Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

12 hours ago, Shan Jan said:

Jel sam dobro shvatio da ako si prijavljen negde i vec placas doprinose za zdravstveno i penziono da ti onda ostaje na frilens deo da placas "samo" porez od 20%?

Moj burazer sam sebi uplacivao doprinose jel se ovo odnosi i na njega?

Link to comment
14 hours ago, goofs said:

 

Pa da, s tim sto je bitno znati da ovi troskovi ulaze u onaj godisnji obracun za ekstra dohodak, pa ako zbog njega predjes onaj limit ode jos 10% ili 15%.

 10%/15% godišnjeg poreza na dohodak se plaća na razliku između ukupnog prihoda i praga za oporezivanje, ne na ukupan prihod, pri čemu i u taj ukupan prihod ulaze samo neto iznosi, tj. ne uračunavaju se mesečni porezi i doprinosi koji su plaćeni u toku godine. Primer: ako je prag za godišnji porez na dohodak 2,5 miliona dinara, ti prihoduješ 3,8 miliona dinara bruto, i na to platiš 1,1 milion dinara poreza i doprinosa, osnovica za plaćanje godišnjeg poreza na dohodak ti je 3,8m - 1,1m = 2,7m - 2,5m = 200 hiljada dinara, na šta se primenjuje poreska stopa od 10%, pa godišnji porez na dohodak bude 20 hiljada dinara.

  • +1 1
Link to comment

kad je vec spomenut test samostalnosti.... moze li se nalogodavac proglasiti posrednikom?

ako moze, u tom slucaju i nije nalogodavac, pa se test prolazi... a u IT industriji, nalogodavac i jeste u sustini posrednik, jer angazuje frilensera da uradi naruceni posao...

Link to comment

Deluje obećavajuće što će postojati Udruženje radnika na internetu. Videćemo da li će imati nekog efekta na ministarstvo. Najverovatnije ne. :(

 

Zašto ne možemo mi, kao Severna Makedonija, 10% od prihoda i ćao. Svima bi tako bilo lakše, a ne da je frilenserima potrebno napredno znanje iz knjigovodstva da bi znali koje su obaveze... Gluposti i mlaćenje slame.

Link to comment
Deluje obećavajuće što će postojati Udruženje radnika na internetu. Videćemo da li će imati nekog efekta na ministarstvo. Najverovatnije ne. :(
 
Zašto ne možemo mi, kao Severna Makedonija, 10% od prihoda i ćao. Svima bi tako bilo lakše, a ne da je frilenserima potrebno napredno znanje iz knjigovodstva da bi znali koje su obaveze... Gluposti i mlaćenje slame.
udruzenja povremeno uspeju da imaju uticaj na drzavnu politiku, nije neuobichajeno. istina, najbolje bi proshlo udruzenje radnika na internetu koji imaju neku bolest koja moze da se finansira iz rfzo, bozemprosti. ali pametna uprava nvo moze da postigne razne korisne stvari kod drzave, chak i konachno reshenje.

to ukljuchuje ozbiljno lobiranje i da se ponudi drzavi gotov paket reshenja. i onda opet ozbiljno lobiranje.

sent from bubamoto

Link to comment
Quote

Ukratko ovde, a verovatno cemo se oglasiti i sa objavom. Dusan je podneo predlog o reprogramu, pa cemo videti sta ce reci poreska. Svakako ce se ici sa tuzbom pred upravni sud.

Ovo je sa FB grupe udruženja.

@Krcun

Link to comment

Nije to uslov, ne sprečava te ništa da podneseš žalbu na rešenje kojim je utvrđen iznos duga, pa nekon donošenja odluke o tome, zahtev za reprogram, tj. odlaganje plaćanja poreskog duga, odnosno primedbe na zapisnik o usaglašenom stanju poreskog duga koji se prilaže uz zahtev za odlaganje.

 

Žalba ne zadržava izvršenje rešenja, ali Poreska je jaaako troma i spora, tako da se ja ne sećam predmeta u kojem je prinudna naplata sprovođena pre odlučivanja o žalbi, odnosno tužbi u upravnom sporu. Svakako u žalbi može da se traži da se izuzetno odloži izvršenje poreskog akta, ako se prilože dokazi da će izvršenje pre konačnosti akta prouzrokovati bitnu ekonomsku štetu obvezniku.

  • Hvala 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...