Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

1 hour ago, garmonbozia said:

1592217752_CleanShot2021-03-31at16_51_45.thumb.png.6bbbd8748d244b072d1e9c51d6b69747.png
 

 

Ovo deluje kao pristojno resenje za frilensere. Na zaradjenih 100k treba da plate 23k. Da li su ovih 23k ukupni troskovi ili treba jos nesto da plate? Kao "knjigasi" imali bi pravo i na odbitak PDV-a za kupovinu opreme za rad i slicno?

Link to comment
3 minutes ago, jovanovic said:

 

Ovo deluje kao pristojno resenje za frilensere. Na zaradjenih 100k treba da plate 23k. Da li su ovih 23k ukupni troskovi ili treba jos nesto da plate? Kao "knjigasi" imali bi pravo i na odbitak PDV-a za kupovinu opreme za rad i slicno?


Nije tacno ovo, normirane troskove priznaju samo za prethodna dugovanja, za nova nece priznavati ama bas nikakve troskove. I po tome cemo takodje biti jedinstveni u Evropi.

Link to comment
3 minutes ago, jovanovic said:

 

Ovo deluje kao pristojno resenje za frilensere. Na zaradjenih 100k treba da plate 23k. Da li su ovih 23k ukupni troskovi ili treba jos nesto da plate? Kao "knjigasi" imali bi pravo i na odbitak PDV-a za kupovinu opreme za rad i slicno?

ovaj kalkulator nije baš tačan, kao knjigaš plaćaš 24k plus knjigovođa. I 10% na kraju godine porez na dobit. Nemaš oslobađanje od pdv.

  • +1 1
Link to comment

Mislim da za freelancere PDV ne igra neku ulogu posto uglavnom rade sa inostranstvom, a to ne podleze PDVu.

 

Veci problem je godisnji porez na dobit, jer te u neku ruku forsira da trosis pare iz firme, a na svaki trosak ces ili placati porez ili ces kupovati opreme i stvari koje ti nisu preko neophodne.

 

edit: sad gledam ovo poredjenje, ovo za knjigasa je potpuna nebuloza, podrazumeva da ces sebi placati minimalac svakog meseca, a sa ostatkom novca sta? Kao racunaju da je tvoj i ustekan, a u stvari ako hoces do njega placas 10% dobiti i 15% dividendu. Cuj 23%.

Edited by goofs
Link to comment
23 minutes ago, goofs said:

Mislim da za freelancere PDV ne igra neku ulogu posto uglavnom rade sa inostranstvom, a to ne podleze PDVu.

 

Veci problem je godisnji porez na dobit, jer te u neku ruku forsira da trosis pare iz firme, a na svaki trosak ces ili placati porez ili ces kupovati opreme i stvari koje ti nisu preko neophodne.

 

edit: sad gledam ovo poredjenje, ovo za knjigasa je potpuna nebuloza, podrazumeva da ces sebi placati minimalac svakog meseca, a sa ostatkom novca sta? Kao racunaju da je tvoj i ustekan, a u stvari ako hoces do njega placas 10% dobiti i 15% dividendu. Cuj 23%.

 

Ništa ovde nije nebuloza. Klikneš na detaljni pregled i piše šta je obračunato. Ne plaća se dividenda, ne znam odakle ti to.

 

997669773_CleanShot2021-03-31at18_51.thumb.jpg.036bb19122babf5fcd882ca333b32b1a.jpg

 

Porez na dohodak ti je tih 10% što si rekao. 

 

Isto tako, možeš da platiš telefon, internet preko toga i onda ti se smanjuju troškovi.

Edited by garmonbozia
Link to comment

Ne kontas, kalkulator ti kaze da dobijas 100k dinara mesecno, od toga 5k dinara placas racunovodji, po kalkulatoru 28,402 dinara uzimas sebi (to je osnovica, minimalac?) i na to placas doprinose 18,050 dinara. Sta je sa preostalih 48,548din sto stoje na racunu firme? To ne mozes tek tako da izvuces sebi i potrosis.

Link to comment
3 hours ago, Kundera said:

A Cesku i BiH si elegantno preskocio? haha

 

Preskočio ono za šta nemam podatke. Pomenuo si Makedoniju, lupio drastično pogrešan podatak (da su potraživanja samo 10%), ja te ispravio da bi ti sad krenuo sa "kako je u Bosni i Češkoj?" Kakve to veze ima sa bilo čim? Nabadaš nasumično u potrazi za poreskim environmentom gde se ne plaća praktično ništa?

 

3 hours ago, Kundera said:

Evo je Makedonija, neko ko uzme 1500 evra, platice 300, a u Srbiji platice skoro 1000 evra, sa prethodnim poreskim obavezama ili skoro 800 evra bez prethodnih. U Makedoniji mozes da placas doprinose po najnizoj osnovici, ma koliko zaradio, naravno msm da ovo resenje nije fer prema ovima od 400, koji bi trebalo onda da imaju neke dodatne olaksice.

 

Opet porediš babe i žabe, fizička lica u Srbiji sa preduzetnicima u Makedoniji. Tih 300 EUR na dobit od 1500 EUR je za makedonske preduzetnike, ne za jebivetre koji bi da posluju van sistema.

 

U Srbiji, ako prihoduješ 1500 EUR platićeš poreze i doprinose 240-250 EUR - dakle manje od makedonskih 300. 

 

Jedini način da ti uzmu 600-700 je ako plaćaš poreze kao fizičko lice. Kako nakarikaš do hiljadu, ja stvarno ne znam.

 

3 hours ago, Kundera said:

Ja apsolutno nemam nikakvu sumnju, da ce kada zavrse sa neregistrovanim frilenserima preci i na pausalce i upropastiti ih strogom i striktnom primenom testa samostalnosti. Ima tu velikog novca da se otme i izmuze. Zao mi je samo sto to pausalci trenutno ne shvataju.

 

To što si citirao nema veze sa paušalcima, to je za preduzetnike koji vode knjige i plaćaju porez na dobit, procentualno baš kao i fizičko frilensersko lice. (Deo koji sebi propišu za platu isto se oporezuje, ali kao dohodak.)

 

Link to comment
3 hours ago, garmonbozia said:

Naravno da možeš - ovo je preduzetnik knjigaš, oni ne moraju da pravdaju to izvlačenje - plati se 10% i to je to.

 

Ako preduzetnik-knjigas podize sve pare iz priliva to znaci da ga drzava ukupno globi za 23.05% + 10%(100-23.05) ~ 31% ?

Link to comment
3 hours ago, garmonbozia said:

Naravno da možeš - ovo je preduzetnik knjigaš, oni ne moraju da pravdaju to izvlačenje - plati se 10% i to je to.

 

Vidis, nisam znao za to, onda si u pravu, dobra je racunica. Nagradno pitanje onda - da li tako izvuceni novac ulazi u obracun za ekstra-dohodak? Pretpostavljam da ulazi.

Link to comment
2 minutes ago, goofs said:

 

Vidis, nisam znao za to, onda si u pravu, dobra je racunica. Nagradno pitanje onda - da li tako izvuceni novac ulazi u obracun za ekstra-dohodak? Pretpostavljam da ulazi.

Ulazi, ali brate, ako izvučeš 50K evra, koiiliki ti je problem da platiš 3K i da ne misliš? Mislim, mene boli svaki dinar koji bacim u državnu kasu, a veruj mi i žena i ja bacamo jaaaako puno,, ali prosto, lakše je tako nego se bavati sa poreskom...

 

Porez na dohodak građana se plaće za iznose preko 2.4 miliona (grubo 20K)... AKO izvučeš 50 K, platićeš 3.5K, 10% na 20K i 15% na 10K ugrubo...

 

Plus imaš gomulu nekih olakšca na decu i tako to...

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

Preskočio ono za šta nemam podatke. Pomenuo si Makedoniju, lupio drastično pogrešan podatak (da su potraživanja samo 10%), ja te ispravio da bi ti sad krenuo sa "kako je u Bosni i Češkoj?" Kakve to veze ima sa bilo čim? Nabadaš nasumično u potrazi za poreskim environmentom gde se ne plaća praktično ništa?

 


  Ja mislim da je na tebi da naces poreski sistem gde se frilenseri deru kao u Srbiji i ti to za sada nisi uspeo da uradis. Ili jesi? Mislim da ces slagati tvrdo ako kazes da jesi.
  Rekao bih da nisi. Ja recimo nisam, a gledao sam "poreski environment" bilo razvijenih, bilo zemalja slicnih Srbiji, i nigde drzava nema ovakve namete, kao sto SNS planira da implementira.

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

Opet porediš babe i žabe, fizička lica u Srbiji sa preduzetnicima u Makedoniji. Tih 300 EUR na dobit od 1500 EUR je za makedonske preduzetnike, ne za jebivetre koji bi da posluju van sistema.

 

 


Na osnovu cega to tvrdis? Da se radi o privrednicima, a ne o "obicnim" frilenserima?

Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

U Srbiji, ako prihoduješ 1500 EUR platićeš poreze i doprinose 240-250 EUR - dakle manje od makedonskih 300. 

 

Jedini način da ti uzmu 600-700 je ako plaćaš poreze kao fizičko lice. Kako nakarikaš do hiljadu, ja stvarno ne znam.


Da, ako otvoris pausal placaces oko 300 recimo za predavanje engleskog, bez obzira da li zaradio 1500 ili 500 evra. Naravno to nece srediti problem naplacivanja unazad, kada su vracali frilensere iz poreske, pod obrazlozenjem da tek treba da se napravi zakon. Tu nikako da ne pokusavas da me "ispravis", posto su i mene tako svojevremeno vratili pre par godina.

A dole ti je predlog vlade. Za 1500 evra,to jest 176 000 dinara, placas oko 87 000 za poreze i doprinose, i plus jos oko 210 evra za prethodne namete.

123123123.jpg

Link to comment

 

25 minutes ago, radisa said:

Ulazi, ali brate, ako izvučeš 50K evra, koiiliki ti je problem da platiš 3K i da ne misliš? Mislim, mene boli svaki dinar koji bacim u državnu kasu, a veruj mi i žena i ja bacamo jaaaako puno,, ali prosto, lakše je tako nego se bavati sa poreskom...

 

Porez na dohodak građana se plaće za iznose preko 2.4 miliona (grubo 20K)... AKO izvučeš 50 K, platićeš 3.5K, 10% na 20K i 15% na 10K ugrubo...

 

Plus imaš gomulu nekih olakšca na decu i tako to...

 

Da, dobro, jasno mi je to, nego pokusavam da shvatim, to sve zajedno mi ne deluje gore od DOO price, a na samom pocetku kad sam kretao su mi rekli da je preduzetnik-knjigas najgora opcija. Sad iz ovoga mi ne deluje tako.

Edited by goofs
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...