Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

1 hour ago, Plajvi said:

Ma gde zvuci dobro, pobice se ljudi medjusobno. 

 

Oh noes, neće moći ajtijevac milioner da se krije iza gospođe što predaje engleski Kinezima za 300 EUR mesečno :cry: Gde nestade radnička solidarnost, o tempora, o mores...

 

 

  • +1 2
Link to comment

Teško da ima 20% IT-jevaca milionera među frilenserima koji su imali makar jednu zaradu u tom pet i kusur-godišnjem periodu.

 

Ovo 500 evra za 1 godinu zvuči kao da će biti odran tipa svako ko je zaradio više od 6000 evra ili nešto više tokom celog tog perioda.

Edited by vememah
  • +1 1
Link to comment

Evo i ovako:

 

AtJ7dVj.png

 

Šta je to i odakle potiče?

 

Insajderski info ili rekonstrukcija kako bi mogao da izgleda obračun prema ovoj najavi?

Edited by vememah
  • Haha 1
Link to comment

Prokljuvio sam, nije samo 7 evra, već 7,2 evra mesečno tokom narednih 10 godina tj. ukupno 865 evra (ovih 4517 dinara kao mesečna rata za 500 evra primanih tokom celog perioda podeljeno sa 5,33 godine da se dobije iznos za godinu dana, koji onda izađe nekih 847 dinara).

Edited by vememah
Link to comment

E pa jbg, delovalo je obećavajuće bez ove kalkulacije.

 

Ja trenutno nisam frilenser koji prima platu iz inostranstva, ali u budućnosti ću sigurno naići na privlačan posao gde će se plata baš iz inostranstva slati, ne želim da mi izbor bude toliko smanjen da moram u startu da odbijem inostrane poslodavce jer mi nemamo normalan zakon. Tako da držim fige svima nama, mislim da još uvek ima mesta za optimizam.

Link to comment
7 hours ago, Pramheda said:

Ja trenutno nisam frilenser koji prima platu iz inostranstva, ali u budućnosti ću sigurno naići na privlačan posao gde će se plata baš iz inostranstva slati, ne želim da mi izbor bude toliko smanjen da moram u startu da odbijem inostrane poslodavce jer mi nemamo normalan zakon. Tako da držim fige svima nama, mislim da još uvek ima mesta za optimizam.

 

Eh, mladalački optimizam :D 

 

Kako god da budeš primao platu, nećeš sigurno sam plaćati po stopama na skrinšotu sa prethodne strane - niko nije lud da iz svog džepa odvaja 60% zarade za poreze i doprinose, to su praktično penali za prethodni rad na crno. Ili ćeš se registrovati kao paušalac u kom slučaju se plaća manja i fiksna suma, ili kao knjigaš u kom slučaju plaćaš procentualno ali odbijaš troškove pa ti osnova za obračun bude značajno manja. 

Link to comment

Pokusavam da razumem sta je novo u ovoj tabeli u odnosu na pricu od ranije, u krajnjoj racunici skoro nista?

 

Ubacili su ovu neoporezivu osnovicu od 18,300 din, i za minuli dug priznaju valjda normirane troskove za autorsko delo od 43%, ali za buduce prilive to ne priznaju?! I ne samo da ne priznaju nego su ga krajcnuli na nulu, a po defaultu bi trebalo da budu 20%?

Link to comment
1 minute ago, goofs said:

Pokusavam da razumem sta je novo u ovoj tabeli u odnosu na pricu od ranije, u krajnjoj racunici skoro nista?

 

Ubacili su ovu neoporezivu osnovicu od 18,300 din, i za minuli dug priznaju valjda normirane troskove za autorsko delo od 43%, ali za buduce prilive to ne priznaju?! I ne samo da ne priznaju nego su ga krajcnuli na nulu, a po defaultu bi trebalo da budu 20%?

 

U tabeli valjda nije ništa novo, ali to što RTS najavljuje (otpis svih dugovanja za 80% frilensera, desetogodišnji reprogram za preostalih 20%) zvuči prilično razumno. Sad, koliko je to sve zasnovano u stvarnosti nemam pojma.

 

Ako se zaista ponudi ovakav dil, ne bi me iznenadilo da ga odbiju jer ne uključuje uvođenje posebne "frilenser" kategorije (koja valjda ne plaća poreze uopšte).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...