Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

1 hour ago, x500 said:

Vecina stanova/nekretnina se prodaje za gotov novac tj nije na kredit. Zato je uticaj kamatnih stopa kod nas jako mali.

 

I taj gotov novac je kreiran u proslosti od strane centralnih banaka.

Ako sada pritegnu, dolazi do kontrakcije ekonomije, padaju prihodi, ljudi sve manje ulazu investiciono i eto pada cena.

Da ne govorim da su kreditne kupovine multiplikovane, tj jedan stan se proda na kredit, pa onda taj sto je prodao ima kes da kupi neki drugi, i to se racuna kao kes kupovina.

 

  • +1 1
Link to comment
On 14.11.2023. at 10:10, Shan Jan said:

https://www.blic.rs/biznis/nekretnine/cene-kvadrata-u-srbiji-pasce-za-3-do-6-meseci-i-do-20-odsto-evo-zasto-su-prognoze-za/7kppd78

 

Aj da vidimo... Mada uz inflaciju koja i dalje divlja dovoljan je jos jedan egzodus rusa pa da opet porastu cene. Ja cu biti srecan ako se rast zaustavi.

Pad u broju prodatih stanova je mahom posledica zamrzavanje rata kredita, banke su na neko vreme(mesec-dva) zamrzle izdavanje novih kredita. 

Link to comment
1 hour ago, Eleniko said:

naravno, lova od droge

za ta parking mesta sumnjam ali za zidanje po nekoliko zagrada u svakoj ulici u gradu sam 100% siguran.

kokain umesto maltera.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Choda said:

Pad u broju prodatih stanova je mahom posledica zamrzavanje rata kredita, banke su na neko vreme(mesec-dva) zamrzle izdavanje novih kredita. 

 

Koliko se uopste stanova kod nas uzima na kredit..10-20 %

Link to comment

Manje više, 20ak posto. 

 

2 hours ago, Eleniko said:

naravno, lova od droge

 

Nije sve u drozi, ima nešto i u neoporezovanom novcu koji se lagano ubacuje u legalan tok, plus investicija. 

Link to comment
2 hours ago, SNARC said:

 

Koliko se uopste stanova kod nas uzima na kredit..10-20 %

Mislim da je zvanican podatak za Q4 2022 (nisam siguran da li za Beograd ili Srbiju) 90+ procenata iz gotovine (ne mislim kes na ruke, posto zvanicno mora da ide sa racuna na racun), odnosno manje od 10% iz kredita.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Opet ja sa svojom dilemom :D ganjao sam Vrnjačku banju i na kraju mi čovjek ponudi Zlatibor. Radi se o Hotelu Buk (nova gradnja, još nije pušten u pogon) hotel sa 4* biće spa, velnes, dječija igrališta itd... Nudi mi čovjek (kooperant) apartman od 25 kvadrata za 1500e + pdv (koji odbijam obzirom da je prva stambena jedinica. Zlatibor je bila jedna od opcija koje sam isključio, ali na ovako dobru cijenu ni sam ne znam šta da kažem. Za nešto sličnih gabarita u VB moram izdvojiti 50-75k eura, razlika ogromna, ali imam obavezu da se izjasnim do 1.1.2024. da li prihvatam. To je iznos koji mogu zatvoriti bez nekog prevelikog zamaranja uz manji kredit. Obzirom da će mi podići platu od NG to ne bih ni osjetio, a vjerujem da kod nas u Bosni dolazi još veća inflacija zato što skok minimalne plate sa sobom donosi skok svih životnih namirnica (poznate su mi zakonitosti tržišta) BOsna nije zemlja logike.

Link to comment
On 15. 11. 2023. at 16:53, foto said:

za ta parking mesta sumnjam ali za zidanje po nekoliko zagrada u svakoj ulici u gradu sam 100% siguran.

kokain umesto maltera.

gradovima*

Link to comment
1 hour ago, Jesper23 said:

Opet ja sa svojom dilemom :D ganjao sam Vrnjačku banju i na kraju mi čovjek ponudi Zlatibor. Radi se o Hotelu Buk (nova gradnja, još nije pušten u pogon) hotel sa 4* biće spa, velnes, dječija igrališta itd... Nudi mi čovjek (kooperant) apartman od 25 kvadrata za 1500e + pdv (koji odbijam obzirom da je prva stambena jedinica. Zlatibor je bila jedna od opcija koje sam isključio, ali na ovako dobru cijenu ni sam ne znam šta da kažem. Za nešto sličnih gabarita u VB moram izdvojiti 50-75k eura, razlika ogromna, ali imam obavezu da se izjasnim do 1.1.2024. da li prihvatam. To je iznos koji mogu zatvoriti bez nekog prevelikog zamaranja uz manji kredit. Obzirom da će mi podići platu od NG to ne bih ni osjetio, a vjerujem da kod nas u Bosni dolazi još veća inflacija zato što skok minimalne plate sa sobom donosi skok svih životnih namirnica (poznate su mi zakonitosti tržišta) BOsna nije zemlja logike.

Hmmm ako biraš između Zlatibora i VB a kupuješ "za izdavanje" i osetna ti je razlika u korist Zlatibora, uzmi Zlatibor. Na žalost, mislim da krenula navala i na VB pa onda ti dođe na isto. Jedino zaista pazi da te ovaj sa Zlatibora ne prevari...

Ali ne slušaj mene, to nisu moje pare 😉

 

 

...shiit has hit the fan.....

  • +1 1
Link to comment

S jedne strane inflacija po pitanju raspolozivosti smestaja a sa druge potpuno unistenje Zlatibora kao mesta za odmor u prirodi...

Kao investicija nema sanse da bude u zelenom a kao mesto za odmor, cemu soliteri na Zlatiboru pored onako "lepog" Jerkovica ili Mirjeva  ?

  • +1 1
  • Haha 1
Link to comment

Vrnjačka Banja ima nenormalan broj turista, baš nam juče kolega rekao da nikad nećemo pogoditi koje mesto ima najviše poseta u toku godine i iznenadio nas je kad reče da je to VB. Sad vidim da je to ipak Sokobanja, ali suština je ista - VB ima više poseta od poznatijih destinacija. Ne znam kolike su razlike u cenama i da li se to pokriva ili nadmašuje brojem poseta, samo hoću da kažem da ozbiljno treba uzeti banje u obzir.

Link to comment

Meni nikad nije bio jasan taj hajp sa Vrnjackom Banjom. Uvek mi je bilo smor mesto.

 

Ovo sto gleda @Jesper23 je super al jbg lokacija... Hocu reci, ja bih ulagao u te neke smestaje sa dodatnim zajebancijama, tipa djakuziji, saunce, bazeni i sl. medjutim Zlatibor je grad, licno ne bih isao nikad tamo. A gradi se i jebeno svuda nenormalno, da ja moram da spiskam negde pare uz nadu da nece izgubiti vrednost u narednih 20-30 godina uzeo bih garsonjeru u samom centru BGa, sve ostalo mi je nesigurno.

 

A sto ne kupis ko covek nekretninu na nekoj grckoj plazi? :D 

  • Haha 1
Link to comment

Probajte da razdvojite 2 stvari:

1) ulaganje u nekretninu kao investicija - koliko dugo ce drzati cenu i potencijalno imati rast cene

2) iznajmljivanje nekretnine - kako organizovati da se nekretnina izdaje, pogotovo ako to nije osnovna delatnost vlasnika

 

Iskreno, nemam pojma sta bi bio odgovor na obe tacke :(

 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...