Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Ne, valjda se još nije krenulo sa primenom.

 

Ja računam da prolazim, ali ako interpretacija bude stvarno toliko rastegljiva kao što se spekuliše, komotno može da se obori svako ko radi za stranca. 

Link to comment
28 minutes ago, ManicMiner said:

A ta prica za vas pausalce koji ste, kao, resili sve probleme pa ovima kenjate po glavama, daj okani se toga molim te.... evo ja i moj poslodavac placamo pun porez, 55%, dok vi, na 5000 evra, placate 25000-30000 din? I sta sad? Sad si ti ili vi ili oni jedan preposteni svet zato sto koristite bukvalno rupcagu u poreskom zakonu odnosno javno obznanjenu nesposobnost poreske uprave da vam obracuna porez kao i svima drugima? 

 

More mrs! (po cenu bana)

 

Pet hiljada evra! Ja tolike pare u životu nisam video na gomili, kamoli da ih mesečno primam :D Suma koju ja danas paušalno plaćam je za čitavih 2.5% manja od sume koju bih plaćao da sam registrovan kao knjigaš, dakle da sam sam sebi poslodavac pa sve plaćam u istim procentima kao ti i taj tvoj.

 

Ne znam na osnovu čega učitavaš moralizatorski ton, moja kritika FL uopšte nije bazirana na nekakvom "prepošteni paušalci" narativu. Paušal navodim samo kao legalnu & isplativu opciju za masu ljudi koji nisu hteli da plaćaju ni toliko, a danas kmeče kako "za nas nije bilo mesta u sistemu". 

 

Edit: Bitnije, tvrde da za njih i dalje nema mesta u sistemu, tj. da rad preko interneta ne bi ni trebalo da spada u paušalno oporezivanje :isuse: Ako bi ih neko kojim čudom uzeo za ozbiljno, mogli bi da pokrenu potencijalno ozbiljne probleme za nas koji se na taj način snalazimo.

 

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
34 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Kako plaća 22,500 za tekuća primanja, misliš ako je retardiran pa hoće da ga oporezuju kao fizičko lice?

 

Čak ni to nije tačno: kad odbiješ neoporezivi deo na ostatak bi plaćao 17-18. A ako nije retardiran pa se registruje kao preduzetnik, plaćao bi 12-13; nije ni to malo, prelazi 20%, plus ako dodaš tih četiri i po za zaostala dugovanja prebaciće i 25%. Ali nije "pola".

 


Pausal bi mu u BGu bio i veci, blizu 300 evra.  Kako stvari stoje, posto niko ne radi od danas bas, placace 46 posto poreza i sa 30 000 naravno da nece moci da zive normalno.

Link to comment
44 minutes ago, Weenie Pooh said:

Hoćeš opet da primenjuješ nemačke poreske klase na Srbiju? Prihod od 800 EUR mesečno ne bi bio oporezovan, a to što je minimalac 1,500 EUR naravno nema veze ni sa čim...


Izvini molim te, a na koga se mi to tacno ugledamo? Na koje evropsko resenje? Posto ja na ovako nesto kao sto ovde hoce da primene, nisam naleteo.

Edited by Kundera
Link to comment

Moldavija, Albanija, taj rad. Ne znam kakve su brackets tamo ali verujem da su bliže našima od nemačkih.

 

Edit: A ako hoćeš možemo i na Nemačku da se ugledamo - oko pola minimalca neoporezivo, tamo je to prvih 800 EUR, ovde ti je prvih 18,000 dinara...

Edited by Weenie Pooh
  • +1 1
Link to comment
18 minutes ago, Weenie Pooh said:

Moldavija, Albanija, taj rad. Ne znam kakve su brackets tamo ali verujem da su bliže našima od nemačkih.

 

Edit: A ako hoćeš možemo i na Nemačku da se ugledamo - oko pola minimalca neoporezivo, tamo je to prvih 800 EUR, ovde ti je prvih 18,000 dinara...


Ok. U BiH je 14 posto sa zdravstvom u Makedoniji 10%, a kod nas ce biti koliko?

Link to comment

Najsmešnija je priča što se poziva na nemačke zakone, solidarnost, ne postoji model u kome bi poslovali....

 

Ovo je sve ono što smo pričali još 2019. kada frilenseri nisu hteli da se uključe oko zakona za test samostalnosti jer ih tad nije pogađalo. Sada dolazimo do toga da frilenser neće da radi kao preduzetnik zato što postoji test samostalnosti. Ma nije valjda. 

 

Ne možeš decidno da odbijaš da uđeš u sistem, da ti država oprosti dugovanja, a da ne budeš licemer. 

 

Nisi frilenser ako radiš samo za jednog klijenta. To je nešto što mi se čini da ne razumeju ljudi. Možda u nekim baš retkim situacijama - u svakom drugom slučaju si prikriveno zaposlen iliti nestandardno što nov zakon treba da reši. Tako da priča "ne postoji oblik rada u kome može da radi frilenser" pada vodu, pošto ako si pravi frilenser - ne padaš test samostalnosti.

1592217752_CleanShot2021-03-31at16_51_45.thumb.png.6bbbd8748d244b072d1e9c51d6b69747.png
 

Edited by garmonbozia
Link to comment

Evo kako je ovo fenomenalna ponuda.

Frilenser koji zaradjuje 300 evra ostace na 25 000 dinara posle oporezivanja, a onaj koji zaradjuje 500 evra, ostace na 31 000 dinara. Znaci, drzava ovde krsi svoj sopstveni ustav i primorava ljude da primaju ispod minimalca, to jest, drzava cini od svojih gradjana, ciljano i svesno, socijalne slucajeve. Ovo ce recimo sigurno pasti pred sudom, jednostavno je zakonski neodrzivo. Ne mozes ti da oporezujes nekog tako, da mu prihodi na kraju budu manji od minimalca. 

PS ovo sam pisao za normalan narod ovde, latentni botovi i ljubiteljji principa "da komsiji crkne krava" neka me zaobidju.

 

Edited by Kundera
Link to comment
21 minutes ago, Kundera said:

Ok. U BiH je 14 posto sa zdravstvom u Makedoniji 10%, a kod nas ce biti koliko?

 

MAKEDONIJA

Porez 10-15% 

PIO 18,8%
Zdravstveno osiguranje 7,5%
Osiguranje u slučaju nezaposlenosti 1,2%
Dodatno zdravstveno osiguranje 0,5%

 

SRBIJA

Porez 10%

PIO 25%

Zdravstveno osiguranje 10.3%

Osiguranje u slučaju nezaposlenosti 0,75%

 

Ovo je poređenje P&D koje plaćaju registrovani preduzetnici u obe države.

 

A ti ako hoćeš da porediš procente koje u Makedoniji plaćaju pravna lica sa procentima koje u Srbiji plaćaju fizička lica, na volju ti.

Link to comment

Bugarska bi ti bila zgodniji primer za to kako bi Srbija mogla da funkcioniše - frilenseri su fizička lica koja samo prijave godišnji prihod, ne registruju se kao preduzetnici, ali zato:

- Neoporezivi deo je 25%, to računaju kao troškove

- Na preostalih 75% plaćaju se porezi i doprinosi od oko 36%

- Doprinose ne plaća ko zarađuje manje od 380 EUR mesečno, što je nešto više od minimalca

- Praktično, većini ljudi država uzima četvrtinu prihoda na ime P&D.

 

Srbija uzima duplo više, ali ti zato nudi da se registruješ i platiš brat bratu upola manje.

Link to comment
31 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

MAKEDONIJA

Porez 10-15% 

PIO 18,8%
Zdravstveno osiguranje 7,5%
Osiguranje u slučaju nezaposlenosti 1,2%
Dodatno zdravstveno osiguranje 0,5%

 

SRBIJA

Porez 10%

PIO 25%

Zdravstveno osiguranje 10.3%

Osiguranje u slučaju nezaposlenosti 0,75%

 

Ovo je poređenje P&D koje plaćaju registrovani preduzetnici u obe države.

 

A ti ako hoćeš da porediš procente koje u Makedoniji plaćaju pravna lica sa procentima koje u Srbiji plaćaju fizička lica, na volju ti.

 

A Cesku i BiH si elegantno preskocio? haha

Evo je Makedonija, neko ko uzme 1500 evra, platice 300, a u Srbiji platice skoro 1000 evra, sa prethodnim poreskim obavezama ili skoro 800 evra bez prethodnih. U Makedoniji mozes da placas doprinose po najnizoj osnovici, ma koliko zaradio, naravno msm da ovo resenje nije fer prema ovima od 400, koji bi trebalo onda da imaju neke dodatne olaksice.


Makedonija-1024x576.thumb.png.baae0f00d6ec41d1ae065bd4c668664e.png

Link to comment
26 minutes ago, Weenie Pooh said:

Bugarska bi ti bila zgodniji primer za to kako bi Srbija mogla da funkcioniše - frilenseri su fizička lica koja samo prijave godišnji prihod, ne registruju se kao preduzetnici, ali zato:

- Neoporezivi deo je 25%, to računaju kao troškove

- Na preostalih 75% plaćaju se porezi i doprinosi od oko 36%

- Doprinose ne plaća ko zarađuje manje od 380 EUR mesečno, što je nešto više od minimalca

- Praktično, većini ljudi država uzima četvrtinu prihoda na ime P&D.

 

Srbija uzima duplo više, ali ti zato nudi da se registruješ i platiš brat bratu upola manje.

 

Ja apsolutno nemam nikakvu sumnju, da ce kada zavrse sa neregistrovanim frilenserima preci i na pausalce i upropastiti ih strogom i striktnom primenom testa samostalnosti. Ima tu velikog novca da se otme i izmuze. Zao mi je samo sto to pausalci trenutno ne shvataju.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...