Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

13 minutes ago, Filozof manijak said:

[mak na konac] kasapin i mesar nisu isto zanimanje. [/mak na konac mode off]

 

 

Na osnovu onog što veganci propagiraju, njegov deda jeste ubica životinja

 

Naravno da je ubica zivotinja. Ubiti je rec koja se na odnosi na nasem jeziku samo na coveka. Odnosi se na radnju, ne na objekat. Covek koji ubije psa je ubica psa. Covek koji ubije drvo je ubica drveta. I medju ubicama postoji citav opseg motiva i metoda. Nije ni svaki ubica coveka jednako kriv pred zakonom, niti moralno odgovoran.

 

Ono sto zulja mnoge mesozdere je sto oni sami nisu ubice krava (koliko njih nije kravu u zivotu videlo), ali im je ok da neko ubija za njih.

Link to comment

Mene ne žulja semantika nego maliciozna upotreba imenice ubica kako bi se dezavuisao omnivorski način ishrane. Dakle, obično licemerno etiketiranje.

Svi smo mi ubice jer uništavamo (ili neko za nas uništava) živa bića da bi se mi hranili i  živeli. Upiranje prstom samo u grupaciju koja se hrani životinjskim mesom i proizvodima je teška licemerija i bezobraluk (gvirenja u tuđ tanjir)

Link to comment
6 minutes ago, Filozof manijak said:

Mene ne žulja semantika nego maliciozna upotreba imenice ubica kako bi se dezavuisao omnivorski način ishrane. Dakle, obično licemerno etiketiranje.

Svi smo mi ubice jer uništavamo (ili neko za nas uništava) živa bića da bi se mi hranili i  živeli. Upiranje prstom samo u grupaciju koja se hrani životinjskim mesom i proizvodima je teška licemerija i bezobraluk (gvirenja u tuđ tanjir)

 

A nije licemerni eufemizam s druge strane izmisljati nove reci da bi se cin ubistva zivotinje upakovao u nesto prihvatljivo? Naravno da smo svi ubice. Ja nemam problem s tim. Stavise, moja granica, moja definicija ishrane je - jedem ono sto mogu da ubijem svojim rukama (oderem, ocistim, spremim).

 

Zato ja nemam problem s onim pomenutim dedom koji je to radio za sebe.

Link to comment
On 23.1.2021. at 12:38, nisam ja said:

veganstvo je građenje kuće od krova.

živiš u društvu izgrađenom isključivo na surovoj eksploataciji SVEGA u prirodi, pa i životinja, al ti se odlučiš da nije lepo jesti ono što trepće. i to zagovaraš kuckajući na svom, lap topu, mobitelu, sedeći u kući, stanu ili automobilu. šta ćemo sa pacovima koji ginu za tebe i tvoje lekove i vakcine? i oni trepću. 

 

Zar se ne radi o upravo o tome da ne mora da bude sve surova eksploatacija? I da se zivotinje ne drze u kavezu dva sa dva, da im se ne odsecaju udovi i polni organi bez anestezije, i da se Rumuni i africki radnici ne koriste kao moderni robovi i da ne zive bedno? Ja cvrsto verujem da se mnogo toga moze promeniti, ako se mi kao konzumenti svega toga zainteresujemo za ono sta koristimo, dakle sta jedemo u ovom slucaju. Jer mi kao kupci valjda mozemo da uticemo na to sta nam se nudi? Ako svi odbijemo da jedemo meso iz fabrike gde muce zivotinje, pa - nece imati kome da prodaju to meso? Ako kazemo da hocemo povrce zbog kog ljudi ne lipsu i prestanemo da kupujemo sparglu od takvog rada, nece imati kome da prodaju. Znam da ovo zvuci utopisticki, ali stvarno najmanje sta mozemo da uradimo jeste da porpicamo sa drugima koji mozda (i cesto sigurno) ovog nisu svesni i koji ce takodje razmisliti kakvo ce meso kupiti iduceg puta.

 

Slazem se da ne treba biti militantan u ovome, samo ja cesto imam utisak da kada jedan vegan/vegetarijanac sasvim normalnim tonom i bez nekog hajpa prica o problemima, ljudi u startu to vide kao napad na njih i kao da polu-slusaju. I ja sam dozivela jednom-dvaput te napadne vegane, i cula za neke koji sjebavaju zivot svoje dece sto mi je totalno grozno, ali na racun njih znam mnogo vise njih koji se ne izjasnjavaju tako ali razumno pricaju o ovome sta sam navela.

 

//I ti si otac pa verujem da kada si dobio decu si poceo mozda i vise nego pre da razmisljas o ishrani, kvalitetu i svemu ostalom. U mom slucaju se to prosto namece u razgovoru sa drugim roditeljima na igralistima, "a gde kupujes kvalitetno meso?", "ima li negde neprskanih jabuka ili da idem na stand sa organskim vocem", "koliko smemo da verujemo da je to sta je organsko je i zbilja bolje a ne samo tu da nam izmami pare?" i slicno, i kroz razgovor sa ljudima steknes u uvid sta sve postoji, cega ima, i kako da sva ta ishrana bude bezbolnija nego sto mora.

 

On 23.1.2021. at 20:42, chandra said:

 

Ahahah slicno iskustvo. Prvog dana - svi vegetarijanci moraju za jedan sto "da se kelner ne cima i da ne mora da pamti". Mi se pobunili. Sutradan, kelner donosi zute trake (sic!) za vegetarijance "Ne morate oko ruke da ih nosite, mozete i za rever da ih zakacite." :ph34r: Znaci, peglali smo incident do kraja nedelje, ljudi hteli da napuste sve i odu.

:isuse: :isuse:

 

On 23.1.2021. at 21:42, askeladden said:

Daklem ostaju samo eticki i oko njih se mozemo slagati ili ne.Smrt miliona zivotinja od kojih se upotrebljava samo but ili biftek ili samo 20% trupa je za mene eticki neprihvatljivo.Klanje i lagerovanje ovaca jer narod voli samo jagnjetinu zasluzuje mesto u paklu.Gajenje na intenzivan i nezdrav nacin i ishrana sojom bi trebalo da se zabrani.Ali sam cin ubijanja i konzumacije je takav kakv je,nemam problem sa tim.

 

Sa svim se slazem, osim sto mi se ne svidja da neko muci zivotinju da bih je ja mogla, cak i u ovim malim kolicinama, pojesti. Dobijam nekoliko puta godisnje casopis o zitovinjama, naravno da je prilicno "go vegan", medjutim, on stvanro otvara oci kada su u pitanju tretmani zivotinja po tim masovnim fabrikama hrane. Odsecanje penisa prasicima na zivo, jer je anestezija skupa u odnosu na to da covek mora da isporuci tako jeftinu cenu mesa. (Pokrivena je i ta strana problema za samog uzgajivaca) Udaranje zivotinja do smrti. Svinja koja ne moze, prosto fizicki ne moze da se mrdne jer su je stavili u pogodan kavez i isturili sise napolju da prasici mogu taman da dodju do njih. Posle toga ja ne mogu da se osetim lepo i priznajem da mi je sve teze da jedem meso i jedem ga sve redje, a cak sam iz banatske svinjokoljske porodice (doduse niko od mojih nije ubijao tek tako i u secanju su mi uvek bila klanja gde se zivotinji na najbrzi nacin zavrsi zivot + smo mi koristili bukvalno sve od svinje pocevsi od kozure, ono sta se bacilo je zavrsilo kod pasa i macaka). S' druge strane, koliko placam to organsko meso i meso sa farmi oko naseg mesta, ni ne mozemo da jedemo svaki dan neke kolicine sa nasim platama.

 

Problem jeste sto ljudi misle da treba da jedu velike snicle svakog dana a drzave grade socijalni mir na tome pa odobravaju drzanje tako niske cene za meso. Da bi bila tako niska, zivotinje moraju da bas stradaju ili imaju prejadan zivot. Neko je pitao sta ce biti sa svim tim svinjama ako ukinemo meso? Pa nista, nece ih prosto biti.


Mislim da ipak mnogo ljudi nije svesno toga sta se radi (pa ni ja sigurno nisam 100% upucena, ali me zanima) i da bi mnogi razmislili kada bi znali za ono iza zavese. Ili bi barem manje gledali na vegane tako lose. Spomenute casopise sam prvo posle citanja bacala, posle sam pocela da ih ostavljam u kutije ispred zgrade, i eto, izgleda da neke i zanima posto obicno odu brze nego casopisi o umetnosti i Linuxu :D

 

 

15 hours ago, askeladden said:

U borbi za sto jeftinijim cenama voca i povrca,Evropa je spremna da zazmuri pred zloupotrebama ljudskih bica.Vegani se bore za prava zivotinja,ali prava onih kojim im obezbedjuju nize cene hrane ,cesto vansezonske nisu od interesa .

Pokrila sam ovo gore, ljudi moraju da cuju za ovo i reaguju. Ima toga vec u Nemackoj.

 

9 hours ago, čekmeže said:

Stvarno ne vidim smisao u nadgornjavanju ko na etičkiji™ način dolazi do svoje hrane, kada je jasno da je masovna, industrijska proizvodnja i biljaka i životinja za ljudsku ishranu neminovna, sa svim onim šta takav proces nosi. Proizvodnja, ne gajenje ili uzgajanje.


Gledala sam skoro jedan bas optimistican dokumentarac koji govori malo suprotno. Pre svega ta industrijska proizvodnja zitarica najmanje ide na ishranu ljudi a najvise na tovljenje stoke, kako se ispostavilo. Sto se tice konkretno voca i povrca, bio je primer jedne porodice (a ima ih vise takvih) u Franckuskoj koja na relativno malom prostoru uzgaja neverovatne kolicine. Radi se o tome da ljudi razumeju kako koje biljke funkcionisu i da su krenuli da ih kombinuju, pa na istom mestu imaju biljku ispod i iznad, npr. biljka koja voli hlad je dole, gore je ona koja voli sunce, pa onda jedan zacin do neceg sto se dopunjuje itd. (Nije ovo sad nikakva kvantna fizika, ali je lepo videti direktnu primenu toga). I oni jako mnogo toga proizvode i dobro zaradjuju. (Ima ove kohabitacije iskoristene i na vecem planu, secam se da sam negde videla kako gaje odredjenu vrtstu paradajza ispod solarnih panela)
 

Onda, sirom sveta se polako sami gradjani udruzuju i brinu se sami o hrani i upuceni su u citav proces. Negde to rade bas sami gradjani, kao sto je slucaj u Detroitu, a negde vide sa lokalnim ratarima i poljoprivrednicima i placaju godisnju clanarinu i za to dobijaju hranu. Time je osigurano da i ti proizvodjaci imaju sigurni posao i dobro plate radnike a ljudi sveze sezonske namirnice. To naravno kosta dosta, ja sam se bas raspitivala u jednom takvom okruzenju u okolini, i jos mi je ostalo da saberem koliko potrosim na pijaci (takodje kod lokalaca) i da uporedim troskove i ono sta dobijem te odlucim da li cu uskociti u nesto takvo.

 

Preporuka za film: "Sutra - svet je prepun resenja" https://www.imdb.com/title/tt4449576/

Neciji komentar sa kakvim sam i ja ostala posle gledanja, inace je i bila duga diskusija posle projekcije

Quote

Divided into five chapters - agriculture, energy, economy, democracy, and education - this inspiring documentary gives us hope with non-Utopian, concrete local and global solutions to build a better world for tomorrow: Permaculture and local, organic agriculture, local currencies, circular economy, new modes of active democracy, a more social and human education... For once, I did not leave the cinema with a heavy feeling of impotency and doom after watching a documentary about climate change. The reason is that the film doesn't dwell on the problems that we face but rather on the solutions that we already have and that work.

 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
15 minutes ago, Filozof manijak said:

Nemam ni ja problem sa dedom.

Imam problem sa onim koji upiru prst u dedu, kako je on maltene zlikovac.

 

 

Ko je to napisao?

 

Standardi se menjaju, moral se menja i evoluira u skladu sa evolucijom naseg znanja i vidjenja sveta. Napisao sam gore - nema sto godina da su crnci drzani u zooloskom vrtu u Briselu jer su smatrani blizim zivotinjama nego ljudima. Zene su smatrane nizim bicima, nedovoljno inteligentnim ili sposobnim za odredjene poslove. (Oh, wait, I shouldn't use past tense here.) Koliko se promenio odnos prema zivotinjama samo za naseg vakta...

Link to comment
5 minutes ago, chandra said:

 

Standardi se menjaju, moral se menja i evoluira u skladu sa evolucijom naseg znanja i vidjenja sveta. Napisao sam gore - nema sto godina da su crnci drzani u zooloskom vrtu u Briselu jer su smatrani blizim zivotinjama nego ljudima. Zene su smatrane nizim bicima, nedovoljno inteligentnim ili sposobnim za odredjene poslove. (Oh, wait, I shouldn't use past tense here.) Koliko se promenio odnos prema zivotinjama samo za naseg vakta...

Moral je subjektiva kategorija, i nema šta da traži kod ishrane koja je objektivna kategorija.

Kao što je gore napisano, nije problem u načinu ishrane, nego u načinu kako se uzgaja stoka za ishranu. Tako da su krajnji konzumenta mesa pogrešna adresa na koju se upućuju rantovi vegana.

Link to comment
12 minutes ago, Filozof manijak said:

Moral je subjektiva kategorija, i nema šta da traži kod ishrane koja je objektivna kategorija.

 

Ako ovo drugo proistice iz ovog prvog, onda da se zadrzimo na prvom:

 

Moral je subjektivna kategorija, i nema sta da trazi kod seksa i razmnozavanja koji su objektivna kategorija.

 

Ups.

 

(Ponedeljak, treba da se radi, ako ugrabim neki trenutak svraticu da vidim sta pisete, ali nemam vremena da se upustam u detaljne diskusije.)

Link to comment
27 minutes ago, I*m with the pilots said:

I ja sam dozivela jednom-dvaput te napadne vegane, i cula za neke koji sjebavaju zivot svoje dece sto mi je totalno grozno, ali na racun njih znam mnogo vise njih koji se ne izjasnjavaju tako ali razumno pricaju o ovome sta sam navela.

 

 

Naravno. Takodje ne treba zaboraviti ni roditelje koji nisu vegani, a sjebavaju zivote svoje dece - bilo zbog ishrane, bilo onako.

 

(Veganska ishrana, ukoliko je pravilna, ne sjebava nicije zdravlje, ni zivot. Kao ni bilo koja druga ishrana ukoliko je pravilna i ispravna. Nazalost, mi danas zivimo u svetu u kojem gojaznost medju decom ima razmere epidemije, sto nikako nije vezano za veggie decu ili njihove roditelje)

Link to comment
7 minutes ago, chandra said:

 

Ako ovo drugo proistice iz ovog prvog, onda da se zadrzimo na prvom:

 

Moral je subjektivna kategorija, i nema sta da trazi kod seksa i razmnozavanja koji su objektivna kategorija.

 

 

 

Pomeranje stativa.

Plus, seks i razmožavanje nikako nisu isti pojam, pogotovo kod ljudi.

 

  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, chandra said:

 

Naravno. Takodje ne treba zaboraviti ni roditelje koji nisu vegani, a sjebavaju zivote svoje dece - bilo zbog ishrane, bilo onako.

 

(Veganska ishrana, ukoliko je pravilna, ne sjebava nicije zdravlje, ni zivot. Kao ni bilo koja druga ishrana ukoliko je pravilna i ispravna. Nazalost, mi danas zivimo u svetu u kojem gojaznost medju decom ima razmere epidemije, sto nikako nije vezano za veggie decu ili njihove roditelje)

 

Samo izgleda da je razlika u tome sto kod veganske ishrane bas moras da vodis racuna o tome da nadomestis ono sto bi inace lako dobio sa mesnom ishranom, te je cini komplikovanijom i time opasnijom za one koji joj ne posvete dovoljno vremena.

Gojazne dece ima sve vise ali koliko sam ja razumela, to nema bas toliko veze sa mesom vec sa celokupnom ishranom (neku decu i odrasle koja znam goje upravo hleb i peciva, testenine i pre svega - slatkisi) i manjkom fizicke aktivnosti. Inace mi je malo enigma sto se konkretno u Nemackoj ta testenina gura na prvo mesto po ishrani - bukvalno na svim onim piramidama ishrane kod pedijatara stoji testenina kao nesto sta je "a must", drugo je to sto deca vole da je jedu i to tako klot.

 

//Ja licno nisam neki fan testenine, uvek mi napravi stanje u stomaku kao da sam se prejela a onda za sat vremena budem gladna. Mozda nosim neki gen od prande koji je po povratku iz Galicije rekao da nece u zivotu da cuje za testeninu pa onim danima kada se nije jelo meso u kuci a pramba pravila nesto sa testeninom, on bi jeo prosto hleb.

 

 

Edited by I*m with the pilots
  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Filozof manijak said:

 

Pomeranje stativa.

Plus, seks i razmožavanje nikako nisu isti pojam, pogotovo kod ljudi.

 

 

Hehe, nesto kao razlika izmedju uzivanja u jelu (i prejedanju) i podmirivanja osnovnih telesnih potreba?

 

Gde god da su stative, razmisli o tome kako su se seksualne norme (prihvatljivosti i neprihvatljivosti) menjale tokom evolucije (bioloske i drustvene)? Posebno zanimljivo u kontekstu mesozderskih "argumenata" tipa "imam ocnjake".

Link to comment
20 minutes ago, chandra said:

 

(Veganska ishrana, ukoliko je pravilna, ne sjebava nicije zdravlje, ni zivot. Kao ni bilo koja druga ishrana ukoliko je pravilna i ispravna. Nazalost, mi danas zivimo u svetu u kojem gojaznost medju decom ima razmere epidemije, sto nikako nije vezano za veggie decu ili njihove roditelje)

Samo na ovo da se osvrnem, nisam nutricionista, laik sam, ispraviće me neko stručan ako grešim: za razvitak ljudskog mozga, pogotovo u predadolescentskom periodu neophodni su proteini životinjskog porekla, kao i za pravilan razvitak skeletno-muskulatornog sistema. Smatram da je zločin terati decu da se veganski hrane.  
Kad osoba odraste i završi za razvojem, neka se hrani kako god želi, ili kako joj religija dozvoljava, ali nemojmo apstrahovati činjenicu da je za pravilan razvoj ljudskog organizma neophodno unositi životinjske proteine i masti.

 

 

inače, za gojaznost među današnjom decom najmanje je kriva ishrana mesom ili jajima, ali ukinuti im to u obrocima je totalni wtf

 

esid: na stranu suština da ne postoji univerzalni jelovnik za svaku osobu, ono što nekom prija i čini njegovom organizmu dobro, može činiti štetu drugoj osobi. I obrnuto.

 

Edited by Filozof manijak
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...