Jump to content
IGNORED

Istanbul i Turska


Musharaf

Recommended Posts

Ja sam došao još 5og maja, i lenj kako samo ja lenj mogu biti iako skoro da spavam za kompom, još nisam sročio utiske, kao odgovor svima koji stalno pitaju kako je bilo, kako je bilo.. Evo zato jedan photo finish, ako smem i ako je u skladu sa pravilima ovog humanog topica...12_Za%20forum002.jpg12_Za%20forum004.jpg12_Za%20forum005.jpg12_Za%20forum006.jpg12_Za%20forum007.jpg12_Za%20forum008.jpg12_Za%20forum009.jpg12_Za%20forum010.jpg12_Za%20forum011.jpg12_Za%20forum012.jpg

Link to comment
  • 3 weeks later...

evo ja se vrnuh pre par dana iz Stambola pa da pocnemo.....nisam citao sve postove (uglavnom Larkove i jos pokoji). prvo najgeneralniji utisci:1. Istanbul je zaista ludacki zanimljiv grad i kopacu i rukama i nogama da organizujem ponovnu posetu.2. najvise impresioniran istorijskim nasledjem i sudarom civilizacija tj. 1 zaista unikatom koji je sve to stvorilo na terenu. za mnoge gradove se govori da su "unikatni", "jedinstveni", blablabla, ali dosta toga (pogotovu po evropi i s. americi) je manje-vise isti q*ac sa blagim varijacijama. nakon istanbula, gorenavedene epitete cu zaista koristiti opreznije. nijedan grad koji sam dosad vidio (na brzinu sta mi pada na pamet: Pariz, Frankfurt, Solun, Toronto, Njujork, Cikago...) nije ovoliko unikatan kao Stambol.3. mimo sve te "atmosfere" i "istorije" ni blizu odusevljen samim gradom kao npr. Larko. mozda me je ova sjevernoamericka vukojebina potpuno operisala od razbarusenosti, ali grad je do te mjere haotican da je to prosto neopisivo. sve je to ql za prosetati i obilaziti sa svescu da uskoro ides kuci, ali ne da NE mogu sebe da zamislim da tamo zivim nego bi to bila prava nocna mora.4. za oko mi je zapao i utisak mnogih da je Istanbul "veoma cist". ovo je to mjere komicno da zaista zasluzuje posetu oftalmologu iz ovijeh stopa. shtroka, glib i smece su bukvalno gde god se okrenes. ovo samo spominjem jer grad ne da nije "veoma cist", ne da nije "uopste cist" vec je "uzasno prljav". mislim, sve se to nekako OK uklapa u sam grad i njegov vajb, ali cisto da ne sirimo pogresne informacije.... ulice beograda bukvalno izgledaju kao britansko privatno porodiliste u poredjeju sa ulicama istanbula.

Link to comment

istanbul mi je već neko vrime na listi želja, tako da ovaj topik uvik iščitavam s nekom vrstom čežnje & iščekivanja. uglavnom, ovo lito sam planirala otić, ali ne lezi vraže, sad su nas turci izbacili sa nogometnog prvenstva i nema šanse da nagovorim suputnike. bah, još godinu dana čitanja sa zavišću -_-

Link to comment

Evo jedan hejt postGrand Bazaar je uglavnom gomila bofla, a tu je i problem turskog cenkanja koje podrazumeva uglavnom namrstenu prodavcevu facu, a svoju poslednju cenu dobijas iskljucivo ako pocnes odlaziti od tezge. Posto je bilo vidno da sam turista (isao sa nekoliko plavih ljudi, inace ja sam cist turcin) par likova je znalo da me prati i po nekoliko blokova i smara sa time gde bih mogao da jedem, pazarim zlato i sl. U hamamu deru, posle mi trazili oko 15e za napojnicu - mrsh. U Taksimu izasli sa drugaricama, a Turci strankinje muvaju na jedan cudan nacin (u stilu one su ovde dosle po kitu), sto cesto moze da rizikuje kacenjem sa lokalcima. Tada sam i provalio zasto smo u toku redovnog dela seminara uvek bili solo u diskotekama - da ne bi doslo do problema. Turkinje i muvanje...good luck with that. Jeo sam bolje kebabe u Berlinu nego bilo gde u Istanbulu. Za trbusnu plesacicu su nam uvalili propalu striptizetu koja je ljudima stavljala glavu u sise. Grad je opako prljav. Imao sam utisak grada koji ne zeli da me ugosti vec da uzme novac na svaki moguci nacin. Iskreno jako malo gostoljubivosti sam osetio od Turaka koje nisam poznavao.Ono sto je vadilo ceo dozivljaj je Topkapi palata, istocnjacki smek grada, sedenje u parkicu ispred plave dzamije i u njoj, nekoliko prijatelja koj su me vodali po gradu i pokazivali mesta za lokalce, pa sam tako isao na dorucak u odlicnom otvorenom bircuzu na bosforu, bio u nekoj kafani u bogatunskom delu odakle sam imao pogled na ceo grad, obisao Bogazici univerzitet koji su osnovali ameri, nargile ispod mosta i naravno odlicna hrana.Preporucujem iznajmljivanje broda i krstarenje po Bosforu i to je bilo uzasno jeftino (grupa od nas desetak je dala mozda oko 30e). Tu jedini problem zna biti vetar, pa je dosta tesko celo putovanje od skoro 2 sata provesti na palubi, no obicno ima i zastakljeni deo.Nocenje svakako u Sultanhametu, cini mi se da ima bed&breakfast hostela za 10e.Za pazar ima jedan dobar mall, kazu da je njihov najveci, gde ima dosta turskih marki, medju kojima sam nasao odlican sako, kosulju, sal i jos stosta.Prosecno iskustvo sa Istanbulom i ne verujem da cu ga ponavljati ukoliko ne budem morao.Evo i par slikaTopkapiResizeofDSCN5178.jpgMuzej obilazi gomile klinaca sa skolom, sa nekima sam se lepo zezao dok smo odmarali na odlicnoj terasi sa koje je prva slika, a koju je slikao i Glas Razuma.ResizeofDSCN5162.jpgAja Sofija :PResizeofDSCN5129.jpgResizeofDSCN5136.jpg"Trbusna plesacica"ResizeofIMG_4826.jpgPecarosi na mostu. Ovo je inace isti mosta sa jednog od Larkovih prvih postova, samo slikan sa druge strane, ispod su shisha barovi sa bean bagovima o kojima je pricano.ResizeofDSCN5213.jpgBosforResizeofDSCN5286.jpgResizeofDSCN5277.jpgResizeofDSCN5250.jpg

Edited by Hustler
Link to comment

Pa ne idite donjom stranom. Odozgo padaju udice, a odozdo maltretiraju da uđete u one glupave restorane. Gornja strana Galate rulesinače, hejt hejta: ko ide u Kapali čaršiju zaslužuje sve što mu se tamo dogodi. Ponoviću: ne spavajte na Sultanahmetu, time od sebe pravite metu za ološ.

Link to comment
Pa ne idite donjom stranom. Odozgo padaju udice, a odozdo maltretiraju da uđete u one glupave restorane. Gornja strana Galate rulesinače, hejt hejta: ko ide u Kapali čaršiju zaslužuje sve što mu se tamo dogodi. Ponoviću: ne spavajte na Sultanahmetu, time od sebe pravite metu za ološ.
pa prvo predjes most gornjom stranom, onda nazad donjom :) mada i gore nije naivno od tih udica.btw, je li neko video da je tu neko nesto i upecao? :lol:
Link to comment
Pa ne idite donjom stranom. Odozgo padaju udice, a odozdo maltretiraju da uđete u one glupave restorane. Gornja strana Galate rulesinače, hejt hejta: ko ide u Kapali čaršiju zaslužuje sve što mu se tamo dogodi. Ponoviću: ne spavajte na Sultanahmetu, time od sebe pravite metu za ološ.
Pa meni se nije desilo nista posebno - malo su vikali za nama na ruskom misleci da smo drugarica i ja Ruskinje, jedan me smarao i to na srpskom da sam idealne gradje za neke njegove shator-like suknje (pasmater <_< ) i to je to....a spavala u Aksarayu i koliko se secam trebalo mi desetak min peske do Kapalicarsije...
Link to comment

Ma ne mislim da se moze desiti ista posebno, osim pojacanog smaranja oko tepiha. Uostalom, Aksaray i Sultanahmet nisu bas isto, imam utisak da se gnjavatori gotovo iskljucivo bave onima sto spavaju bas na Sultanahmetu. Prefrigani ruski trgovci koji kuntaju na Aksaraju nekako i nisu meta za gnjavazu.Ipak, za pravi neturisticki osecaj - spavanje na Beyoglu je nenadmasno.

Link to comment
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...