Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Da li je uopšte moguće imati nas pasoš na stranoj adresi? Mislim da mi je neko rekao da to ne može (iako je apsurdno) i da mora biti lokalna. Al možda i grešim/bila pogrešna informacija

Link to comment
24 minutes ago, Shan Jan said:

Pa po definiciji iz zakona ti jesi rezident Srbije ako nisi odjavio prebivaliste. Nigde se ne spominje da li si pored toga rezident jos neke zemlje.

To što se neko nije odjavio kad se iselio iz Srbije ne znači da on prebiva u Srbiji. Taj neko više od šest meseci živi u drugoj državi, prijavljen je tamo, tamo radi, tamo ima prebivalište i rezident je te države.

Možda ima neka pravna vratolomija kojom bi se dokazivalo suprotno, ali ja ne vidim kako dokazati da neko živi na adresi na kojoj ne živi samo zato što se sa nje nije odjavio.

Link to comment
Da li je uopšte moguće imati nas pasoš na stranoj adresi? Mislim da mi je neko rekao da to ne može (iako je apsurdno) i da mora biti lokalna. Al možda i grešim/bila pogrešna informacija

Jeste, moguce je. Ali zahteva odjavu prebivalista u Srbiji.


Sent from my iTelephone using Tapatalk
  • Hvala 1
Link to comment
To što se neko nije odjavio kad se iselio iz Srbije ne znači da on prebiva u Srbiji. Taj neko više od šest meseci živi u drugoj državi, prijavljen je tamo, tamo radi, tamo ima prebivalište i rezident je te države.
Možda ima neka pravna vratolomija kojom bi se dokazivalo suprotno, ali ja ne vidim kako dokazati da neko živi na adresi na kojoj ne živi samo zato što se sa nje nije odjavio.

To vise zvuci kao resident for tax purposes, sto ne znam da li u Srbiji postoji.

U stvari, ima slicno: razlika izmedju prebivalista i boravista? Ja, npr. nisam odjavljen iz Srbije (te mi stize poziv na glasanje tamo za lokalne izbore), ali sam prijavio boravak u inostranstvu duzi od 90 dana.

Znaci, imam srpsku adresu u pasosu (i LK, koju ne mozes valjda imati bez prijavljenog prebivalista), ali ne boravim tamo.

Apropo dvostrukog oporezivanja, to bi jedino moglo ako bi napravili zakon kojim bi sve drzavljane Srbije (gde god oni boravili) naterali da prijavljuju svoje prihode srpskoj poreskoj sluzbi.


Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment

Ovo nije novi zakon, ovo pise u zakonu vec 30 godina. Ako ste gastos i radite tamo na belo, znaci radna-viza (ako treba), prijavljeni, racun u banci, nema apsolutno nikakvog razloga za brigu.

 

Korak dalje - u teoriji postoji nacin da drzava Srbija dodje do podataka vaseg inostranog deviznog racuna, prilivi i transakcije, ali u praksi je to toliko neizvodljivo, otprilike je potrebno da ste Ulemek Legija da bi banka pristala da isporuci vase podatke bilo kome. Nijednoj banci na svetu ne idu takve stvari u prilog jer ako se procuje nijedan novi potencijalni klijent nece hteti da dodje u banku koja ne stiti njegovu privatnost.

 

Sto znaci da i ako ste gastos koji radi na crno, opet ste sigurni dokle god ne radite neke sumnjive radnje sa velikom kolicinom novca u Srbiji.

  • +1 4
Link to comment
8 hours ago, brusli said:

Sto se tice ovog poreza, da li ima razlike ako je uplatilac iz inostranstva fizicko ili pravno lice ?

 

Naravno, za uplate fizičkih lica te niko ništa ne pita do 10 hiljada evra, a verovatno nema ni poreza (šifra uplata tetke iz Kanade).

Link to comment
7 hours ago, jms_uk said:

Bar su mogli nekom da daju ovo da procita prvo i vrati engleske reci na latinicu :isuse:

fd1635e27b2eb1d407c9acf04cb0e53e.jpg


Sent from my iTelephone using Tapatalk


Ovo ne kucano latinicom, pa nekim konvertorom naknadno prebaceno u cirilicu, a posle niko nije ni pogledao.

Link to comment
56 minutes ago, Moonwalker said:


Ovo ne kucano latinicom, pa nekim konvertorom naknadno prebaceno u cirilicu, a posle niko nije ni pogledao.

 

Pomislio sam i ja da je to u pitanju, ali ne objasnjava slova lj i nj...

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...