Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

7 minutes ago, nisam ja said:

sreća za lava pa nema moć rasiđivanja inače bi prvog dana dao ostavku na mesto apex predatora, srozao se u lancu ishrane i otvorio patreon nalog. 

 

ono što je životinju čoveka odrugojačila™ od ostalih je višak mašte, tj mogućnost da zamisli nešto nematerijalno i da mu vrednost. to mu je omogućilo saradnju na masovnoj skali. tako i imaju izmaštani dogovor da zeleni papiri imaju vrednost. ako su mogli oko toga da se dogovore, valjda bi se dogovorili i da se meso ne jede da ta ideja stvarno ima smisla.

Nematerijalno u mesu je kultura oko jedenja mesa, odnosno kuhinja.

Vegani kazu da je materijalna podloga te kulture eticki losa. Kuca se gradi od temelja do krova. Moze da se gleda i kao hijerarhija vrednosti - da li su tekovine kulture koje zavise od mesa toliko nesto vredno da anuliraju ono lose u ubijanju zivotinja?

  • +1 2
Link to comment

ono što ti danas nazivaš ubijanjem životinja je hiljadama godina predstavljalo preživljavanje (tvoje) vrste putem konzumacije dostupnih bića koji su ujedno najbogatiji izvor nutrijenata. na tom ponašanju je tvoja vrsta evoluirala do toga da ti budeš u poziciji privilegovane manjine koja spočitava svima slobodu izbora. nakon samo nekoliko decenija blagostanja ti savetuješ odricanje od hiljada godina evolucije?

osim očiju i zuba ja nemam ni želudac preživara i neću da žmurim na tu činjenicu i gomilu subjektivnih koje proživljavam nakon konzumacije nutrijentima siromašne hrane. 

 

kad budu proizvodili u labu 1/1 preslikano meso, što mislim da nije daleko, ja ću ga konzumirati. ove beyond meat bućkuriše neću. 

 

takođe, svojim ponašanjem utičete na monopolizaciju i centralizaciju proizvodnje hrane. 

po vašoj volji ja ne bih mogao da se izopštim u neku vukojebinu gde bih živeo sa životinjama koje bih voleo i hranio i pazio da ih ne pojede vuk. a one bi mi se za uzvrat iz zahvalnosti predale kada za to dođe vreme. 

  • +1 7
  • Hvala 2
Link to comment
1 hour ago, Krošek said:

... lose u ubijanju zivotinja?

Da li postoji neko istrazivanje koliko % stanovnistva globalno misli da je ubijanje zivotinja zbog hrane lose ? 

Moj deda je regularno klao svinje i ovce, baba kokoske i apsolutno se nije radilo o poremecin ubicama i psihopatama, kao sto se ovde u vise navrata tvrdi.

Edited by Lezilebovich
Link to comment

a sigurno je u nekoj neosvescenoj zabiti ona njegova surla delikates, i jede se za novu godinu na tone

 

da li je po veganskom kanonu greh jesti i komarce? ako neko ima saosecanja i za njih, poserem mu se u tanjir

Edited by sherman
Link to comment
1 hour ago, nisam ja said:

ono što ti danas nazivaš ubijanjem životinja je hiljadama godina predstavljalo preživljavanje (tvoje) vrste putem konzumacije dostupnih bića koji su ujedno najbogatiji izvor nutrijenata.

 

Quote

Larks' tongues. Otters' noses. Ocelot spleens.

 

:fantom:

Link to comment
29 minutes ago, Lezilebovich said:

Da li postoji neko istrazivanje koliko % stanovnistva globalno misli da je ubijanje zivotinja zbog hrane lose ? 

Moj deda je regularno klao svinje i ovce, baba kokoske i apsolutno se nije radilo o poremecin ubicama i psihopatama, kao sto se ovde u vise navrata tvrdi.

 

nije to niko tvrdio, cini mi se, osim sto je malo koriscen izraz "ubica" ali ja se ionako tome protivim, tako da nisam prava adresa. 

 

ne znam za tako istrazivanje i kakve veze ima i sa cim

da l to treba da ima neke veze s ovim delom posta koji si citirao: "Moze da se gleda i kao hijerarhija vrednosti - da li su tekovine kulture koje zavise od mesa toliko nesto vredno da anuliraju ono lose u ubijanju zivotinja?"

ako da, objasni kakve veze molim te. 

Link to comment
2 hours ago, nisam ja said:

ono što ti danas nazivaš ubijanjem životinja je hiljadama godina predstavljalo preživljavanje (tvoje) vrste putem konzumacije dostupnih bića koji su ujedno najbogatiji izvor nutrijenata. na tom ponašanju je tvoja vrsta evoluirala do toga da ti budeš u poziciji privilegovane manjine koja spočitava svima slobodu izbora. nakon samo nekoliko decenija blagostanja ti savetuješ odricanje od hiljada godina evolucije?

osim očiju i zuba ja nemam ni želudac preživara i neću da žmurim na tu činjenicu i gomilu subjektivnih koje proživljavam nakon konzumacije nutrijentima siromašne hrane. 

 

kad budu proizvodili u labu 1/1 preslikano meso, što mislim da nije daleko, ja ću ga konzumirati. ove beyond meat bućkuriše neću. 

 

takođe, svojim ponašanjem utičete na monopolizaciju i centralizaciju proizvodnje hrane. 

po vašoj volji ja ne bih mogao da se izopštim u neku vukojebinu gde bih živeo sa životinjama koje bih voleo i hranio i pazio da ih ne pojede vuk. a one bi mi se za uzvrat iz zahvalnosti predale kada za to dođe vreme. 

 

- ja nazivam ubijanjem zivotinja ono sto je ubijanje zivotinja, i ti ga isto tako nazivas tako da ne aludiraj mi na koriscenje loaded termina. ako hoces neki drugi izraz "usmrcivanje zivotinja" "lisavanje zivotinja zivota" ok, mozemo da se dogovorimo. ako bas moramo da gubimo vreme na to. 

- proslost ne postoji vise, sta je bilo bilo je i ne moze da se promeni, eticki izbori su za buducnost

- to sto je covek evoluirao kako kazes se takodje desilo u proslosti i ne utice na eticke izbore. ako je nuzan uslov bio da se jede meso i to u retrospektivi smatramo opravdanim jer cilj je opravdao sredstvo, onda to jedino mozemo da primenimo na ubuduce na ovaj nacin: koji je to sledeci staidijum ljudske evolucije koji cemo dostici daljim jedenjem mesa, odnosno je li jedenje mesa i dalje uslov da nastavimo da "evoluiramo"

- onaj ko razmislja o etickim izborima je u poziciji privilegovane manjine zbog podele rada u drustvu i zbog razlicitih vrsta nejednakosti, to ne znaci da niko ne treba da razmislja o tome. ako ja razmisljam o tome i imam neki stav a ti me kritikujes kao pripadnika manjine, to ne znaci da moj stav nije ispravan, pre znaci nesto drugo, da zelis silom da prevladas razum

- ako ja mislim da je neko ponasanje lose i kazem to, a uzvraca mi se sa time da ne mogu to da kazem jer kao manjina nisam u poziciji da spocitavam vecini, to je tvoje oduzimanje slobode izbora meni. 

- "nekoliko decenija blagostanja ..." vracam se na prethodnu repliku oko evolucije

 

sta ces ti jesti kad u laboratoriji sta budu proizvodili je potpuno nebitno i mislim da nikoga ne interesuje

 

poslednji deo mi je nepovezan, ne znam sta da kazem na njega. ti se plasis da ce da se zabrani meso, jel to? ne razumem. 

  • Hvala 1
Link to comment
18 minutes ago, Krošek said:

 

- ja nazivam ubijanjem zivotinja ono sto je ubijanje zivotinja, i ti ga isto tako nazivas tako da ne aludiraj mi na koriscenje loaded termina. ako hoces neki drugi izraz "usmrcivanje zivotinja" "lisavanje zivotinja zivota" ok, mozemo da se dogovorimo. ako bas moramo da gubimo vreme na to. 

- proslost ne postoji vise, sta je bilo bilo je i ne moze da se promeni, eticki izbori su za buducnost

- to sto je covek evoluirao kako kazes se takodje desilo u proslosti i ne utice na eticke izbore. ako je nuzan uslov bio da se jede meso i to u retrospektivi smatramo opravdanim jer cilj je opravdao sredstvo, onda to jedino mozemo da primenimo na ubuduce na ovaj nacin: koji je to sledeci staidijum ljudske evolucije koji cemo dostici daljim jedenjem mesa, odnosno je li jedenje mesa i dalje uslov da nastavimo da "evoluiramo"

- onaj ko razmislja o etickim izborima je u poziciji privilegovane manjine zbog podele rada u drustvu i zbog razlicitih vrsta nejednakosti, to ne znaci da niko ne treba da razmislja o tome. ako ja razmisljam o tome i imam neki stav a ti me kritikujes kao pripadnika manjine, to ne znaci da moj stav nije ispravan, pre znaci nesto drugo, da zelis silom da prevladas razum

- ako ja mislim da je neko ponasanje lose i kazem to, a uzvraca mi se sa time da ne mogu to da kazem jer kao manjina nisam u poziciji da spocitavam vecini, to je tvoje oduzimanje slobode izbora meni. 

- "nekoliko decenija blagostanja ..." vracam se na prethodnu repliku oko evolucije

 

sta ces ti jesti kad u laboratoriji sta budu proizvodili je potpuno nebitno i mislim da nikoga ne interesuje

 

poslednji deo mi je nepovezan, ne znam sta da kazem na njega. ti se plasis da ce da se zabrani meso, jel to? ne razumem. 

gomila pasivne agresije i bezobrazluka. 

to ti je od manjka testosterona. 

ne razumem ni ja tebe. 

pozdrav. 

  • Tužno 1
Link to comment
1 minute ago, askeladden said:

Sve ovo vazi i za avokado,lubenice,dinje,paradajz.Koliki je impakt na klimu uvozenje i bacanje kad istruli ananas?

Mnogo manje nego spram mesa jer se mnogo manje resursa i koristi za uzgoj.

  • +1 1
Link to comment
19 minutes ago, Kundera said:

Sta mislite o ljudima koji svoju decu odgajaju na veganskoj ishrani?

 

Ako je u kombinaciji sa ribom, okej. Ako nije, to dete ce imati manjak proteina. 

 

Mislim da ishrana zavisinod krvne grupe. Bar ovako sto sam primetila. Mi nulti smo mesozderi a ostali vrlo lako mogu bez mesa. 

 

Ubicu coveka a ne zivotinju ako je u pitanju prezivljavanje a krosek nek se i dalje misli koliko je to moralno (ne)prihvatljivo. 

 

Bila vegan godinu dana, samo biljke nista riba, jaja.... Nije za moje telo, na zalost. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...