Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

53 minutes ago, Friend said:

 

Ako preduzetnik-knjigas podize sve pare iz priliva to znaci da ga drzava ukupno globi za 23.05% + 10%(100-23.05) ~ 31% ?

Nije, nije, uključen je namet od 10% u onom kalkulatoru.

Link to comment
8 minutes ago, Kundera said:

A dole ti je predlog vlade. Za 1500 evra,to jest 176 000 dinara, placas oko 87 000 za poreze i doprinose, i plus jos oko 210 evra za prethodne namete.

123123123.jpg

 

Da zanemarimo prethodna dugovanja, zbog cega bi osoba na prihod od 1500 evra placala 87000 poreze i doprinose, kad moze kao "knjigas" da placa 26000 dinara i to su svi troskovi? Porez na dohodak gradjana koji se placa na kraju godine u iznosu  od 10% da bi novac mogao biti podignut sa racuna je prisutan u tabeli. 

 

image.thumb.png.f2bf629a66190b19252bd82575a156d2.png

  • +1 2
Link to comment
4 minutes ago, jovanovic said:

 

Da zanemarimo prethodna dugovanja, zbog cega bi osoba na prihod od 1500 evra placala 87000 poreze i doprinose, kad moze kao "knjigas" da placa 26000 dinara i to su svi troskovi? Porez na dohodak gradjana koji se placa na kraju godine u iznosu  od 10% da bi novac mogao biti podignut sa racuna je prisutan u tabeli. 

 

image.thumb.png.f2bf629a66190b19252bd82575a156d2.png


Pitaj vladu, ovo su poslali "udruzenju" kao svoj predlog i buduci model naplate poreza frilenserima.

Ja ipak msm da je bolji pausal u trenutnoj situaciji, nego "knjigasenje".
Msm za tekuca primanja naravno, nece pomoci ovim frilenserima sto hoce da ih oderu 5,6 godina unazad.

Edited by Kundera
Link to comment

Ja vas podrzavam u borbi da resite problem sa naplatom za prethodni period, cak sam stava da se vecini i oprosti dug, ali sticem utisak da je dosta ljudi neiformisano o trenutnim modelima. Cak je i mene iznenadio podatak da ukoliko osoba posluje kao knjigas, i prihoduje 80000-100000 dinara, sto je verovatno neki frilens prosek, njeni mesecni troskovi ce iznositi ~20000 dinara.

Edited by jovanovic
  • +1 2
Link to comment

To što su poslali je za fizička lica zato što udruženje™ insistira da neće status preduzetnika (koji im je u startu nuđen). Tabela koju navodiš nije neki novi freelance bracket kojim se zahteva 60% od hiljadu evra a 70% od deset hiljada. To je stari, drakonski, default, catch-all bracket fizičkog lica. Tu spadaju svi oni koji nisu ušli u neki povoljniji. To niko normalan ne plaća, ni u Srbiji ni drugde.

 

Ako se registruješ kao knjigaš sa prihodom od 1,500 EUR, plaćaćeš oko 25,000 poreze i doprinose, znači oko 17% (ako uračunaš 5k za knjigovođu, a troškove ne).

 

Ako se registruješ kao paušalac sa prihodom od 1,500 EUR, plaćaćeš oko 28,000 poreze i doprinose, znači oko 16%.

 

A ako nećeš da se registruješ kao ikakvo pravno lice pa te terete kao fizičko, od tih 1,500 EUR plaćaćeš 78,000 poreze i doprinose, znači oko 45%.

 

Ta treća je ubedljivo najgora opcija, a ti je potpuno sumanuto porediš sa makedonskom verzijom one prve.

 

Ja ovo stvarno ne umem jednostavnije da objasnim.

 

Edit: @Kundera

Edited by Weenie Pooh
  • Hvala 1
Link to comment
34 minutes ago, goofs said:

Da, dobro, jasno mi je to, nego pokusavam da shvatim, to sve zajedno mi ne deluje gore od DOO price, a na samom pocetku kad sam kretao su mi rekli da je preduzetnik-knjigas najgora opcija. Sad iz ovoga mi ne deluje tako.

 

Pa preduzetnik knjigaš je verovatno najbolja opcija za prihode do negde 1,000 EUR mesečno. Što više prelaziš tu sumu, paušal ti postaje sve povoljniji.

Link to comment
5 minutes ago, lazni said:

Je l postoji zvanični predlog udruženja radnika na internetu kako bi trebalo da izgleda oporezivanje frilensera?

 

Koliko sam ja ispratio, jedini predlog je bio da se donese posebna poreska klasa za frilensere kao takve. 

 

Meni je to zvučalo izrazito bezobrazno jer se praktično zahteva da sve povlastice koje se budu pružile ljudima u rangu 400-500 EUR automatski budu pružene i ljudima u rangu 4,000-5,000 EUR.

 

Jednostavno ne može da postoji jedan bracket koji bi obuhvatio sve vrste "rada preko interneta", to je apsurdno široka kategorija. A ako ćeš da ih razvrstavaš po visini prihoda ili tipu delatnosti, onda praktično simuliraš verzije postojećih rešenja (knjigaši, paušalci, DDO).

Link to comment

 

1 hour ago, Kundera said:

Na osnovu cega to tvrdis? Da se radi o privrednicima, a ne o "obicnim" frilenserima?

 

Lepo piše na izvoru koji obojica citiramo: vodiš knjige, prijavljuješ godišnji prihod, i na osnovu toga plaćaš poreze i doprinose. To se zove preduzetnik (knjigaš, ne paušalac). U Srbiji to zahteva registraciju, pa umesto fizičkog lica postaješ pravno lice (osnivaš firmu). u Makedoniji i Bugarskoj to nije neophodno, možeš i kao fizičko lice da prijavljuješ prihode i po tom osnovu plaćaš poreze. Ta pogodnost je jedina suštinska razlika, i ne previše bitna (registracija firme košta nešto tipa 1,200 din); poreske stope su slične u sva tri slučaja.

 

Ne znam šta podrazumevaš pod "običan frilenser", čovek koji radi na crno dok ga ne uhvate? Freelancing je vid obavljanja posla, ne vid plaćanja poreza. Ja recimo radim kao frilenser, registrovan sam kao preduzetnik i poreze plaćam paušalno. Moja zubarka je samozaposlena ali isto registrovana kao preduzetnik, vodi knjige i poreze plaća procentualno. Ti pretpostavljam radiš kao frilenser ali nisi registrovan, pa će ti poreze naplatiti kao fizičkom licu kad i ako te budu uhvatili (najrizičnija opcija ali jbg, i sam sam je godinama koristio).

 

Zato me iritira to insistiranje na konceptu po kom frilenser nije i ne može biti preduzetnik, to nema veze s mozgom. Nema ništa "posebno" kod preduzetnika ni kod frilensera, svakako nisu međusobno isključive kategorije. Ako se sutra budeš registrovao kao paušalac ili knjigaš, nećeš prestati da budeš frilenser.

 

  • +1 4
Link to comment

Neće da otvori sajt, evo sa FB-a:

 

Quote

 

ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ И ЧЛАНОВЕ УФПС
Поводом саопштења Владе Србије, УФПС са задовољством обавештава јавност и чланове да је већина наших предлога, које је преговарачки тим изнео на састанцима, усвојено.
Усвојени предлози УФПС:
Свим фриленсерима у Србији је на годишњем нивоу отписано 673.000 динара
Прелазни период у коме ће се примењивати ова одлука Владе је до краја септембра ове године
Нормирани трошкови износе 43% за период до краја септембра ове године
Дуг ће свима бити подељен на 120 једнаких рата које могу исплатити у следећих 10 година.
Све уплате за ПИО улазе у пензиону масу (за прелазни период)
Сва решење која нису коначна се од одбацују и израђују се нова по новој рачуници
Приликом обрачуна валута, примењиваће се курсеви по датуму дознаке
Обрачун пореских обавеза се врши квартално у току године
ПУ неће одбацивати евентуалне жалбе фриленсера на проеска решења до достављања свих доказа којима се потврђују све тврдње из жалби и њихове основаности
Остварена је сарадња са директорком Пореске управе, тако да ће према било каквим неправилностима, фриленсери преко УФПС, моћи да се обрате директно њој те ће конкретна неправилност бити исправљена у најкраћем року
УФПС се залагало за отпис свих обавеза од 2015.
Тако нешто није прихваћено од стране Владе Србије, али је УФПС максимално утицало да се износи уназад смање, уколико већ не могу бити прихваћени.
У складу с тим, Влада Републике Србије је изашла у сусрет захтевима УФПС и поред камата, отписала 100% обавеза за све фриленсере који су примали до око 57.000 РСД месечно. Тиме је постигнут један од највећих успеха, којима је заштићен највећи број фриленсера.
УФПС сматра ово великим успехом, јер је професионалност и дисциплина нашег преговарачког тима, довела до заштите најбројнијих зарада (према анкети УФПС), али и до олакшаног плаћања обавеза уназад.

 

 

 

https://www.facebook.com/udruzenjefrilenseraipreduzetnikasrbije/posts/212647377323998?__cft__[0]=AZVLEN1Y_9FVKJ8YAR8zyGjDRrSi1oDS8mq8p43HEfH_O6gh7_DGBL8hAxqDmc6wmVtA3hyUQneCEvPTFYeQvMx2K56mIQajefGpcKFH82-HsnjxbC_tG08B48kifekN1DJ3vze8ewz0-5dKL8BKm3Oy&__tn__=%2CO%2CP-R

 

Napominjem da ovo nije Pogačarovo udruženje, već neko drugo s daleko manje članova i pratilaca na FB (Pogačarovo ima 17k, a ovo 4,3k). Oni su imali odvojene pregovore istog dana sa vladom i ne zna se ko je išao na njih.

Edited by vememah
Link to comment
 

Evo i saopštenja Pogačarovog udruženja:

 

Quote

SAOPŠTENJE POVODOM NOVOG PREDLOGA VLADE
Vlada Srbije nam je upravo poslala novi predlog za oporezivanje radnika na internetu za protekli i budući period, koji se gotovo nimalo ne razlikuje od predloga o kojem je diskutovano na sastanku održanom 31. marta.
Udruženje radnika na internetu je odmah po održanom sastanku 31. marta kategorički odbilo taj predlog, a odbija i danas predloženi.
Vladi Srbije poručujemo da se životima desetine hiljada radnika na internetu ne odlučuje kao na pijaci i da i dalje čvrsto stojimo iza svojih zahteva.
Jasno je da je navodni dug neosnovan i da merama koje predlaže, Vlada pokušava da umanji bes radnika na internetu. Međutim, ona bes, naprotiv, podstiče, predlažući rešenja koja nam onemogućuju da nastavimo sa radom.
Udruženje preduzetnika i frilensera Srbije (UFPS), koje je takođe prisustvovalo sastanku u zasebnom terminu, prihvatilo je predlog neznatno izmenjenog dužničkog ropstva koje se nudi radnicima na internetu.
Taj predlog obuhvata i poreski model koje će važiti od 1. oktobra nadalje, sve do donošenja novog zakona koji bi trebalo da reguliše zakonski i poreski status frilensera, i koji predviđa visoke procente tekućeg oporezivanja, koji će mesečne prihode smanjiti do 70%.
UFPS je 31. marta poslao svoj predlog Vladi po održanom sastanku i kako se vidi iz objavljenog saopštenja tog udruženja, oni su zajedno sa Vladom učestvovali u predlogu koji nam je danas ponuđen.
Javno se ograđujemo od UFPS, koje iza odluka svojih pregovarača odbija da stane imenom i prezimenom.
Kako nezvanično saznajemo, advokat UFPS-a koji je išao na pregovore sa Vladom ima veze sa Srpskom naprednom strankom, odnosno sa šefom kabineta Ane Brnabić.
Kako je deo naših članova iz solidarnosti učestvovao i u radu UFPS, znamo da su nakon sastanka izbegavali da razgovaraju i sa sopstvenim članstvom i da ih obaveste o tome šta se desilo u razgovorima u Vladi. Nisu bili voljni ni da obelodane da im je Vlada naložila da podnesu novi predlog niti da se planira da se isti predlog po hitnom postupku usvoji.
Pozivamo svoje članove da izađu iz UFPS-a i da nastave da se bore za svoja prava svim raspoloživim sredstvima!
Nećemo dozvoliti pljačku radnika na internetu!
STOP DUŽNIČKOM ROPSTVU!

 

https://www.facebook.com/radnicinainternetu/posts/200869331806955?__cft__[0]=AZWowjRd1-vWrYafqubUcLyRjmFymHE0NLUrHXF0S7edO6juJy2Iq0gF7KViF0Ww_4Gotj_ehKUC6nVtxNahMZFF4SoB6d2WoNwgD7V8I9VGrinXdq14J20IBz_urTZZzNdEzDvTB6mJAGh_jCN-rhOuVNHvv_PAPYXOQnwpapb49AnTKE8iMXDGSWUHcqlhaQU&__tn__=%2CO%2CP-R

Link to comment
1 hour ago, vememah said:

Neće da otvori sajt, evo sa FB-a:

 

 

 

https://www.facebook.com/udruzenjefrilenseraipreduzetnikasrbije/posts/212647377323998?__cft__[0]=AZVLEN1Y_9FVKJ8YAR8zyGjDRrSi1oDS8mq8p43HEfH_O6gh7_DGBL8hAxqDmc6wmVtA3hyUQneCEvPTFYeQvMx2K56mIQajefGpcKFH82-HsnjxbC_tG08B48kifekN1DJ3vze8ewz0-5dKL8BKm3Oy&__tn__=%2CO%2CP-R

 

Napominjem da ovo nije Pogačarovo udruženje, već neko drugo s daleko manje članova i pratilaca na FB (Pogačarovo ima 17k, a ovo 4,3k). Oni su imali odvojene pregovore istog dana sa vladom i ne zna se ko je išao na njih.


Misa Vacic srpskih frilensera.

Link to comment
14 hours ago, Weenie Pooh said:

U Srbiji to zahteva registraciju, pa umesto fizičkog lica postaješ pravno lice (osnivaš firmu). u Makedoniji i Bugarskoj to nije neophodno, možeš i kao fizičko lice da prijavljuješ prihode i po tom osnovu plaćaš poreze. Ta pogodnost je jedina suštinska razlika, i ne previše bitna (registracija firme košta nešto tipa 1,200 din); poreske stope su slične u sva tri slučaja.
 


Ama covece, ono sto sam ti kacio vazi za fizicka lica ( 10 posto poreza plus doprinose na minimalac, ma koliko primio ). Cak su mi neki Makedonci rekli da je obavezno platiti samo tih deset posto poreza, cak ne moras ni doprinose za minimalac da uplacujes ako neces.

Edited by Kundera
Link to comment

Fizička lica koja prijave prihode poreskoj upravi, drugim rečima preduzetnici knjigaši.

 

Doprinose ne moraš da uplaćuješ ako nisi rezident, dakle eto ti rešenja - skokni do Skoplja jednom godišnje, plati državi Makedoniji porez na dobit u iznosu od 10% a nastavi da živiš ovde, pa ćeš zahvaljujući bilateralnom sporazumu izbeći obavezu da državi Srbiji platiš porez na dobit u iznosu od... 10%.

 

Srbija će ipak da ti traži da platiš doprinose tako da nisi uradio praktično ništa, ali bože moj, bar jednim delom svojih prihoda ne finansiraš 1 Vučića.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...