Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

uzmi za primer srbiju.

statistički u proseku jede se neka nedovoljna količina. u srvbiji bujaju pekare. njih krviti za nezdravlje a ne meso. taj prosek koji se danas unosi je sigurno niži nego pre pa i poljoprivredne revolucije™

  • +1 1
Link to comment
14 minutes ago, napadaj said:

Marin Vajda je pričao da je Đoković morao da počne ponovo da jede ribu.

 

https://www.essentiallysports.com/djokovic-forced-to-eat-fish/

 

He also revealed that, Djokovic has always preferred eating vegetarian food, however he had to start eating fish to recover his lost strength. ‘Novak‘s muscle fibres are ideal for tennis. But his muscles needed strengthening. His diet is dominantly vegetarian, but he needed some animal proteins as well. It‘s not possible without those. That is why Novak had adjusted his diet to include eating more fish as he doesn‘t eat other kind of meat.’

 

Sto je sasvim ok s obzirom na njegov zivotni poziv (ako se ne varam, on ne uzima jaja/mleko?, tj. ishrana je veganska + riba?)

 

Moj drugar, vlasnik pomenutog snaucera, je profesionalni sportista i trener svakojakih borilackih vestina, pasionirani surfer, moze u zubima da me nosi. Iz drugih medicinskih razloga on ne jede pritom ni gluten.

Link to comment
1 minute ago, nisam ja said:

uzmi za primer srbiju.

statistički u proseku jede se neka nedovoljna količina. u srvbiji bujaju pekare. njih krviti za nezdravlje a ne meso. taj prosek koji se danas unosi je sigurno niži nego pre pa i poljoprivredne revolucije™

 

Prosecna godisnja potrosnja mesa u Srbiji je oko 60 kg, nesto ispod evropskog proseka. To je oko 130g dnevno. Da li mislis da je to bio standard kroz istoriju? U vecini evropskih zemalja se konzumpcija mesa per capita visestruko uvecala od 1950-ih na ovamo, sa proseka koji je bio ispod izmedju 50 i 100g do skoro 300 g (ogromne su varijacije od zemje do zemlje - Francuzi su recimo skoro konstantni u tom periodu na oko 200g.


Pre XX veka prosecna potrosnja nije prelazila 150g nedeljno.

Link to comment
1 minute ago, chandra said:

 

Prosecna godisnja potrosnja mesa u Srbiji je oko 60 kg, nesto ispod evropskog proseka. To je oko 130g dnevno. Da li mislis da je to bio standard kroz istoriju? U vecini evropskih zemalja se konzumpcija mesa per capita visestruko uvecala od 1950-ih na ovamo, sa proseka koji je bio ispod izmedju 50 i 100g do skoro 300 g (ogromne su varijacije od zemje do zemlje - Francuzi su recimo skoro konstantni u tom periodu na oko 200g.


Pre XX veka prosecna potrosnja nije prelazila 150g nedeljno.

I zbog toga su Skandinavci drevnim Britancima izgledali kao divovi kad su dosli.Hrana bogata proteinima i mastima .

Ne razumem sta pokusavas da dokazes?Da li je zdravije jesti vegeterijanski,ili nije eticki jesti meso?Sta tacno?

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

U mojih 30+ meat-free godina, ne znam da li je proslo nedelju dana da neki mesojed nije izlio svoju agresiju izazvanu gledanjem iskljucivo u moj tanjir.

 

Uočavanje i deklarisanje problema je prvi korak u rješavanju problema. 

U citiranom, a racionalizacijom aspekata, jedini problem je nedostatak bontona. 

  • +1 1
Link to comment

Imas situacije gde na decije rodjendane dolaze deca svih mogucih vera i boja.Muslimani i Jevreji samo traze da hot dogovi budu pileci,ako neko bas insistira na Halal/Koser,posalje hranu sa detetom.Vegani,e pa ,a ima li veganske hrane?Nije dovoljno,eno salate i zemicka.Ne,oni su izuzetni i mora za njih da se obezbedi veganska kobasica i veganski burger,tofu.Indijci skuvaju vegeterijansko na ghee puteru,A ha,na puteru,ne moze!

Link to comment
3 minutes ago, nisam ja said:

https://www.danas.rs/ekonomija/gradjani-srbije-u-proseku-pojedu-25-kilograma-mesa-manje-nego-stanovnici-eu/

 

mislim da su kroz istoriju pre agro rev. jeli više od od tih 100 grama dnevno, jer nisu zavisili od primanja nego od spretnosti da ulove, a umeli su i meso životinja im je bilo na raspolaganju cele godine za razliku od bobica i voća. 

25 kila mesa manje,a deblji od proseka.Pitam se zasto?

Link to comment
1 hour ago, askeladden said:

Sta mislis da li vriste radnici na ekoloskim plantazama u J.Africi kad dobiju maligne ekceme od izlozenosti hemikalijama kojima prskaju sa ledjnih prskalica?Posto ekoloska proizvodnja ne iskljucuje upotrebu preparata,vec regulise doze i karencu.Ili randici na plantazama avokada u Meksiku,gde su im sefovi i nadzornici pripadnici Sinaloa kartela i slicnih?Pa kad malo svicnu bicem ili kundakom po ledjima.

 


Nije to vazno, ljudi dodju i prodju, bol koka dok im glavu satara sece ostaje vecan:samogilja:

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Kundera said:


Nije to vazno, ljudi dodju i prodju, bol koka dok im glavu satara sece ostaje vecan:samogilja:

Raskrci se i preore pola Juzne Amerike da bi u  vegani unosili dovoljno proteina kroz Chia i Quinoa semenke.Quinoa sad postala preskupa nativnim Indijancima,morace verovatno leba i margarina da jedu,pa kad Dijabetes tip 2 podivlja,eto,jedu svinjetinu.Cccc

Link to comment
1 hour ago, askeladden said:

Poenta price i jeste da se ljudima namece ideologija veganstva,sa idejom kako da se lakse brze i bolje zarade pare od toga,a ne narodno zdravlje.

Ako je neko trebalo da bude prijemčiv za tu ideologiju, to je yours truly.

Od ranog detinjstva nema šanse da mi se u tanjir stavi bilo šta što ukazuje na nekada živi organizam (glave, riblje oči, batake, itd.), ili meso koje pogrešno miriše. Gadi mi se proces spremanja mesa i povraća mi se od mirisa sirovog mesa, ili onog zasićenog smrada prže koji se neretko širi po našim kafanicama. Ljudi koji me ne znaju od malena misle da izvodim i foliram, ali ja ladno mogu peglu da bacim na to.

Imala sam i periode u životu kad jaja uopšte nisam jela. 

Da od mog truda zavisi - kuvale i pekle bi se samo biljke... a opet nisam nominalno ni vegetarijanac ni vegan.

Na stranu ideologija, pitam se od čega zavisi ta izrazita (ne)sklonost ka nekoj vrsti hrane.

 

Imala sam dobrog kolegu koji voće ni u kom obliku ne može da smisli. I ne jede nikada.

Edited by pt 2.0
Link to comment
2 hours ago, chandra said:

 

Pa vegani nisu svi isti, kao sto ni karnivore nisu sve iste, zar ne? Za muslimane spremate/narucujete poseban obrok. Da li ste ikada pitali devojku da li je ono sto nudite kao vegetarijanski obrok ok za nju? O tome koliko ima smisla da se porede njeni motivi za veganstvo i motivi muslimana za nejedenja svinjetine, bolje da ne pricamo. Jebote, cega sam se ja sve nagledao u zivotu i sta mi je sve poturano kao vegansko/vegetarijansko. Ono - dam ti supu iz koje sam izvadio meso. Spremim ti pastu, u njoj samo malo slaninice da zamirise. Napravim ti vegetarijanski sendvic, a unutra sunka (pa to nije "meso"), napravim ti rizoto s mesnim bujonom, spremim povrce na masti, ... 

 

Mesozderska perspektiva je " spremi kolegi sta treba". To se obicno svodi na kuvano povrce i iseckan paradajz. Veganska ishrana moze da bude izuzetno ukusna, gurmanska, a uvek mora da bude nutricionisticki izbalansirana. Ponudite jos porciju na kojoj pise sta je unutra, kako je spremljeno (recimo da nisu korisceni sudovi u kojima se sprema meso), i napravite je tako da bude po danima raznovrsna i nutricionisticki ispravna i onda ces videti da ce se taj utisak o njenoj izuzetnosti istopiti i da vise nece krsiti zabrane.

Znaci posveceni Musliman ili posveceni Etiopski Ortodox ne pita,ali veganka ima sva prava da stavi svoje potrebe ispred ostalih.Pa da.

Link to comment
3 minutes ago, askeladden said:

Znaci posveceni Musliman ili posveceni Etiopski Ortodox ne pita,ali veganka ima sva prava da stavi svoje potrebe ispred ostalih.Pa da.

Ili mogu li ja kao posveceni mesozder da zahtevam od tebe izuzetno ukusno i gurmanski spremljenu kolenicu kad dodjem na rucak kod tebe?Ili ako mi ponudis virslu jer i to je meso,ja cu da izvadim svoju hranu ili cu da iz pristojnosti pojedem virslu ili kazem,oh to vegansko izgleda ukusno,mogu li to?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...