Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Just now, pbg12345 said:

axa, ovo je slanje na bankovni racun (mada si to vec lepo napisao u prethodnom postu)

 

ja sam se prebacio i mislio da pises o onoj klasicnoj wu uplati gde se novac podize sa onim brojem u posti, menjacnici....

 

Moze i to, ali onda ima neka provizija i dosta je losiji kurs. Evo je razlika izmedju dva nacina primanja (100 funti). Ali da, mogu da se posalju dinari (a mogu i evri).

 

NcfMEED.png

 

t64LNtn.png

  • +1 1
Link to comment

Nadjoh na redditu, ne znam ko je pisao ali deluje koristan info

 

Ukratko, koliko znam o problematici:

Poreska uprava fizička lica koja su imala prilive na devizni račun upućuje pozive na poresku kontrolu.

Kontrolisana lica u postupku kontrole imaju prava da izvrše uvid u dokumentaciju od značaja za oporezivanje koju je PU prikupila o njima. Imaju pravo da prisustvuju poreskoj kontroli, i da učestvuju neposredno ili putem punomoćnika (advokat ili poreski savetnik). Imaju pravo da ističu sve navode koje smatraju da im idu u korist, s tim što je lažno davanje podataka u postupku poreske kontrole prekršaj (pod određenim uslovima i krivično delo).

Nakon izvršene poreske kontrole inspektor sačinjava Zapisnik o izvršenoj poreskoj kontroli, na koji poreski obveznik ima pravo da istakne primedbe, nakon kojih inspektor donosi Rešenje o određivanju poreske obaveze.

Poreska obaveza koju inspektor utvrđuje jeste porez na dohodak građana, doprinosi za penzijsko i invalidsko osugiranje (PIO) i doprinosi za zdravstvno osiguranje (ZDRO). Računa se tako što se od ukupnih priliva odbija 20% (normirani troškovi) i nakon toga na tako dobijenu osnovicu se primenjuju stope : 20% + 26% + 10,3% (po gornjem redosledu). Na svaki mesečni izons se zaračunavaju kamate.

Zastarevanje:

Pravo Poreske uprave na utvrđivanje i naplatu poreza i sporednih poreskih davanja zastareva za pet godina od dana kada je zastarelost počela da teče.

Zastarelost prava na utvrđivanje poreza i sporednih poreskih davanja počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je trebalo utvrditi porez, odnosno sporedno poresko davanje.

Prekid toka zastarelosti:

Zastarelost se prekida svakom radnjom Poreske uprave preduzetom protiv poreskog dužnika u cilju utvrđivanja i naplate poreza i sporednih poreskih davanja.

Šta se može uraditi:

Do sada sam primetio da PU ume da napravi grešku samom postupku kontrole, pre svega treba obratiti pažnju na urednu ličnu dostavu. Dakle, poziv ubačen u sanduče, nađen kod komšije, podstanara, itd. nije uredno i zakonito dostavljen. Ovo predstavlja grešku u postupku.

Takođe, primetio sam da postoje nedostaci u obrazloženju Rešenja u pogledu pravnog osnova po kom obavezuju obveznika za doprinose za PIO i ZDRO.

Moja preporuka je da obavezno iskoristite sva pravna sredstva ( primedbe - žalba na rešenje - tužba upravnom sudu) gde možete dokazivati prirodu posla koji ste obavljali (prihod od autorkskog rada ima veće norm.troškove - do 43%) osporavati pravo PU da zaračunava PIO i ZDRO, osporavati pravilnost obračuna kamate, i ostalo.

Link to comment
6 hours ago, goofs said:

Nadjoh na redditu, ne znam ko je pisao ali deluje koristan info

 

Ukratko, koliko znam o problematici:

Poreska uprava fizička lica koja su imala prilive na devizni račun upućuje pozive na poresku kontrolu.

Kontrolisana lica u postupku kontrole imaju prava da izvrše uvid u dokumentaciju od značaja za oporezivanje koju je PU prikupila o njima. Imaju pravo da prisustvuju poreskoj kontroli, i da učestvuju neposredno ili putem punomoćnika (advokat ili poreski savetnik). Imaju pravo da ističu sve navode koje smatraju da im idu u korist, s tim što je lažno davanje podataka u postupku poreske kontrole prekršaj (pod određenim uslovima i krivično delo).

Nakon izvršene poreske kontrole inspektor sačinjava Zapisnik o izvršenoj poreskoj kontroli, na koji poreski obveznik ima pravo da istakne primedbe, nakon kojih inspektor donosi Rešenje o određivanju poreske obaveze.

Poreska obaveza koju inspektor utvrđuje jeste porez na dohodak građana, doprinosi za penzijsko i invalidsko osugiranje (PIO) i doprinosi za zdravstvno osiguranje (ZDRO). Računa se tako što se od ukupnih priliva odbija 20% (normirani troškovi) i nakon toga na tako dobijenu osnovicu se primenjuju stope : 20% + 26% + 10,3% (po gornjem redosledu). Na svaki mesečni izons se zaračunavaju kamate.

Zastarevanje:

Pravo Poreske uprave na utvrđivanje i naplatu poreza i sporednih poreskih davanja zastareva za pet godina od dana kada je zastarelost počela da teče.

Zastarelost prava na utvrđivanje poreza i sporednih poreskih davanja počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je trebalo utvrditi porez, odnosno sporedno poresko davanje.

Prekid toka zastarelosti:

Zastarelost se prekida svakom radnjom Poreske uprave preduzetom protiv poreskog dužnika u cilju utvrđivanja i naplate poreza i sporednih poreskih davanja.

Šta se može uraditi:

Do sada sam primetio da PU ume da napravi grešku samom postupku kontrole, pre svega treba obratiti pažnju na urednu ličnu dostavu. Dakle, poziv ubačen u sanduče, nađen kod komšije, podstanara, itd. nije uredno i zakonito dostavljen. Ovo predstavlja grešku u postupku.

Takođe, primetio sam da postoje nedostaci u obrazloženju Rešenja u pogledu pravnog osnova po kom obavezuju obveznika za doprinose za PIO i ZDRO.

Moja preporuka je da obavezno iskoristite sva pravna sredstva ( primedbe - žalba na rešenje - tužba upravnom sudu) gde možete dokazivati prirodu posla koji ste obavljali (prihod od autorkskog rada ima veće norm.troškove - do 43%) osporavati pravo PU da zaračunava PIO i ZDRO, osporavati pravilnost obračuna kamate, i ostalo.

Korektan tekst, s tim što bi trebalo napomenuti da žalba i eventualne tužbe upravnom sudu ne odlažu izvršenje. Konkretno, ako poreska rešenjem utvrdi poresku obavezu od x hiljada rsd, pokrenuće postupak redovne i/ili prinudne naplate poreza po tom rešenju. 

Link to comment

Da, zalba i tuzba ne odlazu izvrsenje, i kako sam ja razumeo - ako se dogovoris sa njima da otplatis na rate, to bi znacilo i da priznajes dug i da nemas prava na tuzbu/zalbu?

 

Ostaje i pitanje sta mozes da dobijes zalbom i tuzbom, verovatno povracaj svog novca, da li mozes neku dodatnu naknadu za stetu da potrazujes? Da li ako jednom dobijes spor protiv drzave to znaci da cete sledeci put zaobici, u smislu da li ti jednom dobijeni spor moze posluziti kao dokaz da su poreska resenja upucena tebi neregularna?

 

Ovo sve deluje kao da su u akciji da namaknu pare sada odmah, jer se nema, a posle ce da vracaju ko bude imao zivaca, vremena i novca da se bakcje sa sudskim procesima, a sigurno nece imati svi, i na to oni i racunaju. 

 

Kako se pise po internetu, postoje i ozbiljne greske u sprovodjenju ovih resenja, neki troskovi koji bi morali da se racunaju kao normirani troskovi se uopste ne uvazavaju. 

Link to comment

znači twiter simpatizira ove proteste, a proteste opozicije ili taksista ne?

bitno samo da je solidarnost na zavidnom nivou, a atmosfera u svlačionici nikad bolja

neka pričuvaju vatru dok ne prođe zima i korona, pa će im se pridružiti i milioni ovih što rade za 250 eura, a onda je gotov

  • +1 1
Link to comment

Ispred Vlade Srbije održan protest radnika na internetu zbog poreza (FOTO; VIDEO)
Protest Udruženja radnika na internetu, zbog toga što je Poreska uprava poslala više od 2.000 „zahteva za kontrolu“ onima koji zarađuju na taj način, završen je večeras ispred Ministarstva finansija u Beogradu.

16Piše: Beta30. decembra 2020. 18.02 Izmenjeno: 20.11

 

>>  Ispred Vlade Srbije održan protest radnika na internetu zbog poreza (FOTO; VIDEO) - Ekonomija - Dnevni list Danas

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...