Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

1 hour ago, JozoMujica said:

 

Otvoriš firmu i budeš svoj gazda, ne vidim problem.

Ako ne možeš da zaradiš dovoljno da ti se isplati da plaćaš ~40.000 mesečno, nađeš još jednog, dvojicu i radite svi preko iste firme.

 

Nije to toliko lako. Moraš naći ljude kojima apsolutno veruješ i koji tebi apsolutno veruju.

Link to comment
2 minutes ago, garmonbozia said:

 

Nije to toliko lako. Moraš naći ljude kojima apsolutno veruješ i koji tebi apsolutno veruju.

I pre ili kasnije, čak i da vas je samo dvoje, doći će do problema...

  • +1 2
Link to comment

I da ne pričam što možeš da izgubiš povlastice ako neko hoće da napusti taj višečlani DOO... Pa se razboli pa ti traži da mu plaćaš bolovanje iako on ne uzima od klijenta pare. Milion stvari može poći po zlu.

Link to comment
9 hours ago, garmonbozia said:

 

Nije to toliko lako. Moraš naći ljude kojima apsolutno veruješ i koji tebi apsolutno veruju.

 

E jebi ga sad, ne radi se o čuvanju organa za transplantaciju nego o sitnoj lovi, ako nije sitna, onda otvoriš sam.

Link to comment
13 hours ago, garmonbozia said:

Mala pozadina, radim već dugi niz godina unazad za jednog (stranog) klijenta, koji nema predstavništvo ovde i nikada ne planira da ga otvori, tako da sam faktički njihov zaposleni. Upadne neka freelance šljaka sa strane, ali to je više izuzetak nego pravilo. 

 

Pri početku donošenja ovog zakona i testa samostalnosti, dobio sam čvrsto uverenje da ću pasti na samo dva kriterijuma. Nakon par meseci, krenula je priča da se neće skoro nikome dozvoliti da bude paušalac od ITevca, tačnije da će retko ko proći (onaj koji ima milion klijenata) pošto im je cilj da nas poteraju na zaposlenje kod nekih od većih firmi (Microsoft, Nordeus, Endava) ili da otvorimo DOO pa da plaćamo veće namete. Momentalno sam angažovao pravnike da odrade celu analizu mog ugovora i odnosa sa klijentom i u suštini u ugovor mogu da napišem šta hoću jer takav odnos imam sa klijentom. Po samom uputstvu, pravnici su mi rekli da je nebitno šta piše u ugovoru i da inspektori mogu da obore većinu kriterijuma lako, a teret dokazivanja je na tebi. 

Mislim da si pogresno razumeo nebitno je šta piše u ugovoru i da inspektori mogu da obore većinu kriterijuma lako.

Evo na primer za kriterijum 1 bitno je da nemaš fiksnu obavezu da radiš određeni broj radnih sati nedeljno/mesečno i da ti iznosi faktura nisu svaki mesec isti. Ako radiš neki posao godinu dana i imaš dogovor da fakturišeš tačan broj radnih sati u toku meseca na primer ili da naplaćuješ ono što si radi sukcesivno prema izvršenom poslu prolazi se kriterijum 1.

Kriterijum 2 - ako radiš kuće ili iznajmljeni kancmalarije prolaziš ovaj kriterijum 

Kriterijum 3 - ako ti ne plaćaju usavršavanje prolaziš 

Kriterijum 4 - ako je strani klijent koga znaš sa nekog prethodnog posla/projekta onda isto prolaziš 

Kriterijum 5 - ako si sam kupio opremu i regularne programe (ne pričamo o nekom programu koji moraš da koristiš jer ta firma zahteva to i pritom je možda to neki program koji košta tipa 10 000

Kriterijum 7 - pretpostavljam da snosiš odgovornost za izvršen posao 

Kriterijum 8 - ako radiš nešto sa strane znači nisi ekskluzivno vezan za tog klijenta 

E sad me zanima šta su ti pravnici rekli koji od ovih 7 kriterijuma na prolaziš i iz kog razloga. Pretpostavljam da kriterijum 6 i 9 svakako ne prolaziš.

Link to comment
12 minutes ago, BarryWhite said:

Mislim da si pogresno razumeo nebitno je šta piše u ugovoru i da inspektori mogu da obore većinu kriterijuma lako.

Evo na primer za kriterijum 1 bitno je da nemaš fiksnu obavezu da radiš određeni broj radnih sati nedeljno/mesečno i da ti iznosi faktura nisu svaki mesec isti. Ako radiš neki posao godinu dana i imaš dogovor da fakturišeš tačan broj radnih sati u toku meseca na primer ili da naplaćuješ ono što si radi sukcesivno prema izvršenom poslu prolazi se kriterijum 1.

Nisam pogrešno razumeo pošto sam pričao i sa čovek koji je pisao test samostalnosti. Ako radiš pola sata dnevno za klijenta, već padaš ovaj kriterijum, to piše i u uputstvu.

 

1) padam, kao što rekoh - pola sata radiš - padaš po uputstvu koje su napisali
2) prolazim 
3) recimo da prolazim
4) padam
5) padam (ovo će svi pasti)
6) padam
7) recimo da prolazim
8) prolazim
9) padam

 

Poenta je da ljudi koji rade za jednog stranog klijenta ne mogu biti preduzetnici više. Kad sam prvi put bio kod pravnika i kada se prvo pojavio test samostalnosti, rekli su mi da ću najverovatnije proći kriterijume. Kada je izašlo uputstvo, opet sam otišao gde su mi rekli da je uputstvo napisano tako da skoro niko ne može proći test. Kada sam pričao sa Svetom na jednoj tribini jasno je rekao da remote workeri (iliti oni koji rade za jednog stranog klijenta) baš i ne odgovaraju državi.

 

Mislim, meni bi bilo najdraže da sam ostao preduzetnik sa isplatom lične zarade, ali jednostavno je prevelik rizik.

Link to comment

Procitao sam upustvo za test samostalnosti i sada mi je jasnije sto se tice firmi sa sedistem u inostranstvu i rada kao pausalac. Samo cu da kazem da bi freelenseri koji se registruju kao pausalci i rade za nekog klijenta iz inostranstva, makar to bio i samo jedan klijent, trebalo da prodju test samostalnosti. I sta znaci ovo da svi padaju tacku 5? Ako si stvarno freelenser sam obezbedjujes sebi i opremu, alate i software.

Link to comment
33 minutes ago, garmonbozia said:

Nisam pogrešno razumeo pošto sam pričao i sa čovek koji je pisao test samostalnosti. Ako radiš pola sata dnevno za klijenta, već padaš ovaj kriterijum, to piše i u uputstvu.

 

1) padam, kao što rekoh - pola sata radiš - padaš po uputstvu koje su napisali
2) prolazim 
3) recimo da prolazim
4) padam
5) padam (ovo će svi pasti)
6) padam
7) recimo da prolazim
8) prolazim
9) padam

Kriterijum 1 ne definiše koliko radiš za nekog klijenta, to jasno definiše kriterijum 9. 

Kriterijum 1 definiše radno vreme i odmor.

Kakav to dogovor imaš sa klijentom vezano za radno vreme i odmor?

Možeš li da objasniš zašto misliš da ne prolaziš kriterijume 4 i 5?

Link to comment
2 minutes ago, BarryWhite said:

Možeš li da objasniš zašto misliš da ne prolaziš kriterijume 4 i 5?

 

  

5 minutes ago, djeneralche said:

I sta znaci ovo da svi padaju tacku 5? Ako si stvarno freelenser sam obezbedjujes sebi i opremu, alate i software.

 

Ako je teret dokaza stvarno na preduzetniku, biće zajebano. "Imaš li licencu za sav softver koji si koristio? Da li možda tvoj poslodavac obezbeđuje business account na Slacku ili Asani za koje se plaća pretplata? Jebiga, padaš, nema veze što tebe taj softver ništa nije koštao."

 

Link to comment
14 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ako je teret dokaza stvarno na preduzetniku

Jeste... Ako nemaš dokaze suprotno, nagrabusio si ga.

 

@BarryWhite

 

Nije bitno kakav ti dogovor imaš sa klijentom, već kako će oni to gledati. Ovde se jedan dečko podrobnije bavio tim pitanjem:

 

https://test-samostalnosti.vx.rs/test-samostalnosti.html#uputstvo-za-tumacenje

 

Jasnije je ovde objašnjeno zašto padamo skoro svi te kriterijume.

 

Izvinjavam se stvarno ako sam malo nejasan, ali sam prolazio ovu temu milion puta, pa sam malo umoran od pisanja po milioniti put o istom. Ne naravno na ovom forumu, već na ostalim koji su se detaljnije bavili ovime krajem 2019. i početkom 2020. godine... Ali ipak smatram da je moje da upozorim na to šta će se desiti jer sam imao kontakt sa ljudima koji su to radili i šta im je cilj.

  • +1 2
Link to comment

Ja sam (nazalost) kroz svoja istrazivanja dosao do istog zakljucka, ako radis za jednog klijenta celu godinu ne mozes da prodjes ovaj test. Pricam o IT industriji kojom se bavim i koja mi je bliska, mozda neke druge delatnosti mogu drugacije da posmatraju stvari s obzirom da je test pisan direktno protiv IT poslova.

 

Pri tom sam ja ostao preduzetnik, jedan od redjih, jer imam nekoliko klijenata i to mi je u neku ruku glavni adut za prolazak testa. Da nije takav slucaj nema teorije da bih ostao. A rad sa vise klijenata i na vise projekata jebeno smara, mnogo iscrpljuje visestruka komunikacija, skok sa projekta na projekat, razlicite tehonologije, postavke, statusi projekta itd. Otprilike ne znam koliko dugo cu moci ovako da guram.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, BarryWhite said:

 

Kriterijum 5 - ako si sam kupio opremu i regularne programe (ne pričamo o nekom programu koji moraš da koristiš jer ta firma zahteva to i pritom je možda to neki program koji košta tipa 10 000

Sve i da program kosta 300 000$, ako ga je moguce kupiti ti si duzan da ga kupis.

Dozvoljeno je da koristis klijentov softver samo ako je bas interni klijentov, u smislu nema ga na trzistu.

Takvo je tumacenje dala zena iz Poreske na jednom vebinaru.

Ovaj kriterijum se pada i ako imas mejl adresu na klijentovom domenu.

  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, goofs said:

Pri tom sam ja ostao preduzetnik, jedan od redjih, jer imam nekoliko klijenata i to mi je u neku ruku glavni adut za prolazak testa. Da nije takav slucaj nema teorije da bih ostao.

 

To ti je adut za prolazak 20% testa, treba negde i ostale četiri petine da nahvataš. 

 

Mislim, ako primena testa bude slanje mejla u kom se kaže "Izvolite nam dostaviti sve što imate u vidu dokaza da prolazite bar pet od devet kriterijuma, inače vas obaramo", onda nema sumnje da ćemo najebati masovno.

 

Ali ja zaista ne vidim u čemu bi tu bila poenta. Ovo je test samostalnosti, dakle test koji treba da utvrdi da li si zaista samostalan preduzetnik ili si pak zaposleni u nečijoj firmi. Ako padaš test, to ne znači da si sposoban da otvoriš DOO i nastaviš da radiš kao i do sada, samo vodiš knjige i plaćaš mnogo veće dažbine. Neki će biti na to spremni, većina sigurno neće, što znači da će isterani iz paušala mahom bežati u rad na crno. A država od toga nema apsolutno ništa.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...