Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Izgleda da se ovde ljuta bitka bije izmedju ljudi koji porez placaju pausalno ili imaju taj d.o.o. (ako se to tako zove) i ovih koji nisu placali nista.

 

Jel moze nego od pausalnih poreskih obaveznika da pojasni koliko placaju porez na zaradjenih 1000 evra? Dakle, ti si otvorio firmu, ti si jedini zaposleni, ti sam sebi isplacujes platu, ti te pare trosis; valjda to tako ide? Ili nekako zavrcete poresku pa ne isplacujete sebi platu nego trosite pare direktno sa firminog racuna, ili sta vec radite?

 

Drugo, sta takvi misle da je fer da ovi sto do sada nisu placali nista zapravo trebaju da plate retroaktivno? Lupam sada totalno - ako vas drzava oporezuje pausalno ili 15% ili koliko god, da li bi po vama bilo fer da oni plate isto koliko ste placali i vi, retroaktivno? Ili je skidanje koze s' ledja jedino sto vam se cini fer?

 

Totalno ne poznajem materiju, niti sam licno upleten u bilo jedan ili bilo drugi kamp, samo pokusavam da skapiram kivnost ovih koji su 'posteno' koristili rupe u poreskim zakonima na one koji 'posteno' nisu placali nista.

 

edit:

Pitam iz pozicije nekoga ko od pocetka radne karijere prima platu na belo.

Edited by ManicMiner
Link to comment

 

23 minutes ago, ManicMiner said:

Jel moze nego od pausalnih poreskih obaveznika da pojasni koliko placaju porez na zaradjenih 1000 evra?

Evo kao neko ko je bio "paušalac" do pre godinu dana. Niko ne oporezuje prihod koji realno ostvariš. Mesečno oko 30k dinara plaćaš doprinos za PIO (oko 16k), doprinos za zdravstvo (nekih 6.5k), osiguranje za nezaposlenost (par stotina dinara) i porez na platu (oko 7k). Obračunato sve na procenjeni "paušalni" mesečni prihod od 72k dinara (u mom slučaju). Sistem je osmišljen za ona zanimanja gde nemaš redovan ujednačen prihod, pa se ni ne oporezuje realan prihod koji imaš. Zadnjih nekoliko godina u IT sektoru su mnogi ljudi zarađivali mesečno po 3-4k evra, a plaćali 250-300 gore opisanih paušalnih poreza i doprinosa. Pare dižeš bez ikakvih ograničenja sa poslovnog računa. Pri tom su direktno radili za neku firmu u inostranstvu, ili su radili za domaću firmu sa kojom su sklapali ugovor ili tako nešto (ili samo slali faktur). Dodatno je paušalni status olakšavao naplatu raznih tezgi domaćim firmama - ništa autorski ugovori, ugovori o delu, porezi i doprinosi (zapravo isti ovi koje bi da naplate "frilenserima"), samo im pošalješ fakturu.

 

Ostavljam ljudima da procene koliko je takva situacija normalna i da provere koliko ima evropskih država koje tolerišu takvu praksu.

Edited by Zabalujev
Link to comment

To se u svetu zove contractor i vrlo je zastupljena pojava. I vrlo je dobra stvar zato sto ako radis kao pojedinac zaista nije potrebno da sprovodis sve biroktraske i pravne i knjigovodstvene aktivnosti sto jedna DOO firma treba da sprovodi.

 

Problem kod naseg poreskog sistema je sto je pausalan porez odokativan i ne zavisi od stvarnih prihoda, samim tim je i zastareo i trebalo bi uvesti nesto sa progresivnim oporezivanjem, ali trenutno je tako kako je.

 

Dalje, to sto je Zabalujev naveo je prva i jedina prednost preduzetnika pausalca. Dodatno, na sve to postoje i tereti u vidu:

  • odgovaranja licnom imovinom za svoje poslovanje
  • nepostojanost otkaznog roka niti bilo kakav vid zastite ugovorom o radu
  • kreditna nesposobnost (ili ajde da kazem, osakacena sposobnost)
  • nema bolovanja
  • nema placenih odmora
  • imas obavezu placanja drzavi cak i ako ne prihodujes nista

Tako da kada se prica o povoljnosti pausalnog oporezivanja treba pricati i o ovim stvarima. Pausalac mozda placa 10-15% poreza na svoj prihod, ali on novac mora da odvaja sa strane za odmor i bolovanje, za poreze kada nema posla i prihoda. 

 

Po pitanju sukoba, u meni ga nema, ja sam pausalac od 2014te, sipnuo sam u drzavnu kasu brat-bratu preko 25k eura za to vreme. Sto se mene tice nek se freelancerima oproste sva dugovanja i nek im se nadje model po kom mogu nadalje legalno da rade. I tu svesno aboliram one bogate freelancere koji su morali biti bar pausalci, ali nisu, zarad onih malih koji su radili za puko prezivljavanje. Jer ti mali su sad u jebenom problemu i sva je prilika da ce prestati da se bave tom delatnoscu i da ce zapaliti iz zemlje, a ni jedno ni drugo ne idu prilog meni kao clanu ovog drustva.

  • +1 2
Link to comment

@Zabalujev

 

Hvala na detaljnom odgovoru. Sad zapravo shvatam da bi trebalo sve zajedno da vas prezirem :) 

 

Mene, odnosno mog poslodavca, ljuste konstantno za puni iznos poreza (to je tih 55% ? ) dok se sa druge strane placa 7-8% posto odnosno nista. 

 

....

 

Dobro jel bi onda bilo fer da ti 'nista' plate 250-300 mesecno evra unazad, ako mora u ratama - onda u ratama, osim u slucaju priliva koji su niski, gde bi se to posebno uredilo? Sta ja znam, eto ta neka prva barijera je bruto minimalac, pa zatim bruto prosecna plata? 

 

 

Link to comment
5 minutes ago, goofs said:

To se u svetu zove contractor i vrlo je zastupljena pojava. I vrlo je dobra stvar zato sto ako radis kao pojedinac zaista nije potrebno da sprovodis sve biroktraske i pravne i knjigovodstvene aktivnosti sto jedna DOO firma treba da sprovodi.

 

Problem kod naseg poreskog sistema je sto je pausalan porez odokativan i ne zavisi od stvarnih prihoda, samim tim je i zastareo i trebalo bi uvesti nesto sa progresivnim oporezivanjem, ali trenutno je tako kako je.

 

Dalje, to sto je Zabalujev naveo je prva i jedina prednost preduzetnika pausalca. Dodatno, na sve to postoje i tereti u vidu:

  • odgovaranja licnom imovinom za svoje poslovanje
  • nepostojanost otkaznog roka niti bilo kakav vid zastite ugovorom o radu
  • kreditna nesposobnost (ili ajde da kazem, osakacena sposobnost)
  • nema bolovanja
  • nema placenih odmora
  • imas obavezu placanja drzavi cak i ako ne prihodujes nista

Tako da kada se prica o povoljnosti pausalnog oporezivanja treba pricati i o ovim stvarima. Pausalac mozda placa 10-15% poreza na svoj prihod, ali on novac mora da odvaja sa strane za odmor i bolovanje, za poreze kada nema posla i prihoda. 

 

Po pitanju sukoba, u meni ga nema, ja sam pausalac od 2014te, sipnuo sam u drzavnu kasu brat-bratu preko 25k eura za to vreme. Sto se mene tice nek se freelancerima oproste sva dugovanja i nek im se nadje model po kom mogu nadalje legalno da rade. I tu svesno aboliram one bogate freelancere koji su morali biti bar pausalci, ali nisu, zarad onih malih koji su radili za puko prezivljavanje. Jer ti mali su sad u jebenom problemu i sva je prilika da ce prestati da se bave tom delatnoscu i da ce zapaliti iz zemlje, a ni jedno ni drugo ne idu prilog meni kao clanu ovog drustva.

 

Veruj mi da potpuno razumem kroz sta mogu da prodju pausalni poreski obveznici, mada to sto navodis manje-vise vazi i za 'crne' frilensere (eto, da ih nazovem tako). Ovi sitni definitivno jesu u apsolutno neodrzivoj poziciji.

 

Ali da, ako drzava ne ublazi zahteve, i meni se cini da krece ozbiljan egzodus i desetkovanje frilens zajednice. Normalnoj drzavi to nikako ne bi odgovaralo, ali odavno mi nismo normalni, tako da ne ocekujem nista pozitivno.

 

Link to comment
2 hours ago, goofs said:

 

Evo onako, brzinski - odes na Upwork i nadjes si jedan posao od 20 ili 40 sati nedeljno (dakle part-time ili full-time). Ti si programer, nadje te kompanija koja outsourcuje svoj posao, a takodje se bavi programiranjem, ili nekim ITjem.

 

1) padas tacku 1 o radnom vremenu, jer uputstvo kaze da ako isporucujes fiksni broj sati nedeljno, bez obzira kad je to i u koje vreme ih odradjujes, padas ovu tacku

2) padas tacku 6 jer ti je 70% prihoda od istog klijenta

3) padas tacku 7 jer obavljas posao iz delatnosti klijenta - oboje se bavite ITjem, ne mora nuzno da bude ni identican tip posla, sta inspektor zna, za njega su to sve ITevci

4) padas tacku 9 jer radis preko 130 dana u godini za ovog klijenta

 

To je 4 tacke, jedna ti fali da budes u debelom sranju, a ta jedna moze da ovisi od slobodne procene random inspektora. Niko nije lud da ovako stavlja sebe u rizicnu poziciju, otuda je mnogo IT programera pozatvaralo pausalne firme i otvorilo DOO.

 

@radnik

Test samostalnosti jeste nastao u osnovi upravo zbog toga, ali je vrlo nezgrapno i nakaradno napisan da je ostetio i mnogo veci krug ljudi, skoro svaki preduzetnik moze biti na udaru, cak i oni koji su samostalni, i rade sami sa klijentom kojeg su nasli na internetu, na papiru vise ne moraju biti samostalni.

Pa kljucno pitanje je gde je registrovana kompanija koja outsourcuje svoj posao, ako je u inostranstvu na nju se ne odnosi test samostalnosti. Ti kao pausalac dobijas uplate iz inostranstva i placas pausalni porez.

Test samostalnosti je uveden jer su kompanije koje su registovane u Srbiji, imale svoje kancelarije, opremu, zaposlene radnike a te iste radnike isplacivale kao pausalce. To je bila ocigledna utaja poreza.

Link to comment
2 hours ago, goofs said:

 

Evo onako, brzinski - odes na Upwork i nadjes si jedan posao od 20 ili 40 sati nedeljno (dakle part-time ili full-time). Ti si programer, nadje te kompanija koja outsourcuje svoj posao, a takodje se bavi programiranjem, ili nekim ITjem.

 

1) padas tacku 1 o radnom vremenu, jer uputstvo kaze da ako isporucujes fiksni broj sati nedeljno, bez obzira kad je to i u koje vreme ih odradjujes, padas ovu tacku

2) padas tacku 6 jer ti je 70% prihoda od istog klijenta

3) padas tacku 7 jer obavljas posao iz delatnosti klijenta - oboje se bavite ITjem, ne mora nuzno da bude ni identican tip posla, sta inspektor zna, za njega su to sve ITevci

4) padas tacku 9 jer radis preko 130 dana u godini za ovog klijenta

 

To je 4 tacke, jedna ti fali da budes u debelom sranju, a ta jedna moze da ovisi od slobodne procene random inspektora. Niko nije lud da ovako stavlja sebe u rizicnu poziciju, otuda je mnogo IT programera pozatvaralo pausalne firme i otvorilo DOO.

 

@radnik

Test samostalnosti jeste nastao u osnovi upravo zbog toga, ali je vrlo nezgrapno i nakaradno napisan da je ostetio i mnogo veci krug ljudi, skoro svaki preduzetnik moze biti na udaru, cak i oni koji su samostalni, i rade sami sa klijentom kojeg su nasli na internetu, na papiru vise ne moraju biti samostalni.

Padas tacku 7 ako po ugovoru radis ekskluzivno za tog klijenta. 

Link to comment
4 minutes ago, djeneralche said:

Pa kljucno pitanje je gde je registrovana kompanija koja outsourcuje svoj posao, ako je u inostranstvu na nju se ne odnosi test samostalnosti. Ti kao pausalac dobijas uplate iz inostranstva i placas pausalni porez.

 

Kljucno i zdravorazumsko pitanje - da, ali ne i po zakonu koji je donet u vezi sa tim testom jer on ne razgranicava domace i strane kompanije koji su poslodavci u ovom slucaju. Sto znaci da test mozes da padnes i ako radis za stranog poslodavca, a teret pada testa u tom slucaju pada na preduzetnika licno umesto na poslodavca (jer drzava ne moze da poreski tereti entitet koji nije registrovan u njoj). Sve je vrlo apsurdno, ali tako je po novom zakonu.

 

Zasto je to tako napisano? Pa hteli su da se obezbede da raznorazni Microsofti ne krenu da zatvaraju svoja predstavnistva ovde i pocnu da placaju zaposlene direktno iz USA ili Irske. Sta su postigli zakonom? Usrali su se u zivot svim malim firmama i pojedincima, legalnim freelancerima i ljudima koji se bave prihvatanjem outsourcing poslova.

 

Jasno je svima zasto je uveden test, ja samo pricam o vrlo brutalnim posledicama ovako srocenog testa kakav jeste, kolateralna steta je ogromna.

 

@BarryWhite

Da, ali sta ako nemas ugovor? A angazman preko Upworka je cesto angazman bez ugovora. To su onda sitne nijanse koje se ostavljaju na procenu poreskom inspektoru.

Link to comment
6 minutes ago, goofs said:

 

@BarryWhite

Da, ali sta ako nemas ugovor? A angazman preko Upworka je cesto angazman bez ugovora. To su onda sitne nijanse koje se ostavljaju na procenu poreskom inspektoru.

Dovoljno je uradis jedan mali posao za nekog sa strane i kazes evo nisam radio ekskluzivno za jednog klijenta. 

Sto se tice tacke 1 dovoljno je da dogovoris da imas razlicite iznose fakture za svaki mesec/nedelju i da kazes da nemas radno vreme i da si placen po satu po broju sati u tom mesecu/nedelji. 

Link to comment

 

2 minutes ago, ManicMiner said:

Hvala na detaljnom odgovoru. Sad zapravo shvatam da bi trebalo sve zajedno da vas prezirem :) 

Prezirao sam i ja sebe :D Za dalje, ko je jamio, jamio je :fantom:

Sve u svemu, previše je tu iščašenih stvari i to se da rešavati leks specijalisima, pregovorima itd. I naći će se neko rešenje na kraju.

 

10 minutes ago, goofs said:

To se u svetu zove contractor i vrlo je zastupljena pojava.

Onomad kad smo Šveđanima pričali o domaćoj praksi sa contractorima, oni rekoše  da je pre neku godinu kod njih država otežala zapošljavanje contractora (6 meseci za jednog poslodavca - smatraš se stalno zaposlenim). Nisam se raspitivao o detaljima, švedske poreske propise ne kapiraju ni Šveđani, a kamoli ja da počnem da ih analiziram. Naša britanska firma je prošle godine raskinula saradnju sa svim contractorima nakon izmene nekih propisa u UK. Ovaj što je bio u mom timu mi javi jedan dan da izlazi ranije da ode do poreskog savetnika oko nekih IR-35 propisa. Koji mesec kasnije ode - gud ridans, što se mene tiče, jer je smrad.

Odavno sam po Gardijanima čitao kako je contractorska praksa uzela maha u raznim delatnostima, pa priče o statusu Uber-vozača itd.

 

Za sada nemamo informacija da je život nešto naročito zagorčan frilenserima-paušalcima, valjda bismo brzo videli skenove rešenja po kome se ljudi obaraju po testu samostalnosti.

Link to comment
1 hour ago, ManicMiner said:

@Zabalujev

 

Hvala na detaljnom odgovoru. Sad zapravo shvatam da bi trebalo sve zajedno da vas prezirem :) 

 

 

Trebalo bi das otkaz i otvoris pausalnu agenciju. 
Znas koja ljepota.
Nemas placen godisnji, nemas placeno bolovanje krace od 30 dana, nemas kredit, nemas lizing. Ako se porodis nemas ni radni staz. U pocetku nemas ni klijente. Onda kad ih nadjes imas neke koji ti ne plate.

Jedino sto sigurno imas je obaveza da svakog mjeseca platis 250-300€ i ta cifra raste 10% svake godine. A ti si mozda nekog mjeseca zaradio 0€ jer si bio bolestan. Sto poresku upravu ne zanima nego salje  prvo opomenu a kasnije izvrsitelja da se namiri od tvoje licne imovine.

To ti je ukratko uputstvo kako da kao pausalac pljackas drzavu i njene savjesne gradjane koji imaju stalni posao.

  • +1 5
Link to comment

Da li je tacno da nemamo vesti o pokusajima prolaska na testu samostalnosti jer je velika vecina pausalaca presla na DOO iz cinjenice da postoji kratak prelazni period za vreme koga su uslovi slicni pausalcima te zbog toga niko nije zeleo da isprobava test?

Edited by Friend
Link to comment
2 hours ago, goofs said:

 

Kljucno i zdravorazumsko pitanje - da, ali ne i po zakonu koji je donet u vezi sa tim testom jer on ne razgranicava domace i strane kompanije koji su poslodavci u ovom slucaju. Sto znaci da test mozes da padnes i ako radis za stranog poslodavca, a teret pada testa u tom slucaju pada na preduzetnika licno umesto na poslodavca (jer drzava ne moze da poreski tereti entitet koji nije registrovan u njoj). Sve je vrlo apsurdno, ali tako je po novom zakonu.

 

Zasto je to tako napisano? Pa hteli su da se obezbede da raznorazni Microsofti ne krenu da zatvaraju svoja predstavnistva ovde i pocnu da placaju zaposlene direktno iz USA ili Irske. Sta su postigli zakonom? Usrali su se u zivot svim malim firmama i pojedincima, legalnim freelancerima i ljudima koji se bave prihvatanjem outsourcing poslova.

 

Jasno je svima zasto je uveden test, ja samo pricam o vrlo brutalnim posledicama ovako srocenog testa kakav jeste, kolateralna steta je ogromna.

 

@BarryWhite

Da, ali sta ako nemas ugovor? A angazman preko Upworka je cesto angazman bez ugovora. To su onda sitne nijanse koje se ostavljaju na procenu poreskom inspektoru.

Ok, ocigledno se vrtimo u krug, ja sam i dalje stava da se test samostalnosti odnosi na kompanije sa sredistem u Srbiji. Evo banalan primer, kako bi tacno Poreska mogla da utvrdi koliko sati ja kao pausalni zaposleni radim neki posao za neku stranu firmu? Pri tome taj posao radim od svoje kuce. Jedino cemu poreska ima uvid je izvod sa bankarskog racuna gde se vide neke sumirane transakcije sa uplatama iz inostranstva. Ne postoji nacin kako bi oni mogli na osnovu toga da utvrde ijednu tacku koju si naveo u jednom od prethodnih postova. Ako je tako kako ti pises onda pausalno zaposlenje apsolutno nema smisla. Cak ni za frilensere.

Test samostalnosti je uveden zbog domacih firmi koje su tajile poreze.

Link to comment
36 minutes ago, Paul Gompitz said:

Trebalo bi das otkaz i otvoris pausalnu agenciju. 
Znas koja ljepota.
Nemas placen godisnji, nemas placeno bolovanje krace od 30 dana, nemas kredit, nemas lizing. Ako se porodis nemas ni radni staz. U pocetku nemas ni klijente. Onda kad ih nadjes imas neke koji ti ne plate.

Jedino sto sigurno imas je obaveza da svakog mjeseca platis 250-300€ i ta cifra raste 10% svake godine. A ti si mozda nekog mjeseca zaradio 0€ jer si bio bolestan. Sto poresku upravu ne zanima nego salje  prvo opomenu a kasnije izvrsitelja da se namiri od tvoje licne imovine.

To ti je ukratko uputstvo kako da kao pausalac pljackas drzavu i njene savjesne gradjane koji imaju stalni posao.

 

 

Pa da vidis da to i nije tako losa ideja; ako za do 5K evra mesecnog bruto prihoda treba da platim 250, 300 ili 350 na konto poreza (tu je granica od 6 miliona, zasto da ne idemo u ekstreme), odnosno k'o da mi je osnovica za porez 80000 dinara, ne da se isplati nego deluje rajski. Za par godina samo od razlike u oporezivanju vec mogu da kupim stan, ne treba mi uopste kredit. A i klijente bih lako pribavio, ni to ne vidim kao problem za nas IT-evce. Koji ce mi penzija i staz, bolje da stedim i/ili ulazem novac, nego da sipam u penzioni fond i za 25-30 godina imam 500-600 evra penzije, to je cist gubitak. Kod drzavnog lekara odavno ne idem, iako na to imam pravo.

 

....

 

Dobro, salu na stranu;  ti si ocito propustio sta sam ja tacno pitao te da pojasnim - vidim da vi pausalci bas nesto i nemate empatije prema ljudima koji, do sada, nisu placali nista. Najcesce se kao granicni primer uzimaju bas moje kolege, koje, lupam, uzmu 3-4 hiljade evra mesecno. I sad, takav kao pausalac za porez placa 300e, a ja 4-5 puta vise. Zapravo, u apsolutnim brojkama, ti meni 'beze' u smislu poreskog nameta vise nego sto njima 'beze' frilenseri na crno.

 

A opet, ja licno nisam kivan i ne bih zeleo da vama crkavaju krave. Naprotiv, voleo bih da vas je vise, zapravo mnogo vise nego sto ima bolida koji se cesaju o drzavnu sisu i, na koncu, odrzavaju ovog ludaka na vlasti. 

 

Link to comment
51 minutes ago, djeneralche said:

Ok, ocigledno se vrtimo u krug, ja sam i dalje stava da se test samostalnosti odnosi na kompanije sa sredistem u Srbiji.

Super, jedini problem je sto je Djurdjevic iz DSI na eksplicitno pitanje da li se to odnosi na one koji rade direktno za strance odgovorio da se odnosi i na njih i da ne bi bilo fer da oni dolaze jeftino do nasih programera. 
S obzirom da je on i pisao zakon racunam da apsolutno nema dileme oko ovoga. 

Edited by laser lotus
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...