Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

Ljudi, molim za odgovor. Ako je neko u kontaktu sa osobom koja je pozitivna, da li u roku od jednog dana od kontakta moze da postane zarazna za okolinu s obzirom na to da je period inkubacije od 2 do 14 dana? I ako moze, koliko je to verovatno? 
Ja sam pričao sa mojom doktorkom, nije epidemiolog, ali pegla redovna COVID dežurstva.
Ona mi kaže da po onome što je dobijala od kolega i nešto iz iskustva da vrlo mala verovatnoća postoji u prva dva dana.
Ali opet ona meni kaže da to "zarazio sam se ovde onde..." nije uopšte toliko sigurno.
Ona misli da teško neko da kaže "tu sam se zarazio".
Zapravo, više sumnja u to da se neko negde nije zarazio.


.... Shiit has hit the fan!

Link to comment
Vise sumnja u to da postoje ljudi koji nisu u nekom trenutku bili zarazeni?
U smislu sigurnosti da negde JESI, a negde NISI pokupio virus.
U smislu da se ljudi fokusiraju:
Mora da sam tamo u onoj gužvu, a ovde nisam.


.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Hej, izvinite ako pitam nesto sto je verovatno bilo mnogo puta.

 

Osoba A je prelezala virus (poslednji blagi simptomi pre desetak dana). Ukucanin osobe A (osoba B) je upravo razvio simptome. Osoba A je bila juce u produzenom nezasticenom kontaktu sa osobom C. Kolike su tu sanse da je doslo do zaraze osobe C? Mogu li ovi sto su prelezali dalje da prenose direktno ili indirektno (sa osobe B na osobu C)?

 

S obzirom da je osoba C visoko rizicna i tesko moze da napusta kucu, sta je tu procedura? Postoje li ikakva sansa za testiranje od kuce (mobilne ekipe ili stagajaznam)?

 

Osoba B - i dalje ne mogu da verujem. Bukvalno za zatvor. Jebote, Jack the Ripper je imao manje zrtava.

Edited by chandra
Link to comment

inkubacija je 14 dana(mada neki tvrde i više) posle toga zaraženi ne može biti opasantm po okolinu

 

privatne klinike rade testiranja kod kuće(ne pcr), uopšte imaju komplet uslugu glede kovida

Edited by kud u maglu Simoviću
  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

inkubacija je 14 dana(mada neki tvrde i više) posle toga zaraženi ne može biti opasantm po okolinu

 

privatne klinike rade testiranja kod kuće(ne pcr), uopšte imaju komplet uslugu glede kovida

 

14 dana od pojave simptoma, zar ne?

 

Moze li da ovaj sto je preboleo i dalje da bude prenosnik ako je u kratkom vremenskom razmaku bio u dugotrajnom kontaktu prvo sa simptomatskim zarazenim, a zatim sa zdravom osobom?

 

Imas li neku preporuku, kontakt za privatnu kliniku koja radi testiranje kod kuce? Situacija potencijalno kriticna - ako u tu kucu udje covid, tesko ce se iko izvuci.

Link to comment

taj što je preležao trebalo bi da bude siguran dok ima antitela i da je bezopasan po okolinu

 

ja bih pokušao kod ovih najvećih euromedic, bel medic, medi group

 

 

obzirom na takvu situaciju uzmi ovo sa zrnom rezerve

  • Hvala 1
Link to comment
18 minutes ago, chandra said:

Moze li da ovaj sto je preboleo i dalje da bude prenosnik ako je u kratkom vremenskom razmaku bio u dugotrajnom kontaktu prvo sa simptomatskim zarazenim, a zatim sa zdravom osobom?

 

Za sve ovo vreme nisam čuo za takve slučajeve niti da iko upozorava na takvu mogućnost.

  • +1 1
Link to comment

Ok, nadam se da ce sve biti ok. Opasno mi ide na kurac lezernost ljudi u svemu ovome. Mislim, jebote, do pre tri dana si bio u karantinu i danas sedis sat vremena kod izrazito kriticne osobe bez maske. Mislim, sve i da su sanse 1/1000 da ces nesto preneti u odnosu na fazu dok si imao simptome, zasto, cemu uopste se upustati u bilo kakav rizik!? A i to kolike su sanse, nagledao sam se u zivotu onoliko diplomiranih matematicara i prirodnjaka koji ne razumeju osnove statistike - tokom covida nema ko nije postao strucnjak za istu.

Link to comment
Quote

 

For patients with mild to moderate COVID-19, replication-competent virus has not been recovered after 10 days following symptom onset (CDC, unpublished data, 2020; Wölfel et al., 2020; Arons et al., 2020; Bullard et al., 2020; Lu et al., 2020; personal communication with Young et al., 2020; Korea CDC, 2020).

Recovery of replication-competent virus between 10 and 20 days after symptom onset has been documented in some persons with severe COVID-19 that, in some cases, was complicated by immunocompromised state (van Kampen et al., 2020). However, in this series of patients, it was estimated that 88% and 95% of their specimens no longer yielded replication-competent virus after 10 and 15 days, respectively, following symptom onset.

 

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/hcp/duration-isolation.html

  • +1 1
Link to comment

Kolega koji baš zaglavio bolnicu, od 13.12 i sad mu je bolje, u fazi je da može do hodnika da prošeta, al jedva, kaže da mu izričito govore da spava na stomaku ili boku, ako može, nikako na leđima.
Zbog pluća.

.... Shiit has hit the fan!

  • +1 1
Link to comment
On 3.1.2021. at 0:54, kud u maglu Simoviću said:

taj što je preležao trebalo bi da bude siguran dok ima antitela i da je bezopasan po okolinu

ovo nije ono kako sam ja razumela objašnjenje virusologa.

to što je neko preležao koronu uopšte ne znači da neće ponovo da udahne virus, i da bude prenosnik*.

no, vrlo verovatno znači da neće (sa dovoljnom količinom antitela) u sopstvenom organizmu razviti bolest.

*-ovde naravno moramo imati u vidu količinu virusa koja se u tom konkretnom slučaju prenosi amo tamo, i onu donju granicu broja virusnih čestica koja znači sigurno zaražavanje i razvijanje nekog oblika bolesti a koja, najverovatnije, neće biti pređena običnim disanjem ili govorenjem (bez kašljanja i kijanja).

 

Quote

euromedic

pouzdano ne rade ništa u vezi sa koronom, niti tretiraju kovid pacijente na bilo koji način.

oni su no covid sistem.

 

p.s. ako sam pogrešno skapirala - brišite ovaj post. dovoljno je sluđivanja.

Edited by pt 2.0
  • +1 1
Link to comment

to je srđa janković rekao mom kolegi koji je preležao koronu, da je bezopasan po okolinu

 

 

euromedik, u pariske komune, je imao sa parkinga trijažu za kovid pacijente, skoro svaki dan tuda prolazim i u novembru/decembru je bila paklena gužva., a neki od tih privatnika su radili i patronažne posete kovid pacijentima

Link to comment
4 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

euromedik, u pariske komune, je imao sa parkinga trijažu za kovid pacijente

prijateljica mi radi u euromediku, a celo leto i jesen sam provela u odlascima upravo u tu bolnicu, tako da znam dril.

pitala sam je eksplicitno pre nekoliko nedelja (u decembru) da li se nešto promenilo - nema nikakve trijaže, prosto ne možeš da uđeš u njihovu bolnicu (niti u bilo koju drugu euromedik ustanovu) ako imaš temperaturu ili bilo kakvu naznaku kovida. ne tretiraju kovid pacijente uopšte.

 

edit. rekao mu je da je zauvek bezopasan po okolinu ili tik nakon ozdravljenja? 

Edited by pt 2.0
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...