Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

1 hour ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

Imam osećaj da ću zažaliti, ali ajde, evo, može jedno pitanje? Vidim da kod dosta ljudi na topiku postoji sentiment da je serija anti-ruska, anti-sovjetska, anti-komunistička, anti-slovenska. Iz kojih razloga, ukratko?

 

Citirao sam Redorana, ali pitanje nije upućeno njemu nego mi je ova njegova rečenica samo šlagvort.

Ja bih rekao iz više razloga. Neki se nikad nisu otresli hladnoratovske retorike bez obzira na pozicije, neki su je zapatili u poslednjim godinama, neki su jednostavno ppp društveno politički radnici a neki su i dalje u onom rovu izmedju nauke i umetnosti i sa teškom inženjerijom kopaju i kopaju. Većina je gledala filmsko delo i manje ili više uživali u njemu. 

 

Meni lično bilo koja kritika sistema u "Černobilju" nije drugačija od činjenice da su čelnici Fukušime u jeku krize tražili od Tokija slatku vodu za hlađenje reaktora jer morska voda nije pogodna a ovi im poslali 20.000 litara flaširane! 

 

I ovo je moj i umetnički i ideološki stav.. ako su se ta tva ikad razlikovala. 

Link to comment

 

1 hour ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

...Voleo bih da mi neko kaže zbog čega.

Povremeno se mogu naći ti detalji i uglavnom su vrlo eksplicitni. Metak je sve vreme prisutan kao pretnja i koristi se u svakoj prilici a ovde je secirana scena pada helikoptera u kojoj sve navodi da je radijacija uzrok pada iako se jasno vidi da je elisa zakačila sajlu. To bih pripisao umešnosti režisera pošto iako svojim očima vidiš jedno ostaje ti podsvesni utisak da je uzrok nešto drugo. Sjajan rad.

 

Na početku i na kraju ostaje činjenica da je u pitanju igrana serija i da su autori mogli da prikažu sve mnogo gore, da su hteli. Sovjeti, izgleda, planiraju seriju koja će u najboljem slučaju izgledati kao plod mašte Dimitrija Vojnova puštenog s lanca...ako je to istina, i ako to zaista urade, moći će samo da izazovu težak podsmeh. A ako na nas deluje toliko jako jer se sećamo telefona, escajga i ostalih detalja može se samo pretpostaviti koliko je Rusima bitna. No, niko im nije kriv što se nisu dosetili prvi.

 

Rasprava je odlična, i naročito je dragocena nama koji mislimo da razumemo kako NE rade.

Link to comment

Pici na HBO-u po ceo dan, k'o Kasandra 1997, ovo nece gledati samo ko zaista ne zeli. :D

Btw, najbolje od cele serije mi je audio efekat, osecao sam tenziju konstantno kod 'terenskih' scena, i tesku supljinu i melanholiju u scenama koje su u zatvorenom. Scena sa sahrane u zavarenim kovcezima + prelivanje betonom je brutalstina. 

Link to comment
1 hour ago, ragasto said:

Povremeno se mogu naći ti detalji i uglavnom su vrlo eksplicitni. Metak je sve vreme prisutan kao pretnja i koristi se u svakoj prilici a ovde je secirana scena pada helikoptera u kojoj sve navodi da je radijacija uzrok pada iako se jasno vidi da je elisa zakačila sajlu. To bih pripisao umešnosti režisera pošto iako svojim očima vidiš jedno ostaje ti podsvesni utisak da je uzrok nešto drugo. Sjajan rad.

 

Na početku i na kraju ostaje činjenica da je u pitanju igrana serija i da su autori mogli da prikažu sve mnogo gore, da su hteli. Sovjeti, izgleda, planiraju seriju koja će u najboljem slučaju izgledati kao plod mašte Dimitrija Vojnova puštenog s lanca...ako je to istina, i ako to zaista urade, moći će samo da izazovu težak podsmeh. A ako na nas deluje toliko jako jer se sećamo telefona, escajga i ostalih detalja može se samo pretpostaviti koliko je Rusima bitna. No, niko im nije kriv što se nisu dosetili prvi.

 

Rasprava je odlična, i naročito je dragocena nama koji mislimo da razumemo kako NE rade.

 

Zanimljivo. Mislim ne slažem se, ali to je nebitno, potpuno prihvatam da dva čoveka mogu da vide istu stvar i opet vide različito, ali mi je fascinantno koliko je ovde na forumu ta sajlaTM postala tačka kontroverze. Stvarno ni u jednom trenutku nisam ni pomislio da scena implicira bilo šta što ukazuje da je helikopter pao zbog radijacije, naredba da se ne leti tačno iznad reaktora je potpuno normalna, čak i kada su Legasov i Ščerbina u helikopteru ne govori se "Poginućemo odmah sada", nego jednostavno, zračenje je najjače tamo. Intenzitet scene je pojačan time što je radijacija prekinula radio-vezu, ali sve vreme ja samo vidim da helikopter ne leti poljuljano, ne gubi kontrolu, sve je okej, samo ne vidi sajlu i udara je. Ali ajde, sve i da je režiser hteo da ostavi takav utisak, ni to nije tendenciozna režija, to je svakako urađeno da odvrnu dramu scene na 11. 

 

 

E, ovaj drugi paragraf je nešto što i je meni sve vreme pred očima. Da su želeli da sve ovo ispadne anti-ruski/anti-sovjetski, ijaoo, pa materijala i prostora koliko god hoćeš. Evo samo iz glave mogu 10 mini zapleta da napišem. Mogli su da naprave sve sovjetske vojnike, inžinjere, tehničare, naučnike, osim par protagonista, na smetenjake, glupane i šmokljane. Mogli su da naprave partijske glavešine i vojne generale na bahate gadove. Mogli su da naprave Gorbačova na Anu Brnabić kojoj vojska i KGB drže jaja u šaci. Mogli su da naprave vojnike koji idu selima i trpaju ljude u stočne vagone ili nedobog pijani ubijaju sve koji ih mrko pogledaju i da se za to nikad ne sazna. Mogli su da naprave zlokobnu zaveru ćutanja koja se prostire sve od državnog vrha pa do najnižih mesnih zajednica i domova zdravlja da se zataška i umanji ogroman broj sekundarnih žrtava što od radijacije u prvih nekoliko meseci, što od obolenja, defekta pri rođenju i kancera i tumora koji bi došli godinama kasnije, ionako divlja velika debata koliko su zvanični izveštaji sveobuhvatni ili tačni i koliko mogu uopšte biti precizni. Mogli su da naprave političare koji samo na svakom koraku sapliću protagoniste i bivaju kreteni. Mogli su da naprave sovjetske generale koji nemilice šalju vojnike u sigurnu smrt u "zabole me" fazonu. Mogli su da naprave i da su ova trojica herojčina koja su sišla da ispuste ventile bili ubeđeni pod pretnjom metka (jer je taj metak sve vreme prisutan?...) i da su svi rudari prisilno dovedeni do reaktora. 

 

A šta smo dobili umesto toga? Veliku požrtvovanost vatrogasaca, sumanutu hrabrost tehničara i vojnika, cilj naučnika da se dođe do uzroka eksplozije ne bi li se sprečila eksplozija negde drugde, 3 autentična vojnika kojima je dat užasan zadatak, generala Vladimira Pikalova koji kaže da će lično on voziti kamion sa gajger brojačem da utvrdi kolika je radijacija kod reaktora (sudeći po redditu, ovaj deo je istorijski tačan, dakle scenaristi su išli dotle da čak to uvrste), trojicu dobrovoljaca koji se javljaju da odu na ono što je svakako makar izgledalo kao samoubistvo da ispuste vodu ispod reaktora, čak je i lik Gorbačova prikazan uglavnom okej, od neke prvobitne nezainteresovanosti dolazi do toga da im vrlo brzo obezbeđuje sve što ovi žele i da im cela država da sve što je potrebno, imamo gomilu herojskih rudara koji će bez pogovora da ostvare nemoguće u užasnim uslovima, pa čak su uvrstili i dijalog gde glavni rudar pita Ščerbinu da li će se država brinuti o njegovim ljudima nakon ovoga, i ovaj im odgovara iskreno da ne zna. I šta radi rudar, ništa, vraća se u okno. Razgovor očito potpuno izmišljen, ali svrha mu je samo da podvuče herojstvo tih ljudi. 

 

Jebi ga, ne vidim ja taj metak svugde. 

Link to comment

Напокон нашао времена да погледам серију и одушевљен сам. Врхунска заиста. И нема говора о неком анти-руском сентименту, има неких опаски које не стоје (Шчербина о слетању на Мјесец) али само неко залудан ће се хватати за те ствари.

Link to comment
5 hours ago, Redoran said:

Sasvim je moguće da je struka namerno predočila politbirou 50 puta uvećan scenario u slučaju sekundarne eksplozije, kako bi ih preplašili i dobili što više resursa za hitnu sanaciju. Da sam ja bio na njihovom mestu, bukvalno bih tako odigrao. OK je da to uđe u seriju.

 

OK je i to što Sovjetski Savez i njegov sistem, 30 godina nakon svoje ne baš slavne smrti, i dalje ne daju mira i sna ovima što su ih pobedili i upokojili. Neka i to uđe u seriju.

 

Neka zapravo uđe šta god u seriju jer kao što je neko rekao u pitanju je... serija. Umetnost. Zabava. HBO. Siguran sam da je antički Rim u stvarnosti izgledao skroz drugačije od onoga što je serija "Rome" predstavila, pa joj to ne može oduzeti titulu brutalno dobre serije koja je označila prekretnicu u čitavom žanru i najavila dominaciju HBO. Ovo o Černobilju niti je dokumentarac niti je zvaničan izvor na koji će se neko jednog dana pozivati u sudnici. Sve je to OK.

 

Samo jedna stvar nije OK, to jest, neće biti OK ako ikada doživim da neko krene da mi objašnjava šta se zapravo dogodilo u Černobilju na osnovu strava HBO serije koju je gledao i koja je celu stvar oslikala jedan kroz jedan i objasnila sve što tu ima da se objasni. Ko to bude uradio dobiće punu činiju škembića na glavu i trajno brisanje iz evidencije poznanika. A serija kao serija je odlična.

 

Dok Rome snimljen danas tesko moze da ima neki politicki potencijal, to nije izvesno sa filmovima poput Brave Heart, Downfall, Chernobyl i sl. Filmovi i serije kreiraju narativ vise od istroijskih udzbenika.

 

Da li bi, eto, mogla da se snimi serija o jednom vikendu Hitlera i Eve i Hitlerovoj ljubavi prema  psima. Onako, jedan vikend, suva emocija, Alpi, i sve tacno. Insight u dusu Hitlerovu, onako kontraverzan ali iskren.

 

Stoga je "Rome" odlican, a Cjhernobyl moze biti stilski dobra serija ali mora biti spremna da se ne brani na foru "to je fikcija" jer serija kreira narativ.

Link to comment
5 minutes ago, Budja said:

 

Stoga je "Rome" odlican, a Cjhernobyl moze biti stilski dobra serija ali mora biti spremna da se ne brani na foru "to je fikcija" jer serija kreira narativ.

 

i kakav narativ je kreirala?

Link to comment
15 minutes ago, Cane Vukic Prebranac said:

Напокон нашао времена да погледам серију и одушевљен сам. Врхунска заиста. И нема говора о неком анти-руском сентименту, има неких опаски које не стоје (Шчербина о слетању на Мјесец) али само неко залудан ће се хватати за те ствари.

 

Teško mi je da poverujem da ima takvih.

Link to comment
1 minute ago, Budja said:

 

Citajuci Vinija (i Kaligulu): nuklearna bomba = nukelarno jezgro

 

hehe, nije

 

 nego, kakav je istorijsko politički  narativ

Link to comment
3 hours ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

Pardoniram, može biti da ih je manje nego što sam mislio i da sam pomešao raznorazne utiske, verovatno pokupljene s umnih komentara čitalaca B92 ili od kud već.

 

Mada, ovakvi idiotizmi mi jesu ostali u sećanju:

 

 

 

 

Pa dobro, ti si izgleda od onih malo...tupljih, kojima treba slikati intezivno na način kako su prikazivani eventualno Jevreji pre 70 godina da bi nešto okarakterisao kao ''anti...'' ili ''...fobno''

 

Najjači mi je taj argument jao kako su u lepom svetlu prikazali toliki broj Rusa/Sovjeta da je 'idiotizam' reći da ima imalo antiruske propagande. Problem serije je upravo taj što je izvukla jedno pedeset sjajnih ličnih primera nasuprot okrutnog i zlog sistema, neshvatajući da je toliki broj angažovanih pojedinaca jedino i moguć zahvaljujući tome što su pogurani od strane, khm, je li - sistema. Šerbina, Legasov, Tarakanov su šta, vođe nevladinih udruga?

 

Nije dovoljna baba da spočitava Holodomor onom vojniku? Nije vam dovoljan vrhovnik (beloruskog ogranka) partije, dojučerašnji obućar koji nipodaštava naučnike?

Nije vam dovoljan cinični rudar koji zbija šale na račun sovjetske tehnike ali onda iz prve prihvati da ode žrtvovati se nekih 500 km dalje na poziv partije? Nekako mi se čini da bučni disidenti više vole da emigriraju nego da polažu život za više dobro u takvom sistemu. Uopšte, ne smeta vam tretman naučnika u seriji (na svakog fizičara idu po 2 KGB-ovca, obućari ih ismevaju) kad znamo o kojoj zemlji se radi i koliko je ista zapravo uzdizala to polje?

 

Ne smeta kad Legasov odgovara sudiji u zaključku da su nam prosto elektrane sranje u odnosu na one na zapadu?

 

Ne smeta vam ono osovno - tolika preokupacija (izmišljenim) sukobom na relaciji vlast-narod u vreme  takve jedne katastrofe koja po pravilu ujedinjuje?

 

Na stranu što pojma nemaju da oslikaju ni prilike ni ponašanje ljudi u autoritarnom sistemu, nisu ni obraćanja među Rusima verno preneli. Prisila na nivou Staljinovih ranih radova, ali svi naglas frkću, autocenzure ni u tragovima. Ali važno da su autentične pakle cigara koristili.

Link to comment

A da, da ne zaboravimo najsjajniji izuzetak od zlog lažljivog sistema - zabrinutog, razumnog i racionalnog Gorbačova!

Edited by dillinger
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...