Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

9 hours ago, Plajvi said:

Ja ne znam jednog coveka koji je izdao stan i da je postanar u SUP-u prijavio tu adresu kao boraviste, ikada. Znam samo za poslovne prostore. 

 

Bogami ja znam dosta suprotnih primera, čak sam i ja bio jedan od njih. 

  • +1 1
Link to comment
16 hours ago, Weenie Pooh said:

Eh, preko platformi... čujem da i Payoneer tretiraju kao "platformu za rad" iako nije ništa drugo nego payment processor. Ja sam se nosio mišlju da krenem da polako prebacujem pare koje imam ušteđene tamo na svoj račun u banci, sve zavodeći kao honorar zarađen od prethodnih klijenata (od pre sto godina, ali šta da se radi). To bi me, ako prođe, oslobodilo i one tačke #6 (70% prihoda iz jednog izvora? Ne, evo 31% sa platforme, dakle jebite se.)

 

Kako se gleda to za 70%? Od marta pa nadalje ili mogu da gledaju i pre marta 2020? Znam da se test samostalnosti primenjuje od marta 2020, ali da li oni mogu ovu tacku da tumace ovako: npr, od juna 2019 do juna 2020 imas 80% prihoda od jednog klijenta i padas tu tacku? Drugim recima, da li mogu da gledaju bilo kojih 12 meseci ili samo nekih 12 meseci od trenutka primenjivanja testa samostalnosti odnosno od marta 2020 pa nadalje?

Link to comment

Ovo je bila cela moja poenta u prekjucerasnjoj raspravi:

 

Zašto da se poreza oslobode oni sa zaradama ispod 50.000 dinara?

Prvi razlog se odnosi na to da ukoliko ste u prethodnih pet godina odlazili kod poreskog savetnika kao frilenser, a zarađivali ste do 50.000 dinara, on je mogao da vas posavetuje kako da se registrujete, ali ništa nije imalo smisla. Svi modeli poslovanja ukoliko biste platili porez i doprinose bili bi preveliko opterećenje, i ne bi vam se isplatilo da poslujete.

Drugi razlog odnosi se na to da ukoliko biste poslovali kao fizičko lice, kada biste izmirili obaveze prema državi, zarada bi vam bila manja od minimalca. Zaključak je da ukoliko ste u prethodnih pet godina zarađivali manje od 50.000 dinara bili ste motivisani da poslujete u sivoj zoni.”

 

https://startit.rs/pausal-frilensere-ne-oslobada-to-sto-se-nisu-dobro-raspitali-drzava-predlozila-korektan-ustupak/

Edited by Meazza
  • +1 1
Link to comment

Zašto bi taj princip važio samo za frilensere? Ima još delatnosti u kojima su prihodi nestabilni i u granicama ekonomske isplativosti. Zašto bi prevodilac koji radi kao frilenser bio u povoljnijem položaju od prevodioca koji ima registrovanu delatnost u Srbiji? 

Link to comment
40 minutes ago, Uskebasi said:

Zašto bi taj princip važio samo za frilensere? Ima još delatnosti u kojima su prihodi nestabilni i u granicama ekonomske isplativosti.

 

Ko kaze da treba da ne treba da vazi i za ostale delatnosti? Ne treba traziti poreze i doprinose unazad nikom ko je

a) bio motivisan da posluje u sivoj zoni i

b) kome bi nakon placanja doprinosa i poreza ostalo manje od minimalca bilo cime da se bavio.

 

Zasto se prica samo o frilenserima u gornjem pasusu? Iz vrlo prostog razloga - od svih koji su poslovali u sivoj zoni drzava trenutno zeli da naplati novac jedino njima. 

 

 

Quote

Zašto bi prevodilac koji radi kao frilenser bio u povoljnijem položaju od prevodioca koji ima registrovanu delatnost u Srbiji? 

 

Po ovom predlogu uopste nije tako. Prevodilac koji nema registrovanu delatnost po ovom predlogu treba da bude oslobodjen placanja poreza i doprinosa samo ako se dokaze da mu se zaista nije isplatilo da posluje na takav nacin i samo ako bi mu zarada bila manja od minimalca kad bi tako poslovao. Kao neko ko je elementarno informisan, a kamoli visoko obrazovan, morao bi znati da drzave ponekad daju olaksice i stimulacije ekonomski ili na neki drugi nacin ugrozenim gradjanima, olaksice koje ne daju onima za koje drzava proceni da nema potrebe. I to je samo jedna od hiljadu stvari koje drzave rade i koje se ne uklapaju u tvoju ideju da "drzava mora uvek sve sto je slicno tretirati isto". "Zasto ovo, a zasto ne ono?" je politicka rasprava par ekselans i zahteva malo vecu sirinu od ovoga sto ti pokazujes na temi. 

Edited by Meazza
Link to comment
34 minutes ago, Meazza said:

Zasto se prica samo o frilenserima u gornjem pasusu? Iz vrlo prostog razloga - od svih koji su poslovali u sivoj zoni drzava trenutno zeli da naplati novac jedino njima.

 

Naravno, zato što je to ubedljivo najlakše, pošto su sva plaćanja išla preko računa u bankama.

 

Država želi da naplati apsolutno svima, ali je to neuporedivo teže u drugim slučajevima.

Link to comment
3 hours ago, Meazza said:

Kako se gleda to za 70%? Od marta pa nadalje ili mogu da gledaju i pre marta 2020? Znam da se test samostalnosti primenjuje od marta 2020, ali da li oni mogu ovu tacku da tumace ovako: npr, od juna 2019 do juna 2020 imas 80% prihoda od jednog klijenta i padas tu tacku? Drugim recima, da li mogu da gledaju bilo kojih 12 meseci ili samo nekih 12 meseci od trenutka primenjivanja testa samostalnosti odnosno od marta 2020 pa nadalje?

 

Gleda se prethodnih 12 meseci od poslednje registrovane uplate, što je teoretski zajebano za one koji su se praktično juče registrovali. Ali računam da su minimalne šanse da će se od njih krenuti sa proverama.

 

Realno, slobodnom interpretacijom mogli bi da obore koga god hoće po bar 5 kriterijuma. (I po svih 9, ako zatreba.) Samo što to nikome nije u interesu, pa se verovatno neće ni raditi. 

 

Isto tako bi mogla da upadne poreska inspekcija u bar pola sitnih preduzeća, pročešlja im kroz knjige, ispita zaposlene, i zatvori radnju zbog čitavog niza malverzacija. Ali se to ne radi.

Link to comment
19 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Gleda se prethodnih 12 meseci od poslednje registrovane uplate, što je teoretski zajebano za one koji su se praktično juče registrovali. Ali računam da su minimalne šanse da će se od njih krenuti sa proverama.

 

Poslednje registrovane uplate od nekog klijenta ili poslednje uplate uopste?

Link to comment
5 hours ago, garmonbozia said:

Imam mnogo toga da kažem o testu samostalnosti, možda bolje odvojena tema? Long story short, 99% ljudi pada, zato sam i ugasio preduzetničku radnju.

Ne bilo ti zapovedjeno, raspisi se...

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, Meazza said:

Poslednje registrovane uplate od nekog klijenta ili poslednje uplate uopste?

 

Ne znam, klijent je valjda svako ko ti uplati nešto na poslovni račun. Šta drugo primaš tamo - donacije, mito?

Link to comment
7 hours ago, Weenie Pooh said:

 

Ne znam, klijent je valjda svako ko ti uplati nešto na poslovni račun. Šta drugo primaš tamo - donacije, mito?

 

Lol, nisam to hteo reci - da li se gleda prethodnih 12 meseci od poslednje uplate svakog pojedinacnog klijenta ili samo od poslednje uplate uopste. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...