Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

13 minutes ago, Caligula said:

Ovde promice 1 mnogo sira slika ako se sve svodi na kritikovanje SSSR. Ovo je bre realna prica o sistemu u kojem i danas zivimo, o sklonosti coveka da poriche, o moci poricanja. Evo poricanje se nastavlja i na svetom PPPu gde se vatamo za trivije umesto da posmatramo siru sliku.

 

Pa to mi reci Kauboje, ovi me gore ubeđuju da serija nije o tome nego o ljudskoj sposobnosti da se izbori protiv nesreće. A naravno da nije nego je Denial, Truth vs. Lies, da kažem da što se priča da propaganda da nije istina.

 

Dakle šta je čovek tačno sklon da poriče, koja je bila moć poricanja u Černobilju, koje su bile posledice, šta bi trebalo da je urađeno drugačije, o kojoj to Istini & Laži priča Legasov pre nego što se obesi?

 

Pošto vidim da nešto slutiš, da si pod utiskom dramatizacije, pogodila te je serija u žicu ali nekako ipak ne uspevaš da formulišeš precizno poentu.

 

Link to comment
4 minutes ago, Caligula said:

 

Pa ako ga gledas kroz digitron moze biti da bold stoji, inace je teska besmislica to reci za ovaj film.

 

Ne znam kakav te digitron spopao, ja sam taj film kritikovao sa sasvim drugog stanovista, a ti si branio fotografiju pa cak i soundtrack (koji je uzasan). Drago mi je sto je novi BD uspeo da ti proda (bilo kakvu) emociju, ne shvatam kako je to moguce, ali mi je drago.

Link to comment
8 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Pa to mi reci Kauboje, ovi me gore ubeđuju da serija nije o tome nego o ljudskoj sposobnosti da se izbori protiv nesreće. A naravno da nije nego je Denial, Truth vs. Lies, da kažem da što se priča da propaganda da nije istina.

 

Dakle šta je čovek tačno sklon da poriče, koja je bila moć poricanja u Černobilju, koje su bile posledice, šta bi trebalo da je urađeno drugačije, o kojoj to Istini & Laži priča Legasov pre nego što se obesi?

 

Pošto vidim da nešto slutiš, da si pod utiskom dramatizacije, pogodila te je serija u žicu ali nekako ipak ne uspevaš da formulišeš precizno poentu.

 

 

Nije more nego ne gledam na ovaj uradak kao na video kasetu skolskog programa za stanovnistvo "STA JE ZAISTA RADIJACIJA I MOZE LI NAM KOZA OD NJE POCRVENET".

 

Na FB sam se nagledao istih ovih ljutnji na satanizovanje nuklearki. Ako ti ne kapiras (a kapiras) da je jebena plasticna flasa ili PVC kesa danas novi Chernobil onda jebi ga, moc poricanja je utvrdismo velika. A novih Cernobila ima koliko hoces oko nas, susrecemo se sa njima na dnevnom nivou, sve OK, sve normalno, ne treba siriti paniku.

 

Nego ajde da se pitamo moze li radijacija da ZAISTA ubije coveka ili ne. Pa jbt, to posle Hirosime, Nagasakija, Chernobila i Fukusime ne treba ni da bude tema.

Edited by Caligula
Link to comment
9 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Pa jbt, ja ti okačim klip od dva i po minuta, ti na to okačiš klip od 40 sekundi i kažeš "Ja ovde ne vidim to o čemu pričaš" :D 

 

Implikacija je jasna - radijacija sjebala helikopter, da li pilota da li instrumente nije bitno. U svakom slučaju Legasov odlazi sav popišan jer se pokazalo da njegovih propisanih 10 m distance nije dovoljno, ovaj drugi pita imamo li alternativu, nemamo, i naređuje "Send the next one in" kao da ih šalje na klanje. 

 

Da je sajla uzrok, ne bi dijalog bio takav kakav je. Sledeći helikopter bi bez problema mogao da proleti jer je ovaj prvi spičio sajlu koja je tu bezveze stajala, glupi sovjetski građevinci stalno sa nekakvim sajlama...

 

 

Iskreno, nisam mogao taj klip da pogledam s posla, Sky TV prava mi nije dao :blush: Zato sam tražio i okačio drugi klip.

 

Evo sad od kuće preko VPN-a gledam tvoj duži od 2 minuta, ali opet ne vidim da se nešto konkretno implicira da je... šta, radijacija ošamutila pilota? Ozbiljno, I'm not being a dick here. Mislim, bar ne namerno :D Legasov im govori "nemojte tačno preko reaktora", što, jebi ga, ima smisla, i njihov helikopter je zaustavio. Pilot ipak ide preko reaktora jer kapira da mora, inače ode pesak đe ne treba. Radio veza se prekida, kopter se pomalja izvan stuba dima, ne leti nešto eratičnoTM, bez kontrole, jok, deluje okej, samo se pomalja sa te strane iz dima i elisa rokne o sajlu. Za sledeći helikopter je rečeno da se pošalje sa druge strane, sa zapada, jer s tog prilaza valjda il nema sajle ili duva povoljan vetar. Nije baš da ih šalju kao leminge u ambis, ovaj im sve vreme govori da koriste vetar i da ne prilaze reaktoru, kao što je i svom pilotu kad su oni bili u helikopteru rekao da ne nadleću reaktor. Ne jer će se odmah srušiti jer će ih radijacija sobaliti, nego ono, common fuckin' sense :D

 

Ali okej, potpuno sam uveren da dvojica ljudi mogu da vide istu stvar ali da vide opet potpuno različite stvari. Samo štoooo... nije baš tako očigledno beyond reasonable doubt kako ti govoriš da tekst implicira nešto između redova.

Link to comment
7 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Pa jbt, ja ti okačim klip od dva i po minuta, ti na to okačiš klip od 40 sekundi i kažeš "Ja ovde ne vidim to o čemu pričaš" :D 

 

Implikacija je jasna - radijacija sjebala helikopter, da li pilota da li instrumente nije bitno. U svakom slučaju Legasov odlazi sav popišan jer se pokazalo da njegovih propisanih 10 m distance nije dovoljno, ovaj drugi pita imamo li alternativu, nemamo, i naređuje "Send the next one in" kao da ih šalje na klanje. 

 

Da je sajla uzrok, ne bi dijalog bio takav kakav je. Sledeći helikopter bi bez problema mogao da proleti jer je ovaj prvi spičio sajlu koja je tu bezveze stajala, glupi sovjetski građevinci stalno sa nekakvim sajlama...

 

Pošto je poduhvat zatrpavanja i gašenja vatre u reaktoru trajao dosta dugo a kako je format mini serije 6 epizoda, normalno je da se vreme kondenzuje. Probaj da razumeš da postoje pojmovi kao što su dramsko vreme, vreme radnje itd. Pojmovi filmskog jezika koji služe da film ne postane gledanje snimaka u realnom vremenu. Scena sa padom koptera ne menja suštinu suludog i herojskog poduhvata gašenja požara i zaustavljanja vazdušne kontaminacije. 

 

Nego jel si gledao 4. epizodu, šta ti se najviše svidja? 

Link to comment
1 hour ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Moram da priznam da smo zatvorili jedan čudan krug, ako uzmem u obzir tvoju inicijalnu opasku gde si postavio tri pitanja koja su za tebe od krucijalnog značaja za kritiku koju si izneo, a tek od prošle nedelje, koja je mene inspirisala da se uopšte uključim, i ako ih uporedimo sa ovim što si sada napisao, pa, malo je nekonsistentno, recimo tako. Crvene rečenice su tvoja pitanja od pre 5 dana, zelene su pitanja koja postavljaš danas, tj kako je valjda trebalo da izgledaju da su scenaristi postupili po ovim tvojim predlozima od gore:

 

Mučiš me sa podcitatima koji ostaju izostavljeni iz citata, ali evo, nije me mrzelo da traćim još jedan petak na ove gluposti.

 

1. "Zašto je bilo potrebno nakititi priču fantazijom o nemogućim termonuklearnim eksplozijama" je prošlonedeljno pitanje koje sam danas ponovio skoro od reči do reči, u jednom od tri predloga (onom da se drže realnosti koja je dovoljno zastrašujuća).

 

2. "Zašto je ponuio sovjetsku propagandu kao Big Bad" od prošle nedelje sam ovde transcendirao, prihvatio tu premisu i pokušao da je za scenario razradim efektnije od:

- Otići će Minsk u vazduh!

- OK, pa onda da intervenišemo.

- E jebem ti sistem i državu i sve, nek ide život!

 

3. "Zašto je akcenat na zaveri i manipulaciji" slično kao pod dva, prihvatio sam da Chernobyl opisujemo kao courtly intrigue pa pokušao da ponudim kakvu-takvu zaveru i manipulaciju, ili naučničku ili političku... zato što autor nije ponudio ama baš nikakvu, a zacrtao je tu temu u startu. 

 

Dakle nikakve inkonzistentnosti u mojim mudrim rečima nema, u šta je lako uveriti se obnovom gradiva. Vidimo se u sledećem roku, kolega :fantom: 

 

 

1 hour ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Uglavnom, moj veliki problem sa sva tri predloga koja si dao je - nepotrebno je, zašto bi. Sudeći po reddit intervjuima, sam kreator je dao najbolje moguće objašnjenje, "Da, to sa megatonima je zazvučalo malo previše, ali to je sve što sam imao, to je bio zvaničan državni dokument", a drugih nije bilo, dakle upravo je sledio autentičnost situacije koliko mi možemo da je poznajemo. Sve drugo, ovo što si predložio bi bilo ogromno prekrajanje i nagađanje


Sve što je imao bili su megatoni, daj ne zajebavaj :D Sad treba da se pravimo da je rahmetli Nesterenko bio najveći & jedini autoritet po pitanju sprečavanja sekundarne eksplozije u Černobilju. Da bi izostavljanje njegovih senzacionalno nenaučnih tvrdnja bilo "prekrajanje & nagađanje".

 

Link to comment
8 minutes ago, Caligula said:

Nego ajde da se pitamo moze li radijacija da ZAISTA ubije coveka ili ne. Pa jbt, to posle Hirosime, Nagasakija, Chernobila i Fukusime ne treba ni da bude tema.

 

Evidentno bi trebalo da to bude tema kad ovakve stvari pišeš bez stida i srama. 

 

Od radijacije iz Černobilja je umrlo 30-50 ljudi, ako uračunaš naknadna oboljenja bude ih +4,000 za tridesetak godina.

Od radijacije iz Fukušime je umrlo tačno nula ljudi.

U Hirošimi i Nagasakiju ubijeno je četvrt miliona ljudi. Te bombe su imale skromnih 15-20 kilotona. Današnji standard je oko 1.2 megatona, a nekad se išlo i do 9 megatona.

 

Ako ti to ne ilustruje razliku između nuklearnog reaktora i nuklearne bombe, ništa neće.

 

Ako tvoj post ne ilustruje zaglupljivanje javnosti o kom ovde ja trubim, ništa neće.

Link to comment
10 minutes ago, Weenie Pooh said:

Ako tvoj post ne ilustruje zaglupljivanje javnosti o kom ovde ja trubim, ništa neće.

 

maxresdefault.jpg

 

Pa pisem tvojim jezikom da bi razumeo koliko je glupo komentarisati komercijalnu seriju kao da je dokumentarni film. Ali kurac, ti se i dalje vatas za kilotone i megatone iako sam u prethodnom poustu rekao da u plasticnoj flasi, safari lovcu ili pvc kesi nema ni kilotona ni megatona.

 

Svoditi ovu seriju (koju nisi gledao) na pamflet je idiotluk posebne vrste.

Edited by Caligula
Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

Mučiš me sa podcitatima koji ostaju izostavljeni iz citata, ali evo, nije me mrzelo da traćim još jedan petak na ove gluposti.

 

1. "Zašto je bilo potrebno nakititi priču fantazijom o nemogućim termonuklearnim eksplozijama" je prošlonedeljno pitanje koje sam danas ponovio skoro od reči do reči, u jednom od tri predloga (onom da se drže realnosti koja je dovoljno zastrašujuća).

 

2. "Zašto je ponuio sovjetsku propagandu kao Big Bad" od prošle nedelje sam ovde transcendirao, prihvatio tu premisu i pokušao da je za scenario razradim efektnije od:

- Otići će Minsk u vazduh!

- OK, pa onda da intervenišemo.

- E jebem ti sistem i državu i sve, nek ide život!

 

3. "Zašto je akcenat na zaveri i manipulaciji" slično kao pod dva, prihvatio sam da Chernobyl opisujemo kao courtly intrigue pa pokušao da ponudim kakvu-takvu zaveru i manipulaciju, ili naučničku ili političku... zato što autor nije ponudio ama baš nikakvu, a zacrtao je tu temu u startu. 

 

Dakle nikakve inkonzistentnosti u mojim mudrim rečima nema, u šta je lako uveriti se obnovom gradiva. Vidimo se u sledećem roku, kolega :fantom:


Sve što je imao bili su megatoni, daj ne zajebavaj :D Sad treba da se pravimo da je rahmetli Nesterenko bio najveći & jedini autoritet po pitanju sprečavanja sekundarne eksplozije u Černobilju. Da bi izostavljanje njegovih senzacionalno nenaučnih tvrdnja bilo "prekrajanje & nagađanje".

 

 

Ovo pod (1) mi i dalje nije jasno - mislim, u redu je ako ga postavljaš državnom vrhu tadašnjeg Saveza, ali ne može se kritikovati scenarista koji se držao onoga što je istorijski utvrđeno e da bi lakše na kreativan način zamaskirao... nečiju teoriju.

Pod (2)... okej, dakle ubacio si dramatizaciju kreativnom slobodom, tj izmišljajući intrige i zavere na osnovu samo svog utiska od odgledane dve epizode da je cela miniserija kritika Sovjetske Big Bad propagande, i odluku scenariste da ne sledi istu nit kao ti već da se drži onoga što je utvrđeno nalaziš gamechanger problemom?

Pod (3) se prosto nameće pitanje zbog čega bi tu bilo zavere ili manipulacije kada je očigledno postojao državni dokument od kojeg su se svi usrali i sve živo su grunuli u sanaciju?

 

Ali jeste to sve što je imao. Ne treba da se pravimo da je rahmetli Nesterenko bio najveći & jedini autoritet, ali da njega imamo na video zapisu u dokumentarcu koji niko nije opovrgao, da nekoliko ljudi koji su bili prisutni u komisiji za rešavanje havarije, uključujući šefa tadašnje države, govori o sumanutim razmerama sekundarne eksplozije. Sa druge strane, ne postoji drugi dokument, svedočenje iz tog vremena od ljudi koji su sastavljali izveštaj ili činili komisiju, da su stvari bile drugačije. U toj konstelaciji meni je neverovatno i pomišljati da će scenaristi ili izostaviti tačno ono po čemu je državni vrh delovao, ili da će pokušavati da ga prijemče ili spinuju jer... jer zašto? Šta je u pripremanju scenarija trebalo da se uradi? Da se izmeni ili prekroji nightmare scenario zbog kojeg je šef države poslao sve resurse na sanaciju sa malo "umetničke slobode" gde se crta da je izveštaj preuveličan? Mi čak nemamo pojma da li je to Nesterenkov izveštaj, pa se on zajebo. Niti da je on vrhovni autoritet koji ga je sastavio. Nemamo ni trunku bilo kakve naznake da je bilo ijednog drugog fizičara koji je digao ruku, ne na sastanku politbiroa, samo u izradi koji bi rekao "Čekajte bre ljudi, ovo nema smisla". Nemamo ništa. Sasvim je moguće da ih je bilo, ali ne postoji trunka dokaza o njima, čuj dokaza, čak ni nagađanja, ergo suviše je očekivati od scenarista da ispravljaju krive Dnjepre on a hunch.

 

Mislim, mogli su to da urade kako si rekao, da, mogli su. Ostaje samo pitanje "a zašto bi", kad nemaju nijedan istorijski dokument ili svedočenje koje govori njemu u prilog, umesto što imaju nekoliko svedočenja koja sve i da su bulšit pokazuje sa čime je država radila u tom momentu? Kreator serije očito kaže to isto, i dok ne iskopamo nešto što možemo da mu stavimo pod njušku, tipa, "Hej, Mihail Aleksejevič je ostavio tajni dnevnik gde dovodi u sumnju te cifre koje su imale za cilj da obezbede resurse sanaciji", on je u pravu. Uradio je tačno ono što je trebalo da uradi.

 

Dakle, koren neslaganja je što ti misliš da je krucijalna uloga scenariste bila da debunkuje senzacionalno nenaučne tvrdnje koje nije debunkovao... well, niko nikada, u bilo kom naučnom papiru. Uopšte ne ulazim u tačnost nenaučnih tvrdnji, samo govorim da je scenarista smatrao za shodnije da se drži onoga što je istorijski poznato, i da za to ne može da snosi ni blage kritike, kamoli kritike sa ovoliko rendgena koje ti odašilješ.

 

Vini, stvarno nisam očekivao da tebi moram da govorim "uradili su tačno onako kako je u knjizi, sva prekrajanja i menjanja bi bila nepotrebna" :fantom:

 

Link to comment
1 minute ago, Caligula said:

Pa pisem tvojim jezikom da bi razumeo koliko je glupo komentarisati komercijalnu seriju kao da je dokumentarni film. Ali kurac, ti se i dalje vatas za kilotone i megatone iako sam u prethodnom poustu rekao da u plasticnoj flasi, safari lovcu ili pvc kesi nema ni kilotona ni megatona.

 

Svoditi ovu seriju (koju nisi gledao) na pamflet je idiotluk posebne vrste.

 

Mhm, adaptirao si moj jezik pa su ti Hirošima i Nagasaki u istoj rečenici sa Fukušimom, so desu ne...

Link to comment
3 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Mhm, adaptirao si moj jezik pa su ti Hirošima i Nagasaki u istoj rečenici sa Fukušimom, so desu ne...

 

Evo ti ga Marvin, neka sa hriscanskim mirom sazima sustinu te neka ljudi uzivaju, mene ovo podmetanje me vise zaista ne interesuje. Jer

 

Fakat 1: komercijalna serija.

 

Fakat 2: nenadjebiva komercijalna serija

 

Fakat 3: nenadjebiva genijalstina od serije koju komentarises a da je nisi ni odgledao.

 

Ja pobedio :fantom:

Edited by Caligula
Link to comment
58 minutes ago, Arkadija said:

Znači, kad god se u bilo kojoj seriji i filmu pojavi neki autentični događaj ili ličnost, pošteni ppp živalj treba da odmah počne da hvata beleške i da se dohvati wikipedije ili redita, da proveri da li je baš sve prikazano u skladu sa istorijom. Do tančina. 

 

Ne mora. Ne treba postenom ppp zivlju Wiki i Rediti, kad lepo moze da saceka Vinija da se zrtvuje i pogleda smece od serije i potom taksativno navede sve sto je netacno, glupo, nerealno, itd. Sada je apgrejdovao, pa sve to moze i bez gledanja (dobro, eventualno 1. epizoda da ne bi ispalo dibidus napamet).

Link to comment
16 minutes ago, ToniAdams said:

Najluđe je što verujem da se tek zagrevaju

 

Ma jok, ja mislim da sam završio. Identifikovali smo tačku razdora i od sad bih se verovatno samo ponavljao, već se ponavljam tj, ja mislim da su Vinijeva očekivanja od scenariste po tom pitanju light years nerealna, a on misli da je scenarista sa predumišljajem oberučke prigrlio i obznanio hajpovani izveštaj, umesto što je imao dužnost pred svetom da ga debunkuje. A Vinija volim, pa neću dalje da teram mak na konac.

 

Osim ako nam ne date ring, kupaće i blata, i ne uplatite svako po $30 na naš patreon account. Za $40 ispunjavamo i zahteve.

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...