se menjaju tokom istorije s nasim razumevanjem prirode i sa evolucijom nasih etickih nacela. I tu, kao i na temi hrane, imas mnogo strasti (pun intended) i mnogo teskih reci se koristi. I tu imas vrlo razlicith situacija gde su moralne norme upletene na jedan ili drugi nacin, negde zahtevajuci vise slobode, a negde ogranicavajuci slobodu. Ako bih parafrazirao tvoju maksimu, "jebi i pusti druge da jebu", ona ce imati razlicitu moralnu tezinu (i sa razlicitim predznakom) i biti razlicito upotrebljena od strane homoseksualaca ili od strane raznih zlosatavljaca.

 

Molim te, kao razumnog coveka, da se manemo ove price o etiketiranju "ubica zivotinja". Naravno da su ljudi koji ubijaju zivotinje ubice zivotinja. Medju mesojedima mozete da se dogovarate kako cete ga ih zoveta, ali cinjenica je zivotinju moras da lisis zivota, tj. da je ubijes da bi je pojeo. Mi nemamo drugu rec za to. Ubistvo je cin - o njegovoj moralnosti i ispravnosti moze da se diskutuje, pa da mu se dodaju dodatne rece koje ga opisuju, ali to ne menja semantiku. Ja sam ubica komaraca, lav je ubica zebri, dzelat je ubica osudjenih na smrt, i tako dalje. Dobar deo nesporazuma izmedju vegana i mesojeda upravo dolazi iz tog mesozderskog licemerstva koje trazi da se ubijanje zivotinja za ishranu nazove nekakvim eufemizmom. To je, iz moje perspektive, svakako prirodna i razumljiva potreba jer i ogromna vecina mesojeda zivi u potpunoj nekonzistenciji izmedju "ljubavi za zivotinje" i realnosti ubijanja istih. Ta konfuzija je najociglednija u tome kako klincima serviramo kroz bajke elementarne predstave o svetu, recimo o dobru i zlu. Eno Tri praseta, prica koju je svako dete culo milion puta i u milion verzija, i strasni vuk koji, zamisli, hoce da pojede prasice. Pa im posluzimo sendvic sa sunkom dok oni drhte od pomisli na vuka.

 

 

 

 

  • +1 2
Link to comment
6 minutes ago, Filozof manijak said:

 

Ti, naravno uviđaš da je u pitanju bio Laugh topic i šala na račun veganskog sosa za roštilj? Ne zvuči ti smešno kad se ovako pročita?

I onda počinje tvoj agresivan pristup na Laugh temi.  (Boriss je ubica životinja i ostale gluposti)

Zanimljiva je inteerpretacija da boriss određuje veganima šta će jesti (što se nigde nije videlo u njegovom postu) i još zanimljivija je tvoja reakcija na jedan prevashodno šaljiv post.

 

Znas, sala koja nekom nije smesna, lako postaje uvreda. Pritom, ta pocetna sala je imala u sebi itekako vrednosni sud koji je, kao sto ova tema pokazuje, za neke ljude kontroverzan. Problem je sto mesojedi nastupaju sa stavom beskrajne ubedjenosti u svoju ispravnost (karnizam!), te gledaju na vegane kao na indoktriniranu sektu poluidiota koji pasu travu ispred zgrade. Koliko smo samo primera toga imali ovde.

 

Molim te potrazi nesto od Melanie Joy, ima dosta njenih odlomaka po netu, pa da pricamo na malo konstruktivnijem nivou bez svakojakih nepotrebnih strasti.

Link to comment
23 minutes ago, Filozof manijak said:

 

Ti, naravno uviđaš da je u pitanju bio Laugh topic i šala na račun veganskog sosa za roštilj? Ne zvuči ti smešno kad se ovako pročita?

I onda počinje tvoj agresivan pristup na Laugh temi.  (Boriss je ubica životinja i ostale gluposti)

Zanimljiva je inteerpretacija da boriss određuje veganima šta će jesti (što se nigde nije videlo u njegovom postu) i još zanimljivija je tvoja reakcija na jedan prevashodno šaljiv post.

 

njegov post je čisto zavirivanje u tuđi tanjir i određivanje šta vegani treba da jedu da bi bili vegani do kraja.  ništa šalivo, mada to to nije ni bitno,  bitno je da u mojoj reakciji nema baš ništa agresivno:  https://parapsihopatologija.com/forums/topic/21540-mesojedi-protiv-vegana/?tab=comments#comment-4958781

 

kao ni u ostalim postovima koji bi bili pro-veganski vrlo uslovno govoreći. ceo topik  računajući i gomilu obrisanih postova i vređanja koji su bili previše čak i za ovaj topik, je čista agresija mesoždera, koji napadaju neke zamišljene protivnike jer im iz nekog razloga strašno smeta da se konstatuje obična činjenica da je za njihov obrok životinja morala da bude ubijena jbg

 

 

Edited by levi
  • +1 3
  • -1 1
Link to comment

Ajmo redom: napisao da svako jede šta misli da treba, ili šta mu je dostupno; nikako nisam napisao da mesojed jede baš sve što hoće. Svi mi kupujemo hranu (meso) na lokalnim pijacama, marketima, mesarama i tu se može diskutovati da li mi, kupci, kreiramo tražnju, ili smo izloženi ponudi prodavaca pa kupujemo i jedemo šta ima, a ne šta bi želeli.

Ne zapitaš se zašto ama baš svako " vrlo nacelo postavljanje pitanja glede ishrane dozivljava kao nevidjenu agresija od strane vegana", da li je to do nas, kojima su postavljena pitanja (a ja bih rekao koji se optužujemo za ubistvo životinja i uništavanje planete) ili do vegana, koji većinom imaju agresivni nastup prema neistomišljenicima u diskusijama?

 

Analogija sa sexom, homoseksualcima i zlostavljačima, da bi uporedio slobode ti nikako ne pije vodu. 

 

Što se tiče etiketiranja, obrati se kolegi levom, koji je bupnuo taj narativ na jedan šaljivi post, i time započeo celu ovu diskusiju.

Lično, nisam ubio niti jednu životinju (lažem, udario sam 1 goluba kolima, i uništavam insekte po kući), i ne volim da me bilo ko naziva ubicom bilo čega. To je jako ružno i bezobrazno, glupa provokacija koja za cilj ima da ubije kvalitetnu diskusiju i izazove konflikt.  Jer to služi da istakne neku moralnu vertikalnu vegana: kao mi mesojedi uništavamo životinje da bi jeli, ali vegani jedu šta - neživu tvar? I vegani jedu nekadašnja živa bića, tako da nemaju nikakvu moralnu prednost.Meni je to jako jako ružno i licemerno. Kad se taj narativ bude napustio, kad se i jedni i drugi budu s poštovanjem odnosili prema načinu ishrane druge grupe, onda će i rasprave dobiti normalniji tok. 

Link to comment
9 minutes ago, chandra said:

 

Znas, sala koja nekom nije smesna, lako postaje uvreda.

 

To nije borisova briga. Taj, kojem šala nije smešna, može normalno na to ukazati

Link to comment
3 minutes ago, levi said:

 

njegov post je čisto zavirivanje u tuđi tanjir i određivanje šta vegani treba da jedu da bi bili vegani do kraja.  ništa šalivo, mada to to nije ni bitno,  bitno je da u mojoj reakciji nema baš ništa agresivno:  https://parapsihopatologija.com/forums/topic/21540-mesojedi-protiv-vegana/?tab=comments#comment-4958781

 

 

 

 

 

Ja to nisam tako ukapirao, nigde ne vidim da on određuje šta vegani treba da jedu. To je tvoja interpretacija njegovog ironičnog posta.

Tvoj odgovor sam doživao kao agresivan spram njega, i tu je počela čitava rasprava. Samo, sve je to bilo na šaljiviom topiku, pa se moglo tako i odgvoriti.

Opet, to su lični utisci, i naravno da se razlikuju od čoveka do čoveka. 

Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

Ajmo redom: napisao da svako jede šta misli da treba, ili šta mu je dostupno; nikako nisam napisao da mesojed jede baš sve što hoće. Svi mi kupujemo hranu (meso) na lokalnim pijacama, marketima, mesarama i tu se može diskutovati da li mi, kupci, kreiramo tražnju, ili smo izloženi ponudi prodavaca pa kupujemo i jedemo šta ima, a ne šta bi želeli.

 

Donekle da, ali recimo postoje razlozi zasto se razne zivotinje ne koriste u ishrani iako je njihovo meso (kazu) ukusno, a proizvodnja isplativa. Nema to veze sa trzistem. Prividni paradoks je da ja tebe ubedjujem da je tvoja mesna ishrana itekako eticna (odredjena i kolektivnim normama i individualnim shvatanjem morala), a ti se istovremeno bunis sto su vegani eticniji.

 

1 minute ago, Filozof manijak said:

Ne zapitaš se zašto ama baš svako " vrlo nacelo postavljanje pitanja glede ishrane dozivljava kao nevidjenu agresija od strane vegana", da li je to do nas, kojima su postavljena pitanja (a ja bih rekao koji se optužujemo za ubistvo životinja i uništavanje planete) ili do vegana, koji većinom imaju agresivni nastup prema neistomišljenicima u diskusijama?

 

Zivotinje se ubijaju zarad hrane. Sta je dovraga pogresno u tome? To sto ih ti licno ne ubijas, ne znaci da ih neko drugi ne ubija da bi ih ti pojeo. Onaj koji ih ubija je ubica zivotinja. Ti od njega kupujes komade te mrtve, ubijene zivotinje. Nekad su ljudi klali kod kuce, s gradovima je to postalo pomalo neprakticno. Kakvu agresiju tu vidis?

 

Prenaseljenost planete unistava planetu. Hrana je tu jedan od tri kljucna faktora. Ne razumem da li sporis cinjenicu da su zivotinje jedan od najvecih proizvodjaca zagadjenja atmosfere ili odbijas vezu izmedju broja tih zivotinja i njihove uloge u ishrani? Uopste se ne radi o bilo kakvom optuzivanju, samo o cinjenici. Imas mnogo ljudi koji jedu mesu, nemaju nikakav problem sa ubijanjem zivotinja, a trude se da smanje kolicinu koju konzumiraju zbog svesti o uticaju na klimu.

 

1 minute ago, Filozof manijak said:

Analogija sa sexom, homoseksualcima i zlostavljačima, da bi uporedio slobode ti nikako ne pije vodu. 

 

Zapravo je odlicna. Ne radi se o poredjenju sloboda, vec o tome da su slobode da se jebe/jede odredjene drustvenim normama, a ne samo i iskljucivo biologijom. A drustvene norme evoluiraju.

 

1 minute ago, Filozof manijak said:

 

Što se tiče etiketiranja, obrati se kolegi levom, koji je bupnuo taj narativ na jedan šaljivi post, i time započeo celu ovu diskusiju.

Lično, nisam ubio niti jednu životinju (lažem, udario sam 1 goluba kolima, i uništavam insekte po kući), i ne volim da me bilo ko naziva ubicom bilo čega. To je jako ružno i bezobrazno, glupa provokacija koja za cilj ima da ubije kvalitetnu diskusiju i izazove konflikt.  Jer to služi da istakne neku moralnu vertikalnu vegana: kao mi mesojedi uništavamo životinje da bi jeli, ali vegani jedu šta - neživu tvar? I vegani jedu nekadašnja živa bića, tako da nemaju nikakvu moralnu prednost.Meni je to jako jako ružno i licemerno. Kad se taj narativ bude napustio, kad se i jedni i drugi budu s poštovanjem odnosili prema načinu ishrane druge grupe, onda će i rasprave dobiti normalniji tok. 

 

Ne radi se o provokaciji. Ni najmanje. Pisao sam gore negde - ja sam u poslednjih 30 godina imao nekoliko perioda kada sam jeo ribu. Jedem ono sto mogu da ubijem. Ono sto ubijem - toga sam ubica, to cu onda i da oderem i ocistim svojim rukama. Ako je to trava - ok, ubica sam trave. Svako ima neku svoju granicu, ono sto prihvata i ono sa cime zeli da zivi. Ne znam kako drugacije to da ti objasnim.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...