Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

2 hours ago, Weenie Pooh said:

@levi

Edit: Sve je ovo naravno bespredmetno jer meltdown nuklearnog reaktora ne može nikako da izazove termonuklearnu detonaciju, i zato ne može da dobaci ni do 1 megatona. Po poslednji put - reaktori nisu bombe.

 

 

meltdown nije problem, svesno su izazvali meltdown da bi zaustavili akutno širenje radijacije, ali nisu znali za vodu ispod. znači do neke eksplozije bi svakako došlo, samo što reaktor ne bi bio bomba, nego upaljač bombe u ovom slučaju :sleep:

 

inače poređenje sa a-bombama u seriji se spominje samo u kontekstu količine radijacije koja se emituje iz otvorenog jezgra, dve Hirošime per hour.  što se tiče snage i posledica druge ekplozije, to je bilo praktično nemoguće da tačno predvide,  kada nekontrolisano eksplodira cela elektrana. s obzirom da do prethodnog dana nisu znali ni za vodu ispod. ko zna šta još sve nisu znali. a ideja je da daju worst case scenario, za svaki slučaj, a ne konzervativnu preciznu računicu da bi zadovoljili korisnike interneta 30 godina kasnije. konkretne cifre i onako malo znače prosečnom gledaocu / Gorbačovu. sve što je trebalo da znaju je da će biti katastrofa ako se ne preduzmu drastične mere

 

 

Edited by levi
Link to comment

Sasvim je moguće da je struka namerno predočila politbirou 50 puta uvećan scenario u slučaju sekundarne eksplozije, kako bi ih preplašili i dobili što više resursa za hitnu sanaciju. Da sam ja bio na njihovom mestu, bukvalno bih tako odigrao. OK je da to uđe u seriju.

 

OK je i to što Sovjetski Savez i njegov sistem, 30 godina nakon svoje ne baš slavne smrti, i dalje ne daju mira i sna ovima što su ih pobedili i upokojili. Neka i to uđe u seriju.

 

Neka zapravo uđe šta god u seriju jer kao što je neko rekao u pitanju je... serija. Umetnost. Zabava. HBO. Siguran sam da je antički Rim u stvarnosti izgledao skroz drugačije od onoga što je serija "Rome" predstavila, pa joj to ne može oduzeti titulu brutalno dobre serije koja je označila prekretnicu u čitavom žanru i najavila dominaciju HBO. Ovo o Černobilju niti je dokumentarac niti je zvaničan izvor na koji će se neko jednog dana pozivati u sudnici. Sve je to OK.

 

Samo jedna stvar nije OK, to jest, neće biti OK ako ikada doživim da neko krene da mi objašnjava šta se zapravo dogodilo u Černobilju na osnovu strava HBO serije koju je gledao i koja je celu stvar oslikala jedan kroz jedan i objasnila sve što tu ima da se objasni. Ko to bude uradio dobiće punu činiju škembića na glavu i trajno brisanje iz evidencije poznanika. A serija kao serija je odlična.

Link to comment

Vini, ti 1 veliki kralj. Ozbiljno. Jbg, ljudi ne vole kad im tzv. činjenice ruše njihove megatonske sneškoe, tako da uzalud vam trud svirači.

 

Svaka čast i Marvinu na civilizovanoj i argumentovanoj diskusiji, kao i još nekim forumašima koji generalno nemaju problema da održe 1 kulturan nivo komunikacije. Evo Redoran uskočio kao posljednji primjer koji se uklapa u taj opis.

 

Većina ostalih kao da ima problem da kaže "ok, meni se ovo svidjelo bez obzira na sve vidljive i manje vidljive nedostatke" - kao da ih to čini manje inteligentnim, obrazovanim, kulturnim, i što li već. Naravno, poseban pozdrav za nekolicinu površnih ispraznjakovića koji, napadajući Vinija za nametanje svog viđenja, zapravo nameću svoj ukus kao apsolutno mjerilo, a sve u oblandi usiljene duhovitosti i drugorazrednog (umišljenog) šarma...

 

That said, meni serija nije bila loša, dapače. Neke nedostatke sam i sam uočio (i pominjao ovdje), ali kompletan paket mi je uglavnom ispunio ono što od tv programa očekujem. Jbg, biće da ne očekujem previše...

Link to comment

^ Vau, ti si bas probirljiv sto se tice poznanika. :D Ne znam zasto ovu temu svi shvataju toliko licno.

Edited by Meazza
Link to comment
2 minutes ago, Meazza said:

^ Vau, ti si bas probirljiv sto se tice poznanika. :D Ne znam zasto ovu temu svi shvataju toliko licno.

 

zato sto se desilo tu, pored nas. jednostavno.

 

 

Link to comment
54 minutes ago, Redoran said:

dobiće punu činiju škembića

 

tumblr_mgfrg6ZoB11rmf842o1_500.gif

 

mene bi usrecio sa tim skembicima :D no.. mislim da nisi bas ok ako bi tako nozem sekao kao sto si napisao. cini mi se da je vise ljudi koji bi prepricavali stvarne dogadjaje iz serije ili ih barem uporedjivali sa stvarnim dogadjajima. serija kao takva se vodila time da snimi nesto sto se dogodilo, i uspela je u tome. ja bih bio mnogo srecniji kada bih imao takve ljude da se vode po seriji, jer imas takodje mnogo onih koji bi se nalupetali strasno.

Link to comment
18 hours ago, Marvin (Paranoid Android) said:

A to.

 

Neam pojma, nisam gledo Band of Brothers.

 

Zašto bi ta sitnica sprečila da izneseš argumentovanu kritiku?

Link to comment
1 hour ago, Redoran said:

OK je i to što Sovjetski Savez i njegov sistem, 30 godina nakon svoje ne baš slavne smrti, i dalje ne daju mira i sna ovima što su ih pobedili i upokojili. Neka i to uđe u seriju.

 

Imam osećaj da ću zažaliti, ali ajde, evo, može jedno pitanje? Vidim da kod dosta ljudi na topiku postoji sentiment da je serija anti-ruska, anti-sovjetska, anti-komunistička, anti-slovenska. Iz kojih razloga, ukratko?

 

Citirao sam Redorana, ali pitanje nije upućeno njemu nego mi je ova njegova rečenica samo šlagvort.

Link to comment
3 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

Imam osećaj da ću zažaliti, ali ajde, evo, može jedno pitanje? Vidim da kod dosta ljudi na topiku postoji sentiment da je serija anti-ruska, anti-sovjetska, anti-komunistička, anti-slovenska. Iz kojih razloga, ukratko?

 

Citirao sam Redorana, ali pitanje nije upućeno njemu nego mi je ova njegova rečenica samo šlagvort.

 

 

zar nije to ruska teza posle ove serije? koliko mi se cini samo su rusi rekli da je to tako kao sto si napisao. ima jedan super video, kacio sam ovde, rus koji lepo objasnjava zasto im ova serija [rusima] nikako 'ne godi'. ukratko, jedan od razloga je taj sto im se serijom srusila iluzija da su mnogo vise nego sto su pre bili. mogu da iskopam taj video ponovo ako te zanima da pogledas, znaci iz ugla jednog rusa.

 

ja takav utisak nisam stekao. jedino sto bih mogao da izdvojim je sam kgb. ali opet, mnogi kazu da je bilo jos gore kada je taj aparat imao funkciju. u seriji su prikazani vrlo jezivo.

Link to comment
5 minutes ago, hoffnung said:

zar nije to ruska teza posle ove serije? koliko mi se cini samo su rusi rekli da je to tako kao sto si napisao. ima jedan super video, kacio sam ovde, rus koji lepo objasnjava zasto im ova serija [rusima] nikako 'ne godi'. ukratko, jedan od razloga je taj sto im se serijom srusila iluzija da su mnogo vise nego sto su pre bili. mogu da iskopam taj video ponovo ako te zanima da pogledas, znaci iz ugla jednog rusa.

 

ja takav utisak nisam stekao. jedino sto bih mogao da izdvojim je sam kgb. ali opet, mnogi kazu da je bilo jos gore kada je taj aparat imao funkciju. u seriji su prikazani vrlo jezivo.

 

Možda i jeste, u stvari, verovatno. Oni ionako snimaju svoju neku verziju gde jure Cijovce koji se motaju oko nuklearke, ali to na stranu, to me ne interesuje.

 

Listajući ovaj topik, dosta ljudi nalazi za mene sasvim neverovatne razloge da insinuiraju da je serija napravljena u svetlu koja Rusiju, SSSR, Ruse, Sovjete, Slovene, komunizam, šta god, prikazuje propagandistički iskrivljeno i tendenciozno. Voleo bih da mi neko kaže zbog čega.

Link to comment

rekao bih da su to pre svega očekivanja koja su mnogi imali na sam pomen da Amerikanci snimaju seriju o problemu u SSSR

 

i da su jednostavno odlučili da ne dozvole da im serija demantuje očekivanja, šta god da se desi

 

Link to comment

Moguće, ali bih stvarno voleo da čujem ako je neko zaista imao takav utisak da navede tačno zbog čega. Sećam se raznoraznih stvari koje su ovde (ili drugde, možda mi se i pomešalo) pominjane, tipa, čemu ono ubijanje kučića, ili da Ljudmila Ignjatenko podmićuje glavnu sestru u bolnici, ili da je sovjetska vlada tražila pomoć od Zapadne Nemačke i uzela njihovog robota, itd. Sekvenca o Ljudmili Ignjatenko je maltene pa prepisana iz knjige "Černobilska molitva", postoji i detalj sa podmićivanjem, organizovano ubijanje domaćih životinja uopšte nije izmišljeno, a i zapadno nemački "Joker" je itekako bio prisutan na raščišćavanju krova.

 

Mislim, pitam jer sam ja prevashodno imao utisak da serija veoma pozitivno i pohvalno govori o svim ljudima upletenim u raščišćavanje, mnogima lepo dočarava oreol herojstva, i da generalno vrlo časno prikazuje rudare, vojnike, oficire, itd. Mogao bih sastaviti mali rad (neću, ne brinite) zbog čega ne mislim da se ovde išta gleda kroz svetlo propagande.

 

Ako serija nešto od svega ovoga kritikuje, kritika verovatno pada na 3 direktora koja su vodila nuklearku i završila na sudu, i dakako, posredno i sporedno ošine sovjetski pravosudni sistem. Koji, ruku na srce, teško da je bio transparentno i nezavisno pravosuđe. Inače, nit narativa koja opisuje falinku reaktora i da li su vlasti namerno pokušavali da je sakriju ne verujem da je istorijski neprecizna.

Link to comment
39 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

 

 

Listajući ovaj topik, dosta ljudi nalazi za mene sasvim neverovatne razloge da insinuiraju da je serija napravljena u svetlu koja Rusiju, SSSR, Ruse, Sovjete, Slovene, komunizam, šta god, prikazuje propagandistički iskrivljeno i tendenciozno. Voleo bih da mi neko kaže zbog čega.

Takvih uopšte nije bilo mnogo. Sem Namenskog i još nekih kojima je zasmetalo pominjanje velike gladi u Ukrajini.

Posle toga su se pojavili oni koji seriju nisu gledali, a imali su šta da kažu o istoj.

Link to comment
 
17 minutes ago, Arkadija said:

Takvih uopšte nije bilo mnogo. Sem Namenskog i još nekih kojima je zasmetalo pominjanje velike gladi u Ukrajini.

Posle toga su se pojavili oni koji seriju nisu gledali, a imali su šta da kažu o istoj.

 

Pardoniram, može biti da ih je manje nego što sam mislio i da sam pomešao raznorazne utiske, verovatno pokupljene s umnih komentara čitalaca B92 ili od kud već.

 

Mada, ovakvi idiotizmi mi jesu ostali u sećanju:

 

On 9.6.2019. at 23:14, dillinger said:

Da, moguće je, ali takvoj nebitnosti sa periferije događaja posvetiti par minuta - ono, slučajno je. Likvidatori avganistanski veterani pola veka kasnije na mestu zločina, u maniru nemačkih Ajnzacgrupa

 

Serija koja kao nijedna dosad brani istinu kao takvu :fantom:

 

18 hours ago, dillinger said:

A jel dim iz reaktora isto nako plavičast bio? :fantom:

 

Doduše koga zabole za te nerdovštine, najbitnije je otkriti kako su tri čoveka (Legasov, Šerbina i Tarakanov) i jedna scila (Homjuk) pobedili zli sistem i spasli čovečanstvo.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...