Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

5 hours ago, Zlurad said:

Čitam sve ovo pa se setim vremena po Balkanu od pre 15-20 godina i muke organizovanja seminara za 20 učesnika u prosečnom ex-yu hotelu, tipa neke banje. Učesnike pitamo pre nego što dođu, jer uglavnom mešana ekipa koju vrstu hrane ne jedu ili jedu ili su alergični na neku vrstu hrane (npr da li jedu meso i ako jedu da li sva ili neka ne, da li su vegetarijanci ili praktikuju neku drugačiju ishranu..) da bi prosto ispoštovali ljude te da bi unapred iskomunicirali sa hotelima da prilagode menije. Naravno da je 9/10 menija hotela svu ishranu kategorizovalo kao vegetarijansku ako umesto svinjske šnicle sa pireom i salatom posluži samo pire i salatu. Koliko sam samo vremena proveo jureći po kuhinjama da se doda još nešto uz salaticu jer jebiga ako ne jedeš meso pa plus ne jedeš ni svinju onda list dva zelene salate je vrhunac kulinarstva.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 

 

Ahahah slicno iskustvo. Prvog dana - svi vegetarijanci moraju za jedan sto "da se kelner ne cima i da ne mora da pamti". Mi se pobunili. Sutradan, kelner donosi zute trake (sic!) za vegetarijance "Ne morate oko ruke da ih nosite, mozete i za rever da ih zakacite." :ph34r: Znaci, peglali smo incident do kraja nedelje, ljudi hteli da napuste sve i odu.

  • Haha 8
Link to comment
2 minutes ago, eumeswil said:

Mnogo manje nego spram mesa jer se mnogo manje resursa i koristi za uzgoj.

Pa nece bas da bude tako,osim za prezivare.Svinja npr.ima daleko manje zahteve,ne ispusta CO2 i kad bi joj dali sanse,pojela bi sav otpad koji se baca.Plus bi daleko manje Omega6 kiselina imala u sebi i bila zdraviji izvor hrane.

Link to comment
28 minutes ago, Krošek said:

 

- ja nazivam ubijanjem zivotinja ono sto je ubijanje zivotinja, i ti ga isto tako nazivas tako da ne aludiraj mi na koriscenje loaded termina. ako hoces neki drugi izraz "usmrcivanje zivotinja" "lisavanje zivotinja zivota" ok, mozemo da se dogovorimo. ako bas moramo da gubimo vreme na to. 

- proslost ne postoji vise, sta je bilo bilo je i ne moze da se promeni, eticki izbori su za buducnost

- to sto je covek evoluirao kako kazes se takodje desilo u proslosti i ne utice na eticke izbore. ako je nuzan uslov bio da se jede meso i to u retrospektivi smatramo opravdanim jer cilj je opravdao sredstvo, onda to jedino mozemo da primenimo na ubuduce na ovaj nacin: koji je to sledeci staidijum ljudske evolucije koji cemo dostici daljim jedenjem mesa, odnosno je li jedenje mesa i dalje uslov da nastavimo da "evoluiramo"

- onaj ko razmislja o etickim izborima je u poziciji privilegovane manjine zbog podele rada u drustvu i zbog razlicitih vrsta nejednakosti, to ne znaci da niko ne treba da razmislja o tome. ako ja razmisljam o tome i imam neki stav a ti me kritikujes kao pripadnika manjine, to ne znaci da moj stav nije ispravan, pre znaci nesto drugo, da zelis silom da prevladas razum

- ako ja mislim da je neko ponasanje lose i kazem to, a uzvraca mi se sa time da ne mogu to da kazem jer kao manjina nisam u poziciji da spocitavam vecini, to je tvoje oduzimanje slobode izbora meni. 

- "nekoliko decenija blagostanja ..." vracam se na prethodnu repliku oko evolucije

 

sta ces ti jesti kad u laboratoriji sta budu proizvodili je potpuno nebitno i mislim da nikoga ne interesuje

 

poslednji deo mi je nepovezan, ne znam sta da kazem na njega. ti se plasis da ce da se zabrani meso, jel to? ne razumem. 

Krosek,jedno je eticki razlog za vegeterijanstvo/veganstvo a drugo je zdravstveni.Moze da se diskutuje o oba ali da se ne mesaju.

Link to comment
Just now, askeladden said:

Krosek,jedno je eticki razlog za vegeterijanstvo/veganstvo a drugo je zdravstveni.Moze da se diskutuje o oba ali da se ne mesaju.

 

dobro, ali zasto meni govoris to, da li ih ja mesam?

Link to comment

kako se uopšte zamišlja biljna proizvodnja bez organskog đubriva, da ne kažem stajnjaka. francuzi više ne rade svoju zemlju jer su srozali humus. zakupljuju zamlju u rumuniji. 

  • +1 1
Link to comment

Koliko li je nevinih divljih životinja pobijeno i vrsta istrebljeno zbog seče šuma od kojih se pravi papir na kojima se štampaju knjige? 

 

Da li je logično da vegan koji ne jede jaja brani pravo na abortus? 

 

Da li je etički koristiti bilo koji uređaj na struju čija proizvodnja pravi ekocide?

 

 

Link to comment
11 minutes ago, nisam ja said:

kako se uopšte zamišlja biljna proizvodnja bez organskog đubriva, da ne kažem stajnjaka. francuzi više ne rade svoju zemlju jer su srozali humus. zakupljuju zamlju u rumuniji. 

 

mislim da ima odgovora na ovo pitanje ali nisam skolovo

 

12 minutes ago, JozoMujica said:

Koliko li je nevinih divljih životinja pobijeno i vrsta istrebljeno zbog seče šuma od kojih se pravi papir na kojima se štampaju knjige? 

 

dva zla ne cine jedno dobro

 

12 minutes ago, JozoMujica said:

Da li je logično da vegan koji ne jede jaja brani pravo na abortus? 

 

nejedenje jaja nije zbog prava na zivot fetusa nego zbog eksploatacije zivotinja koja nose jaja

 

12 minutes ago, JozoMujica said:

Da li je etički koristiti bilo koji uređaj na struju čija proizvodnja pravi ekocide?

 

dva zla ne cine jedno dobro

  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, Krošek said:

 

dobro, ali zasto meni govoris to, da li ih ja mesam?

Ne mesas i izvini sto sam ispalio oneliner na taj nacin.I pre vegana imas cele religije i kulture gde se zivotinje ne ubijaju,ali Sikhi nisu isli okolo i terali Muslimane da ne jedu meso.Problem je sto se moralno eticko stanoviste jednih namece drugima.Pa se argumenti spinuju i mesaju da bi bilo glasnije i nejasnije.To je bila poenta proslog posta.Uvek je bilo vegeterijanstva,ali se nije ulazilo u restorane sa megafonom ili zagovaralo izbacivanje mesa iz skolskih kantina ili planskog rada na propagandi kako je meso prezivara i svinja nepotrebno i nepozeljno,cak se vise i ne zove meso,nego protein.Svakako je obredno jedenje za Bozic i razne letnje rostilje prenaglaseno i verovatno nepotrebno,sto bi Keloggs rekao izaziva pozudu i zato svi treba da su vegeterijanci i jedu samo nezasecerene pahuljice.Eto ti verske ideologije koja namece i placa spin majstore da iznalaze druge razloge.Clean living movment 2.0,Grahamism i to

Edited by askeladden
Link to comment
9 minutes ago, askeladden said:

Ne mesas i izvini sto sam ispalio oneliner na taj nacin.I pre vegana imas cele religije i kulture gde se zivotinje ne ubijaju,ali Sikhi nisu isli okolo i terali Muslimane da ne jedu meso.Problem je sto se moralno eticko stanoviste jednih namece drugima.Pa se argumenti spinuju i mesaju da bi bilo glasnije i nejasnije.To je bila poenta proslog posta.Uvek je bilo vegeterijanstva,ali se nije ulazilo u restorane sa megafonom ili zagovaralo izbacivanje mesa iz skolskih kantina ili planskog rada na propagandi kako je meso prezivara i svinja nepotrebno i nepozeljno,cak se vise i ne zove meso,nego protein.Svakako je obredno jedenje za Bozic i razne letnje rostilje prenaglaseno i verovatno nepotrebno,sto bi Keloggs rekao izaziva pozudu i zato svi treba da su vegeterijanci i jedu samo nezasecerene pahuljice.Eto ti verske ideologije koja namece i placa spin majstore da iznalaze druge razloge.

 

nema problema, validna primedba ovako uopsteno i osvetljava problem ove teme jer se mora raspraviti jedno pa drugo i to odredjenim redosledom, u sustini zdravstvena strana prvo pa onda eticka. ovde smo preskocili zdravstvenu i to ce biti fall-back argument, i vec jeste (npr. da mi fali testosterona) kada se iscrpi kritika vegana s etickih stanovista. 

 

pitanje nametanja je jedan od klasicnih problema ovog diskursa. u sustini teza je da je veganizam los jer se namece. veganima to ne funkcionise iz razloga hijerarhije vrednosti, posto vegan misli da je na eticki ispravnoj poziciji oko fundamentalnog pitanja zivota ili smrti miliona bica, pa to kako se ponasa, da li je malo naporan i sl. ne dira u temeljnu postavku stvari. to je pitanje taktike. zato veganima ne treba govoriti da namecu, jer je onda bolje ne pricati s njima uopste. to je potpuni non-starter.

 

edit: mislim ako pricas s nekim oko njegove taktike, jedini nacin da mu pridobijes paznju je da budes na njegovoj strani. jedini nacin da veganu kazes da ne treba da namece je da i ti sam budes vegan i da mu kazes da ce se ciljevi veganizma bolje realizovati s manje nametanja. ako to radi neko izvana to je kao neki smesan nesporazum ili concern trolovanje iz ugla vegana. 

Edited by Krošek
Link to comment

1. Ko veganima brani pravo na izbor jelovnika?

2. Koji autoritet (van PPP moderacije) tvrdi da su vegani objektivno moralniji?

 

U oba ova odgovora vegani fail-uju i to je pravi non-starter. 

Slikovito:

Literally nobody:
Random vegan: You shouldn't eat that, murderer!!!

Link to comment
2 minutes ago, Tpojka said:

1. Ko veganima brani pravo na izbor jelovnika?

2. Koji autoritet (van PPP moderacije) tvrdi da su vegani objektivno moralniji?

 

U oba ova odgovora vegani fail-uju i to je pravi non-starter. 

Slikovito:

Literally nobody:
Random vegan: You shouldn't eat that, murderer!!!

 

1. niko

2. vegani

 

literally nobody:

random physicist: this is how the black hole works: ...

 

  

1 minute ago, borris_ said:

Taktika je da svi postanemo vegani, tek tada ces preci na eticki ispravnu poziciju i oni ce prestati da se nametaju.

 

znaci vegani treba da imaju taj eticki stav o ubijanju zivotinja koji imaju ali da ne zele da ga i drugi imaju? objasni zasto

Edited by Krošek
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...