Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

2 hours ago, Meazza said:

 

Lol, nisam to hteo reci - da li se gleda prethodnih 12 meseci od poslednje uplate svakog pojedinacnog klijenta ili samo od poslednje uplate uopste. 

Svaki klijent se gleda posebno za test samostalnosti, ako ti to odgovara na pitanje. 

 

Pišem kasnije moje iskustvo i tumačenje koje sam prošao i sa advokatima i zašto sam rešio da se ne zezam više sa PR. 

  • +1 1
Link to comment
37 minutes ago, maharaja said:

Ima ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, ali je vrsta ugovora takva da mi ovde ne plaćamo porez na te uplate u inostranstvo.

 

I da li postoji neki minimalni iznos na koji se ne plaćaju nameti?

 

Ako ne plaćate vi tu, plaćaju oni ovde. 

 

Banka će im tražiti da prijave osnovu deviznog priliva pre nego što taj priliv proknjiži, nešto moraju da izaberu. Posle toga šta rade sa parama je njihova stvar. 

 

Mogu da ne plate ništa, u kom slučaju se izlažu riziku da država jednog dana uzme te podatke od banke i kaže "vidimo da ste ovde prijavili uplatu iz inostranstva, gde je naš deo?" Mnogo ljudi radi tako, posebno ako su prihodi na godišnjem nivou relativno mali i nestabilni. Pošto je univerzitet u pitanju, pretpostavljam da mogu da prijave pare kao naknadu za istraživački rad i sl., u kom slučaju je moguće da nisu dužni ništa ili samo nešto simbolično (morali bi da provere sa knjigovođom).

 

A mogu da se registruju kao preduzetnici i počnu da plaćaju poreze paušalno, u zavisnosti od delatnosti koju izaberu. Recimo, ako izaberu 7219 ili 7220 (Istraživanje i razvoj u prirodnim i tehnološkim / društvenim i humanističkim naukama), plaćali bi oko 13-14 hiljada mesečno (jer država ceni da je prosečna osnovica za te delatnosti oko 28-31 hiljada). Iste su sume za 8560 (Pomoćne obrazovne delatnosti).

Link to comment
9 minutes ago, garmonbozia said:

Svaki klijent se gleda posebno za test samostalnosti, ako ti to odgovara na pitanje.

 

Pa ne može da se gleda posebno za taj kriterijum, jer pokušavaju da ustanove da li ti je 70% prihoda (u određenom periodu) stiglo od jednog ili više klijenata.

 

Dakle, pretpostavljam da se uzme poslednja uplata (od bilo kog klijenta), i onda gledaju sve uplate (od svih klijenata) 12 meseci unazad od tog datuma. Videćemo.

Link to comment
22 hours ago, garmonbozia said:

Imam mnogo toga da kažem o testu samostalnosti, možda bolje odvojena tema? Long story short, 99% ljudi pada, zato sam i ugasio preduzetničku radnju.

 

Kako to misliš 99% ljudi pada?

Preduzetnik sam i nema šanse da padnem, sam sam sebi kupio opremu, niko me nije obučavao, firma mi je registrovana na sopstvenoj adresi i imam preko 20 različitih klijenata što domaćih što stranih u svakoj godini poslovanja.

Link to comment

Mislim da garmonbozia misli pre svega na preduzetnike koji rade sa jednim inostranim klijentom. Za IT industriju mi se cini da su oni u nezavidnom polozaju, za neke druge mozda ne toliko. Prosao i ja sito i reseto sa tim testom, uz konsultacije nekoliko racunovodja i porsekih savetnika, pridodacu svoja saznanja kada garmon pokrene temu.

Link to comment

Zar se test samostalnosti nije odnosio na ljude koji rade sa domacim klijentom gde je zapravo taj odnos bio samo fiktivan? I zapravo klijent je bio u problemu oko neplacanja poreza a ne ljudi koji su zaposleni? Ako dobro razumem ako nadjes nekog klijenta iz inostranstva i radis za njega i pri tome placas pausalni porez test samostalnosti se i ne odnosi na te tebe.

  • +1 2
Link to comment

Rad sam da cujem argumentaciju da ako se registrujes kao pausalac, odes na neku od platformi za freelensing, ugovoris posao za satnicu, placas pausalni porez padas test samostalnosti.

Edited by djeneralche
  • +1 1
Link to comment

Slabo poznajem materiju, ali sam radoznao oko tog testa samostalnosti.

Da li je to uvedeno zbog sledeceg slucaja: imamo stranu firmu sa recimo 200 zaposlenih, gde je plata (u srpskom smislu) 1.500 evra. Tu firmu taj radnik kosta recimo 2.200 evra (700 nek su ti doprinosi). I sad je radnik rekao, ajdi ti meni uplati tih 2.200 evra, a ja cu se registrovati kao pausalac i placati 200 evra drzavi. I sad imam 2.000, a ne 1.500. Je li to to? Ili ne?

Link to comment

Da, sa malom ispravkom - to je krenulo kad je poslodavac rekao: prelaziš na agenciju, neto dobijaš isto, al ja imam manji trošak i mogu kad mi se ćefne, van zakona o radu, da raskinem ugovor sa tobom.

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
3 hours ago, djeneralche said:

Rad sam da cujem argumentaciju da ako se registrujes kao pausalac, odes na neku od platformi za freelensing, ugovoris posao za satnicu, placas pausalni porez padas test samostalnosti.

 

Evo onako, brzinski - odes na Upwork i nadjes si jedan posao od 20 ili 40 sati nedeljno (dakle part-time ili full-time). Ti si programer, nadje te kompanija koja outsourcuje svoj posao, a takodje se bavi programiranjem, ili nekim ITjem.

 

1) padas tacku 1 o radnom vremenu, jer uputstvo kaze da ako isporucujes fiksni broj sati nedeljno, bez obzira kad je to i u koje vreme ih odradjujes, padas ovu tacku

2) padas tacku 6 jer ti je 70% prihoda od istog klijenta

3) padas tacku 7 jer obavljas posao iz delatnosti klijenta - oboje se bavite ITjem, ne mora nuzno da bude ni identican tip posla, sta inspektor zna, za njega su to sve ITevci

4) padas tacku 9 jer radis preko 130 dana u godini za ovog klijenta

 

To je 4 tacke, jedna ti fali da budes u debelom sranju, a ta jedna moze da ovisi od slobodne procene random inspektora. Niko nije lud da ovako stavlja sebe u rizicnu poziciju, otuda je mnogo IT programera pozatvaralo pausalne firme i otvorilo DOO.

 

@radnik

Test samostalnosti jeste nastao u osnovi upravo zbog toga, ali je vrlo nezgrapno i nakaradno napisan da je ostetio i mnogo veci krug ljudi, skoro svaki preduzetnik moze biti na udaru, cak i oni koji su samostalni, i rade sami sa klijentom kojeg su nasli na internetu, na papiru vise ne moraju biti samostalni.

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...