Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

18 minutes ago, vememah said:

Da, nisu zaštita za druge, zato preko ide hirurška, a ne kao onaj Tiodorović da izbacuje aerosole na sve strane kroz ventil.

Upravo.

Mojoj drugarici (koja dosta putuje) ako nosi masku sa filterom, obavezno joj na ulazu u avion daju hiruršku da stavi preko. Te sa filterom su faktički zabranjene za infektivne bolesti. One su ok samo za zagađenje..

Link to comment

Izašao dobar rad o maskama. Ukratko, sve što pomaže boljem prianjanju maske vrlo značajno povećava njenu efikasnost.

 

Link na rad:

https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/10.1001/jamainternmed.2020.8168

 

Preprič sa ključnim rezultatima:

Quote

 

THREAD
1/ New paper out in @JAMAInternalMed on evaluating different types of MASKS and their filtration efficiency in indoor settings for #covid19
Image
 
2/ They used a particle generator that put out sodium chloride aerosol particles “slightly smaller” than a #SARSCOV2 virion; the environment was set to mimic typical indoor settings #covid19 
 
3/ They measured the fitted filtration efficiency (FFE)- essentially by looking at the concentration of particles that got through the mask (using a sampling probe in the mask) vs the concentration in the air - total testing time of 3 minutes #covid19 
 
4/ They tested consumer grade face masks (various mixes of nylon, cotton, polyester, polypropylene)
and medical procedure masks w/ and w/o **enhancements** (see image, diff ways of tying the ear loops etc)

#covid19Image
 
5/ This table has the summary of what they found

NIOSH approved N95 masks were far and away the best— FFE of 98.4%

Other masks...well, you can see in the chart ⬇️
Image
 
6/ As many have been saying, the *FIT* of the mask is so critical.
Procedure masks w/ ear loops, normal fit —> 38.5%
W/ fit modifications, as high as 80.2% (check out the nylon hosiery sleeve mod lol)

3 rubber bands also do well
 
7/ The folded bandana “Surgeon General style” as noted by the authors had a FFE of 50%
 
8/ LIMITATIONS
•only tested on one subject— your facial characteristics are bound to affect the fit of the mask which matters

•this is a laboratory environment looking at movement of particles; transmission of disease is far more complex (infectious dose etc)

9/ As many of you know, better masks for the American public has been something really important to me & my colleagues @sri_srikrishna @RanuDhillon ; we have written about this many times #covid19
 
 
10/ As infection spreads quickly, both droplet AND aerosol contribution become more significant; if many more people in a grocery store are infected at the same time, for instance, better fitted, better filtration masks are all the more important here #covid19 

 

https://threadreaderapp.com/thread/1337522585844785160.html

 

 
 
Edited by vememah
Link to comment

E pa to, fit je critical..

Ja ako disem i osetim da vazduh izlazi zatezem kako znam i umem sve dok ne prijanja tako da kad udahnem i ona se uvuce

 

Jes da se teze dise al tih 15min u maxiju mogu izdrzati, ne znam kako ljydi koji ceo dan na posly nose maske (koji dele prostor)

Link to comment
15 hours ago, vememah said:

Da, nisu zaštita za druge, zato preko ide hirurška, a ne kao onaj Tiodorović da izbacuje aerosole na sve strane kroz ventil.

BTW, gde ih matori lisac nabavlja? Izgledaju profi i samo ih on ima

Link to comment
On 12.12.2020. at 14:04, Haralampije said:

E narode, jel probao neko ove domace maske? Imaju N95 i N99 

https://blagojepopovicbobex-maske.com/product-category/zastitna-oprema/

 

Imam upravo ove, obe maske, dobro prijanjaju, čvrste su, materijal je debeo, ali najveća mana su vrpce koje idu oko ušiju - prekratke su (kao da su pravljene po medelu onij minijaturnih mumificiranih lobanja iz Amazona). I druga mana, makar meni, premale su, ne pokrivaju mi ivicu brade (viilice), (no pretpostavljam da je to moj custom problem zbog moje augmentativne glavudže).

  • Hvala 2
Link to comment

Pitanje. Je li meni sada sigurno da se sretnem sa ljudima koji su u julu preboleli ovo govno ?

Jbg, ljudi se najavili da će doći, njima lekari rekli da su sigurni po svoju okolinu.

A ja nešto izludela pa više ni u šta nisam sigurna :blink:.

 

Edited by dùda
Link to comment
1 minute ago, dùda said:

Pitanje. Je li meni sada sigurno da se sretnem sa ljudima koji su u julu preboleli ovo govno ?

Jbg, ljudi se najavili da će doći, njima lekari rekli da su sigurni po svoju okolinu.

A ja nešto izludela pa više ni u šta nisam sigurna :blink:.

 

Ja se siključivo družim sa onima koji su preležali... :D

 

Trebalo bi da je ok...

  • Hvala 1
Link to comment
4 minutes ago, dùda said:

Pitanje. Je li meni sada sigurno da se sretnem sa ljudima koji su u julu preboleli ovo govno ?

Jbg, ljudi se najavili da će doći, njima lekari rekli da su sigurni po svoju okolinu.

A ja nešto izludela pa više ni u šta nisam sigurna :blink:.

 

Jesi sto se tice tog jula ali sad je decembar, drzi distancu

Link to comment
12 minutes ago, Haralampije said:

Jesi sto se tice tog jula ali sad je decembar, drzi distancu

Kraj jula tačnije.

Jbg ljudi su takvi da je malo nemoguće njima upravljati, jedino da ih nekako privolim da stave masku, a plašim se da će i to teško ići :sad:.

Ili da se posvađam i ne primim ih, a i to je malo neizvodivo zbog nekih ranijih odnosa.

Izgleda da ću morati da rizikujem.

Link to comment
5 minutes ago, dùda said:

Kraj jula tačnije.

Jbg ljudi su takvi da je malo nemoguće njima upravljati, jedino da ih nekako privolim da stave masku, a plašim se da će i to teško ići :sad:.

Ili da se posvađam i ne primim ih, a i to je malo neizvodivo zbog nekih ranijih odnosa.

Izgleda da ću morati da rizikujem.

Sve je to lepo, oni su prebobali odavno ali ... ako su ok nosice masku, jer ni ti ni oni nemate pojma ko je s kim bio u kontaktu zadnjih par dana. Oni imaju antitela a ti ? 

Link to comment
3 minutes ago, Haralampije said:

Sve je to lepo, oni su prebobali odavno ali ... ako su ok nosice masku, jer ni ti ni oni nemate pojma ko je s kim bio u kontaktu zadnjih par dana. Oni imaju antitela a ti ? 

Pa tačno. Ali valjda ako imaju antitela, ne mogu da zapate virus ponovo, pa time ni meni da ga prenesu ?

Ja sam zbilja odgovorna, ali ne bih volela da postanem paranoična.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...