Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

8 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Da ne ulazim u ovaj, meni pomalo bizarni, razgovor gledanje/negledanje, ali hteo sam da odgovorim Svetom Viniju, zaštitniku zakerala, hejtera i picajzli. Mnoge sam mu poslanice pročitao, često odgledavši neku glupost zapalim kandilo pred njegovim avatarom, alas, za The Last Jedi mi molitve još nisu uslišene. 

 

Izvini Marvine, ne stižem više svaku glupost da odgledam, ostarilo se :sad: Srećom kad je Star Wars u pitanju, imaš bezbroj online zakerala koja će posao odraditi temeljnije i strastvenije od mene. 

 

Ovo što citiraš za Černobilj su stvarno teška lupetaranja - voda koja u dodiru sa uranijumom i grafitom stvara "kritičnu masu", ej! Na bar dva različita nivoa je debilno:

 

1) Nikakva "nuklearna eksplozija" nije bila moguća, niti se u Černobilju ikada desila (ni primarno ni sekundarno). Eksplozija superzagrejane pare pod pritiskom nema veze sa termonuklearnom reakcijom, ne može da se meri megatonima kao što se eksplozija bojlera ne meri megatonima. Dakle potpuno frogs & grandmothers bulažnjenje.

 

2) Čak i da im prihvatimo tu procenu koju su iz dupeta izvukli, dakle para koja nekako eksplodira intenzitetom od 3-5 megatona... to ne može nikako da uništi ni Kijev a kamoli Minsk, bukvalno nikako. Čak ni Tsar bomba od 50-60 megatona ne bi dobacila toliko - ona je rušila zgrade do 50 km udaljenosti, ali Kijev je na 100 km od Černobolja, Minsk na 300 km. 

 

Link to comment
29 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

"This would trigger a nuclear explosion that, so Soviet physicists calculated, would vaporise the fuel in the three other reactors, level 200 square kilometres, destroy Kiev, contaminate the water supply used by 30 million people and render northern Ukraine uninhabitable for more than a century."

 

Još jedan izvor navodi još goru (kasniju) studiju:

 

"The 2009 School of Russian and Asian Studies had an even bleaker assessment: If the melting core reached the water, the resulting explosion would have wiped out half of Europe and made Europe, Ukraine, and parts of Russia uninhabitable for approximately 500,000 years."

 

 

 

 

tjah

 

 

senzacionalizam

Link to comment
26 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Mi možemo danas sumnjati u te procene, možemo sumnjati da li ih je naučna zajednica narajcala ne bi li privolela državni vrh da im daju sve resurse, možemo teoretisati i da je državni vrh sam nahajpovao iste te procene ne bi li se prsili kako su spasli pola Evrope, možemo reći i da su stručnjaci jednostavno - pogrešili, ali ono što ne možemo da uradimo je da krivimo pisca ili seriju kao takvu što je ubačen tačno onaj podatak sa kojim se tih meseci i godina po Moskvi radilo

 

Možemo, kako ne možemo. Osnovna tema serije, postavljena još u prvoj epizodi (KOJU SAM ODGLEDAO!) je Laž vs Istina, teza je da nas državna propaganda vodi ka društvenoj katastrofi a i ličnoj tragediji poštenog malog čoveka koji želi preko crte, želi ali kagebe. 

 

Sa takvom postavkom prosto ne možeš da slegneš ramenima i bez komentara pustiš naučnicima da obmanjuju državni vrh potpuno suludim, ni na čemu zasnovanim projekcijama razaranja. Mislim možeš, ali si onda fearmongering klovn koji propušta priliku da mrske Sovjete razotkrije kao lažljivce tako što im na teret stavi hiperbolisanu procenu. Ne, stavimo tu debilnu laž na dušu Legasovu, a onda neka se Legasov ubije zarad ljubavi prema istini koju sistem suzbija :cry: 

 

Link to comment
5 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Izvini Marvine, ne stižem više svaku glupost da odgledam, ostarilo se :sad: Srećom kad je Star Wars u pitanju, imaš bezbroj online zakerala koja će posao odraditi temeljnije i strastvenije od mene. 

 

Ovo što citiraš za Černobilj su stvarno teška lupetaranja - voda koja u dodiru sa uranijumom i grafitom stvara "kritičnu masu", ej! Na bar dva različita nivoa je debilno:

 

1) Nikakva "nuklearna eksplozija" nije bila moguća, niti se u Černobilju ikada desila (ni primarno ni sekundarno). Eksplozija superzagrejane pare pod pritiskom nema veze sa termonuklearnom reakcijom, ne može da se meri megatonima kao što se eksplozija bojlera ne meri megatonima. Dakle potpuno frogs & grandmothers bulažnjenje.

 

2) Čak i da im prihvatimo tu procenu koju su iz dupeta izvukli, dakle para koja nekako eksplodira intenzitetom od 3-5 megatona... to ne može nikako da uništi ni Kijev a kamoli Minsk, bukvalno nikako. Čak ni Tsar bomba od 50-60 megatona ne bi dobacila toliko - ona je rušila zgrade do 50 km udaljenosti, ali Kijev je na 100 km od Černobolja, Minsk na 300 km. 

 

 

Vidi, neka bude da si u pravu (iskreno, pojma nemam, ako si ti toliko siguran da su to potpune gluposti, evo, blizu sam da ti verujem, ne samo jer ti to kažeš nego se stvarno ceo reddit digao da tvrdi isto), ali ono što citiram je tačno ono što su bili dostupni podaci kako ih citiraju ljudi koji su radili na sanaciji, i ne idem ni korak dalje od toga. Dakle, u okviru ovoga što sam napisao, ne ulazim u tačnost toga što je rečeno, jednostavno nemam nikakvih osnova da uradim išta slično, poslednji susret sa fizikom je kad sam jedva izmuzao četvorku u gimnaziji. Ne tvrdim da je tačno, tvrdim da nekoliko stručnih izvora koji su tamo bili prisutni operiše sa istim podacima. Ako makar dvojica stručnjaka koji su radili na sanaciji + Gorbačov kažu nešto takvo, možemo naglabati o tome zašto su te ocene tako bizarne, ali ne o tome da je tadašnji establišment imao tačno to ispred sebe. 

 

Mislim, našao sam ceo thread gde ljudi pokušavaju da objasne da li je i gde je taj Nesterenko pogrešio kada je govorio o megatonovima, neki tvrde da je hteo reći megadžula, meni nije bitno. Poenta je da scenaristi to nisu izmislili da bi nahajpovali i narajcali seriju, nego da su radili sa onim što je bilo, za sada, jedini kakav-takav istorijski zapis kojeg su citirali ljudi koji su bili upleteni u sve. Na kraju, ako već pominjemo momke sa reddita, ovo takođe nije zgoreg reći, u razgovoru baš o Nesterenku:


 

Quote

 

Qwernakus 2 points·1 month ago

It seems like Vassili has not substantiated his claims. The show creator said here on reddit that he was a bit cautious of the megaton bit, but included it because it was the best he had. Might simply be bogus in the end. But it would be fair to include it in the show, as it has, if they truly believed it at the time.

 

 

 

Otprilike ono što i ja govorim. Dakle, scenaristi, pisci, HBO, ko već, nije nahajpovao technobabble bullshit želeći da doda na dramaturgiji, što je stvar koja tebi, a i meni, u dosta filmova ili čegaveć ide na živce. Radili su sa onim što su imali. Te cifre zaista jesu ono o čemu svedoče egzekutori cele sanacije. Potpuno su dva odvojena razgvoora "Ove cifre su sulude, ako ih je izračunao Nesterenko on je imao neku agendu" i reći da je HBO serija ili oni koji su je pravili tendenciozno izmislila sumanute tvrdnje o sekundarnoj eksploziji. Nije. Ovo je jedino što imamo od svih teoretisanja i nagađanja od ljudi iz tadašnjeg vremena koji su bili uvučeni, nigde nisam našao svedočenje bilo koga drugog iz tog vremena da je tvrdio da bi sekundarna eksplozija bila mnogo manja niti da je opovrgnuo "megatone", Minsk, ili Kiev. Scenaristi teško da su mogli nešto drugo da urade.

 

Link to comment
9 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Možemo, kako ne možemo. Osnovna tema serije, postavljena još u prvoj epizodi (KOJU SAM ODGLEDAO!) je Laž vs Istina, teza je da nas državna propaganda vodi ka društvenoj katastrofi a i ličnoj tragediji poštenog malog čoveka koji želi preko crte, želi ali kagebe. 

 

Sa takvom postavkom prosto ne možeš da slegneš ramenima i bez komentara pustiš naučnicima da obmanjuju državni vrh potpuno suludim, ni na čemu zasnovanim projekcijama razaranja. Mislim možeš, ali si onda fearmongering klovn koji propušta priliku da mrske Sovjete razotkrije kao lažljivce tako što im na teret stavi hiperbolisanu procenu. Ne, stavimo tu debilnu laž na dušu Legasovu, a onda neka se Legasov ubije zarad ljubavi prema istini koju sistem suzbija :cry: 

 

 

ne, ako je verno predstavljeno preterivanje /ili neznanje/ naučnika, da bi državni vrh ozbiljno shvatio opasnost od druge eksplozije, onda ono nije ignorisano. dali su im sve što su tražili, radnike samoubice, rudare samoubice, materijal, opremu tehniku itd

 

jedino su se napravili blesavi kod čišćenja krova, kad su tražili robota od Nemaca

 

 

Edited by levi
Link to comment
3 minutes ago, levi said:

 

jedino su se napravili blesavi od čišćenja krova, kad su tražili robota od Nemaca

 

U "Molitvi" se i zapadno-nemački robot pominje.

 

"From up above, you could see everything. The ruined reactor, the mounds of building debris. And a gigantic number of tiny human figures. There was a West German crane, but it was dead; it had moved a little along the roof and then died. The robots were dying. Our Soviet robots, created by our Academician Lukachev for exploring Mars. And the Japanese robot that looked like a human. But it was clear their insides had been fried by the high doses of radiation."

 

Opet, pošto nisam bio na krovu reaktora, ne tvrdim ni da je tako bilo ni da nije, ali scenaristi nisu izmislili - koristili su ovu knjigu kao inspiraciju. Dakle Svetlana je možda izmislila robote, ali ovi nisu.

 

Link to comment

@levi 

 

Ali nije predstavljeno kao preterivanje naučnika. Naprotiv, i Legasov i njegova izmišljena koleginica predstavljeni su kao glasovi razuma koji savesno upozoravaju na stvarnu katastrofu koja preti. Cela serija je tako koncipirana, savesna struka pod vođstvom Comrade Lane Price off Mad Men, protiv širitelja propagande koji se zalažu za ne rađenje ničega do poslednjeg časa.

 

6 minutes ago, Joe D said:

znaci ona trojica su dzabe ispumpavali onu vodu, gde je bio reddit 86. da ih uputi da ne rizikuju zivot za glupost.

 

Nope. Teorijska mogućnost od druge eksplozije (pare!) jeste postojala, danas stručnjaci kažu astronomski mala, ali je postojala. Samo što ta eksplozija ne bi bila ništa razornija nego ona prva. Izbacila bi dodatni radioaktivni materijal u atmosferu i začajno povećala rizik od zagađenja koji je prva eksplozija već izazvala. Znači, iz predostožnosti su ona trojica sišla da ispumpaju vodu... i ništa im nije bilo, živeli su do duboke starosti sa ordenjem na grudima.

 

To je moglo da se predstavi u seriji kao puka sovjetska propaganda o "spasavanju Evrope", ali nije.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

@Weenie Pooh

doramad.jpg

 

E a koja scena ti je dobra iz druge epizode? 

Meni onaj power play u helikopteru. Pozicije sedenja, naginjanje na visoki sto da mu nacrta, replike Šćerbine.. Sjajno! Ili ona kad general ide da izmeri radijacija, najbritanskija scena u celom serijalu. 

Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

Ali nije predstavljeno kao preterivanje naučnika. Naprotiv, i Legasov i njegova izmišljena koleginica predstavljeni su kao glasovi razuma koji savesno upozoravaju na stvarnu katastrofu koja preti. Cela serija je tako koncipirana, savesna struka pod vođstvom Comrade Lane Price off Mad Men, protiv širitelja propagande koji se zalažu za ne rađenje ničega do poslednjeg časa.

 

A jbt Vini, odgledaj eve epizode, please! Nije cela serija uopste tako koncipirana, koncipirana je prva epizoda. Posle kad su shvatili do kakvog sranja je doslo drzava i aparat su bili vrlo reaktivni i na raspolaganju za ciscenje i umanjenje posledica. To je uostalom i razlog zasto je ceo proces imao nekog uspeha, mobilizovali su pola miliona ljudi.

Link to comment
16 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Možemo, kako ne možemo. Osnovna tema serije, postavljena još u prvoj epizodi (KOJU SAM ODGLEDAO!) je Laž vs Istina, teza je da nas državna propaganda vodi ka društvenoj katastrofi a i ličnoj tragediji poštenog malog čoveka koji želi preko crte, želi ali kagebe. 

 

Sa takvom postavkom prosto ne možeš da slegneš ramenima i bez komentara pustiš naučnicima da obmanjuju državni vrh potpuno suludim, ni na čemu zasnovanim projekcijama razaranja. Mislim možeš, ali si onda fearmongering klovn koji propušta priliku da mrske Sovjete razotkrije kao lažljivce tako što im na teret stavi hiperbolisanu procenu. Ne, stavimo tu debilnu laž na dušu Legasovu, a onda neka se Legasov ubije zarad ljubavi prema istini koju sistem suzbija :cry: 

 

 

Dobro, ali kakav komentar, koji komentar? Mislim, daj mi mehaniku kako da se snimi scena. Legasov i Fizičarka koji predstavljaju naučnu zajednicu govore politbirou cifre koje su istorijski fakat, tačan ili netačan, ali istorijski fakat kako ga mi poznajemo, dokumentovan od ljudi koji su radili na sanaciji, bez poznatih opovrgavanja drugih ljudi koji su takođe radili na sanaciji. 

 

Dakle, ozbiljno pitam, kako bi se uvalio taj komentar u epizodu? 

 

Legasov: "Eksplozija će biti 3 do 5 megatona i sve će da ode u pizdu materinu! Pola Evrope će biti otrovano"
Gorbačov: "Ay caramba!"

Mihail Plotov MekGafinovič: "Druže Legasov... nije baš tako"

Legasov: "Šta?"

Gorbačov: "Šta?"

Mihail Plotov MekGafinovič: "Ja i moje kolege smo radili proračune, odakle vam pobogu cifra od 5 megatona? Eksplozija bi bila hiljadu puta manja, jedini je problem ogromna količina radioaktivnog materijala koji bi opet bio raspršen svuda"

Legasov: "Hm. Moraću da pogledam vaše proračune"

 

Opcija dva da se šta, Legasov i fizičarka domunđavaju i da se dogovore da bi sve to imalo mnogo manji impakt, ali da lože politbiro da bi im oni dali sve što su želeli? Ili šta, samo footnote na kraju pete epizode da je tvrdnja naučne zajednice od 3 do 5 megatona neutemeljena? Na osnovu čega? People from reddit who calculated it after episode 2? Da li je tvrdnja Nesterenka opovrgnuta u nekom istraživanju, papiru, teoriji, bilo gde osim na par threadova koji su nikli nakon epizode dva? Mislim jbt imamo na onom youtube snimku Gorbačova koji govori šta im je bilo rečeno na kriznim sastancima. Očekivati od scenarista da debunkuju po svemu sudeći zvanične nalaze sovjetske komisije koja je radila sanaciju havarije mi deluje stvarno too much. 

 

 

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...