Jump to content
IGNORED

Chernobyl - HBO (2019)


eumeswil

Recommended Posts

Sve su fenomenalne, nemam favorita. Power play u helikopteru je beše ono "ili me vozi direktno kroz radijaciju, ili da te streljam tu gde sediš"? Ostao sam bez daha, 1 Heisenberg nivo dominacije :hail: 

 

Inače helikopter se stvarno skršio kod reaktora, ali nekoliko meseci kasnije kad je sve već bilo sanirano, iz čisto mehaničkih razloga (zakačio repom nešto pri sletanju). Naravno da nije pilot izgubio kontrolu debilno se izlažući enormnoj količni zračenja kao što serija implicira, ali šta sad.

Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

@levi 

 

Ali nije predstavljeno kao preterivanje naučnika. Naprotiv, i Legasov i njegova izmišljena koleginica predstavljeni su kao glasovi razuma koji savesno upozoravaju na stvarnu katastrofu koja preti. Cela serija je tako koncipirana, savesna struka pod vođstvom Comrade Lane Price off Mad Men, protiv širitelja propagande koji se zalažu za ne rađenje ničega do poslednjeg časa.

 

da, ali Marvin kaže da su te brojke i ta upozorenja postojala tada, na tom mestu. znači serija je verno predstavila događaj. ako imaš primedbe na procenu opasnosti, onda se prebaci na kritiku sovjetskih naučnika iz tog vremena, a ne nestručnih autora koji su svojim nedostatkom diplome doprineli lupetanju u seriji:

 

Quote

Ne može, čoveče, moraš neke kvalifikacije da imaš pre nego što skočiš naglavačke u tako ozbiljne stvari. Ne možeš da lupetaš kako je nuklearni reaktor u stvari nuklearna bomba koja eksplodira "hour after hour and will not stop until the entire continent is dead.” Ne dam! Položi prvo prijemni, pa ćemo da vidimo

 

Link to comment
1 minute ago, Weenie Pooh said:

Inače helikopter se stvarno skršio kod reaktora, ali nekoliko meseci kasnije kad je sve već bilo sanirano, iz čisto mehaničkih razloga (zakačio repom nešto pri sletanju). Naravno da nije pilot izgubio kontrolu debilno se izlažući enormnoj količni zračenja kao što serija implicira, ali šta sad.

 

Erm, u epizodi 2 čini mi se se dosta lepo vidi da je elisa helikoptera ošinula o neku ogromnu sajlu koja je tu visila koju pilot nije video jer je leteo kroz gust dim. Mož biti da grešim, ali ne verujem da serija implicira da je izgubio kontrolu zbog zračenja.

Link to comment

Ogadište seriju bog vas jebo, a taman se nešto dobro pojavilo u moru govana. 

Da bog da vam nuklearna eksplozija svima uništila tastature :)

Link to comment
15 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

 

Erm, u epizodi 2 čini mi se se dosta lepo vidi da je elisa helikoptera ošinula o neku ogromnu sajlu koja je tu visila koju pilot nije video jer je leteo kroz gust dim. Mož biti da grešim, ali ne verujem da serija implicira da je izgubio kontrolu zbog zračenja.

+1

Link to comment
11 minutes ago, ToniAdams said:

E ovo sam čekao, marvin protiv uinija. Borba opširnih.

 

 

:laugh:

 

ja sam sa @Weenie Pooh ovdje, because reasons! YNWA, ma frend!

 

Ne, ozbiljno, ovo što Weenie piše (sve lijepo potkrijepljeno stručnim citatima, prikazima & objašnjenjima) mi zvuči daleko vjerovatnije, iako su i moji odnosi sa fizikom tu negdje na istom nivou kao i @Marvin (Paranoid Android)-ovi. Ne vidim neku skrivenu agendu umjetnika™ ovdje, za razliku od onih detalja sa holodomorovima, dječacima u uniformama i sl. - čisti senzacionalizam

Link to comment
3 minutes ago, Weenie Pooh said:

Sve su fenomenalne, nemam favorita. Power play u helikopteru je beše ono "ili me vozi direktno kroz radijaciju, ili da te streljam tu gde sediš"? Ostao sam bez daha, 1 Heisenberg nivo dominacije :hail: 

 

Inače helikopter se stvarno skršio kod reaktora, ali nekoliko meseci kasnije kad je sve već bilo sanirano, iz čisto mehaničkih razloga (zakačio repom nešto pri sletanju). Naravno da nije pilot izgubio kontrolu debilno se izlažući enormnoj količni zračenja kao što serija implicira, ali šta sad.

Moraću da ti objasnim, pošto vidim da nisi uspeo da je iščitaš iako baš nije neka velika dubina. Pored kontinuirane ekspozicije likova Šćerbine i Legasova scena zapravo crta "sistem" u tom malom letećem zatvorenom prostoru koji leti ka katastrofi. Legasov je postavljen niže u sendviču izmedju nemih i sanjivih vojnika dok državni vrh sedi u kožnoj fotelji. Scena zapravo govori o odnosu vrha prema struci i znanju. Dozvola da mu se objasni, pružanje olovke, naginjanje, su sve sjajni režijski postupci. Šćerbinina replika da sad sve zna o NE betonira ovaj odnos sve dok situacija ne kulminira po prilasku reaktoru. 

Pitanje života i smrti u rukama struke, Legasova, pilota i sve to pod pretnjama streljanjem. Odličan support osnovnoj temi serije! 

Link to comment
6 minutes ago, Kenjeee said:

Moraću da ti objasnim, pošto vidim da nisi uspeo da je iščitaš iako baš nije neka velika dubina. Pored kontinuirane ekspozicije likova Šćerbine i Legasova scena zapravo crta "sistem" u tom malom letećem zatvorenom prostoru koji leti ka katastrofi. Legasov je postavljen niže u sendviču izmedju nemih i sanjivih vojnika dok državni vrh sedi u kožnoj fotelji. Scena zapravo govori o odnosu vrha prema struci i znanju. Dozvola da mu se objasni, pružanje olovke, naginjanje, su sve sjajni režijski postupci. Šćerbinina replika da sad sve zna o NE betonira ovaj odnos sve dok situacija ne kulminira po prilasku reaktoru. 

Pitanje života i smrti u rukama struke, Legasova, pilota i sve to pod pretnjama streljanjem. Odličan support osnovnoj temi serije! 

 

Ovako sam manje ili više (nisam upazio mali leteći zatvoreni prostor koji ide ka katastrofi) i ja skontao scenu, ali iskreno, nisam hteo ništa da pominjem, kapiram da je moguće da sam sam učitao dosta značenja u nešto što je režiser možda samo hteo da odradi na brzaka :D ali drago mi je da nisam jedini.

Link to comment
18 minutes ago, renne said:

+1

 

 da vidi se i u seriji da je udarila, inace postoji isti takav dokumentovan snimak tog helikoptera.

 

edit: ko zna koliko puta su samo preletali, i nije cudo da se tako nesto desilo. zamislite sebe u toj situaciji. imate zadatak, a ispod vaseg dupeta zraci, potpuno zanemaris sve oko strane, cak i tada kada si profesionalan pilot*

 

*kako se kaze za nekoga ko upravlja helikopterom? :ph34r:

Edited by hoffnung
Link to comment
20 minutes ago, goofs said:

A jbt Vini, odgledaj eve epizode, please! Nije cela serija uopste tako koncipirana, koncipirana je prva epizoda. Posle kad su shvatili do kakvog sranja je doslo drzava i aparat su bili vrlo reaktivni i na raspolaganju za ciscenje i umanjenje posledica. To je uostalom i razlog zasto je ceo proces imao nekog uspeha, mobilizovali su pola miliona ljudi.

 

Koncipirana je prva epizoda koja se otvara tragičnom završnom scenom - Legasov se obesi posle kraćeg tutumračenja o Istini i Laži, znači "samo" početak i kraj priče su postavljeni tako. U prvoj epizodi imamo scenu sa Velikim PR Inkvizitorom koji zabranjuje evakuaciju da se ne bi dizala panika i ugrožavala vera u svemoćnu Partiju (izmišljotina), u poslednjoj imamo Legasova na saslušanju koji baca kamenje na sistem jer su navodno pokušali da uštede korišćenjem grafita (još jedna izmišljotina). A centralni deo tog turd sandwich je glupost o katastofalnoj eksploziji pare od X megatona o kojoj ovde pričamo.

 

18 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Dobro, ali kakav komentar, koji komentar? Mislim, daj mi mehaniku kako da se snimi scena. Legasov i Fizičarka koji predstavljaju naučnu zajednicu govore politbirou cifre koje su istorijski fakat, tačan ili netačan, ali istorijski fakat kako ga mi poznajemo, dokumentovan od ljudi koji su radili na sanaciji, bez poznatih opovrgavanja drugih ljudi koji su takođe radili na sanaciji. 

 

Dakle, ozbiljno pitam, kako bi se uvalio taj komentar u epizodu? 

 

Zavisi šta hoćeš da poručiš, imaš kreativnu slobodu u opisu Gorbačovljevljevog sastanka. Ako ti je ciljna teza (kao što se meni čini da jeste) priča o mrskoj sovjetskoj propagandi, mogao si da prikažeš kako ih Legasov upozorava na opasnost od sekundarne eksplozije pare i dodatnog zagađenja, a apartčici na to skaču kao hijene pa kažu "To mi reci, eto prilike za PR damage control, nađite trojicu samoubica da siđu tamo i puste ventile, a mi ćemo da prikažemo njihovu herojsku žrtvu kao neophodnu da bi se sprečila jedna neviđena eksplozija koja bi zbrisala pola Evrope!" Onda se Legasov malo buni, ali šta će, mora da pristane.

 

Ako hoćeš drugačije, bliže ovome što je viđeno, možeš da prikažeš kako Fizičarka brutalno laže o megatonima i razaranju Minska, Legasov je ćutke gleda ali vidi da to pali kod Gorbačova pa ne kaže ništa. Posle mu ona privatno kaže da sa političarima mora tako, da ništa ne rade bez štap & šargarepa principa, pa je ona eto bila prinuđena da im ponudi lažni štap (gigantsko razaranje) i realnu šargarepu (herojski narativ) kako bi se pomerili sa mrtve tačke i dali Struci ovlašćenja da radi šta se mora.

 

Ili, ako hoćeš budeš realan, prosto ne reprodukuješ Nesterenkove debilne citate. Umesto toga, Legasov i Fizičarka opišu realan scenario koji je sam po sebi već dovoljno strašan. Opišeš koliko bi više kontaminanata bilo u atmosferi ako se desi i sekundarna eksplozija (jer je uranijum sad otopljen a oplata reaktora već rasturena prilikom prve eksplozije), opišeš bebe sa po dve glave, rak na sve strane, nenastanjivu Ukrajinu i Belorusiju, itede. Dakle, pokušaš da zastrašiš gledaoca bez pretvaranja da je nuklearni reaktor u stvari nuklearna bomba, samo hiljadu puta veća i jača i razornija.

 

Eto ti tri opcije, svaka manje debilna i bolje uklopljena u širi narativ od one snimljene i prikazane.

 

16 minutes ago, levi said:

da, ali Marvin kaže da su te brojke i ta upozorenja postojala tada, na tom mestu. znači serija je verno predstavila događaj. ako imaš primedbe na procenu opasnosti, onda se prebaci na kritiku sovjetskih naučnika iz tog vremena, a ne nestručnih autora koji su svojim nedostatkom diplome doprineli lupetanju u seriji:

 

Marvinovi citati su iz 21. veka, guslaju o herojski sprečenoj kataklizmi, plus Nesterenko koji lupeta o kritičnoj masi voda+uranijum, o eksploziji pare od 3-5 megatona, i o sravnjivanju Minska sa zemljom. 

 

Da je Craig Mazin bio bolje informisan, ali baš ono najpovršnije, zazvučale bi mu hiperbolično te tvrdnje. Mogao bi da uoči apsurd u svojim izvorima i da se pozove na neke realnije. Ako ga je mrzelo, mogao je bar da pogleda šta piše Vikipedija. Čovek tvrdi da se, kad god je nailazio na oprečne informacije, okretao onima koji su zvučali manje senzacionalistički... ali priznaje da je izuzetak bila ta glupost sa sekudarnom eksplozijom. Ne sećam se koji izgovor nudi, biće da je nešto slično kao i Marvin - šta ima veze, ako bar jedan čovek koji je bio tamo danas lupa da bi Minsk otišao u vazduh, ko sam ja da mu protivrečim.

 

Link to comment
49 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Erm, u epizodi 2 čini mi se se dosta lepo vidi da je elisa helikoptera ošinula o neku ogromnu sajlu koja je tu visila koju pilot nije video jer je leteo kroz gust dim. Mož biti da grešim, ali ne verujem da serija implicira da je izgubio kontrolu zbog zračenja.

 

Grešiš, vrlo je jasno šta se implicira.

"Lead One, you are too close... Lead One do you copy...? Lead One do you copy?!"

"Is there any other way?"

"Send the next one in, tell them to approach from the west".

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...