Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

27 minutes ago, Weenie Pooh said:

Zavisi šta hoćeš da poručiš, imaš kreativnu slobodu u opisu Gorbačovljevljevog sastanka. Ako ti je ciljna teza (kao što se meni čini da jeste) priča o mrskoj sovjetskoj propagandi, mogao si da prikažeš kako ih Legasov upozorava na opasnost od sekundarne eksplozije pare i dodatnog zagađenja, a apartčici na to skaču kao hijene pa kažu "To mi reci, eto prilike za PR damage control, nađite trojicu samoubica da siđu tamo i puste ventile, a mi ćemo da prikažemo njihovu herojsku žrtvu kao neophodnu da bi se sprečila jedna neviđena eksplozija koja bi zbrisala pola Evrope!" Onda se Legasov malo buni, ali šta će, mora da pristane.

 

Ako hoćeš drugačije, bliže ovome što je viđeno, možeš da prikažeš kako Fizičarka brutalno laže o megatonima i razaranju Minska, Legasov je ćutke gleda ali vidi da to pali kod Gorbačova pa ne kaže ništa. Posle mu ona privatno kaže da sa političarima mora tako, da ništa ne rade bez štap & šargarepa principa, pa je ona eto bila prinuđena da im ponudi lažni štap (gigantsko razaranje) i realnu šargarepu (herojski narativ) kako bi se pomerili sa mrtve tačke i dali Struci ovlašćenja da radi šta se mora.

 

Ili, ako hoćeš budeš realan, prosto ne reprodukuješ Nesterenkove debilne citate. Umesto toga, Legasov i Fizičarka opišu realan scenario koji je sam po sebi već dovoljno strašan. Opišeš koliko bi više kontaminanata bilo u atmosferi ako se desi i sekundarna eksplozija (jer je uranijum sad otopljen a oplata reaktora već rasturena prilikom prve eksplozije), opišeš bebe sa po dve glave, rak na sve strane, nenastanjivu Ukrajinu i Belorusiju, itede. Dakle, pokušaš da zastrašiš gledaoca bez pretvaranja da je nuklearni reaktor u stvari nuklearna bomba, samo hiljadu puta veća i jača i razornija.

 

Eto ti tri opcije, svaka manje debilna i bolje uklopljena u širi narativ od one snimljene i prikazane.

 

 

I see. Moram da priznam da smo zatvorili jedan čudan krug, ako uzmem u obzir tvoju inicijalnu opasku gde si postavio tri pitanja koja su za tebe od krucijalnog značaja za kritiku koju si izneo, a tek od prošle nedelje, koja je mene inspirisala da se uopšte uključim, i ako ih uporedimo sa ovim što si sada napisao, pa, malo je nekonsistentno, recimo tako. Crvene rečenice su tvoja pitanja od pre 5 dana, zelene su pitanja koja postavljaš danas, tj kako je valjda trebalo da izgledaju da su scenaristi postupili po ovim tvojim predlozima od gore:

 

Quote

- Zašto je bilo potrebno nakititi priču fantazijom o (nemogućim) termonuklearnim eksplozijama, zar nije stvarnost (oblaci kontaminanata, defekti pri rođenju) dovoljno zastrašujuća?

- Zašto je bilo potrebno verno prikazati izveštaje sa kojima je državni vrh raspolagao u to vreme i insistirati na zvaničnim nalazima struke sa kojima je država tada imala, zar nisu mogli malo da nakite ono što je bilo nerealno u zvaničnim dokumentima nekom dramatizacijom tj izmišljanjem o tome kako državni aparat misli na PR pa će da posegnu za hiperbolisanjem opasnosti?
- Zašto je ponudio sovjetsku propagandu kao Big Bad koji vreba iza svega, zar mu nije dovoljno efektno ako je u pitanju bila bezlična nemilosrdna sila prirode?

- Zašto ne nudi sovjetsku propagandu kao plot device da se objasne zvanični istorijski dokumenti u koje u današnje vreme imamo razloga da sumnjamo vodivši se guglom i redditom, radije nego istorijom?
- Zašto akcenat na nekoj zaveri i manipulaciji kad je u pitanju događaj o kom se odavno sve zna, zar je autorima stvarno Russiagate zeitgeist bio na pameti?

- Zašto akcenat na tačno onome što je tada na najvišem državnom nivou bio zvaničan dokument koji je until proven otherwise kreirao državni policy, zar nije bolje da autori smisle veliku KGB spin mašinu koja iskorišćava ljudsku nesreću tako što će overhypovanjem mogućih efekata pobrati PR benefite na svetskom nivou ili zaverom naučne zajednice protiv debilizma ruskog državnog aparata?

 

 

Uglavnom, moj veliki problem sa sva tri predloga koja si dao je - nepotrebno je, zašto bi. Sudeći po reddit intervjuima, sam kreator je dao najbolje moguće objašnjenje, "Da, to sa megatonima je zazvučalo malo previše, ali to je sve što sam imao, to je bio zvaničan državni dokument", a drugih nije bilo, dakle upravo je sledio autentičnost situacije koliko mi možemo da je poznajemo. Sve drugo, ovo što si predložio bi bilo ogromno prekrajanje i nagađanje ("kreativna sloboda" ili ne) e da bi se objasnilo zašto tadašnji državni dokument o efektima katastrofe po određenim ljudima ne pije vodu. Određeni ljudi being ti, i ljudi sa reddita, physicsexchange.com-a, za koje ne sumnjam da znaju mnogo, mnogo bolje od mene, ali fakat ostaje da nemamo istorijski zapis iz tog vremena od nekoga ko je sedeo na tim sastancima ili komisiji a koji može sa sigurnošću da kaže zašto je takva ocena bila bulšit.

 

Kada bi to imali, i da to zvuči uverljivo, scenaristima bi se možda moglo blaaaago zameriti što nisu uvrstili tako nešto. Ali pošto toga nema, ne postoji, a imamo tadašnjeg šefa države i predstavnike naučne zajednice koji govore drugačije, po meni je prosto prenategnuto očekivati da scenaristi nisu potpuno prekrojili izveštaj zbog kojeg je SSSR poslao pola miliona ljudi da saniraju havariju. 

 

 

Link to comment
19 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Grešiš, vrlo je jasno šta se implicira.

"Lead One, you are too close... Lead One do you copy...? Lead One do you copy?!"

"Is there any other way?"

"Send the next one in, tell them to approach from the west".

 

 

 

 

 

 

Bem li ga, stvarno ne vidim šta se implicira osim da:

-radio kontakt se prekida usled radijacije

-helikopter izlazi iz stuba gustog dima

-elisa udara kabl i lomi se

-helikopter pada

 

 

Ozbiljno, uopšte ne teram mak na konac niti se inatim, da, Legasov im govori da ne nadleću reaktor što je svakako logičan savet, ali ne vidim impliciranje da se pilotu slošilo, nego je elisa udarila u sajlu i helikopter je pao. 

 

Link to comment



 
 
 
 
Bem li ga, stvarno ne vidim šta se implicira osim da:
-radio kontakt se prekida usled radijacije
-helikopter izlazi iz stuba gustog dima
-elisa udara kabl i lomi se
-helikopter pada
 
 
Ozbiljno, uopšte ne teram mak na konac niti se inatim, da, Legasov im govori da ne nadleću reaktor što je svakako logičan savet, ali ne vidim impliciranje da se pilotu slošilo, nego je elisa udarila u sajlu i helikopter je pao. 
 


Vidi se i na insertu iz serije da elisa udara u sajlu krana, preseca je i padaju i sajla i helikopter. Vini nema pametnija posla već hejtuje i kad ima i kad nema razloga

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment

implicira se da je radijacija faktor zbog koga su obnevideli i zakačili sajlu, zato što ih Legasov sve vreme upozorava da ne prilaze.  da je samo opasnost od slabe vidljivosti u gustom dimu i okolnih sajli, to bi znao i Ščerbina, a najpre bi znali piloti, ne bi morao Legasov da ih opominje na gust dim i sajle. ali to je ok, mala umetnička dramatizacija, ne vidim problem.  uostalom bila je velika radijacija i kad se pravi helikopter srušio, možda je uticala na koordinaciju pilota  :dry:

 

 

Edited by levi
Link to comment
3 hours ago, Filozof manijak said:

Koliko je meni nadrealna ova rasprava sa nickovima koji nisu ni odgledali seriju :Hail:

Nije ti nadrealna rasprava sa likovima koji nisu zavrsili nuklearnu fiziku al' znaju znanje jer gugl?

Edited by ObiW
Link to comment

Zaista sam isprva mislio da je zezanje ovo setanje mikroskopom po jajetu i trazenje dlake u komercijalnoj HBO seriji, ali evo od trideset i osam strana skoro polovina je u fazonu kritikovanja dokumentarca koji je valjda napisan uz pomoc tima istoricara i u kojem su korisceni iskljucivo dokumentarni snimci iz osamdesetih, tehnikama trakinga i kolorisanja ozivljeni u scenama koje nisu snimljene (na primer, kamerman koji osamdesetih nije bio zaista u reaktoru da snimi vatrogasca u kontraplanu kako prilazi uzarenim uranijumskim sipkama). Jos je veci hit to sto dokumentaristi™ dokumentarac nisu ni odgledali.

 

Jebeno neverovatno da na PDF Serije ne razumemo sta je komercijalna serija, sta je dramatizacija, rezija, scenario inspirisan istinitim dogadjajem. Pa jebote AirCrashInvestigation koji je namenski (cuj mene, namenski, hehe) sniman da opise istinit dogadjaj ima vise darmatizacije, merenja tajminga, dizanja tenzije i uopste suspensa nego ova (inace sjajna, genijalno snimljena) mini serija.

 

Stvarno, napravimo topik "Napoleon u filmovima o Napoleonu" pa tamo razglabajmo jeli kepec imao mikropenis i da li i glumac koji ga glumi ima mikropenis.

 

Pa jebote.

Edited by Caligula
Link to comment

Ali komercijalna HBO serija je zasnovana na istinitom dogadjaju i pretenduje na detaljnost i tacnost, a ono za megatone i brisanje Minska i Kijeva sa lica zemlje, ako je tacno da je posredi greska, tesko se moze nazvati mikroskopskom.

Edited by Meazza
Link to comment

Serija i film snimljeni po istinitom dogadjaju nisu ni dokumentarac, niti (auto)biografija, pa moraju da se drze svakog slova na papiru. Ovo je sedma umetnost, a valjda to dovoljno govori samo po sebi, tu su dozvoljene ama bas svakakve slobode [emoji848]

No, sreca pa se ova sjajna serija zavrsila.

Link to comment

Znači, kad god se u bilo kojoj seriji i filmu pojavi neki autentični događaj ili ličnost, pošteni ppp živalj treba da odmah počne da hvata beleške i da se dohvati wikipedije ili redita, da proveri da li je baš sve prikazano u skladu sa istorijom. Do tančina. 

Link to comment
Just now, Meazza said:

Ali komercijalna HBO serija je zasnovana na istinitom dogadjaju i pretenduje na detaljnost i tacnost, a ono za megatone i brisanje Minska i Kijeva sa lica zemlje tesko da je mikroskopska greska.

 

 

:isuse:

 

ja i ti smo cini mi se nesto debatovali o Blade Runner-u pa smo se rastali kada sam ti rekao "uzivaj u voznji jbt, film se ne gura u digitron da bi se doziveo i razumeo". Isto vazi i ovde.

 

Ne kapiram ovo isterivanje sitnih crevaca oko jedne serije koja je majstorski snimljena, sa realnim insajtima i akterima sa kojima se nije bilo tesko identifikovati. Pet kilotona ili pedeset kilotona, koga zabole ako su deca pustena da sledeceg dana idu u skolu najnormalnije?

 

Ovde promice 1 mnogo sira slika ako se sve svodi na kritikovanje SSSR. Ovo je bre realna prica o sistemu u kojem i danas zivimo, o sklonosti coveka da poriche, o moci poricanja. Evo poricanje se nastavlja i na svetom PPPu gde se vatamo za trivije umesto da posmatramo siru sliku.

Link to comment
1 minute ago, Jumanji said:

Serija i film snimljeni po istinitom dogadjaju nisu ni dokumentarac, niti (auto)biografija, pa moraju da se drze svakog slova na papiru. Ovo je sedma umetnost, a valjda to dovoljno govori samo po sebi, tu su dozvoljene ama bas svakakve slobode emoji848.png

 

Hipoteticko pitanje: postoji li ista sto bi film ili serija snimljeni po istinitom dogadjaju mogli da zajebu da bi kritika bila opravdana ili barem moguca? 

Link to comment
Just now, Caligula said:

:isuse:

 

ja i ti smo cini mi se nesto debatovali o Blade Runner-u pa smo se rastali kada sam ti rekao "uzivaj u voznji jbt, film se ne gura u digitron da bi se doziveo i razumeo". Isto vazi i ovde.

 

Hoces da kazes da cinjenica da se tebi svideo novi Blade Runner, taj tuzni film bez srca i duse ali sa dobrom fotografijom, tebi daje upper hand u ovoj diskusiji? Ili bilo kojoj drugoj diskusiji o bilo cemu? :D Ja licno mislim sasvim suprotno, ali naravno da svako ima pravo na svoje misljenje. 

Link to comment

Hipotetičko pitanje: da li bi to za Blade Runner 2 mogao izjaviti a da ga nisi pogledao?

 

 

(na stranu što je moje mišljenje da film ima dušu, kao replikanti, a uprkos ljudima)

Link to comment
3 minutes ago, Meazza said:

 

Hoces da kazes da cinjenica da se tebi svideo novi Blade Runner, taj tuzni film bez srca i duse ali sa dobrom fotografijom, tebi daje upper hand u ovoj diskusiji? Ili bilo kojoj drugoj diskusiji o bilo cemu? :D Ja licno mislim sasvim suprotno, ali naravno da svako ima pravo na svoje misljenje. 

 

Pa ako ga gledas kroz digitron moze biti da bold stoji, inace je teska besmislica to reci za ovaj film.

Link to comment
1 hour ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Bem li ga, stvarno ne vidim šta se implicira osim da:

-radio kontakt se prekida usled radijacije

-helikopter izlazi iz stuba gustog dima

-elisa udara kabl i lomi se

-helikopter pada

 

Pa jbt, ja ti okačim klip od dva i po minuta, ti na to okačiš klip od 40 sekundi i kažeš "Ja ovde ne vidim to o čemu pričaš" :D 

 

Implikacija je jasna - radijacija sjebala helikopter, da li pilota da li instrumente nije bitno. U svakom slučaju Legasov odlazi sav popišan jer se pokazalo da njegovih propisanih 10 m distance nije dovoljno, ovaj drugi pita imamo li alternativu, nemamo, i naređuje "Send the next one in" kao da ih šalje na klanje. 

 

Da je sajla uzrok, ne bi dijalog bio takav kakav je. Sledeći helikopter bi bez problema mogao da proleti jer je ovaj prvi spičio sajlu koja je tu bezveze stajala, glupi sovjetski građevinci stalno sa nekakvim sajlama...

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...