Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

53 minutes ago, ManicMiner said:

Najcesce se kao granicni primer uzimaju bas moje kolege, koje, lupam, uzmu 3-4 hiljade evra mesecno. I sad, takav kao pausalac za porez placa 300e, a ja 4-5 puta vise. Zapravo, u apsolutnim brojkama, ti meni 'beze' u smislu poreskog nameta vise nego sto njima 'beze' frilenseri na crno.

 

Pa ako su pausalci radili tako za domacu firmu to je ocigledno bilo radi izbjegavanja poreza. 
Ali ako radis za stranu firmu - ti ni kod njih nisi zaposlen, nemas manje-vise nikakva prava - otkazni rok od dvije nedelje i to je to. Problem je sto je pausalni porez bio suludo nizak, ali nije ni (dobro) rjesenje da moras da glumis DOO kad objektivno nisi. 

Link to comment
1 hour ago, ManicMiner said:

 

Za par godina samo od razlike u oporezivanju vec mogu da kupim stan, ne treba mi uopste kredit. A i klijente bih lako pribavio, ni to ne vidim kao problem za nas IT-evce.

APR se otvara u ponedeljak u 8.

Link to comment
21 minutes ago, laser lotus said:

Pa ako su pausalci radili tako za domacu firmu to je ocigledno bilo radi izbjegavanja poreza. 
Ali ako radis za stranu firmu - ti ni kod njih nisi zaposlen, nemas manje-vise nikakva prava - otkazni rok od dvije nedelje i to je to. Problem je sto je pausalni porez bio suludo nizak, ali nije ni (dobro) rjesenje da moras da glumis DOO kad objektivno nisi. 

Pa ovo je kljucna razlika izmedju stvarnog pausalca i fiktivnog pausalca. Ako radis za stranca ti i nemas nikakav vazaci ugovor, i na tebe se ne odnosi nijedno pravo koja vazi za regularno zaposlene ljude. Ako stranac odluci na kraju meseca da te ne plati ni jedan evro za to sto si radio ti kao pausalac nemas apsolutno nikakva prava niti mogucnosti da taj zaradjeni novac i dobijes.

Link to comment
1 hour ago, djeneralche said:

Ok, ocigledno se vrtimo u krug, ja sam i dalje stava da se test samostalnosti odnosi na kompanije sa sredistem u Srbiji. Evo banalan primer, kako bi tacno Poreska mogla da utvrdi koliko sati ja kao pausalni zaposleni radim neki posao za neku stranu firmu? Pri tome taj posao radim od svoje kuce. Jedino cemu poreska ima uvid je izvod sa bankarskog racuna gde se vide neke sumirane transakcije sa uplatama iz inostranstva. Ne postoji nacin kako bi oni mogli na osnovu toga da utvrde ijednu tacku koju si naveo u jednom od prethodnih postova. Ako je tako kako ti pises onda pausalno zaposlenje apsolutno nema smisla. Cak ni za frilensere.

Test samostalnosti je uveden zbog domacih firmi koje su tajile poreze.

 

Nazalost, po napisanom zakonu jeste onako kako pisem. Postoji dokument od 100 strana koji se zove Uputstvo za primenu testa samostalnosti, izdala ga Poreska uprava. Ako te zanima tematika procitaj, u njemu se pominju i primeri kad je poslodavac/klijent domace i kad je strano lice, a pominju se i neki mehanizmi provere, poput toga da ce inspektor da pregleda tvoju e-mail komunikaciju sa klijentom i ustanovi koliko je cesta i da li ti recimo placaju neke licence za softwer i slicno.

 

Kad su tacke testa samostalnosti prvi put objavljene nije bilo tako strasno za preduzetnike. Postalo je strasno kad je objavljen ovaj dokument. I upravo ljudi o kojima pises, koji saradjuju sa stranim firmama, su kolateralna steta zakona.

 

------

Sve ovo sto ja pricam je onako kako stoji u zakonu i u tom uputstvu. Kako ce to sve u praksi da izgleda jos uvek niko ziv ne zna, pa ni inspektori. Ja iskreno sumnjam da oni imaju kapaciteta da tako detaljno proveravaju hiljade preduzetnika, ono citajuci mailove i slicno, poreska ni ovako nije u stanju da obidje DOO firme koje mlate mnogo vece pare od preduzetnika, a ovo je maltene celodnevni posao koji treba posvetiti jednom pravnom licu.

 

Ono sto meni deluje logicno (sto ne mora da znaci da je istina) je da preduzetnici koji ne ispunjavaju uslov od 70% prihoda od jednog klijenta nece biti proveravani, iz prostog razloga sto je to kriterijum koji se moze proveriti uvidom u bazu podataka transakcija, bez telefonskih poziva, citanja e-mailova i slicno. Dakle brza provera i jednostavno filtriranje. Ovo sve ostalo, ko zna...nije ni iskljuceno da provera maltene nece ni biti jer su oni postigli ono sto su zeleli, a to je da domace firme prebace svoje pausalce na stalno zaposlenje.

Link to comment
2 hours ago, goofs said:

Ono sto meni deluje logicno (sto ne mora da znaci da je istina) je da preduzetnici koji ne ispunjavaju uslov od 70% prihoda od jednog klijenta nece biti proveravani, iz prostog razloga sto je to kriterijum koji se moze proveriti uvidom u bazu podataka transakcija, bez telefonskih poziva, citanja e-mailova i slicno. Dakle brza provera i jednostavno filtriranje. Ovo sve ostalo, ko zna...nije ni iskljuceno da provera maltene nece ni biti jer su oni postigli ono sto su zeleli, a to je da domace firme prebace svoje pausalce na stalno zaposlenje.

 

Neće moći ni to za 70% da provere tako lako, ne postoji centralna "baza podataka transakcija" na nivou države. Moraće od svake pojedine banke da zahtevaju podatke za svakog pojedinog klijenta, i onda češljaju kroz njih - a sami podaci su prilično šturi, imaće uplatioca, svrhu uplate koju je preduzetnik naveo, i sumu. Sad, ako je preduzetnik povukao pare sa nekog payment procesora i napisao da mu je to od plate, to država ne može sa dva klika da potvrdi ili opovrgne.

 

Ako se testovi budu sprovodili, sprovodiće se u totalu i detaljno, od pojedinca do pojedinca. Stvarno ne verujem da će od toga išta krupno biti, te strane uplate prosto moraju da tolerišu ako hoće ikakve pare od toga da vide. Masovnim obaranjem preduzetnika koji rade za strance ne bi ih gurali u DOO koji dažbine plaća procentualno, nego nazad u status nezaposlenih™ koji rade na crno.

 

Link to comment
5 hours ago, Friend said:

Da li je tacno da nemamo vesti o pokusajima prolaska na testu samostalnosti jer je velika vecina pausalaca presla na DOO iz cinjenice da postoji kratak prelazni period za vreme koga su uslovi slicni pausalcima te zbog toga niko nije zeleo da isprobava test?

 

Ja znam samo par ljudi koji su krajem 2019/početkom 2020 pojurili da otvore DOO, u solidnoj su manjini u odnosu na nas koji smo nastavili po starom i čekamo da vidimo šta će biti.

 

Vesti za sada nema jer se test još uvek ne sprovodi, a ne zato što nema na kome da se sprovede.

Link to comment

  

9 hours ago, goofs said:

padas tacku 7 jer obavljas posao iz delatnosti klijenta - oboje se bavite ITjem, ne mora nuzno da bude ni identican tip posla, sta inspektor zna, za njega su to sve ITevci

 

Mislim da tačku sedam pogrešno tumačiš.

 

Taj kriterijum samo pita da li ti poslodavac zabranjuje da paralelno radiš i za druge firme, čak ostavlja mogućnost da ti zabrani da paralelno radiš za druge firme u istoj delatnosti. Padaš samo ako ti ugovoru stoji "ja sam Poslodavac tvoj, nemoj imati drugih Poslodavaca osim mene, jebe mi se u kojoj delatnosti posluju". Ako nije baš tako strog, miran si.

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, ManicMiner said:

Dobro, salu na stranu;  ti si ocito propustio sta sam ja tacno pitao te da pojasnim - vidim da vi pausalci bas nesto i nemate empatije prema ljudima koji, do sada, nisu placali nista.

 

Što se mene tiče, itekako imam empatije prema ljudima koji nisu plaćali ništa - tako smo svi krenuli, uostalom. Pokušaj da im se retroaktivno naplate porezi pet godina unazad je težak bezobrazluk i sa pravom se bore protiv toga.

 

Ljudi prema kojima nemam nimalo empatije su oni koji pokušavaju da moralizuju situaciju, da ispadnu veći katolici od Pape, da opravdaju svoju nespremnost da plate porez krijući se iza onih koji to bukvalno nisu mogli. Kad lik za kog pouzdano znam da je uzimao 3,000+ mesečno zakmeči, "kako mislite da platimo mi frilenseri, zar treba čovek da zaradi 500 i da državi 300", zgrče mi se creva od pokušaja da mu izrazim empatiju.

Link to comment
28 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Neće moći ni to za 70% da provere tako lako, ne postoji centralna "baza podataka transakcija" na nivou države. Moraće od svake pojedine banke da zahtevaju podatke za svakog pojedinog klijenta, i onda češljaju kroz njih - a sami podaci su prilično šturi, imaće uplatioca, svrhu uplate koju je preduzetnik naveo, i sumu. Sad, ako je preduzetnik povukao pare sa nekog payment procesora i napisao da mu je to od plate, to država ne može sa dva klika da potvrdi ili opovrgne.

 

 

Pricam napamet sad, ali ja sam pod utiskom da poreska zna sve tvoje prilive na racun pravnog lica? Kako onda znaju kad si presao 6 miliona dinara godisnjeg limita? Nemam pojma, mozda gresim.

 

Ja znam (direktno ili posredno) dosta ljudi koji su presli na DOO. Mozda je i do delatnosti, za programiranje je recimo sasvim normalna pojava da radis na jednom, maksimalno dva projekta u toku cele godine, jer dugo traju i ima puno posla. Tako da su to mahom bili ljudi koji su imali jednog stranog klijenta i cinilo im se isuvise nesigurno da nastave po starom. Dobar deo ih je presao i zbog povlastica koje su dobili za ove 3 godine, ali ostaje nagradno pitanje - sta kad to istekne?

Link to comment

I ja pričam napamet ali poreska bi trebalo da zna ono što im banka dostavi, a banka im dostavi šta joj se zatraži. Da si prešao šest miliona znaće kad i ako budu te proveravali, sumnjam da im se automatski pali neka lampica i kreće da pišti alarm kad tebi kapne šestomilioniti evro u godini. Možda grešim i ja, sreća pa sam daleeeko od te cifre.

 

Za DOO nemam pojma, znam samo da ljudi žongliraju sa troškovima na sve moguće i nemoguće načine (zavisi ko ima kakvog knjigovođu), pa neki plaćaju apsurdno male sume ali navodno 100% legalno. 

Link to comment

Mene su dva puta cimali da sam presao 6 miliona zahvaljujuci tome sto su mi konverziju sa deviznog na dinarski racun agencije racunali kao dodatni priliv. 
Jednom su mi drndali knjigovodju kako to da sam svake godine tik ispod limita, to im je kao sumnjivo.

Sve u svemu 3 drndanja za 5 godina.

 

LM meni lici da imaju neku automatiku koja te oznaci kao potencijalno interesantan slucaj. Jbg, bio sam registrovan i u opstini ne bas poznatoj po razvoju softvera pa je mozda i to uticalo ;)

Link to comment

Nisam stigao ranije da pišem.

 

Jedan sam od paušalaca koji je morao da pređe sa tog modela na DOO, zato što po uputstvu koje su objavili i po informaciji koje sam dobio od određenih ljudi, pogotovo od čoveka koga ste kačili ovde, Svete Kostića, državu ne zanimaju remote workeri i nije im cilj da nas zadrže. Mala pozadina, radim već dugi niz godina unazad za jednog (stranog) klijenta, koji nema predstavništvo ovde i nikada ne planira da ga otvori, tako da sam faktički njihov zaposleni. Upadne neka freelance šljaka sa strane, ali to je više izuzetak nego pravilo. 

 

Pri početku donošenja ovog zakona i testa samostalnosti, dobio sam čvrsto uverenje da ću pasti na samo dva kriterijuma. Nakon par meseci, krenula je priča da se neće skoro nikome dozvoliti da bude paušalac od ITevca, tačnije da će retko ko proći (onaj koji ima milion klijenata) pošto im je cilj da nas poteraju na zaposlenje kod nekih od većih firmi (Microsoft, Nordeus, Endava) ili da otvorimo DOO pa da plaćamo veće namete. Momentalno sam angažovao pravnike da odrade celu analizu mog ugovora i odnosa sa klijentom i u suštini u ugovor mogu da napišem šta hoću jer takav odnos imam sa klijentom. Po samom uputstvu, pravnici su mi rekli da je nebitno šta piše u ugovoru i da inspektori mogu da obore većinu kriterijuma lako, a teret dokazivanja je na tebi. S obzirom da su dali povlastice ljudima koji su bili paušalci da plaćaju 70% manje nameta 2020, 65% manje 2021. i 60% 2022, izvagao sam i odlučio da mi se ne isplati da se igram sa tim testom i sa primenom i prešao na DOO. Isplaćujem maltene celu platu, ostavljam nešto sitno da plaćam troškove knjigovođe, interneta i telefona. 

 

Imati DOO kao jedan čovek/član/zaposleni je pakao. Vrlo lako su mogli da naprave da ljudi ostanu preduzetnici, sa postepenim oporezivanjem (ko zarađuje više - više poreza plaća, meni logično), ali kada sam pitao za to rečeno mi je da srpski sistem to ne može da uvede u ovom trenutku.

13 minutes ago, Weenie Pooh said:

sumnjam da im se automatski pali neka lampica i kreće da pišti alarm kad tebi kapne šestomilioniti evro u godini.

Pali se, iz druge ruke, drugar je prešao 6 milki i odmah su ga cimali iz poreske. Svaki devizni priliv poreska vidi.

 

31 minutes ago, goofs said:

ali ostaje nagradno pitanje - sta kad to istekne?

Ovo je pravo pitanje.

 

5 hours ago, djeneralche said:

ja sam i dalje stava da se test samostalnosti odnosi na kompanije sa sredistem u Srbiji.

Stav ti nije zasnovan na činjenicama. Odnosi se na sve, samo što su ovi koji rade za stranog klijenta još u većem problemu. Kod testa samostalnosti, ako je klijent preduzetnika domaće pravno lice, domaćo pravno lice je teret kontrolisanja i ono plaća "penale" ako preduzetnik pada test. Kod onih koji rade sa stranim klijentom, teret snosi preduzetnik, samim tim je još teže. Sve jasno piše i u zakonu i uputstvu. 

 

4 hours ago, laser lotus said:

Pa ako su pausalci radili tako za domacu firmu to je ocigledno bilo radi izbjegavanja poreza. 

 Činjenica. Odgovaralo njima, odgovaralo poslodavcima, nisu morali da dižu plate toliko, itd.

 

49 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ljudi prema kojima nemam nimalo empatije su oni koji pokušavaju da moralizuju situaciju, da ispadnu veći katolici od Pape, da opravdaju svoju nespremnost da plate porez krijući se iza onih koji to bukvalno nisu mogli. Kad lik za kog pouzdano znam da je uzimao 3,000+ mesečno zakmeči, "kako mislite da platimo mi frilenseri, zar treba čovek da zaradi 500 i da državi 300", zgrče mi se creva od pokušaja da mu izrazim empatiju.

Ovo je i moje mišljenje, sve ostalo što kažem je kontra pošto su toliko izmileli takvi da je postalo degutantno.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Poreska traži nekad na kraju godine da im se dostavio potvrda iz banke o iznosima i mislim da se zove KPO knjiga gde se upisuju iznosi priliva i mislim od koga dolaze prilivi. 

Za test samostalnosti verujem da će biti slično, tražiće od preduzetnika da se sami izjasne i da dostavi svu moguću dokumentaciju pa će onda na osnovu toga da gledaju i donose odluke. 

Link to comment
23 hours ago, Friend said:

Jok. To i jeste problem jer je napravljeno sa ciljem da ne mozes u Srbiji tek tako da preskocis jednu ruku tj. domaceg gazdu.

 

Otvoriš firmu i budeš svoj gazda, ne vidim problem.

Ako ne možeš da zaradiš dovoljno da ti se isplati da plaćaš ~40.000 mesečno, nađeš još jednog, dvojicu i radite svi preko iste firme.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...