Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

Blic čita forum

Quote

"Moje dete od životinjskih namirnica jede samo med": Da li je dobro za decu da budu VEGETARIJANCI? Evo šta o tome misle pedijatar, nutricionista i majke čija se deca tako hrane

 

Link to comment
On 28.1.2021. at 11:07, askeladden said:

Chandra ,to sto je Melanie zakljucila a ti papagajises o moralu i da je moral izvor odluke koja zivotinja ide u lonac a koja ne,nema nikakve logike osim u uskom krugu Beogradske dvojke,globalno gledano.

Pas i svinja su u Kini,indoneziji,Polineziji na istom nivou.

Pacovi su delikates u Africi,Nutrije u USA,Rusiji

U Americi beli ljudi,sirotinja Ozarka i Dakote,Aljaska,jede medvede,veverice,pume.Plus tradicionalniji plen.Dostupnost proteina i ekonomska isplativost diktiraju razvitak preferansi.Religija takodje.

Takodje upiranje prstom i generalizovanje o mucenju zivotinja na farmama gubi uporiste,ali lepo zvuci pa udri.Kao i sa zagadjivanjem okoline,Kina ,USA ,Rusija su mnogo manje regulisane i sa proizvodnjom zivotinja za meso.
Ti nemas problema sa robovskom radnom snagom za proizvodnju povrca.Bitniji ti je tvoj moral od ljudske patnje.

 

ajd procitaj jos jednom ono sto je chandra napisao i na sta si odgovorio.

on upravo i govori da hrana jeste pitanje etike i morala, i da zavisi od kulture, vremena i prostora

i da se zbog toga o njoj moze diskutovati. nesto sto mnogi na ovoj temi odricu kao i mogucnost.

 

sto se tice ovog boldovanog, koje ponavljas kao papgaj na svakoj stranici, otkud ti znas koje povrce on jede i odakle ono stize? 

drugo, ti ne jedes to povrce? i apsolutno si siguran da ne jedes meso koje takodje procesira ropska radna snaga? da li si se odrekao svog mobilnog telefona cije komponente prave kineska deca, svojih firmiranih paticica koje prave vijetnamska decica? benzina i nafte koji su dovuceni iz nigerije gde ljudi masovno umiru od zagadjenja?

inace ja sam te reportovao za ovo, i reportovacu te opet.

a nadam se da ce admini najzad i odreagovati.

 

inace zanimljivo je da su pro-meso forumasi diljem skocili u odbranu arama kad ga je onomad krosek (o podlosti) upitao da li ga mozda ipak grize savest zbog toga sto jede meso.

na ovo, vise puta ponovljeno, nista. lepo sto koristite iste kriterijume u sikusiji

 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
21 minutes ago, Zverilla said:

inace zanimljivo je da su pro-meso forumasi diljem skocili u odbranu arama kad ga je onomad krosek (o podlosti) upitao da li ga mozda ipak grize savest zbog toga sto jede meso.

ostih se prozvana, jer se sećam tvoje reakcije na moj post

elem, uopšte tu (barem za mene), nije bio bitan sadržaj, odnosno ko je pro-zelje a ko pro-meso, forma i način obraćanja su bili potpuno neprimereni, mislim da sam rekla tada da je to bilo nevaspitano i bezobrazno, i sada mislim isto

dakle, nebitno o čemu se diskutovalo, to nije bio način

Edited by dùda
  • +1 1
Link to comment

Udri po raportovanju ne bi li dokazao da si u pravu.

Ponavljam iz razloga sto se veganstvo stavlja na apsolutni pijedastal cistunstva,dok su oni koji jos uvek jedu meso neobavesteni i vegani prosto ne razumeju kako mogu?

Link to comment
47 minutes ago, Zverilla said:

upravo i govori da hrana jeste pitanje etike i morala, i da zavisi od kulture, vremena i prostora

i da se zbog toga o njoj moze diskutovati. nesto sto mnogi na ovoj temi odricu kao i mogucnost.

Ja govorim da je hrana pitanje dostupnosti i ekonomske isplativosti.Krava daje vise mleka od krmace,kokoske jaje i vise mesa od pacova.Ako nema krave i svinje ,idemo dalje,nego jede foke,neko pacove.Ne zbog morala vec dostupnosti.A te prvobitne navike su se reflektovale u moral i tabue o hrani.Samo je problem sto jednoj velikoj kolicini ljudi na planeti jos nije do morala vec do toga da prezivi.A plus na to,proizvodnja mesa omogucava da planeta ishrani ovoliko ljudi.

I ne postoji diskusija,vec samo stav vegana kao ispravan i stav ubica zivotinja kao neispravan.Imamo dogmu i one koji hule protiv jedine istine

Edited by askeladden
  • +1 1
Link to comment
58 minutes ago, askeladden said:

Ja govorim da je hrana pitanje dostupnosti i ekonomske isplativosti.Krava daje vise mleka od krmace,kokoske jaje i vise mesa od pacova.Ako nema krave i svinje ,idemo dalje,nego jede foke,neko pacove.Ne zbog morala vec dostupnosti.A te prvobitne navike su se reflektovale u moral i tabue o hrani.Samo je problem sto jednoj velikoj kolicini ljudi na planeti jos nije do morala vec do toga da prezivi.A plus na to,proizvodnja mesa omogucava da planeta ishrani ovoliko ljudi.

I ne postoji diskusija,vec samo stav vegana kao ispravan i stav ubica zivotinja kao neispravan.Imamo dogmu i one koji hule protiv jedine istine

 

Ali ti postavljas stvari kao da je meso nesto najjeftinije na svetu. Jeftino je postalo samo kada je pocelo da se masovno proizvodi na nekvalitetniji nacin koji pride i lose tretira zivotinje. (Pisala sam da je to niskom cenom mesa kupljen socijalni mir). Za jednog pojedinca koji sam uzgaja svinju koju ce posle pojesti je svakako jeftinije da jede nesto drugo, jer mu ona iziskuje mnogo resursa.

 

 

Edited by I*m with the pilots
  • +1 2
Link to comment

Ne kazem da je najjeftinije ako bi se koristio etickiji pristup.Takodje da se koristi cela  zivotinja i meso kao dodatak povrcu bi kompenzovalo vece cene.Takodje iznutrice koje sada idu vecinom za kucne ljubimce ili Boga pitaj .I dalje je to bolje resenje od monokultura i abnormalnih kolicina vestackog djubriva i pesticida/herbicidakoje bi morale da se upotrebe da bi proteini dolazili od leguminoza.Ja ne znam da li je neko video njivu soje?To mora da se prakticno sterilise da ne bi bilo velikih gubitaka pri zetvi zbog korova.

Link to comment
5 minutes ago, I*m with the pilots said:

Za jednog pojedinca koji sam uzgaja svinju koju ce posle pojesti je svakako jeftinije da jede nesto drugo, jer mu ona iziskuje mnogo resursa.

 

wtf? :D

 

daj malo elaboriraj ovo. šta je to jeftinije 'nešto drugo' što može pojest, i koliki su to resursi potrebni za utoviti svinjče? i kolika je vrednost svega onoga što dobije obradom tog svinjčeta. 

Link to comment
8 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Ali ti postavljas stvari kao da je meso nesto najjeftinije na svetu. Jeftino je postalo samo kada je pocelo da se masovno proizvodi na nekvalitetniji nacin koji pride i lose tretira zivotinje. (Pisala sam da je to niskom cenom mesa kupljen socijalni mir). Za jednog pojedinca koji sam uzgaja svinju koju ce posle pojesti je svakako jeftinije da jede nesto drugo, jer mu ona iziskuje mnogo resursa.

 

 

Svinja kao omnivora je najjeftiniji nacin da sve sto imas viska plus otpatke od ljudske hrane dobijes nazad kao protein.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, nisam ja said:

 

wtf? :D

 

daj malo elaboriraj ovo. šta je to jeftinije 'nešto drugo' što može pojest, i koliki su to resursi potrebni za utoviti svinjče? i kolika je vrednost svega onoga što dobije obradom tog svinjčeta. 

Najjeftinije je da pripases dzamutku i sa kerom krenes u lov.

Link to comment

Mozda mi je svinja losa kao primer - krava je mnogo bolja - ali generalno: koliko pojede i popije zivotinja, a koliko rada i resursa (tu mislim i na prostor) ti treba za neke biljke od kojih dobijes hranu? Nemoj sad uzeti jebeni avokado kao primer, eto kreni od krompira, sargarepe, pasulja. Posadis tikvice koje se sire kao korov same od sebe. Da, da, znam da kilo tikvica nije isto kao kilo mesa u nutritivnom smislu, ali you do get the picture.

 

Moji na selu tove svinje za sebe. U nekom momentu su hteli nesto i da prodaju, ali kada su stavili na papir koliko ih kosta da naprave dobru kobasicu i ocekivanja ljudi u gradovima po pitanju cene, to ispadne - nemoguce. Takodje, probali su i prodaju mleka za mlekaru, pa se doslo na kraju do toga da vise kosta kilo hrane po litri od onoga sto moze da dobije od mlekare. Posle nekoliko meseci kada su isli u debeli minus, prekinuli su. Mleko je dakle jeftino jer ne trosis na njega koliko bi trebalo. Da li sam sada malo bolje elaborirala?

 

Ja se najvise osvrcem na tu tvrdnju kako je meso apriori najjeftinije za sirotinju, kako se prolvaci na temi.

Edited by I*m with the pilots
  • +1 2
Link to comment

ne znam baš. 

 

mesne prerađevine od svinje idu ko alva, jako se dobro prodaju, i kad beograđani dođu u Kačarevo na slaninijadu ne pitaju šta košta i samo vade pare. 

to je o plasmanu. 

 

a teza pre toga je bila da se čoveku ne isplati da je utovi za sebe je nonsens jerbo će svinja pojesti sve što joj daš, kukuruz je jeftin, a sirotinja ako nema za kukuruz ona ide na njive pa pabirči, kopa po kontejnerima, traži stari hleb i slično. Neki proizvođači su se dosetili ako im je konditorska industrija neka blizu pa kupuju onaj rastur ili istek roka bud zašto, pa hrane svinje čokoladom. mora da ima dobru aromu :D A od objekta joj treba neki krov nad glavom, da ne kažem svinjac, to obično nije ništa luksuzno. 

 

apropos tikvica i krompira, ako već to seju i sade, onda će posejati i kukuruz pa će imati za svinjče :D

 

 

ovo da je mleko jeftino jer ne trošiš na njega koliko treba nisam razumeo. 

 

i opet ja sam se nadovezao o držanju stoke za svoje potrebe a ne o velikoj proizvodnji gde tržište utiče, da ne kažem mlekare koje skidaju kajmak. 

 

Link to comment

Ja ne vidim kako bi ljudi koji žive u selu moga muža (na 1200 mnm) preživeli zimu bez masti, slanine, suvih rebara i ostalih proizvoda od svinje.

Jeste, rastu im leti divne tikvice i ja ih kusam kada sam gore, sa maslinovim uljem koje sam donela iz grčke. Seljaci ne prave nikakvo ulje i ni leti im ta tikvica nije bogznašta ako nemaju čime da je zamaste. Što se tiče resursa za krave i ovce. Pa eto, imaju dosta pašnjaka, livada, samo ih puste (krave) koje se predveče same vrate kući. Ovce su celo leto na planini , čuva ih jedna porodica za 10 km za ovcu s jagnjetom (za celo leto) i naravno, muzu ih (čuvaju do 1000 ovaca) i prave sir koji ide u meh i sjajno se prodaje.

Seljaci u tom selu cca 10 dana kose livade (sada postoje kosilice i grabilice, dakle brzo idu ti poslovi) i uskladište seno za zimu za svoje krave i ovce.

Svinje hrane povrćem kojega imaju podosta, tikve, krtola, blitva. Hrane ih i voćem, šljive, jabuke, kruške, sve jedu.

Ko misli da bi ti ljudi preživeli zimu na povrćkama (a bogami i leto kada se rade teški poslovi), nema pojma o životu na selu.

  • +1 9
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...