Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

1 hour ago, askeladden said:

Kapiram da je to ta odrziva proizvodnja kod vas u Borci.Moze i umesto ribljeg sosa,sos od komaraca,suvi komarci kao umami zacin..

 

Da, pošto životi stotina komaraca, buva, vaši i krpelja očigledno ne vrede kao život jedne ribe. :sad:

Link to comment
6 minutes ago, JozoMujica said:
9 minutes ago, JozoMujica said:

 

Da, pošto životi stotina komaraca, buva, vaši i krpelja očigledno ne vrede kao život jedne ribe. :sad:

Da, pošto životi stotina komaraca, buva, vaši i krpelja očigledno ne vrede kao život jedne ribe. :sad:

 

Link to comment

Ubica krompira kaze ubici praseta da je ubica.

 

Jedna guska
rekla drugoj guski
da je guska.
Jesi: guska.
I ponavljam: guska.
Naljuti se druga guska.
Njoj da jedna guska
kaze da je guska?!
I vikne prvoj: Gusko!
Zar ti, jedna guska,
da meni kazes - guska?
A prva opet: Jesi!
Bas si guska, guska, guska.
Tako su se raspravljale
sve do noci kasne,
jer guske medju sobom
tesko se objasne.

Link to comment

 

6 hours ago, chandra said:

Ako ce doprineti konstruktivnijoj raspravi, mozemo od sad ovde da zovemo mesojede "lisiteljima zivota zivotinja (LZZ)" a vegije "lisiteljima zivota biljaka" (LZB).

Može to da se gleda i drugačije. Za razliku od mesojeda koji su za dug suživot sa domaćim životinjama, vegiji zagovaraju genocid nad kompletnom populacijom domaćih životinja. Životinje i u prirodi takođe neko jede, ubija ih surovije i najčešće još kao malu decu. Valjda vam je to poznato. Domaće životinje bi bile najsrećnije životinjske vrste ako im obezbedimo pristojne uslove odgoja, ali veganska sekta hoće da ih iskoreni. 

 

 

7 hours ago, chandra said:

Pritom, ubijanje zivotinje zarad mesa, nije ni iz nehata, ni iz samilosti, vec iz potrebe koja je opravdana tradicijom, (diskutabilnim) bioloskim argumentima i jednim vidjenjem morala (koji je vrlo dinamicna i promenljiva stvar kada je pravo u pitanju, te se o njemu, ako nista drugo, moze diskutovati. Nije uklesan u kamenu.)

 

Ono sto tu bode oci jeste preosetljivost mesozdera na termin "ubijanje" i to posebno mesozdera koji sami ne lisavaju zivotinju zivota, vec to za njih cini neko drugi (ko, pak, po pravilu nema problem da se to sto radi zove klanjem ili ubijanjem).

 

Koji je tvoj stav po pitanju surovog ubijanja miševa i komaraca? Miševi su čak i napredniji od nekih sisara koje jedemo, da ne pričamo o živini, a posebno ne o ribama. Njih surovo ubijamo. Trujemo ih i oni umiru u strašnim mukama, Nisam čuo da se neko buni zbog toga. Ako su ružni(i šire zaraze) ne znači da nisu živa bića. Da li su ubice oni koji vrše trovanje, ali i oni koji od njega imaju koristi, uključujući i vegane?

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, duma said:

 

Može to da se gleda i drugačije. Za razliku od mesojeda koji su za dug suživot sa domaćim životinjama, vegiji zagovaraju genocid nad kompletnom populacijom domaćih životinja. Životinje i u prirodi takođe neko jede, ubija ih surovije i najčešće još kao malu decu. Valjda vam je to poznato. Domaće životinje bi bile najsrećnije životinjske vrste ako im obezbedimo pristojne uslove odgoja, ali veganska sekta hoće da ih iskoreni. 

 

 

 

Koji je tvoj stav po pitanju surovog ubijanja miševa i komaraca? Miševi su čak i napredniji od nekih sisara koje jedemo, da ne pričamo o živini, a posebno ne o ribama. Njih surovo ubijamo. Trujemo ih i oni umiru u strašnim mukama, Nisam čuo da se neko buni zbog toga. Ako su ružni(i šire zaraze) ne znači da nisu živa bića. Da li su ubice oni koji vrše trovanje, ali i oni koji od njega imaju koristi, uključujući i vegane?

 

Na prvi pasus zaista nemam nameru da ti odgovaram. Takve diskusije su vodjene na milion mesta, veganski reply je vise nego dobro poznat i ako te stvarno zanima, slobodno ga izguglaj.

 

Drugi: Ja komarce ubijam bez problema. Napisao sam to bar 3x na ovom topiku. Svako ima svoju granicu - samo sto su je neki ljudi svesi i svesno su je postavili gde su je postavili, pa i zive u skladu sa njom. A drugi pak zive u svojoj hipokriziji. Inace, mozda ti je promaklo, ja sam nisam potpuni vegan - licno nemam problem s umerenim (moje umereno je verovatno necije "homeopatsko") koriscenjem jaja ili mleka, pa cak ni sa ubijanjem nekih vrsta u odredjenim okolnostima (ono sto mogu da pojedem, mogu i da ubijem i obrnuto).

 

Misevi - u jednoj kuci u kojoj sam ziveo, imali smo ih prilicno. Hvatao sam ih zive, transportovao van grada i tamo pustao. Postoje vrlo efikasne zvucne teralice za miseve ako je kriticno da se eliminisu iz nekog prostora.Izuzetno cool stvorenja, nisu mi nimalo ruzni (subjektivno), a zapravo su prilicno inteligentni u odnosu na b2m index (objektivno). Inace, imao sam u nekom trenutku ljubimca pacova (prica ima srecn kraj - da se ne pitas). Za razliku od miseva s kojima je suzivot nemoguc, veci glodari mogu da se "pripitome" i prilagode zivotu u kuci, nista slabije od psa ili macke. A ako su misevi inteligentni, pacovi su mali ajnstajni.

 

Bolje pitanje, ako zelis da razgovaramo, je kako vegani pristaju da koriste lekove dobijene u eksperimentima u kojima su korisceni, recimo, sisari. To je zanimljiva tema, posebno u samom pokretu za eticki motivisanu ishranu.

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, chandra said:

 

Bolje pitanje, ako zelis da razgovaramo, je kako vegani pristaju da koriste lekove dobijene u eksperimentima u kojima su korisceni, recimo, sisari. To je zanimljiva tema, posebno u samom pokretu za eticki motivisanu ishranu.

Zbog čega se ovo i slična pitanja uopšte postavljaju veganima? Zašto ja ako ne jedem životinje moram da imam stav o upotrebi životinja u istraživanjima?

Link to comment
3 hours ago, čekmeže said:

Zbog čega se ovo i slična pitanja uopšte postavljaju veganima? Zašto ja ako ne jedem životinje moram da imam stav o upotrebi životinja u istraživanjima?

 

Ne moras da imas stav o bilo cemu. Veganska ishrana je individualan izbor, a ne nekakav kolektivizam kako se s druge strane predstavlja. Ali ako imas stav o eksploataciji zivotinja (a vecina vegija ga ima, bilo da su mild vegetarians ili hard-core vegans), onda o tom stavu moze da se prica. Ne kao "pitanja postavljena veganima", nego pitanja o kojima sami vegani razgovaraju.

 

S jedne strane, nema dileme da se eksperimenti sa zivotinjama rade i za redove velicine vise nego sto bi bilo neophodno (jer su jeftiniji od alternativa koje postoje - a za ogromnu vecinu eksperimenata zaista postoje). Drugo pitanje je da li hard-core vegani koji recimo odbijaju da nose vunu ili sami prave pastu za zube pristaju da prime vakcinu dobijenu uz eksperimente na zivotinjama. To se donekle svodi na klasicnu dilemu Velikog inkvizitora, da li je opste dobro vredno makar i mucenja makar i jednog jedinog bica. LeGuin je isto pisala o tome. Meni se cini da ogromna vecina vegana sa tim nema problem, cak ni hipoteticki, sve dok je mucenje svedeno na najmanju mogucu meru odredjenu zakonima prirode i istrazivanja, a ne nekakvim ekonomskim motivima.

Edited by chandra
Link to comment
7 hours ago, chandra said:

 

Na prvi pasus zaista nemam nameru da ti odgovaram. Takve diskusije su vodjene na milion mesta, veganski reply je vise nego dobro poznat i ako te stvarno zanima, slobodno ga izguglaj.

Ne vidim šta je problem da kažeš svoje mišljeje o onom što pitam.  Što ti reče:

9 minutes ago, chandra said:

Veganska ishrana je individualan izbor, a ne nekakav kolektivizam kako se s druge strane predstavlja.

Šta u životu fali kravama/ovcama u slobodnoj ispaši i živini koja šetka po dvorištu.Ne želim mišljenja i teorije veganskih gurua. Ćaskamo ovde.  Lično se trudim da jedem jaja, mleko, pa i same životinje koje tako žive. Pošteno rečeno, to radim i zbog toga što je ta hrana i zdravija, a i ukusnija. :rolleyes: To je održivo, srećni mi, srećne one. Da veganstvo postane masovno, sve te srećne životinje bi nestale. 

Čak i lavovi, carevi životinja, imaju mnogo teži život od njih. Često su gladni, a neretko umiru od ugriza hijena. U boljem slučaju umru od gladi. O sirotim biljojedima, koji neretko još kao deca budu  pojedeni, bolje da ne pričamo.

 

Što se miševa tiče, nisam hteo da potežem njihovu inteligenciju. Hvala ti što si to uradio za mene. U svakom slučaju, ta mala inteligentna bića se surovo ubijaju, a niko da ustane u njihovu odbranu.

7 hours ago, chandra said:

Misevi - u jednoj kuci u kojoj sam ziveo, imali smo ih prilicno. Hvatao sam ih zive, transportovao van grada i tamo pustao. Postoje vrlo efikasne zvucne teralice za miseve ako je kriticno da se eliminisu iz nekog prostora.

Ovo što si napisao je klasično bacanje smeća u komšijsko dvorište. Definitivno ne može biti rešenje problema. Uzgred, miševi i pacovi bi uništili useve da se ne ubijaju. Naravno, ni u tom slučaju nemaju dostojanstvenu smrt. Ili ih truju, ili spaljuju. :ohmy:

 
Link to comment
2 hours ago, Tpojka said:

Što se tema ne zove "Svaštojedi protiv vegana"? Ovako je pomalo obmanjiva.

Moj predlog ‘ Ishrana koja je stvorila i razvila homo sapiensa vs veganska dogma’

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, duma said:

Ne vidim šta je problem da kažeš svoje mišljeje o onom što pitam.  Što ti reče:

Šta u životu fali kravama/ovcama u slobodnoj ispaši i živini koja šetka po dvorištu.Ne želim mišljenja i teorije veganskih gurua. Ćaskamo ovde.  Lično se trudim da jedem jaja, mleko, pa i same životinje koje tako žive. Pošteno rečeno, to radim i zbog toga što je ta hrana i zdravija, a i ukusnija. :rolleyes: To je održivo, srećni mi, srećne one. Da veganstvo postane masovno, sve te srećne životinje bi nestale. 

Čak i lavovi, carevi životinja, imaju mnogo teži život od njih. Često su gladni, a neretko umiru od ugriza hijena. U boljem slučaju umru od gladi. O sirotim biljojedima, koji neretko još kao deca budu  pojedeni, bolje da ne pričamo.

 

Što se miševa tiče, nisam hteo da potežem njihovu inteligenciju. Hvala ti što si to uradio za mene. U svakom slučaju, ta mala inteligentna bića se surovo ubijaju, a niko da ustane u njihovu odbranu.

Ovo što si napisao je klasično bacanje smeća u komšijsko dvorište. Definitivno ne može biti rešenje problema. Uzgred, miševi i pacovi bi uništili useve da se ne ubijaju. Naravno, ni u tom slučaju nemaju dostojanstvenu smrt. Ili ih truju, ili spaljuju. :ohmy:

 

 

Fali mi vreme, a identicno pitanje je postavljeno i odgovoreno na mnogo mesta. Nema to veze sa guruima. Sam scenario u kojem preko noci svi postaju vegani je prilicno odvaljen od realnosti.  Radije cu vreme koje imam za forum odvojiti na teme i pitanja koja imaju smisla.

 

bold: Nista im ne fali u toj idilicnoj slici. Ko sto nista ne fali ni ljudima koji zive u vilama sa bazenom i poslugom, imaju parkiranog rolsa ispred kuce i privatni avion (dobro, mozda ih izreseta neki lokalni gang u nekom trenutku, pa im zafali zivota, ali to valjda ide u cenu takvog zivota na visokoj nozi i mnogi bi se sa njima menjali bez obzira na neminovan kraj.)

 

Misevi: Ne valja da ih ubijem, ne valja da ih ostavim zive i pustim. Podsetio si me na stari vic. Dolazi inspektor kod seljaka i pita ga sta mu jedu kokoske. Ovaj kaze "samo kukuruz, sve prirodno, nikad nista drugo nisu okusile". Inspektor mu naplati kaznu, jer tako ne valja, nije rentabilno, blabla. Sledeceg meseca dolazi ponovo, ovaj sad kaze "samo koncentrat, majkemi, kukuruz u zivotu nisu videle". Opet mu inspektor naplati kaznu jer ih ne hrani prirodno. Sledeceg meseca, opet - "Sta ti jedu kokoske?" "Dam im 100 banki pa nek jedu sta 'oce". E tako i ti s mojim misevima.

 

On the serious side, to je resenje mog problema. Da li ce tih 5 ili 10 miseva pojesti otrov negde ili ce ih pojesti soko ili macka, to vise nije moj problem, niti ja kao pojedinac time mogu da se bavim, kao sto nije ni moja odgovornost da li ce odskakutati u neko polje, neciji ambar ili gde vec. Jebote, pricamo o kucnim misevima, da ih izborijim na prste u 3-4 godine u toj kuci spram svih milijardi miseva na slobodi. Nisam im ni mama, ni tata, niti mogu da usvojim sve miseve ove planete.

 

Da imam macku u kuci, ne bih imao problem ako ista hvata i lovi miseve - njihova priroda, njihova stvar. (Doduse imam problem sa fucking komsijskom mackom koja nam je napravila pomor medju gekoima u dvoristu - te gekoe sam osecao vise ko ljubimce od mnogih zivotinja koje su to actually bile.)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...