Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Treba da mi legne na devizni oko 1500 eur, jednokratno, od jednog univerziteta u Austriji. Na to već plaćam porez Austriji.

Ako im dam srpski devizni, postoji li osnov da me jure da i Srbiji platim porez? Imam li ja neki način da izbegnem plaćanje srpskog poreza ako dokažem da sam već platila Austriji porez?

Link to comment

Odlične vesti, hvala vam. Član 21 me izuzima.

Preko srpske plate već plaćam PIO i zdravstveno, abolira li me to ikako? Pretpostavljam da ne.

Da li treba sama da se prijavim banci i/li državi i kažem da postoji dvostruko oporezivanje?

Link to comment

Da, plata/honorar, asistentura na doktorskom programu pri univerzitetu. Tek će mi stići ugovor pa ću videti koje tačno poreze plaćam tamo, nego se unapred raspitujem, da promenim taj račun ako postoji rizik da mi uzmu neki velik procenat...

Link to comment

A jesi radila remote ili dok si bila u Austriji? Ako si radila u Austriji, i to mozes da dokazes (verovatno prostim pecatom u pasosu i nekim dokumentima sa univerziteta), onda je zemlja obavljanja delatnosti Austrija i Srbija ne bi smela da polaze prava na bilo kakav porez tu. U ovo sam poprilicno siguran, ali neka neki knjigovodja sa foruma to potvrdi.

 

Takodje, kada ti budu legle pare na devizni racun trebalo bi da te zove tvoja banka da dodjes da potpises izjavu o prilivu. Tom prilikom napisi nesto poput "honorar za obavljeni posao u inostranstvu, na austrijskom univerzitetu tokom studija blabla" ili ako to ne moze da upali, napisi nesto tipa "honorar za profesorski/istrazivacki rad na univerzitetu, oporezivan od strane Austrije, a u Srbiji oslobodjen poreza po ugovoru o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, clan 21 blabla". Mozes da pitas i tvog bankara da te posavetuje sta tu da stavis, verujem da su upuceni u tematiku.

 

Te izjave su ono sto poreska dobija, uz transakcije, cenim da ako vide da si legit i proucila svoj status da te niko nece smarati i cimati zbog jednokratnih 1500e.

Link to comment

Mislim da je clanak vrlo pausalno napisan. Ti kao pojedinac ne mozes da budes rezident u dve drzave u toku jedne godine, rezident si samo u jednoj i placas porez njoj. Istina, svi nasi gastosi imaju prijavljenu adresu negde kod nas jer se niko nije cimao da se odjavi, ali ako imaju prijavljen boravak i tamo negde po Nemackama i tamo su vise od 6 meseci godisnje onda su oni rezidenti Nemacke i oporezuju se kao takvi, a Srbija tu nema nikakvog prava na potrazivanje. 

 

Zamisli situaciju ti zivis i radis i placas porez u Nemackoj, primas novac na racun u Nemackoj, a dodje ti Sinisa Mali i trazi pola tih para jer imas srpski pasos i prebivaliste.

 

Jedno vreme sam istrazivao kako zive digitalni nomadi, imaju neke cake da se sele po 4-5 puta godisnje, tako da ni u jednoj drzavi ne provedu vise od 3 meseca i samim tim nijednoj ne duguju porez.

  • +1 2
Link to comment
52 minutes ago, goofs said:

Mislim da je clanak vrlo pausalno napisan. Ti kao pojedinac ne mozes da budes rezident u dve drzave u toku jedne godine, rezident si samo u jednoj i placas porez njoj. Istina, svi nasi gastosi imaju prijavljenu adresu negde kod nas jer se niko nije cimao da se odjavi, ali ako imaju prijavljen boravak i tamo negde po Nemackama i tamo su vise od 6 meseci godisnje onda su oni rezidenti Nemacke i oporezuju se kao takvi, a Srbija tu nema nikakvog prava na potrazivanje. 

 

+1

 

52 minutes ago, goofs said:

Jedno vreme sam istrazivao kako zive digitalni nomadi, imaju neke cake da se sele po 4-5 puta godisnje, tako da ni u jednoj drzavi ne provedu vise od 3 meseca i samim tim nijednoj ne duguju porez.

 

Ovo je cesta pojava medju egzekutivljem na Kipru. Radi posao do 17 godina, posle mora dza ili bu.

Link to comment

Viš, ja se nisam odjavila u Srbiji ali se jesam prijavila u novoj zemlji. Stiže mi jedna plata na srpski račun, jedna plata na račun u novoj zemlji (za ove dve je jasno ko šta i koliko oporezuje) i sad treba taj austrijski honorar na srpski devizni jer drugi račun ne prima EUR

Ispade ovo humblebrag, do juče sam krpila od meseca do meseca, ali pogledo me malo Plutus :lolol:

 

No, ako imamo knjigovođe da potvrde

Quote

 Ako si radila u Austriji, i to mozes da dokazes (verovatno prostim pecatom u pasosu i nekim dokumentima sa univerziteta), onda je zemlja obavljanja delatnosti Austrija i Srbija ne bi smela da polaze prava na bilo kakav porez tu. U ovo sam poprilicno siguran, ali neka neki knjigovodja sa foruma to potvrdi.

biće dobrodošlo. A ja ću gledati da nabavim te potvrde i javim se banci sama kad mi to bude stizalo.

Link to comment
8 hours ago, goofs said:

Mislim da je clanak vrlo pausalno napisan. Ti kao pojedinac ne mozes da budes rezident u dve drzave u toku jedne godine, rezident si samo u jednoj i placas porez njoj. Istina, svi nasi gastosi imaju prijavljenu adresu negde kod nas jer se niko nije cimao da se odjavi, ali ako imaju prijavljen boravak i tamo negde po Nemackama i tamo su vise od 6 meseci godisnje onda su oni rezidenti Nemacke i oporezuju se kao takvi, a Srbija tu nema nikakvog prava na potrazivanje. 

 

Zamisli situaciju ti zivis i radis i placas porez u Nemackoj, primas novac na racun u Nemackoj, a dodje ti Sinisa Mali i trazi pola tih para jer imas srpski pasos i prebivaliste.

 

Jedno vreme sam istrazivao kako zive digitalni nomadi, imaju neke cake da se sele po 4-5 puta godisnje, tako da ni u jednoj drzavi ne provedu vise od 3 meseca i samim tim nijednoj ne duguju porez.

 

Ja sebe ne smatram gastarbajterom (posto su oni po definiciji valjda oni koji zele da se vrate u zemlje porekla, sto kod mene nije slucaj) ali tacno to, nisam se icimala da se odjavim iz Srbije, jer idem cesto da vidim porodicu. I zato sto se nisam upustila u problematiku istrazivanja kako se dobija ponovo pasos, ako se odjavi sa srpske adrese.

 

Ali sta sad znaci ovo iz teksta, da po nekom (novom?) zakonu ipak mogu da oporezuju nas koji radimo i placamo celokupni harac drugoj drzavi? Po zakonu ispadne da smo "rezidenti" obe drzave? I kako Srbija uopste moze da sazna sta radimo i koliko primamo po Nemackama, trazi uvod iz nekog organa (Finanzamt?)? Postoji li neka saradnja u tom smislu?

 

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
7 hours ago, I*m with the pilots said:

 

Ja sebe ne smatram gastarbajterom (posto su oni po definiciji valjda oni koji zele da se vrate u zemlje porekla, sto kod mene nije slucaj) ali tacno to, nisam se icimala da se odjavim iz Srbije, jer idem cesto da vidim porodicu. I zato sto se nisam upustila u problematiku istrazivanja kako se dobija ponovo pasos, ako se odjavi sa srpske adrese.

 

Ali sta sad znaci ovo iz teksta, da po nekom (novom?) zakonu ipak mogu da oporezuju nas koji radimo i placamo celokupni harac drugoj drzavi? Po zakonu ispadne da smo "rezidenti" obe drzave? I kako Srbija uopste moze da sazna sta radimo i koliko primamo po Nemackama, trazi uvod iz nekog organa (Finanzamt?)? Postoji li neka saradnja u tom smislu?

 

Ti nisi rezident Srbije. Ne može se biti rezident dve države. Državljanstvo nema veze sa rezidentnošću. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...