Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Ako radis samo sa jednim strancima i oni su voljni da se dogovote, mislim da ima nacina preko nekih posrednickih firmi u svajcarskoj... Ili, ako imaju bilo kakvu varijantu sa UAE da te formalno prijave da radis tamo, moze se dosta lako resiti jer tamo nema poreza na zarade... jedino sto bi povremeno morao da skoknes do tamo, da ti overe radnu vizu...

Link to comment
29 minutes ago, garmonbozia said:

Kakav rad na crno kada su sada i tu rupu zapušili?

 

Gde su zapušili, radi masa ljudi još na crno i nadaju se da ih nikad neće uhvatiti. Otvaraju se nekakvi shady računi po Estoniji i drugde... ja se tim nisam bavio i nemam nameru, ali ima ljudi itekako zagrejanih da državi ne plate ni dinara.

Link to comment

U Estoniji se plaća minimum 20%. Istražio sam sve alternative, a svakako želim da poslujem pa zakonu, pa samim tim ni nisam hteo da se upuštam u to. U suštini iako imaš otvorenu firmu u Estoniji, trebalo bi da plaćaš poreze i u Srbiji, tako da si i u tu prekršaju.

Link to comment

Erhm, ta Estonija nije nista shady, to je vrlo legit i koristan program - eResidency , kao ne-rezident Estonije mozes da otvoris firmu tamo i da poslujes po trzisnim zakonima EU. Sve se radi digitalno i iz fotelje, uz jedan odlazak do Madjarske i jedan potencijalni do Estonije. Kamo srece da je Srbija tako tehnicki pismena i sirokovida.

 

That being said, Estonija nije tax-haven, imas korporativni porez tamo u Estoniji i nakon toga imas porez fizickog lica ovde u Srbiji. Otprilike sve dodje kao srpski DOO, samo nemas akanja sa srpskom birokratijom i poludelim zakonima.

Link to comment
9 hours ago, Paul Gompitz said:

Sve i da program kosta 300 000$, ako ga je moguce kupiti ti si duzan da ga kupis.

Dozvoljeno je da koristis klijentov softver samo ako je bas interni klijentov, u smislu nema ga na trzistu.

Takvo je tumacenje dala zena iz Poreske na jednom vebinaru.

Ovaj kriterijum se pada i ako imas mejl adresu na klijentovom domenu.

Quote

Специфичност алата/опреме/средстава зависи од природе делатности и конкретног посла који би Предузетник требало да изврши, те ће порески инспектор такву природу алата/опреме/средстава ценити у сваком појединачном случају. Типични примери таквих специфичних алата/опреме/средстава могу бити софтвери који омогућавају предузетнику приступ виртуелном простору Налогодавца ради очувања безбедности података.
Предуслов да би се одређени алат/опрема/средства сматрао специфичним за потребе обављања одређене активности за Налогодавца је да Предузетник поседује сопствене алате/средства/опрему који му омогућавају обављање делатности и након престанка уговора са Налогодавцем, односно, да је могао да обавља делатност и пре закључења уговора о ангажовању са Налогодавцем."

 

Vrlo cesto da bi imao pristup virtuelnom prostoru neke firme moras da imas njihov mail domen da bi se ulogovao. 

Ako se email adresa smatra kao alat/sredstvo/oprema onda je dovoljno da imas svoju email adresu i da tvrdis da si svojom email adresom mogao da obavljas delatnost pre zakljucenja ugovora. 

Quote

"Додатно, приликом анализе примене критеријума 5, уколико порески инспектор утврди да је део основних средстава Предузетника прибављено од стране Налогодавца, приступиће анализи врсте средстава и на који се начин она користе за обављање активности за Налогодавца. Наиме, уколико је Налогодавац предузетнику обезбедио специјализоване алате, опреме или друга материјална или нематеријална средстава неопходна за извршавање специфичног посла или налога, док Предузетник поседује друге алате/опрему/средства која му омогућавају обављање делатности уопште, цениће се да у том случају Предузетникова самосталност није угрожена, те овај критеријум неће бити испуњен.

Ovaj boldovan deo objasnjava  da li preduzetnik poseduje alate/opremu/sredstva da obavalja tu delatnost. Ako imas par softvera za obavljanje delatnosti i neki klijent ti trazi da radis u nekim specificnom to ne znaci da ti ne mozes da obavljas tu delatnost sa tim drugim softverima.

Edited by BarryWhite
Link to comment
12 minutes ago, Weenie Pooh said:

Pa ako ni to ne može da se zaobiđe, onda čemu svo to zajebavanje? Zato što više voliš da platiš Kersti Kaljulaid nego Vučiću?

 

Pre svega, nije skuplje od DOO, u istom nekom rangu isplativosti je, ali ima nekoliko prednosti koje za mene vrede tog cimanja.

 

Estonska firma nema porez na dobit, sta god zaradis stoji na racunu dok ne potrosis. Porez na dobit te u neku ruku tera da trosis zaradjena sredstva, pa onda dodjes u situaciju da kupujes neke gluposti koje ti nisu nuzno neophodne.

 

Drugi benefit je sto imas legalnu i laganu prodju modernim payment sistemima poput PayPala i Stripea. U Srbiji ce to da bude na svetog nikada. Meni dodje klijent i kaze hocu to i to, ali mogu da te platim samo karticom ili PayPalom, i ja treba njemu sad da kazem "e izvini, ja zivim u zemlji treceg svetea, jbgy"? 

 

Treci benefit je sto ne moram da imam protivpozarni aparat, jasno istaknutu plocu firme, jasno istaknutu odluku o odgovornom licu za protivpozarnu zastitu i 19 hiljada drugih andraka koje DOO mora da ima, a koji su svi do jednog apsurdni i besmisleni za one-man-show.

  • Hvala 1
Link to comment
7 hours ago, BarryWhite said:

Ako se email adresa smatra kao alat/sredstvo/oprema onda je dovoljno da imas svoju email adresu i da tvrdis da si svojom email adresom mogao da obavljas delatnost pre zakljucenja ugovora. 

PU provjerava test samostalnosti po svakom ugovoru - to sto ti imas svoj mejl ne znaci i da ne padas tacku na osnovu toga sto koristis mejl od klijenta.


Slicno je i za softver.. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...