Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

2 minutes ago, mraki said:

Ni za to nema dokaza.

ne znam sta ce ti dokazi za to, virus generalno moze da optane neko vreme na svim povrsinama, tako i na psecem krznu. 

Link to comment
1 minute ago, villiem said:

uh, da...bolje 70 %

 

3 minutes ago, renne said:

prejako je to za kožu

 Tako sam i ja razumeo, ali sam hteo da čujem nekoga ko se razume.

Hvala.

Link to comment
28 minutes ago, Tresko said:

Varikina(i to razblažena) se pominjala samo kao sredstvo da se dezinfikuju STVARI i POVRŠINE, a ne ruke. 

 

Ma ja sam spominjao da se mogu prati i ruke 0.05 rastvorom natrijum hipohlorita, efikasnog germicida kog je spomenu kelt. A onda je Krošek našao žrtvu i temu za beskonačnu filozofiju o vodi i sapunu.

Ako sve ovo eskalira (a hoće), ako ne bude alkoholnih maramica i gelova za brzinsku dezinfekciju (a nema već sada), svakako ću koristiti najbolje dostupno sredstvo koje odgovara potrebi. Pre svega, kada budem ostarelim roditeljima donosio hranu i lekove i ostalo što im zatreba, ne pada mi na pamet da pred vratima u lavoru perem ruke sapunom zato što je Krošek smorio sa tim, nego ću u kolima nositi raspršivač sa rastvorom asepsola da po potrebi dezinfikujem šta treba, uključujući i ruke.  A pošto ni asepsola više nema, sledeće dostupno sredstvo sa spiska sa druge strane strane ovog topika, je jebeni natrijum hipohlorit, još uvek dostupno u formi rastvora (jebena varikina). I neka mi se skinu sa kurca smarači koji koriste ovakve situacije da do beskonačnosti dave i smaraju ne bi li njihova bila poslednja. Jebe mi se što će sapunjava voda rastvoriti proteinsku membranu virusa (hoće kurac), ali ću svakako prati ruke vodom i sapunom kad god mogu, zato što su kredibilniji izvori od krošeka tako rekli.

Izvinite što se na ovom topiku prepirem, ali stvarno mi je dosta budala.

Link to comment
10 minutes ago, ZerrorR said:

Negde sam pročitao da virus pravi opnu oko sebe ako je u 95% alkoholu... 

 

mislim da je ostalo zatrpano negde na ovom topiku, ili na susednom:

 

Svi smo mislili da je 90% bolje od 70%, dok se nije javio neko upućeniji i rekao nešto o hemijskoj reakciji kojom alkohol uništava virus, i da ta reakcija traži prisustvo vode  - zato je, paradoksalno, čist alkohol manje efikasan od alkohola pomešanog sa vodom.

To je bio ujedno i odličan primer kako zdravorasumsko rezonovanje nije dovoljno. Ili ćeš znati materiju do detalja, ili ćeš prepoznati kredibilan izvor i slušati šta kaže.

Link to comment

direktor infektivne klinike KCB goran stevanovic na RTS:

 

za higijenu ruku: mlaka voda i sapun na prvom mestu

 

od ostalih dezinfekcionih sredstava kaze da se koristi ono sto je na trzistu, svejedno sta konkretno. 

 

...

improvizovano sredstvo - razblazenu varikinu koja iritira kozu i nije nista bolja od necega sto se moze kupiti na trzistu (a ima mali milion razlicitih proizvoda koji se mogu kupiti, nije to samo asepsol, koji je mozda najpopularniji i delimicno pokupovan; zato ima drugih koji nisu) nije pomenuo.

Link to comment

Praštajte ako je neko već kačio, nisam baš sve ispratio, ali po meni možda i najkorisnija i najrelevantnija stvar na netu trenutno:

52.png

 

mythbuster-2.png

 

mb-cold-snow.png

 

mythbuster-3.png

 

mythbuster-4.png

 

19.png

 

23.png

 

11.png

 

mythbusters-33.png

 

mythbusters-25.png

 

mythbusters-31.png

 

mythbusters-27.png

 

mb-mosquito-bite.png

 

mb-hot-bath.png

Edited by mraki
Link to comment
30 minutes ago, ZerrorR said:
 

Zbog vas sam postavio pitanje na Quori, evo odgovora ^^

 

 

sranje odgovor. evo pravi odgovori na tvoje pitanje

https://www.theguardian.com/commentisfree/2020/mar/12/science-soap-kills-coronavirus-alcohol-based-disinfectants

https://www.vox.com/science-and-health/2020/3/11/21173187/coronavirus-covid-19-hand-washing-sanitizer-compared-soap-is-dope

"THE INACTIVATION OF THE VIRUS OF EPIDEMIC INFLUENZA BY SOAPS" https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2135101/ (nisam procitao ceo ovaj naucni rad iz 1940., ali mislim da naslov vec govori sve)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...