Jump to content
IGNORED

Mesojedi protiv vegana


borris_

Recommended Posts

1 hour ago, nisam ja said:

 

mislim da su kroz istoriju pre agro rev. jeli više od od tih 100 grama dnevno, jer nisu zavisili od primanja nego od spretnosti da ulove, a umeli su i meso životinja im je bilo na raspolaganju cele godine za razliku od bobica i voća. 

kad smo kod toga, mali off:

dve najupečatljivije informacije o lepencima koje sam saznala iz davnašnje posete lepenskom viru odnosile su se na njihovu dugovečnost i jako očuvane zube skeleta iz te zajednice.
 

2 minutes ago, Locust said:

Ja sam spanać prezirao kao dete, sada mogu da ga jedem (u manjim količinama, doduše).

A boraniju ni ja nikada nisam zavoleo.

Weirdos :D

Na boraniji sam odrasla (žuta, pljosnata, iseckana na kockice i skuvana čorbasto), a u spanaću sa mladim kajmakon bih bukvalno mogla da se davim. Mmmm....

Link to comment

to je zato što paradajz i paprika imaju svoju progenitornu agendu. 

bojom će te privući, a otrovima u koži naterati da se prosereš i to naravno nesvareno seme da može da nikne paradajz na mestu tog govna. 

 

ja nikad u svom minulom radu nisam video nesvareno parče mesa. a semenja, kukuruza i ostalih delicija jesam. razmišljam i kako su evolutivno vlakna dobra za čoveka, dok serka svaki čas i čini se lakom metom tigru ili već njegovom sabljozubom pretku. 

  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, levi said:

 

ne mora sve da se napiše eksplicitno neke  stvari mogu da se podrazumevaju. ali ako insisitiraš, ne, lav ne ubija iz zadovoljstva nego da bi preživeo. čovek ubija zbog kulture uživanja u hrani, a ne samo da bi preživeo.  iako je teško ući u glavu bilo koje životinje, ali realno je da ni jedna druga životinja osim čoveka ne ubija sistematski druge vrste iako nije primorana

 

Netačno, i čovek ubija životinju da bi preživeo. Savremeni čovek nije biljojed, čitav sistem za varenje mu je prilagođen hrani i biljnog i životinjskog porekla. Nemoguće je odrasti zdravo i razviti se normalno bez mesa, bar ne prosečnom (u ekonmskom smislu) stanovniku planete. Pod "sistematskim" ubijanjem verovatno podrazumevaš pogone za uzgoj životinja namenjenih za ishranu, da nije njih, jeli bismo jedni druge.

 

Ne kažem da mi je zbog svega navedenog drago niti da sam oduševljen time što neko mora da umre da bih ja živeo, ali jebi ga, tako je u prirodi, i mene će jednog dana životinje i biljke da pojedu.

Meni su tu problem uslovi u kojima te životinje provedu svoj prerano završeni život.

Edited by JozoMujica
Link to comment
2 minutes ago, pt 2.0 said:

kad smo kod toga, mali off:

dve najupečatljivije informacije o lepencima koje sam saznala iz davnašnje posete lepenskom viru odnosile su se na njihovu dugovečnost i jako očuvane zube skeleta iz te zajednice.

ne znam šta su jeli, al nešto mi govori da nisu smutije. 

sa sve mekšom hranom vilica i zubi se smanjuju i krive, a posledično i nos tone sa njima i otud silne nosne devijacije i mouth breatheri. 

Link to comment
7 minutes ago, JozoMujica said:

Netačno, i čovek ubija životinju da bi preživeo. Savremeni čovek nije biljojed, čitav sistem za varenje mu je prilagođen hrani i biljnog i životinjskog porekla. Nemoguće je odrasti zdravo i razviti se normalno bez mesa, bar ne prosečnom (u ekonmskom smislu) stanovniku planete.

 

neće biti. za novu godinu se  prasići ne ubijaju zbog preživljavanja ljudi, nego zbog kulture i navike prežderavanja. niko ne bi ostao nerazvijen i gladan da nema toga. a lavovi bi nestali kao vrsta za 10 dana kad ne bi jeli antilope i gnuove

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, nisam ja said:

ne znam šta su jeli, al nešto mi govori da nisu smutije. 

sa sve mekšom hranom vilica i zubi se smanjuju i krive, a posledično i nos tone sa njima i otud silne nosne devijacije i mouth breatheri. 

Divljač i gigantske morune iz Dunava. Zbog ribolova su se i naselili tu.
Veliki broj njih je živeo duže od 50 godina, a postoje pronadjeni skeleti od 70 godina starosti.

Oni su bili anatmoski moderni ljudi, kao mi (muškarci nešto jačih donjih vilica i nadočnih lukova, i snažnije telesne gradje nego ljudi danas). Ali nisu bili neandertalci...

  • +1 1
Link to comment

U "Sapijensu" sam prvi put naišao na tezu da su lovci-sakupljači bili daleko zdraviji i živeli duže od poljoprivrednika koji su ih nasledili. Više su se kretali, nomadski život ih je čeličio jer su morali da se adaptiraju na nova okruženja, a hrana koju su jeli bila je daleko raznovrsnija (razne vrste mesa i ribe, zeleniš, orašasti plodovi, gljive, itd.). Poljoprivredne zajednice su patile od raznih poremećaja uzrokovanih monotonom ishranom baziranom primarno na žitaricama.

  • +1 2
Link to comment
30 minutes ago, levi said:

neće biti. za novu godinu se  prasići ne ubijaju zbog preživljavanja ljudi, nego zbog kulture i navike prežderavanja. niko ne bi ostao nerazvijen i gladan da nema toga. a lavovi bi nestali kao vrsta za 10 dana kad ne bi jeli antilope i gnuove

 

Čekaj, je l ovde pričamo o prežderavanju prasićima za novu godinu ili o jedenju mesa generalno? Šta hoćeš sad da kažeš, da je OK da se jede meso, ali da se ne uživa u njemu?

 

Link to comment

Meni ovde najviše fascinantna ideja vegana da "ukrvave svoje jelo". Ceo ovaj fetiš hrane u 21. veku je priča za sebe a nije ni daleko od uzročne veze, medjutim motivacija za jelom je dokazano jača od i žedji, straha ili ostalih bioloških potreba.

 

Tokom čitave istorije smo jurili za hranom i to uglavnom za mesom. Lovili, jeli, pa pronašli način da višak čuvamo. Sušili, čuvali na hladnom, fermentisali. A pošto nam je čulo miriso evolutivno bitno (da nas štiti od pokvarene hrane tj. bolesti, smrti) onda smo pronašli mirišljave biljke, začine da zamaskiramo meso koje dismr. Onda smo jeli parfimisano meso, meso sa ukusom povrća, meso u voću... i onda dodje 21. vek. Hrane ima, frižidera ima, Oliveri i Remziji kuvaju parfeme svih vrsta i onda dodju vegani..

 

da usmrde biljke, da bi onda to parfimisali.. sa mirisom biljaka. :laugh:

Link to comment
1 hour ago, levi said:

 

neće biti. za novu godinu se  prasići ne ubijaju zbog preživljavanja ljudi, nego zbog kulture i navike prežderavanja. niko ne bi ostao nerazvijen i gladan da nema toga. a lavovi bi nestali kao vrsta za 10 dana kad ne bi jeli antilope i gnuove

Vredi istaci - lavovi su zivotinje, nemaju moc rasudjivanja, i ne mozemo da se merimo prema njima. Cak i da se lavovi prezderavaju i ubijaju vise antilopa nego sto im je potrebno, to ne moze uticati na nas izbor.

Link to comment

Chandra je uputio na google, ali ima previse... Da li neko moze da linkuje neki dobar tekst/autora na temu sta bi bilo npr sa domacim svinjama ako bi svi bili vegan i da li ima dovoljno kalorija da se nahrani svet pun vegana. Treca tema - dokle je stigla proizvodnja hrane od kompletno vestackih sirovina

Hvala.

Link to comment
2 hours ago, pt 2.0 said:

dve najupečatljivije informacije o lepencima koje sam saznala iz davnašnje posete lepenskom viru odnosile su se na njihovu dugovečnost i jako očuvane zube skeleta iz te zajednice.
 

 

Prelazak sa skupljacko-lovackih zajednica na poljoprivredne u arheoloskim nalazima se detektuje pojavom karijesa. Kako u ishrani raste procenat zitarica tako su i zubi na pronadjenim skeletima u sve gorem stanju.

https://www.smithsonianmag.com/smart-news/how-dawn-farming-changed-our-mouths-worst-180954167/

  • +1 5
Link to comment

sreća za lava pa nema moć rasiđivanja inače bi prvog dana dao ostavku na mesto apex predatora, srozao se u lancu ishrane i otvorio patreon nalog. 

 

ono što je životinju čoveka odrugojačila™ od ostalih je višak mašte, tj mogućnost da zamisli nešto nematerijalno i da mu vrednost. to mu je omogućilo saradnju na masovnoj skali. tako i imaju izmaštani dogovor da zeleni papiri imaju vrednost. ako su mogli oko toga da se dogovore, valjda bi se dogovorili i da se meso ne jede da ta ideja stvarno ima smisla.

  • +1 5
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...