Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

2 hours ago, čekmeže said:

Naravno, za uplate fizičkih lica te niko ništa ne pita do 10 hiljada evra, a verovatno nema ni poreza (šifra uplata tetke iz Kanade).

Ok, onda je to posteno, da gastosi mogu svojima da salju bez problema.

 

Link to comment

Upravo otkrih ovu temu na omiljenom forumu za pasivno čitanje, pa da napišem par redova posle mnogo godina...

 

Van Srbije već 4 godine, u zemlji sa kojom Srbija ima ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, i mnogo rezidencijalnih veza ovde (useljenička viza, uskoro zahtev za državljanstvom, dugoročno iznajmljen stan, auto, dozvola, zdravstveno osiguranje itd). U Srbiji pak nemam ništa, osim deteta sa bivšom ženom (tu ne mogu ništa da uradim), pasoša produženog iz inostranstva, praznog bankovnog računa, i LK koja verovatno još važi ali sam je zagubio negde. Zbog nejasne procedure i činjenice da sam jako slabo svraćao tamo da to lično učinim, još uvek imam formalno prijavljeno prebivalište, na adresi gde sam nekada živeo sa bivšom suprugom, a na kojoj ona sada živi. 

 

Planiram međutim da se preselim još jednom, u zemlju koja nema ugovor sa Srbijom, i sad kad se ova vest pojavila počinjem da brinem. Ima li smisla hitno odjavljivati prebivalište sad - da li iko sa foruma planira to da uradi? Kako to uopšte da uradim bez LK (koju bi morao da predam) i nemogućnosti da lično dođem u Srbiju? Da li mogu prebivalište da odjavim retroaktivno, od dana kada sam zaista otišao? Ili je jednostavno pametnije uraditi što svi ostali rade, i ne privlačiti nepotrebno pažnju na sebe?

 

Najverovatnije se ne bih nikada vraćao na duže od odmora, i neću više produžavati pasoš (ako je to bitno).

 

Hvala puno na svakom savetu!

Link to comment
2 hours ago, ACR said:

Upravo otkrih ovu temu na omiljenom forumu za pasivno čitanje, pa da napišem par redova posle mnogo godina...

 

Van Srbije već 4 godine, u zemlji sa kojom Srbija ima ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, i mnogo rezidencijalnih veza ovde (useljenička viza, uskoro zahtev za državljanstvom, dugoročno iznajmljen stan, auto, dozvola, zdravstveno osiguranje itd). U Srbiji pak nemam ništa, osim deteta sa bivšom ženom (tu ne mogu ništa da uradim), pasoša produženog iz inostranstva, praznog bankovnog računa, i LK koja verovatno još važi ali sam je zagubio negde. Zbog nejasne procedure i činjenice da sam jako slabo svraćao tamo da to lično učinim, još uvek imam formalno prijavljeno prebivalište, na adresi gde sam nekada živeo sa bivšom suprugom, a na kojoj ona sada živi. 

 

Planiram međutim da se preselim još jednom, u zemlju koja nema ugovor sa Srbijom, i sad kad se ova vest pojavila počinjem da brinem. Ima li smisla hitno odjavljivati prebivalište sad - da li iko sa foruma planira to da uradi? Kako to uopšte da uradim bez LK (koju bi morao da predam) i nemogućnosti da lično dođem u Srbiju? Da li mogu prebivalište da odjavim retroaktivno, od dana kada sam zaista otišao? Ili je jednostavno pametnije uraditi što svi ostali rade, i ne privlačiti nepotrebno pažnju na sebe?

 

Najverovatnije se ne bih nikada vraćao na duže od odmora, i neću više produžavati pasoš (ako je to bitno).

 

Hvala puno na svakom savetu!

 

Imaju neki formular u nasim ambasadama. Nesto im platis i oni ti izdaju cagu da si prijavljen u ambasadi. To naravno nema blage veze s tim da li si se odjavio s prebivalista u Srbiji, ali ako zagusti moze da posluzi.

 

Inace - jedu govna, naravno. Sve ovo samo pokazuje u kakvoj su nemogucoj buli i koliko im ocajnicki treba kinta. Videti pod "Slobin zajam za Srbiju". Samo sto je cak i Milosevic imao smeka za ove dunstere.

  • +1 1
Link to comment

Glede gastosa i svih onih koji se tako osecaju. Ovo je tekst sa 021.rs

 

https://www.021.rs/story/Info/Biznis-i-ekonomija/259898/Drzava-i-od-gastarbajtera-moze-da-trazi-da-placaju-porez.html

 

Kaze jedan Marko:

 

Quote
Marko
02.12.2020  08:46
Pojasnjenje
Porez na dohodak je regulisan ugovorom o izbegavanju dvostrukog oporezivanja izmedju drzava. Znaci nema duplog oporezivanja licnog dohotka ako je regulisano ugovorom. E za doprinose (PIO I zdravstveno) da izbegnemo spekulacije lepo idite na paragraf lex, "zakon o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje" pod obveznike doprinosa definise domace drzavljane zaposlene u inostranstvu na sledeci nacin (clan 6): " je osiguranik zaposlen u inostranstvu kod inostranog poslodavca ako za to vreme nije obavezno osiguran ili ako prava iz obveznog socijalnog osiguranja po propisima te drzave ne moze ostvariti ili koristiti van njene terotorije". Dakle iz ovoga je kristalno jasno da osoba koja legalno boravi(zivi)u inostranstvu i koja je osigurana po zakonima te drzave NIJE obveznik doprinosa za PIO i zdravstveno po zakonim Srbije. Cak i onaj drzavljanin koji spada u ovu kategoriju u clanu 30 definisana je osnovica za doprinose, a to je prosecna mesecna zarada u Srbiji u cetvrtom kvartalu, nikako plata koju osoba ima u inostranstvu. Dalje isti zakon u clanu 5 kaze da ako drugi zakon definise doprinose drugacije, ovaj zakon se primenjuje. U skladu sa navedenim mislim da ovaj zakon i ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja ( cak i ako ima prebivalista u obe zemlje, procitajte clan 4. (Stav 2a, osobe sa dvostrukim prebivalistem) I clan 15. iz nekog ugovora, npr sa Holandijom) regulisu status. Bilo bi lepo kada bismo pricali o zakonskim clanovima, bez licnih stavova. Lep pozdrav za sv

 

  • Hvala 2
Link to comment
13 minutes ago, Moonwalker said:

Glede gastosa i svih onih koji se tako osecaju

To je poprilicno mator problem, jos iz doba pravihtm gastosa, koji je, zarad para i mira u kuci, zaobilazen, a tiče se pre svega unutrasnjosti Srbije, narocito krajeva koji su izrazito gastarbajterski: domoroci, oni koji su ostali, placali su, ovako ili onako, pa i kroz takozvane samodoprinose, uvodjenje struje u sela, lokalne puteve, vodovode, itd, itd, kojima su se sluzili i gastosi bez dinara naknade, itd, itd...

Narocito je omrazena bila pojava da starci koji su ostajali na napustenim seoskim domacinstvima budu legalno prijavljeni cak i na neke vrste socijalne pomoci...

Link to comment
9 minutes ago, namenski said:

To je poprilicno mator problem, jos iz doba pravihtm gastosa, koji je, zarad para i mira u kuci, zaobilazen, a tiče se pre svega unutrasnjosti Srbije, narocito krajeva koji su izrazito gastarbajterski: domoroci, oni koji su ostali, placali su, ovako ili onako, pa i kroz takozvane samodoprinose, uvodjenje struje u sela, lokalne puteve, vodovode, itd, itd, kojima su se sluzili i gastosi bez dinara naknade, itd, itd...

Narocito je omrazena bila pojava da starci koji su ostajali na napustenim seoskim domacinstvima budu legalno prijavljeni cak i na neke vrste socijalne pomoci...

 

Ovo zadnje jeste grozno i govori o inherentnoj hajduciji u nasem mentalitetu. Ono kao kad dodju pred obdaniste sa dzipom, a primaju socijalu jer im je zvanican prihod 0. Ali ako su bili legalno prijavljeni napolju i veci deo godine tamo uz placene poreze i doprinose to je isto kao u vecini evropskih zemalja.

 

Ovo sto si napomenuo vezano za infrastrukturu moglo je da se resava jednokratno cenu prikljucka na infrastrukturu, vodovodnu, elektroenergetsku, telekomunikacionu ili danas Internet i slicno. Pretpostavljam da je vecina  tih ljudi te prikljucke platila. Ako nije to je onda problem korupcije drzavnih sluzbenika. I za najmanji objekat treba npr da postoji elektroenergetska saglasnost koja je pre svega tehnicki dokument.

Edited by Moonwalker
Link to comment
2 minutes ago, Moonwalker said:

 

Ovo zadnje jeste grozno i govori o inherentnoj hajduciji u nasem mentalitetu. Ono kao kad dodju pred obdaniste sa dzipom, a primaju socijalu jer im je zvanican prihod 0. Ali ako su bili legalno prijavljeni napolju i veci deo godine tamo uz placene poreze i doprinose to je isto kao u vecini evropskih zemalja.

 

Ovo sto si napomenuo vezano za infrastrukturu moglo je da se resava jednokratno cenu prikljucka na infrastrukturu, vodovodnu, elektroenergetsku, telekomunikacionu ili danas Internet i slicno. Pretpostavljam da je vecina  tih ljudi te prikljucke platila. Ako nije to je onda problem korupcije drzavnih sluzbenika. I za najmanji objekat treba npr da postoji elektroenergetska saglasnost koja je pre svega tehnicki dokument.

Nema to veze sa korupcijom, ima milion primera, najvise je bilo gundjanja na takozvane samodoprinose, naknadu za puteve kod registracije, itd, itd...

A dovodjenje puta, telefona, vode ili struje u selo placeno zajednicki, nema veze sa placanjem iindividualnog prikljucka koji u krajnjem slucaju neko moze da 'oce, neko da nece...

Link to comment
7 minutes ago, namenski said:

Nema to veze sa korupcijom, ima milion primera, najvise je bilo gundjanja na takozvane samodoprinose, naknadu za puteve kod registracije, itd, itd...

A dovodjenje puta, telefona, vode ili struje u selo placeno zajednicki, nema veze sa placanjem iindividualnog prikljucka koji u krajnjem slucaju neko moze da 'oce, neko da nece...

 

Hoces reci da su "mali DV" ili "seoski" vod za vodu i kanalizaciju finansirani iskljucivo iz samodoprinosa onih koji su ziveli u Srbiji? Ako je tako, a ja nemam razloga da ti ne verujem to nije bilo u redu. Samodoprinos kako god je trebalo da obuhvati svaki objekat u lokalnoj sredini koji je preko svog lokalnog prikljucaka  i "seoskog" voda bilo kog tipa prikljucen na centralnu mrezu cak iako je vlasnik Marsovac. I to je prakticno i moglo da se zaracuna kao dodatak kroz cenu individualnog prikljucka. 

 

Ali to nema veze sa ovim o cemu se sada pise.

Edited by Moonwalker
Link to comment
Just now, Moonwalker said:

 

Hoces reci da su "mali DV" ili "seoski" vod za vodu i kanalizaciju finansirani iskljucivo iz samodoprinosa onih koji su ziveli u Srbiji. Ako je tako, a ja nemam razloga da ti ne verujem to nije bilo u redu. Samodoprinos kako god je trebao da obuhvati svaki objekat u lokalnoj sredini koji je preko svog lokalnog prikljucaka i i "seoskog" voda bilo kog tipa prikljucen na centralnu mrezu cak iako je vlasnik Marsovac. I to je prakticno i moglo da se zaracuna kao dodatak kroz cenu individualnog prikljucka.

Ja sam ti naveo nimalo redak primer koji je - na sve ostalo - stvarao poprilicno zle krvi izmedju domorodaca, sto se 90-ih u ona najgora vremena pretvorilo u poprilicno ruznu situaciju izmedju ljudi koji su napolju radili za takozvane devize i domorodaca koji su radili za par maraka mesecno...

Sa uobicajenom pratecom bahatoscu, kupovinom nekretnina budzasto, itd, itd, nista manje i nista vise.

A sta je sve moglo pa nije, druga je prica: ako poente uopste ima, ima je i u tome da su gastarbajteri i domoroci u poprilicnoj meri duzni jedni drugima: pri tom prica o takozvanim individualnim doznakama i njihovom znacaju za ekonomiju ovde nije od znacaja.

Individualne doznake su - individualne, ovde se radilo (i jos uvek radi) o lokalnim zajednicama.

Link to comment
12 hours ago, ACR said:

Upravo otkrih ovu temu na omiljenom forumu za pasivno čitanje, pa da napišem par redova posle mnogo godina...

 

Van Srbije već 4 godine, u zemlji sa kojom Srbija ima ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, i mnogo rezidencijalnih veza ovde (useljenička viza, uskoro zahtev za državljanstvom, dugoročno iznajmljen stan, auto, dozvola, zdravstveno osiguranje itd). U Srbiji pak nemam ništa, osim deteta sa bivšom ženom (tu ne mogu ništa da uradim), pasoša produženog iz inostranstva, praznog bankovnog računa, i LK koja verovatno još važi ali sam je zagubio negde. Zbog nejasne procedure i činjenice da sam jako slabo svraćao tamo da to lično učinim, još uvek imam formalno prijavljeno prebivalište, na adresi gde sam nekada živeo sa bivšom suprugom, a na kojoj ona sada živi. 

 

Planiram međutim da se preselim još jednom, u zemlju koja nema ugovor sa Srbijom, i sad kad se ova vest pojavila počinjem da brinem. Ima li smisla hitno odjavljivati prebivalište sad - da li iko sa foruma planira to da uradi? Kako to uopšte da uradim bez LK (koju bi morao da predam) i nemogućnosti da lično dođem u Srbiju? Da li mogu prebivalište da odjavim retroaktivno, od dana kada sam zaista otišao? Ili je jednostavno pametnije uraditi što svi ostali rade, i ne privlačiti nepotrebno pažnju na sebe?

 

Najverovatnije se ne bih nikada vraćao na duže od odmora, i neću više produžavati pasoš (ako je to bitno).

 

Hvala puno na svakom savetu!

Само ми једна ствар није јасна. Зашто примаш уплате на рачуне у Србији кад живиш већ 4 године ван Србије? Зар ти није лакше да ту где си отвориш рачун у банци и тако примаш плату?

Link to comment
8 minutes ago, namenski said:

A sta je sve moglo pa nije, druga je prica: ako poente uopste ima, ima je i u tome da su gastarbajteri i domoroci u poprilicnoj meri duzni jedni drugima: pri tom prica o takozvanim individualnim doznakama i njihovom znacaju za ekonomiju ovde nije od znacaja.

Individualne doznake su - individualne, ovde se radilo (i jos uvek radi) o lokalnim zajednicama.


Pa nisu svi gastarbajteri otisli iz seoskih sredina.
Neki su otisli jer u lokalnoj sredini nisu mogli da nadju posao. Nisu mogli da naprediju.  Slaba im bila ledja i umrezenost. I sad se taj neki neumrezeni “vrati” da ovome sto je ostao seiri sa kesim pod nosom. Na to mislis. Jbg takav nam je mentalitet, a to se u malim sredinama transparentnije vidi. Neke ta patkometrija ne napusti cak i da se na Papui NG nadju.
 

Ucesce u lokalnoj infrastrukturi se resava placanjem uz placanje lokalnog prikljucka.

 

Edited by Moonwalker
Link to comment

Da ne bih čitao 20 strana, je l' može neko da mi ukratko kaže dokle se stiglo s ovim, je l' počeli neki pregovori sa Slinišom? Poslednje što sam čuo je da su osnovali Udruženje radnika na internetu.

Link to comment
On 2.12.2020. at 10:07, Moonwalker said:

Glede gastosa i svih onih koji se tako osecaju. Ovo je tekst sa 021.rs

 

https://www.021.rs/story/Info/Biznis-i-ekonomija/259898/Drzava-i-od-gastarbajtera-moze-da-trazi-da-placaju-porez.html

 

Kaze jedan Marko:

 

 

 

Super je ovo i dobro je da se neko potrudio da napise kako je. Onaj prvi clanak od kog su se mnogi uprpili jeste ispao pomalo senzacionalisticki, zato sam i ja potrazila te sporazume. Nego stvarno ispadne lakse nauciti madjarski nego udubiti se u konstrukcije onih recenica.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...