Jump to content
IGNORED

Istanbul i Turska


Musharaf

Recommended Posts

Ajd? da presavijem tabak:Disclaimer: permanentno se ogradjujem od dezurnih kenjatora koji ce da kazu ? nije Istanbul takav i takav jer je ovakav i ovakav, ja znam, ja sam video bla truc?ovo dole nabacano su subjektivne impresije, ne tracite svoje vreme jer vam necu replicirati, go fondle your balls instead.Dakle, prvo neki generalni tipovi koji bi mogli biti od koristi buducim putnicima: 1. Ukoliko do sada niste mnogo putovali van Srbije zbog viza i slicnih tripova, a imate mogucnost da odete negde drugde, idite gde god da je to drugde iz jednog prostog razloga ? ja sam se od prvog trenutka u Istanbulu osecala kao da sam u Beogradu. Istanbul je podjednako prljav, bucan i haotican a mentalitet ljudi je veoma blizak nasem (osim sto su tamo ljudi dosta prijatniji i srdacniji, a cenim da bi tako nekako bilo i u nasoj nesrecnoj zemljici da narod ima malo vise para). U tom smislu, a bogami i gastronomski, nisam saznala nista novo niti sam se osecala *immersed* u neki potpuno *new experience*, sto je za mene bitna stavka putovanja, no jeli, svako ima svoje kriterijume za putovanje.2. Cenkanje. Jeste, jeste, sjajno je u pocetku kad vidis da cenu mozes da spustis za 70% i kad kupujes tih nekih par artikala koji ti zaista trebaju, ali na daily nivou ? zestoka smaracina. Ako vide da si stranac i da ne znas jezik, Turci ce pokusati da ti prodaju sta god mogu za 10 puta vecu cenu sto dovodi do toga da maltene moras da se cenjkas za flasu vode u prodavnici ? posto u dobrom broju prodavnica nisu istaknute cene vec se iste formiraju na appearance based plateznoj moci. Tip ? ako kupujete nesto krupno/skupo i bas hocete da spustite cenu onda vam ne gine gnjavaza od bar pola sata u prodavnici, pijenje caja sa prodavcem, slusanje njegovih tuznih prica o kerusi i 7 malih kucica i tako to?sve dok ne postanete njegov *prijatelj* pa dobijete pravu/realnu cenu (sva sreca pa ovaj mizantrop nista ozbiljno nije kupovao)3. Exchange rate je skoro svuda potpuno isti ? cak i na aerodromu su odstupanja minimalna. Dobro je znati da primaju bez problema evre, lire i dolare, pa ko sta ima.4. Kukala vam majka ako se posle nekoliko dana umorite od kebaba i pozelite da pojedete nesto sto nije turkish. Toga ili nema ili je papreno skupo a ni primaci autenticnom ukusu (ovde se pozivam na neki nesrecni Chinese na Taksimu koji smo jedva iskopali).5. Sto se tice Hotela, jos jednom hvala vasudevi na preporuci, hotel je bio super povoljan i savrseno cist, opravdao je sva ocekivanja. Bilo je tu malo buke ali kako ja nigde ne idem bez cepica za usi, uglavnom nisam imala problema sa spavanjem. Ako uzimate Hotel na Taksimu, gde je bio nas, gledajte da zadjete sto dublje u ulicice iznad Taksima kako bi imali minimalni priliv buke sa skvera. Prvo vece kada smo stigli Galatasaraj je postala sampion Turske tako da nije bas bilo mnogo spavanja, da ne pricam da je atmosfera na skveru bila identicna onoj nasoj sa Trga Republike ili Slavije :rolleyes: Inace, potpuna preporuka za Taksim kao bazu ? fenomenalno je povezan sa svim iole bitnim tackama; svugde se stize brzo i lako....to be continued

Edited by Allegra
Link to comment
...and that's why God has created McDonalds... cool.gif
Mekdonaldsi, Burger Kingovi i slična mesta u Turskoj su nekako zapušteni...WC-i su katastrofa, dok su oni u ekspres-restoranima u Istanbulu, kao i u većini bircuza, kao apoteke. Nije mi jasno zašto je to tako, ali me ne privlači odlazak u fest- fudove u Turskoj...U pravu si, Allegra da je teško doći do ne-turske hrane u Turskoj, osim ako nisi voljan da plaćaš has u stvarno skupim restoranima. Međutim, ne znam da li si išla u ekspres restorane, oni su majka, čisti, jeftini, brzi, a klopa "na kašiku" koja se tamo dobija gotovo je identična najnormalnijoj srpskoj klopi.
Link to comment
Mekdonaldsi, Burger Kingovi i slična mesta u Turskoj su nekako zapušteni...WC-i su katastrofa, dok su oni u ekspres-restoranima u Istanbulu, kao i u većini bircuza, kao apoteke. Nije mi jasno zašto je to tako, ali me ne privlači odlazak u fest- fudove u Turskoj...U pravu si, Allegra da je teško doći do ne-turske hrane u Turskoj, osim ako nisi voljan da plaćaš has u stvarno skupim restoranima. Međutim, ne znam da li si išla u ekspres restorane, oni su majka, čisti, jeftini, brzi, a klopa "na kašiku" koja se tamo dobija gotovo je identična najnormalnijoj srpskoj klopi.
isla.ekpres restorani su po meni i najbolje sto sam dozivela od turske gastronomije.a hrana je zaista veoma bliska nasoj, te punjene paprike i tikvice, pa gomila nekih super kombinacija sa povrcem, krompirom i raznim sosovima.jedino sto smo vecinu dana provodili po *turistickim* krajevima te tu nije bas uvek bilo odgovarajuceg izbora.najbolja i najjeftinija klopa je po meni potez oko Sirkezi stanice, sokaci u Galatasaraju + onih par oko Galata kule.tu sam nabola neki fenomenalan burek - jos uvek mi je smesan zapanjeni deckov pogled i pitanje - pojesces to nesto tako masno ? :lol: o da.aj' kad smo vec kod klope da nastavim u tom maniru - ono sto ne treba propustiti u Istanbulu je cedjena pomorandza koje ima svuda.Negde je smesno jeftina - 1-2 lire u gore navedenim delovima grada, a na aerodromu dostize cenu od cak 10 lira :rolleyes: jos jedna stvar - podno Galata mosta ima mala riblja pijaca i restorance na otvorenom, tu sam pojela verovatno najbolju doradu ikad za svega 5 evra, jeste da se jede prakticno sa poda, ali ako mom svilenom stomacicu nije bilo nista, nece ni vama. ima i drugih riba, birate sveze ulovljene i oni vam spremaju na licu mesta. perverzija.
Link to comment
jesi hasala školjke kod uličnih školjkaša? kao što sam ti rekao?
aman zaman, kuckam ostatak price, aj' sacekaj da sve postujem pa pitaj jago sta ti drago. :lol: nisam jela skoljke zato sto iste ne volim i nikad ih ne jedem.svejedno sam prosetala Balik Pazarom i hasnula pokoji lokum, koji obozavam.ajd kad sam vec tu - da dodam jos jednu stavku na gornje tipove:6. Ako jedete u iole turistickim delovima grada, ponekad i not necessarily turistickim, ocekujte da cete u 50% situacija dobiti konfuzan racun. Uglavnom ce biti dodate nepostojece vode i hlebovi, uracunata *turisticka usluga*, a ponekad i cene samih obroka izmenjene. Tip ? don?t panic :lol: Uglavnom je dovoljno da pozovete konobara i da ga ljubazno priupitate za sve nepostojece elemente da bi ih on skinuo sa liste, mada ima i tezih slucajeva gde je neophodno transformisati se u medjedicu u teranju i dobrano podviknuti. U svakom slucaju, nista za sta vec niste odradili debeli training u majcici Srbiji. Slicno se moze desiti i sa vozacem taksija, cak i ako ste cenu ugovorili pre ulaska u isti. U svakom slucaju, imajte na umu da ne morate da platite te nadodatke i da vam oni ne mogu ama bas nista ako odlucite da ih ne platite. Ne secam sam da sam dobila niti jedan racun iz fiskalne kase u Istanbulu.7. jope edit.Cisto da se zna, Istanbul nije uopste jeftin. Tj, jeste ako znate gde da kupite sta. Ali ko ce jos u ludilu da obidje sto vise da ide na drugi kraj grada da bi ustedeo par lira. Ne kazem da su cene reda velicine Brisela, ali recimo da sam u Berlinu ili u Madridu imala mnogo veci value za isti money. Edited by Allegra
Link to comment

Sights - vol 1? Dzamije: Aja Sofija je zaista monumentalno zdanje ali je hladna i nekako detached, obavezno se popeti na prvi sprat i malo fotkati odatle. Daleko vise mi se dopala Plava Dzamija, a enterijerski ponajvise Yeni Camii (Nova Dzamija) koja se nalazi na ulazu u Misir Carsisi (bazar zacina), fenomenalne arabeske i tiles. Sve tri su a must see, no se covek malko blazira nakon obilaska 4-5 dzamija, nothing new to see. Ako vas zaista zanima da osetite Islamic serenity i dozivite nesto potpuno autenticno a liseno vreve turista, nemojte traciti previse vremena na gorenavedene dzamije vec idite u Eyup, Eyup Sultan dzamija i Mauzolej. Tu je vreme stalo u srednjem veku, okruzeni ste prastarim zidinama a romanticna stazica koja vijuga kroz groblje (nisam verovala da cu ovo ikad napisati ? ali ovo groblje je zaista lepo, svi kamenovi su beli, prepuno ruza, ni najmanje morbidno vec nekako dostojanstveno i svecano) vas vodi do Teleferik (zicare). Jos jedan must see, provozajte se Teleferikom koji ce vas odvesti do Pierre Loti kafica i jednog od najboljih nja nja pogleda na zalazak sunca na Zlatnom rogu. :heart: Tip ? od/do Eyupa je najbolje ici taksijem jer je javnim prevozom ultra komplikovano ? realna cena voznje od npr. Taksima do Eyupa se krece od 10-12 lira u jednom pravcu, ne pristajte da platite vise. ? Cisterna Basilica ? svakako a must see, nemam tu nista posebno da savetujem osim da ponesete neki ultra dobar foto aparat ? bicete veoma inspirisani svim tim bojama i vodenim odsjajima.? Dolmabahce palata ? kakofonicna eksplozija Baroka i Rokokoa. Ne zna se cega tu sve nema : drvo, staklo, zlato, srebro, shljokice, ogledala, debeli sareni tepisi, gvozdje, kamen, retko drvece i biljke u basti, pa paunovi u vrtu?a sve to nabudzeno i rasporedjeno bez ikakvog ukusa i upotrebe racija. Podovi, zidovi, plafoni i fasade bogato ornamentisani?ali joj bogo moj grozote. Idite ? nece vas ostaviti ravnodusnim :lol: ? Topkapi palata ? prvi od 4 hajlajta ovog putovanja ? iako i sama palata nudi svasta zanimljivo za videti kao npr Circumcision Room i Islamske relikvije, meni je najinteresantniji bio Harem. Ako zatvorite oci na trenutke i danas cete osetiti carobni atmos? zabranjenog grada, zacuti nanule i zveket nakita ziteljki Harema, videti njihove obrise kako lagano zamicu niz hodnike, zacuti njihovo kikotanje dok kroz resetke prozora vire u zivot koji im je nedostupan, osetiti miris kafe posluzen Sultanovoj majci, doziveti celicne poglede evnuha koji su brizljivo *cuvali* devojke?sve to ako imate maste koja meni ne manjka :blush: , posto su same prostorije, hodnici, boje, divani i tkanine sasvim dovoljna inspiracija. Za harem se kupuje posebna karta ? FYI.to be continued

Edited by Allegra
Link to comment
Ajd? da presavijem tabak:Disclaimer: permanentno se ogradjujem od dezurnih kenjatora koji ce da kazu ? nije Istanbul takav i takav jer je ovakav i ovakav, ja znam, ja sam video bla truc?ovo dole nabacano su subjektivne impresije, ne tracite svoje vreme jer vam necu replicirati, go fondle your balls instead.Dakle, prvo neki generalni tipovi koji bi mogli biti od koristi buducim putnicima: 1. Ukoliko do sada niste mnogo putovali van Srbije zbog viza i slicnih tripova, a imate mogucnost da odete negde drugde, idite gde god da je to drugde iz jednog prostog razloga ? ja sam se od prvog trenutka u Istanbulu osecala kao da sam u Beogradu. Istanbul je podjednako prljav, bucan i haotican a mentalitet ljudi je veoma blizak nasem (osim sto su tamo ljudi dosta prijatniji i srdacniji, a cenim da bi tako nekako bilo i u nasoj nesrecnoj zemljici da narod ima malo vise para). U tom smislu, a bogami i gastronomski, nisam saznala nista novo niti sam se osecala *immersed* u neki potpuno *new experience*, sto je za mene bitna stavka putovanja, no jeli, svako ima svoje kriterijume za putovanje.2. Cenkanje. Jeste, jeste, sjajno je u pocetku kad vidis da cenu mozes da spustis za 70% i kad kupujes tih nekih par artikala koji ti zaista trebaju, ali na daily nivou ? zestoka smaracina. Ako vide da si stranac i da ne znas jezik, Turci ce pokusati da ti prodaju sta god mogu za 10 puta vecu cenu sto dovodi do toga da maltene moras da se cenjkas za flasu vode u prodavnici ? posto u dobrom broju prodavnica nisu istaknute cene vec se iste formiraju na appearance based plateznoj moci. Tip ? ako kupujete nesto krupno/skupo i bas hocete da spustite cenu onda vam ne gine gnjavaza od bar pola sata u prodavnici, pijenje caja sa prodavcem, slusanje njegovih tuznih prica o kerusi i 7 malih kucica i tako to?sve dok ne postanete njegov *prijatelj* pa dobijete pravu/realnu cenu (sva sreca pa ovaj mizantrop nista ozbiljno nije kupovao)3. Exchange rate je skoro svuda potpuno isti ? cak i na aerodromu su odstupanja minimalna. Dobro je znati da primaju bez problema evre, lire i dolare, pa ko sta ima.4. Kukala vam majka ako se posle nekoliko dana umorite od kebaba i pozelite da pojedete nesto sto nije turkish. Toga ili nema ili je papreno skupo a ni primaci autenticnom ukusu (ovde se pozivam na neki nesrecni Chinese na Taksimu koji smo jedva iskopali).5. Sto se tice Hotela, jos jednom hvala vasudevi na preporuci, hotel je bio super povoljan i savrseno cist, opravdao je sva ocekivanja. Bilo je tu malo buke ali kako ja nigde ne idem bez cepica za usi, uglavnom nisam imala problema sa spavanjem. Ako uzimate Hotel na Taksimu, gde je bio nas, gledajte da zadjete sto dublje u ulicice iznad Taksima kako bi imali minimalni priliv buke sa skvera. Prvo vece kada smo stigli Galatasaraj je postala sampion Turske tako da nije bas bilo mnogo spavanja, da ne pricam da je atmosfera na skveru bila identicna onoj nasoj sa Trga Republike ili Slavije :rolleyes: Inace, potpuna preporuka za Taksim kao bazu ? fenomenalno je povezan sa svim iole bitnim tackama; svugde se stize brzo i lako....to be continued
e nije bas sve tako
Link to comment

Aya Sofia je u stvari "Agia Sofia", Sveta Sofia.To "y" u "Aya" je u stvari grcko gama, kao "g" u "yeeros". Turci se nikad nisu trudili da to istaknu ili da nekoga razuvere. To je bilo grcki pravoslavni hram do pada Konstantinopolja.Plava Dzamija, 6 minareta, Sultan Ahmet dzamija je delo naseg coveka - Turci ga znaju kao Mehmet Pasha Sokoli, u stvari Sokolovic, doveden u Tursku kroz "danak u krvi"."He appointed his royal architect Sedefhar Mehmet Ağa, a pupil and senior assistant of the famous architect Sinan as the architect in charge of the construction. The organization of the work was described in meticulous detail in eight volumes, now in the library of the Topkapı Palace. "Oba mesta su retko van bilo cijeg "must see" itinerera.

Link to comment

sights - vol 2? Obisla sam jos i Grand bazar kao i bazar zacina ali kako mene brzo unervoze i izlude dosadnjakovici koji vas stalno navrcu na bas njihovu tezgu nisam nista pazarila ? preporucujem da se proleti kroz oba, a na ovom drugom svakako i pazari ako vam je kuvanje pasija.? Krstarenje Bosforom ? mozda sam previse ocekivala od istog pa se zato nisam preterano odusevila, mozda sam se malo i smrzla na palubi, a mozda taj pogled i nije bio tako spektakularan. Cenim da bi bolji deal bio uraditi to isto krstarenje nocu, tako mi je npr. Bateau Mouche u Parizu x puta lepsi bio nocu nego danju. Moze, ali ne mora, ne bih ga stavila na listu prioriteta. Umalo da zaboravim, ako uzimate javni trajekt, na poslednjoj stanici (Adadolu Kavagi) se vredi popeti uz brdasce do Anadolu Kavagi Kalesi (ostataka srednjovekove tvrdjave) koja pruza spektakularan pogled na Crno More.? Voznja trajektom do Azije ? uzivancija. Kratka i slatka voznja, trajekt lagano klizi, dopustajuci vam da vidite sve sto zelite i da fotkate do mile volje. Stanite na ivicu palube I udahnite more :heart:Kadikoy svesrdno preporucujem za soping, sve cene su nize nego u gradu. Za kvalitet ne mogu da garantujem, ja sam kupovala samo srebrni nakit. Jedino sto tu zapravo nista nema ni da se vidi osim miliona nacickanih radnjica I kebab kioska. Moda je vec dosta fensija, mada podjednako neinteresantna. Gomila vila sa bazenima I karijatidama u vrtu :rolleyes: Dok smo lutali Bagdat caddesi-jem trazeci neki prevoz za nazad, padne nam na pamet da se spustimo niz jednu od ulicica da bi tu izasli na preslatku pescanu plazicu. Jaoj veselja i brckanja. Ujedno i moj drugi highlight, ali cenim da nisu svi plazni sucker-i kao ja. ? Galata Tower daje jako lep pogled na Galata most i okolinu. Ako ste vec tu, nemojte propustiti. Sto nas dovodi do treceg hajlajta, sokacici oko Galata Kule, xy sporednih sokacica sa Istiklala prema Galatasaraju i sam Galatasaraj: vibrantno, bucno, prljavo i veselo. Kupite za dz portakal (cedjenu pomorandzu) i svez ananas i prosunjate se kroz te ulicice, razmenite po koju sa prodavcima, obratite paznju na fenomenalne staretinarnice i na dinamiku i intenzitet tog mesta.? Istiklal caddesi ? mene smara guzvekanja koja se u Istiklalu razidje tek oko 1-2am. Zato kao najbolji nacin prolaska kroz istu a i svojevrstan gust savetujem crveno arhaicno tramvajce od svega jednog kupea, koje vas proveze do polovine Istiklala i ustedi zivce. Tu ima svega, jel?, vec su razni pisali o Istiklalu kao pandanu naseg Kneza, no nije my cup of tea. Idite, vidite, procenite sami.@vasudeva ? otisli smo i do Otantika ali nije bilo nikakve svirke/pesme, mozda pogresan dan; svejedno, lep atmos? unutra. Probali i raki, no nije my cup of tea. I, uopste, nisam se nesto usrecila sa picima tamo. Jedino sto sam mogla da pijem je bio Efes, koga sluze u zidarskim porcijama :rolleyes: , okusala sam srecu i sa Frozen Margarita ali je bila nikakva, jedino na sta uvek mozete racunati da ce biti spravljeno kako treba je Turska kafa :wub: , uvek jaka i zamamno aromaticna. A kako vas samo Turci gledaju sa postovanjem kad narucite kafu bez secera, cudo jedno (mozda je dig ipak ubo? neku zicu sa onom ficfirickom teorijom).? Prosetah se i do Hotela Londra gde sam se prijatno iscaskala sa barmenom i raspitala u kojim je to ulicama Akin snimao svoj Crossing the Bridge. Dva tipa ? pored Hotela Londa vam je i Pera Muzesi, koji vazda ima nesto lepo da ponudi. Trenutno je u toku izlozba Miroa koju sam preskocila posto sam onomad na Majorci vec videla 90% njegovih dela, a tu je i Thai Restaurant ? CokCok, topla preporuka.? Videla jos i Sirkeci stanicu, terminal legendarnog Orient-Expressa, lepo za videti a ne zahteva mnogo vremena.? Poslednji highlight je poseta Hamamu. Dva najstarija i najlepsa su Cagaloglu i Cemberlitas Hamami, oba na Sultanahmetu. Priustite sebi nezaboravno kupanje u peni, parenje u steam room-u, masazu uljem i relaksaciju pred avion ? vredi svake lire. Za muskarce preporucujem Cemberlitas koji je jeftiniji i opusteniji, a za zene je jedina opcija koja nudi plezir i za oci i za telo Cagaloglu, posto su zenske prostorije u ostalim Hamamima oskudno ukrasene. U Cagaloglu je bez obzira na paprene cene gde je sve vec uracunato osoblje jako nametljivo sa svojim pricama o baksisu - samo se smeskajte i ne dajte da vam to pomuti uzivanciju.? Zalim jos i sto nisam videla trbusni ples no sva mesta koja je Lonely Planet preporucivao su trazila oko 70e za upad, cenim da mora da postoji neka jeftinija opcija ali se nismo dovoljno i blagovremeno raspitali.Eto, a ako vas jos nesto zanima, pitajte.Bujrum !

Link to comment
Ukoliko do sada niste mnogo putovali van Srbije zbog viza i slicnih tripova, a imate mogucnost da odete negde drugde, idite
Mene je Istanbul uvijek jako podsjećao na Beograd. Zbog platana, kafanskih bašti, klime i prijatnih gostoljubivih stanovnika.
Dolmabahce palata ? kakofonicna eksplozija Baroka i Rokokoa. Ne zna se cega tu sve nema : drvo, staklo, zlato, srebro, shljokice, ogledala, debeli sareni tepisi, gvozdje, kamen, retko drvece i biljke u basti, pa paunovi u vrtu?a sve to nabudzeno i rasporedjeno bez ikakvog ukusa i upotrebe racija. Podovi, zidovi, plafoni i fasade bogato ornamentisani?ali joj bogo moj grozote. Idite ? nece vas ostaviti ravnodusnim :lol:
Dolmabahce je haos čovječe haos, ali nije haotična. Doživio sam je kao trodimenzionalnu arabesku. Hodnici, stepeništa i prostorije se simetrično račvaju, rascvjetavaju i umnažaju kao nekakav apstraktni floralni motiv. Ignoriranje svrhe, smisla, ukusa i mjere govori poglavlja o dekadentnoj vesternizaciji otomanske Turske. Ali ima jedna velika dvorana s visokim stupovima na samoj obali. Kad dođeš iznutra do velikih vrata, a tamo - puca beskrajno more. Kraljevski dvorac nikad ne bih gradio bez takve dvorane.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...